Hoşgeldiniz!

Nobel Barış Ödülü Videoları İzle

Aziz Sancar - Her Şeyimi Türkiye'deki Barış İçin Verirdim 04:50
Aziz Sancar - Her Şeyimi Türkiye'deki Barış İçin Verirdim 124 izlenme - 4 ay önce Kristal Elma Festivali'ne video konferans yoluyla katılan Nobel Ödüllü bilim adamı Aziz Sancar'ın konuşması, gözyaşlarıyla izlendi ve ayakta alkışlandı.Konuşmasında rol modelinin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu belirten Aziz Sancar,konuşması sırasında zaman zaman duygusal anlar yaşadı...
barack obama ya ödül 02:12
barack obama ya ödül 156 izlenme - 7 yıl önce 2009 nobel barış ödülü, abd başkanı barack obama ya verildi..obama ya ödülün verilmesine gerekçe olarak abd başkanının nükleer silahsızlanma için yaptığı çalışmalar ve dünya barışına katkıları gösterildi.
Nobel Barış Ödülü'ne Rekor Sayıda Aday 02:24
Nobel Barış Ödülü'ne Rekor Sayıda Aday 25 izlenme - 3 yıl önce Dünyanın sahiplerini merakla beklediği 2013 Nobel ödülleri için kısa bir zaman kaldı. Peki bu prestijli ödülün sahipleri kimler olacak. Bu sene Nobel Barış ödülüne rekor sayıda tam 259 organizasyon ve kişi aday gösterildi. Bu sayı Nobel Barış ödülü tarihinin en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da öne çıkan adaylar yok değil. İşte onlardan biri Taliban tarafından başından vurulan Pakistanlı eğitim gönüllüsü Malala Yuzufzay. Pakistanlı kız çocuklarının eğitim hakkı için mücadele veren genç kız, 16'ıncı doğum gününde Birleşmiş Milletler Çocuk Meclisi'nde konuşma yapmıştı. İddiaya girenlerin çok sevdiği diğer isim de WikiLeaks internet sitesine gizli belgeler verdiği şüphesiyle Mayıs 2010'da Irak'ta tutuklanan Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri askeri Bradley Manning. Bir destek grubuna göre yaydığı gizli belgeler Amerikan ordusunun Irak'tan çıkmasını hızlandıran sebeplerden biri. Daha az tanınan diğer bir "kahraman" ise Kongolu jinekolog Denis Mukwege. Kuzey ve Güney Kivu'da tecavüze maruz kalan kadınlara yardım etmekten dolayı kendisine süikast girişiminde bulunulan doktor, 2012 sonunda Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden kaçmıştı. "Din adamı" kategorisinde ise Kardinal John Olorunfemi Onaiyekan, Nijerya'daki demokratik geçiş sürecine ön ayak olan isimlerin başında gösteriliyor. Kahire yardıma muhtaç tüm insanlara yardım elini uzatan Kıpti rahibe "Maggie" Gobran da listenin ilk sırasındaki isimler arasında. Rusya bu sene diğer ülkelerin hepsinden çok daha fazla ismi aday gösterdi. Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından evlerini terk etmek zorunda kalan göçmenlere verdiği destekle tanınan Rus insan hakları savunucusu Svetlana Gannushkina onlardan biri. Fakat adayların arasındaki bir isim oldukça şaşırttı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Nobel'e aday gösterildi. Gerekçe olarak ise "Suriye krizinde alternatif çözümler üreterek kanlı bir savaşı önlemesi" denildi.
Nobel Barış Ödülü Sahibini Buldu 03:23
Nobel Barış Ödülü Sahibini Buldu 2 izlenme - 4 ay önce 2016 Nobel Barış Ödülü, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a verildi. Santos'a Nobel Barış Ödülü, FARC gerillaları ile barış anlaşmasının gerçekleşmesi için yaptığı çalışmalardan dolayı verildi. Santos, geçtiğimiz ay Kolombiya'da FARC'la (Kolombiya Devrimci Silah Güçleri) ile 52 yıldır süren çatışmayı sonlandıran anlaşmayı imzaladı. 4 yıl süren müzakerelerin sonunda imzalanan barış anlaşması, geçtiğimiz hafta halkın oylamasına sunulmuş fakat referandumdan 'hayır' sonucu çıkmıştı. Fakat Santos, ateşkesin Ekim ayı sonuna kadar uzatıldığını açıkladı. Kolombiya hükümeti ile FARC arasında ise yeni bir barış anlaşması için görüşmeler başlatıldı.