Hoşgeldiniz!

oğuz atay

Poyraz Karayel - Özgürlük 04:43
Poyraz Karayel - Özgürlük 1.596 izlenme - 2 yıl önce Televizyonda izlenilmeye değer bi kaç yapımdan biri olan Poyraz Karayel'in yayınlanan son bölümünde Poyraz'ın planlı olarak hapishaneye girdikten sonra verildiği koğuştaki mahkumlara özgür üzerine haykırışını izliyoruz. İnsan olduğu için tüketen değil, tükettikleriyle insan olan insancıkları anlatan güzel bir sahne.
Canlar Ölesi Değil (Trt Podcast Yayını) - Oğuz Atay 30:00
Canlar Ölesi Değil (Trt Podcast Yayını) - Oğuz Atay 508 izlenme - 2 yıl önce Oğuz Atay (1934; İnebolu, Kastamonu - 13 Aralık 1977, İstanbul), Türk yazar. İlk kitabı "Tutunamayanlar"la döneminde önemli tartışmalara yol açmış ve ünlenmiştir. Yazarın bu eserinden başka iki tane romanı, bir hikaye kitabı, bir oyunu ve bir de günlüğü bulunur. Beyninde çıkan bir tümör yüzünden büyük projesi " Türkiye'nin Ruhu"nu yazamadan hayatını kaybeder. Şöyle demiştir bir kitabında; " Yalnızlığı çok seversek bir gün o da çekip gider mi ? "
oğuz atay'ın sesinden tutunamayanlar yorumu 01:31
oğuz atay'ın sesinden tutunamayanlar yorumu 236 izlenme - 2 yıl önce oğuz atay
Oğuz Atay - Kendi Sesinden 02:03
Oğuz Atay - Kendi Sesinden 329 izlenme - 3 yıl önce Büyük Usta Oğuz Atay'ın kendi sesini duyurabildiği; belki de hayata az da olsa tutunabildiği bir video
Oğuz Atay - Konuşma 00:42
Oğuz Atay - Konuşma 628 izlenme - 3 yıl önce Oğuz Atay'ın sesini duymamış olanlara çam sakızı çoban armağanı bir video izleyelim. Babası, VI., VII Dönem Sinop, VIII. Dönem Kastamonu Milletvekilliği yapan Cemil Atay'dır. 1951'de Ankara Maarif Koleji'ni, 1957'de de İTÜ İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. Üç yıl sonra İDMMA İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü'nde öğretim üyesi oldu. 1975'te doçent olan Atay, Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayınlandı. Oğuz Atay, Tutunamayanlar'ın 1971-72'de yayınlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası oldu. Bu romanıyla 1970 Roman Ödülü'nü kazandı. Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar, eleştirmen Berna Moran tarafından, "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak nitelendirilmiştir. Moran'a göre Tutunamayanlar'daki edebi yetkinlik, Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır. Atay'ın büyük etki yaratan eseri Tutunamayanlar'ı 1973'te yayınladığı Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izlemiştir. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında toplayan Atay, 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan'ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı'nı 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu"nu yazamadan 13 Aralık 1977'de, İstanbul'da hayatını kaybetmiştir. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'na defnedildi. Öldükten sonra 1987’de Günlük, 1998’de ise Eylembilim adlı kitapları yayımlanmıştır. Sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamayan Atay'ın kitapları ölümünden sonra büyük ilgi gördü ve defalarca basıldı. Yıldız Ecevit'in hazırladığı Oğuz Atay biyografisi "Ben Buradayım..." 2005 yılında yayınlandı. Türk Edebiyatı'nda yazdığı Tutunamayanlar ile post-modern tarzda eser veren ilk yazarımız Oğuz Atay'dır. Oğuz Atay,özellikle Tutunamayanlar romanında, modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka,kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatır. Yapıtları eleştiri, mizah ve ironi barındırır.
Leyla ile Mecnun | Kelimeler Albayım.. (Oğuz Atay) 01:14
Leyla ile Mecnun | Kelimeler Albayım.. (Oğuz Atay) 252 izlenme - 2 yıl önce Leyla ile Mecnun 30. Bölüm Oğuz Atay - Tehlikeli Oyunlar (Seslendiren: Osman Sonant) Fakat Allah kahretsin! İnsan anlatmak istiyor albayım, Öyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor Tıpkı oyunlarda ki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benimde sevmeye hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Bende susarım o zaman, Gecekondum da oturur anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size, nasıl kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılaşacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan, Bir yandan da kılına zarar gelsin isteyemiyor. Küçük oyunlar istemiyorum albayım. Kelimeler, kelimeler albayım, bazı anlamlara gelmiyor.
oğuz atay aşk ı memnu üzerinden tutunamayanlar' ı anlatıyor 02:03
oğuz atay aşk ı memnu üzerinden tutunamayanlar' ı anlatıyor 458 izlenme - 6 yıl önce oguz atay'ın ölüm yıldonumu 12 aralık
Tehlikeli Oyunlar - Tiyatro Oyunundan Fotoğraflar 03:04
Tehlikeli Oyunlar - Tiyatro Oyunundan Fotoğraflar 228 izlenme - 3 yıl önce Yazar: Oğuz Atay Uyarlayan: Oğuz Arıcı, Celal Mordeniz, Erdem Şenocak Yöneten: Celal Mordeniz Reji Danışmanı, Dramaturg: Oğuz Arıcı Oynayan: Erdem Şenocak Fotoğraf: Nurhan Kurtulmuş
Kilometre Taşları - Oğuz Atay 04:47
Kilometre Taşları - Oğuz Atay 142 izlenme - 2 yıl önce Atay'ın büyük etki yaratan eseri Tutunamayanlar'ı 1973'te yayınladığı Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izlemiştir. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında toplayan Atay, 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan'ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı'nı 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu"nu yazamadan 13 Aralık 1977'de, İstanbul'da hayatını kaybetmiştir. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'na defnedildi.
Oğuz Atay - Demiryolu Hikayecileri Bir Rüya (Sesli Kitap) 24:47
Oğuz Atay - Demiryolu Hikayecileri Bir Rüya (Sesli Kitap) 267 izlenme - 3 yıl önce Oğuz Atay'ın Korkuyu Beklerken adlı öykü kitabındaki son öykü olan Demiryolu Hikayecileri - Bir Rüya. Seslendiren: Mehmet Atay
Oğuz Atay - Demiryolu Hikayecileri-Bir Rüya 24:50
Oğuz Atay - Demiryolu Hikayecileri-Bir Rüya 209 izlenme - 2 yıl önce Oğuz Atay'ın bir rüyasından esinlenerek yazdığı, Korkuyu Beklerken adlı kitabının sonunda bulunan ve Sesli Edebiyat Yapımları - Öyküler ‘Ses’leniyor projesi kapsamında Mehmet Atay tarafından seslendirilen öyküsünü dinleyeceksiniz.. Oğuz Atay'ı tanımayanlar için finale ilişkin küçük bir Not: Oğuz Atay, öldükten sonra değeri anlaşılan yazarlarımızdan biridir. Dinledikten sonra göz atabileceğiniz bir inceleme yazısı için: http://www.radikalgenc.com/edebiyat/metalasan-edebiyata-yazarin-serzenisi-ben-buradayim-sevgili-okuyucum-sen-neredesin-acaba
Kurmaca Dünyanın İpliğinde Bir Koza (Bölüm 1) - Oğuz Atay 29:52
Kurmaca Dünyanın İpliğinde Bir Koza (Bölüm 1) - Oğuz Atay 158 izlenme - 3 yıl önce Bir ilki gerçekleştirdi... Tutunamayanlar'la tutundu edebiyat ağacına...İlk romanının adıydı bu... 1970 yılında TRT Roman Ödülünü kazandı. Romanın yayınlanmasının ardından 1971-1972 yıllarında önemli bir tartışmanın odağında yer aldı. Peki kimdi bu daha ilk romanında tartışmaların odak noktası haline gelen edebiyat insanı? Oğuz Atay... Kitapları sağlığında 2. baskıyı dahi yapamamış olmasına rağmen ölümünden sonra büyük ilgi gördü Oğuz Atay hayatı buruk bir tebessümle yansıttığı romanları, öyküleri ve ölümünden sonra sahnelenen oyunuyla aramızda olmayı sürdürüyor. Trt tarafından hazırlanmış ve 2009 yılında yayımlanmış 2 bölümden oluşan oğuz atay belgeseli. ilk bölümü ile hayatı ışığında tutunamayanlar'ın kuyruğuna takılan belgesel ikinci bölümde eserlerine selam ediyor.
Oğuz Atay - Bir Bilim Adamının Romanı (Kitap Tanıtımı - Sesli Kitap) 19:27
Oğuz Atay - Bir Bilim Adamının Romanı (Kitap Tanıtımı - Sesli Kitap) 219 izlenme - 3 yıl önce Oğuz Atay'ın İTÜ'den hocası olan Mustafa İnan'ın yaşamını anlattığı kitabın tanıtımı..
Zara  istanbul flamenko beşlisi leylim ley 2012 klip by meleklererkekolur 04:03
Zara istanbul flamenko beşlisi leylim ley 2012 klip by meleklererkekolur 383 izlenme - 6 yıl önce 'bir silgi gibi tükendim ben. başkalarının yaptıklarını silmeye çalıştım. mürekkeple yazmışlar oysa. ben kurşun kalem silgisiydim. azaldığımla kaldım..' (Oğuz Atay)
Özal Taklidi Yapmak Tekrar Moda Olsun Kampanyası 02:54
Özal Taklidi Yapmak Tekrar Moda Olsun Kampanyası 117 izlenme - 3 yıl önce - Ama sizi daha iyi yapıyo onu söyleyim. - Yok bence sizi daha iyi yapıyo. - Ama seninkini benimkinden çok daha iyi yapıyo diye duydum. - Öyle mi? Bana sanki sizinkini daha iyi yapıyo gibi geldiydi. - Tabi herkese başkasınınkini daha iyi yapıyo gibi gelebilir. Bu arada dikkat ettiyseniz seksenlerde şimdikinden çok daha rahat bi mizahi geydirme ortamı varmış. Yap bakalım kabak esprisini yayında RTE’ye noluyo… Not: Başlığın ve metnin tamamı Emre Özbay(dejeneratör)'den alıntıdır.)
Oğuz Atay- Demiryolu Hikayecileri - Bir Rüya (Sesli Kitap) 24:50
Oğuz Atay- Demiryolu Hikayecileri - Bir Rüya (Sesli Kitap) 32 izlenme - 2 yıl önce Oğuz ATAY- Demiryolu Hikayecileri - Bir rüya (Sesli Kitap)