Hoşgeldiniz!

müttefikler

Band of Brothers - Ronald Speirs Efsanesi (Bölüm 1) 01:37
Band of Brothers - Ronald Speirs Efsanesi (Bölüm 1) 948 izlenme - 5 ay önce Kardeşler Takımı Foy saldırısı öncesi siper kazımı ve Üsteğmen Ronald Speirs efsane olmasını sağlayan sigara mevzusu
Band of Brothers - Ronald Speirs Efsanesi Bölüm 2 01:39
Band of Brothers - Ronald Speirs Efsanesi Bölüm 2 946 izlenme - 5 ay önce Kardeşler Takımı Foy saldırısı sırasında Üsteğmen Ronald Speirs "Başta Almanlar ona ateş etmedi.Galiba gördükleri şeye inanamıyorlardı ama asıl şaşırtıcı olan şey bu değildi.Asıl şaşırtıcı olanı Easy bölüğü ile görüştükten sonra geri dönmesiydi."
Band of Brothers- Carentan Muharebesi 09:55
Band of Brothers- Carentan Muharebesi 2.155 izlenme - 2 yıl önce Band of Brothers dizisinden, müttefiklerin çıkarma için önemli yerlerden biri olan Carentan kasabası için verdiği mücadeleyi izliyoruz. Mükemmel aksiyon ve çatışma sahneleri içeren bu sahne sizlerle.
İkinci Dünya Savaşı - Uçak Kazaları Derlemesi 03:38
İkinci Dünya Savaşı - Uçak Kazaları Derlemesi 1.843 izlenme - 3 yıl önce Savaş sırasında yapılan uçak kazaları.Arkadaşının üstüne bomba atandan tut,denizde uçak yüzdürmeye çalışanına kadar.Pilotluk da zor iş . Video önerisi için "gkhn"a teşekkürler.
2. Dünya Savaşı - Alman Vahşeti Manipülasyonu 03:02
2. Dünya Savaşı - Alman Vahşeti Manipülasyonu 2.025 izlenme - 3 yıl önce 2. Dünya Savaşı'nda bir çok konu önem kazandığı gibi propagandacılık da önem kazanmıştır. Müttefikler savaşa olan desteği artırmak adına propagandalarında manipülasyonlar yaratmaktan hiç çekinmemişlerdir. Bu fotoğraflar da bunlar bir kaç ispatından birileridir. Müttefiklerin de yaptığı katliamlar ortada olsa da ne de olsa tarihi kazananlar yazmaktadır. İzliyoruz...
Hizbullah, Güney Halep'te Yaptığı Kan Donduran Saldırı Anı 01:14
Hizbullah, Güney Halep'te Yaptığı Kan Donduran Saldırı Anı 273 izlenme - 2 yıl önce Suriye ordusu ve müttefikleri, Halep'teki Ramuse bölgesini ele geçirip doğudaki cihatçıları yeniden kuşatma altına aldıktan sonra, pozisyonunu sağlamlaştırmak için Güney Halep'teki kritik bir noktaya operasyon başlattı. Yaptıkları saldıradan görüntüleri paylaştılar.
Batı Cephesi - Ardenler Taarruzu - Renkli Görüntüler 02:10
Batı Cephesi - Ardenler Taarruzu - Renkli Görüntüler 1.002 izlenme - 3 yıl önce Ardenler Taaruzu, Rundstedt Taarruzu olarak da bilinir. II. Dünya Savaşı Normandiya Çıkarması sonrasında, Avrupa cephesindeki en büyük muharebedir. Alman cephesinde bu taarruzun kod adı Herbstnebel'dir. Ardenler bölgesinde, son bir umutla ve Almanya dışındaki birliklerini kurtarabilmek amacıyla, Alman Ordusu, Müttefik Orduları'na karşı 100 km lik bir hatta tanklardan örülmüş bir cephe zinciri oluşturmuşlardır. General Bernard Law Montgomery komutasındaki Müttefik Orduları bu ani saldırı karşısında bozulmuş ve ilerleyişleri durmuştur. Almanların şiddetli ateş gücü karşısında müttefikler çok ağır kayıplar vermişlerdir ve buna rağmen General Montgomery çok azimli bir direniş göstermiştir. Müttefikleri çember içine alma şansını ele geçiren Almanlar, bu başarı karşısında kendinden geçen Adolf Hitler'in Paris'e yürüyüş emri vermesiyle mevkilerini terk etmişlerdir. Oysa Alman ordusunun Paris'e gidecek yakıtı mevcut değildi. Bu hattı koruyarak müttefikleri tamamen imha etme şansını böylece ellerinden kaçırdılar. Tank savaşında George Smith Patton ve Amerikan 12. Ordular Grubu komutanı General Omar Bradley'in savaşn yönetimindeki başarıları sayesinde Müttefik Orduları Alman taarruzunu durdurmuş ve Ardenler'i aşarak Almanya'ya ilerleyişlerini sürdürmüşlerdir. Almanlar ise bu savaştaki en büyük kazancı yurt dışındaki mekanize birliklerini kurtarmış olmasıdır. Bu savaştaki başarısından Omar Bradley, Mareşal olarak terfi ettirildi.
Alev Silahı - Pasifik Savaşı 02:02
Alev Silahı - Pasifik Savaşı 699 izlenme - 3 yıl önce Videoda,Japonlar tarafından ele geçirilen Balikpapan'a saldıran Avustralya 7'nci Birliği görülüyor.Bu savaş ile birlikte Müttefiklerin Borneo Cephesi sona erdi.Ayrıca görüntülerde,Amerikalı General Douglas MacArthur da görülmektedir.
İtalya Cephesi - Shingle Operasyonu - Renkli Görüntüler 07:04
İtalya Cephesi - Shingle Operasyonu - Renkli Görüntüler 153 izlenme - 3 yıl önce Shingle Harekâtı Müttefiklerin Monte Cassino Muharebesindeki birliklerini desteklemek için yaptığı çıkartmadır. Müttefikler Almanlar ile Monte Cassino için çatışmaya girdiler. Fakat şehir, kurulan Gustav Hattı'nın gerisindeydi ve bu hattı yaramamışlardır. Bu yüzden Wehrmacht Askeri gücünü ikiye bölmek ve Roma'ya daha hızlı ulaşabilmek için bu çıkartmayı yapmışlardır.Amerikalılar ve İngilizler, 5 Kruvazör, 24 Destroyer ve 238 Çıkartma gemisi ile 3 Koldan Müttefik Askerleri ve Silahları çıkartma yaptılar.Çıkartmadan itibaren çatışmalar çok çetin geçmiştir. 36.000 asker ve 3.200 lojistik araç karaya çıktı. Luftwaffe uçakları çıkartma yapan Müttefik askerlerine pike yapıp ateş açmış, çıkartma bittiğinde 13.000 Müttefik Askeri ölmüş, 200 Asker'de esir düşmüştür. Çıkartmadan sonra 1. İngiliz Piyade Tümeni 3 km ilerlemeyi başardı. Anzio'ya çıkartma yapan Amerikan Komando güçleri Anzio şehrini ele geçirdi. 509. Hava İndirme Taburu havadan iniş yaptıkları Nettuno kenitini ele geçirdi. 3. Amerikan Piyade Tümeni çıkartma sonrası 5 km ilerledi.Baskın tarzında saldırı ile 22 Ocak Gece Saat 03:00'de çıkartma yapan Müttefiklerin Ordularının haberini Generalfeldmareşal Albert Kesselring 4. Paraşüt Birliği ve Hermann Göring Panzer Tümenini destek olarak Almanların elinde bulunan Cisterna Şehrine Birlikleri gönderdi ve böylece 20.000 Alman Askeri kenti savundu. Daha Sonra General Eberhard von Mackensen'in 14.Ordusunun bir kısmı ve Gustav Hattında bulunan General Heinrich von Vietinghoff'a ait 10.Ordunun'da bir kısmı çıkartmanın ilerleyişini engellemek için bölgeye gönderildi.Tüm bunlara rağmen sonuç Almanların aleyhine oldu.43.000 zaiyatla müttefikler Anzio ve Nettuno'yu ele geçirdi.
Duvardaki Kan - 6. Bölüm (Trt - 1986) 39:14
Duvardaki Kan - 6. Bölüm (Trt - 1986) 70 izlenme - 2 yıl önce Türkler cephe gerisini emniyet altına almak ve savunmasız Müslüman Türk ahaliyi korumak için tek çözüm olarak Ermeni Taşnak ve Hınçak çetelerini toplu olarak göç ettirmişlerdir. Ancak katliam ya da soykırım yapmamışlardır ve bunu kanıtlayacak olan belgeler İstanbul’da müttefiklerin elinde bulunan Osmanlı Arşivi’ndedir. Ancak, İstanbul’da araştırma yapacak, Müttefik Yüksek Komiserlerini ikna ederek belgeleri temin edecek ve Anadolu’da savaştan etkilenmeyerek araştırma yapacak birine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kişi, Almanya’da hukuk tahsilini bitirmiş, Anadolu’ya Mustafa Kemal’e katılmak üzere yurda dönen Ali İhsan isimli genç bir avukattır.