Hoşgeldiniz!

ohal

Tarafsızlar İçin Animasyonlu Bilgilendirme 02:45
Tarafsızlar İçin Animasyonlu Bilgilendirme 3.118 izlenme - 4 ay önce Geleceğimizle ilgili bilgilendiren , tarafsızlara yönelik güzel bir çalışma
Ohal Teröre Teslim Olmaktır - RTE 01:35
Ohal Teröre Teslim Olmaktır - RTE 6.954 izlenme - 10 ay önce Erdoğan: "Ohal teröre teslim olmaktır" demişti... Ohal ile ilgili 2 farklı açıkama... Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan olağanüstü hâl (OHAL) süresinin uzatılması tavsiyesine ilişkin, "3 aylık süreyle OHAL'in uzatılması Türkiye'nin yararınadır. Fransa'da 3 ay artı 3 ay son olarak da 6 ay olmak üzere toplamda 1 yıl olağanüstü hal uygulandı. Dünyadan kimse Fransa'ya 'Ya siz niye 1 yıl OHAL ilan ettiniz' diyor mu? Bazı bakan arkadaşlarımız 'Artık bitse mi' diyor. 'Olur mu' diyorum arkadaşlarıma dur bakalım ya, sabırlı ol belki 12 ay da yetmeyecek" şeklinde konuştu.
Olağanüstü Hal Nedir? 01:41
Olağanüstü Hal Nedir? 3.100 izlenme - 1 yıl önce Türkiye'nin 15 Temmuz 2016'da yaşadığı darbe girişiminin ardından ülke genelinde tepkiler gelmeye devam ediyor. Bu konuda sert açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çarşamba günü önemli açıklamalarda bulunacağını, bu açıklamanın karar niteliğinde olacağını ifade etti. Peki Cumnurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklama kulislerde dolaşan ifadelere göre Olağanüstü Hal (OHAL) kararı mı olacak? Peki OHAL nedir? İşte mevzuata göre OHAL kanunu... OHAL NEDİR? Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen bu kanunun amacı; Tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım, Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması, Durumlarında olağanüstü hal ilan edilmesi ve usulleriyle olağanüstü hallerde uygulanacak hükümleri belirlemektir. Vatandaşlar için getirilecek para, mal ve çalışma yükümlülükleri ile olağanüstü hallerin her türü için ayrı ayrı geçerli olmak üzere, temel hak ve hürriyetlerin nasıl sınırlanacağı veya nasıl durdurulacağına, halin gerektirdiği tedbirlerin nasıl ve ne suretle alınacağına, kamu hizmeti görevlilerine ne gibi yetkiler verileceğine, görevlilerin durumlarında ne gibi değişiklikler yapılacağına ve olağanüstü yönetim usullerine ilişkin hükümleri kapsar.
Fransa Dışişleri Bakanı'ndan Erdoğan'a OHAL Yanıtı 01:58
Fransa Dışişleri Bakanı'ndan Erdoğan'a OHAL Yanıtı 2.746 izlenme - 9 ay önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti tarafından, Türkiye’deki OHAL kararına Fransa örnek gösterilerek, “Terör nedeniyle Paris hükümeti de OHAL kararını uzattı” deniliyordu. Fransa’nın Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, “Fransa ile Türkiye’deki OHAL aynı” söylemine, Ankara’da açıklık getirdi. Fransız Bakan, “iki ülkedeki OHAL uygulamaları farklı” dedi. “TÜRKİYE’DEKİ VE FRANSA’DAKİ AYNI DEĞİL” Gazetecilerin OHAL konusunda sorduğu soru üzerine Fransa Dışişler Bakanı Jean-Marc Ayrault, “OHAL’le ilgili olarak Türkiye terörle mücadele çerçevesinde kendini savunma hakkına sahiptir. Uzatma hakkına da sahip. Ancak söylemem gerekir ki Fransa’daki ile Türkiye’deki OHAL çerçevesi birbirinden farklıdır. Fransa’da yasama yürütmeye geçmemektedir. Yargının bağımsızlığı söz konusudur. Sadece polisin yetkilerine ek getiriliyor. Yargı kararlarının her zaman bir üst makama gönderilebilmesi yolunun açık olması gereklidir” dedi. Fransız bakandan sonra söz alan Çavuşoğlu ise karşıt görüş bildirerek, “Bize göre Fransa ile Türkiye arasındaki OHAL arasında fark yoktur. İkisi de terör örgütlerini hedef almaktadır. Aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne getirdiğimiz kısıtlamalar da aynı kapsamdadır. Fransa’yı hedef alan teröristler hangi muameleyi görüyorsa Türkiye’de darbeye kalkışan teröristler de mahkemeye gönderilmişlerdir. Fransa ve Türkiye’deki OHAL iki halkın özgürlüklerini kısıtlamamıştır. Her zaman söylüyoruz atılan adımlar anayasa ve hukuk çerçevesinde olmalıdır” dedi.
Darbecilerden Kurtulan Senatör Palpatine'in Yükselişi 04:16
Darbecilerden Kurtulan Senatör Palpatine'in Yükselişi 1.770 izlenme - 6 ay önce Jediların darbesinden halk çocuğu Anakin Skywalker'ın ışın kılıcının altına yatmasıyla kurtulan Senatör Palpatine, darbe sonrası "sınırsız güç"e sahip olmuştur. Hükmüne Return of the Jedi'da yine halk tarafından son verilmiştir.
Kemal Kılıçdaroğlu: Ohal Çıktı Muhaliflerin Tamamını Hapislere Atayım 02:18
Kemal Kılıçdaroğlu: Ohal Çıktı Muhaliflerin Tamamını Hapislere Atayım 1.369 izlenme - 11 ay önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminden sonra ortaya çıkan birlikteliği korumak istediklerini belirterek, “Kanun hükmünde kararnamelerle yönetilen bir Türkiye değil; Anayasa’ya, yasalara, hukukun üstünlüğüne uygun kimsenin mağdur edilmediği ama suçluların adil yargılandığı bir demokrasi istiyoruz. Bunu savunmak sadece benim görevim değil. 15 Temmuz kalkışmasına karşı çıkan herkesin ortak görevi olmak zorundadır. Darbe fırsatçılığını asla kabul etmiyoruz. ‘OHAL çıktı, KHK çıktı, şu muhaliflerin tamamını hapislere atayım’ Bu da doğru değil ve inandırıcı değil” dedi.
Devlet Bahçeli’den OHAL’e Tam Destek 00:45
Devlet Bahçeli’den OHAL’e Tam Destek 1.427 izlenme - 1 yıl önce Olağanüstü Hal kararına MHP’den destek geldi. Yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Devlet Bahçeli, “Ülke genelinde olağanüstü hal uygulaması isabetli ve yerinde bir tercihtir. Milliyetçi Hareket Partisi, böylesi karanlık ve oldukça sıkıntılı dönemde devletinin ve milletinin yanında ne pahasına olursa olsun tavizsiz şekilde duracak, hiçbir gayrimeşru oluşum veya çeteleşmeye aman vermeyecektir” ifadelerini kullandı.
Meclis'te OHAL Tezkeresi Oylandı 01:22
Meclis'te OHAL Tezkeresi Oylandı 1.078 izlenme - 1 yıl önce OHAL'li içeren tezkere, 461 oyun 346'sını alarak Meclis'ten geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 saat 40 dakika süren MGK'dan sonra kurul kararlarını açıklamış ve 3 aylık OHAL kararını açıklamıştı. MECLİS'TE OHAL OYLAMASI Meclis Genel Kurulu'nda OHAL'i içeren tezkerenin oylaması yapıldı. OYLAMA SONUÇLARI OY: 461 KABUL: 346 RET: 115
İbrahim Kalın’ın Canlı Yayında Gözleri Doldu 01:29
İbrahim Kalın’ın Canlı Yayında Gözleri Doldu 477 izlenme - 1 yıl önce Darbe girişiminin yaşandığı geceyi anlatan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bizim tahminimize göre darbe erkene alınıyor. Yaklaşık 5-6 saat önceye alınıyor. O sırada da tabi herkes imkanı ölçüsünde, elindeki imkanı seferber ederek harekete geçti" dedi. Kalın, "TSK'nın Savunma Bakanlığı'na bağlanması konuşulan konulardan biri" diye konuştu. İbrahim Kalın'ın, darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren vatandaşlardan bahsederken güçlükle konuştuğu ve boğazının düğümlendiği görüldü. CNNTürk canlı yayınında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın şöyle konuştu: OHAL, Anayasa’da olan bir şey. Anayasa’nın amir hükmü gereğince alınan bir karar. İsmi tabi 90'lı yılları, JİTEM’i çağrıştırıyor. OHAL ile sıkı yönetim farklı şey.
Metin Feyzioğlu: Türkiye Böyle Yönetilemez 12:52
Metin Feyzioğlu: Türkiye Böyle Yönetilemez 317 izlenme - 8 ay önce Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameleri eleştirdi. Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliğince düzenlenen "KHK'lar Türkiyesi'nde Savunma Hakkı" panelinin açılışında yaptığı konuşmada, darbe girişiminde bulunulduğu ilk andan itibaren tavırlarını ortaya koyduklarını belirterek, darbe teşebbüsünün bir iç savaş başlatma girişimi olduğu tespitinin ardından, Türkiye Barolar Birliği olarak devletin arkasında dimdik durduklarını ifade etti. Bu arada kumpas davalarının neden sahnelendiğini sürekli dile getirdiklerine dikkati çeken Feyzioğlu, sarmal yapının tacizine ve taarruzuna uğradıklarını kaydetti. "CUMHURBAŞKANI SÖYLEDİKLERİMİZİ DİNLEMEK ZORUNDA" Feyzioğlu, "15 Temmuz sonrasında gereken duruşu sergiledik. Devletin birliğinin arkasında, devletin birliği için tüm Türk milletiyle birlikte saf tuttuk, öncülük yaptık. Bugün burada söylediklerimizi en çok söyleme hakkına sahip kişileriz. Bugün burada söylediklerimizi siyasi iktidar ve cumhurbaşkanı dinlemek zorundadır. Çünkü her söylediğimiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği, Türk milletinin bekası içindir." değerlendirmesinde bulundu. Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK), OHAL'in ilan sebeplerinin dışına çıkıp, olağan bir yönetim aracı haline getirildiğini ileri süren Feyzioğlu, bunu getirenlerin de bu yönetim biçiminin kendilerine sağladığı kolaylıktan mutluluk ve rahatlık duyduğunu kaydetti. Her etnik kökenden, siyasi düşünceden insanın yaşadığı Türkiye'nin "Tek adam" rejimiyle yönetilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Metin Feyzioğlu, 15 Temmuz'da TBMM'nin hainler tarafından bombalandığını ve Türk milletinin Meclis'i korumak için göğsünü siper ettiğini anımsattı. 15 Temmuz şehitlerine saygı duyulduğundan söz edilmesi için Meclis'in çalıştırılması gerektiğine işaret eden Feyzioğlu, KHK'larla Meclis'in devre dışı bırakılarak, Türkiye Cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan şehitlere saygı gösterilemeyeceğini savundu. Feyzioğlu, Meclis'in KHK'larla OHAL gerekçesiyle devre dışı bırakılmasını, kabul etmelerinin söz konusu olamayacağını bildirdi. Anayasa Mahkemesinin KHK'larla ilgili verdiği kararı da eleştiren Metin Feyzioğlu, Yüksek Mahkemenin 1990'lı yıllarda gösterdiği dik duruşu, 2016'da gösteremediğini ifade etti. Feyzioğlu, KHK'ların doğrudan doğruya avukatları ve savunma mesleğini hedef aldığını da ileri sürdü. İdam tartışmaları Avukatların, cezaevine kanun kitabını bile sokmasının yasaklandığını ileri süren Feyzioğlu, avukatların müvekkilleriyle görüşme sırasında aldığı notların kopyasının çıkışta alındığını belirtti. Feyzioğlu, idam tartışmalarına ilişkin ise şu görüşleri paylaştı: "Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve mahkemesinin içtihatlarıyla asla kabul edilemeyecek uygulamalar sebebiyle yüzlerce ve binlerce mahkumiyete maruz bırakan siyasi iktidar, diğer yandan da idamı getirmek suretiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni Avrupa Konseyi'nden attırmaya çalışmaktadır. Avrupa Konseyi'nden atılmak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çıkarılmak, taraf olmaktan vazgeçmek demektir." Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden ayrılmanın ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurudan mahrum bırakılmak anlamını taşıdığını anlattı. Feyzioğlu'nun konuşmasının ardından, KHK'ların tartışıldığı oturuma geçildi.
Olağanüstü Hal Ne Demek? 01:41
Olağanüstü Hal Ne Demek? 276 izlenme - 1 yıl önce savaş durumu, ayaklanma gibi olağanüstü durumlarda, yurtta güvenliğin sağlanması, korunması için, ordunun yardımıyla sağlanan ve özgürlükleri geçici olarak kısıtlayan yönetim.
Olağanüstü Hal Nedir ? (5 Madde İle Cevap) 04:17
Olağanüstü Hal Nedir ? (5 Madde İle Cevap) 117 izlenme - 1 yıl önce Bakanlar Kurulu'nun tüm Türkiye'de 3 ay süreyle ilan ettiği olağanüstü hal sonrası merak edilen tüm sorulara Anayasaya göre 5 madde ile cevap veriliyor. 15 Temmuz darbe girşimi sonrası toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiye kararı ve Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararla Türkiye'de 3 ay süresince Olağanüstü Hal ilan edildi. Anayasa'ya göre, olağanüstü hal ile ilgili tüm merak edilen sorular 5 madde halinde sıralanıyor. İşte OHAL ile ilgili 5 temel soru ve cevabı? OLAĞANÜSTÜ HAL NEDEN İLAN EDİLİR? Anayasa'ya göre olağanüstü hâl, hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde uygulanabilir. Ayrıca doğal afet, tehlikeli salgın hastalıklar ağır ekonomik bunalım da olağanüstü hâlin nedeni olabilir. OLAĞANÜSTÜ HAL NASIL İLAN EDİLİR? Kararı Cumhurbaşkanlığının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu alır, Meclis onaylar. Altı ayı geçemez. Olağanüstü hâl koşulları devam ediyorsa Bakanlar Kurulu'nun isteği üzerine TBMM her seferinde 4 aydan fazla olmamak üzere uzatılabilir. Olağanüstü hâl bir bölgede ya da bütün ülkede geçerli olmak üzere ilan edilebilir. OLAĞANÜSTÜ HAL DE NELER OLUR? Vatandaşlar için para, mal ve çalışma yükümlülükleri getirilebilir. Temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir. Olağanüstü hâl kanun hükmünde kararnamesi çıkarılabilir. Olağanüstü hâllerde kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi oldukça genişler, bu kararnamelerin yargısal denetimi de yapılmaz. OLAĞANÜSTÜ HAL DE NE GİBİ KISITLAMALAR OLUR? Milletlerarası hukuktan doğan yükümlülükler ihlâl edilmemek kaydıyla, durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasa'da öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir. Ancak, kişinin yaşama hakkına, maddî ve manevî varlığının bütünlüğüne dokunulamaz; kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; suç ve cezalar geçmişe yürütülemez; suçluluğu mahkeme kararı ile saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz. OLAĞANÜSTÜ HAL NASIL UYGULANACAK? Olağanüstü hâlin uygulanmasında görev ve yetki olağanüstü hal bir ili kapsıyorsa il valisine; bir bölge valiliğine bağlı birden çok ilde ilân edilmesi halinde bölge valisine; birden fazla bölge valisinin görev alanına giren illerde veya bütün yurtta ilân edilmesi halinde koordinasyon ve işbirliği Başbakanlıkça sağlanmak suretiyle bölge valilerine aittir.
Adana'da Sahte Polisler, Küçük Çocuğu 'Ohal Var Deyip' Kaçırmak İstedi 04:53
Adana'da Sahte Polisler, Küçük Çocuğu 'Ohal Var Deyip' Kaçırmak İstedi 15 izlenme - 1 ay önce Adana'da sahte polisler, küçük çocuğu 'OHAL var deyip' kaçırmak istedi Adana'da sarhoş iki kişi 10 yaşındaki çocuğu 'OHAL var sokakta dolaşamazsın' deyip arabayla kaçırmaya kalktı.
Demet Akalından Sevenlerine OHAL Uyarısı 03:25
Demet Akalından Sevenlerine OHAL Uyarısı 73 izlenme - 11 ay önce Ünlü şarkıcı Demet Akalın Bodrum’da çıktığı sahnede eğlenmeye gelenlere uyarıda bulunarak ‘OHAL'deyiz. Kimse kimliksiz gezmesin bana bile kimlik soruyorlar”diyerek hayranlarının dikkatli olmasını istedi. Bodrum'da bir gece kulübünde sahne alan Demet Akalın söylediği şarkılarla hayranlarını coşturdu. Yaklaşık bin kişinin dinlemeye geldiği ünlü sanatçı hayranlarına takılmadan da duramadı. Eski ve yeni albümünden şarkılar seslendiren Akalın sevenlerine unutulmaz bir gece yaşattı. "BANA BİLE KİMLİK SORUYORLAR" Akalın şarkı arasından doğum günü olanları sordu. Doğum günü olan hayranlarının kimliğine bakarak doğum günlerini kutlayan Akalın, herkesin kimliği yanında mı diye sorarak "Kimliksiz gezmeyin herkes kimliğini yanında taşısın, OHAL'deyiz bana bile kimlik soruyorlar" diyerek hayranlarını ve eğlenmeye gelenleri uyardı. Şarkılarına kaldığı yerden devam eden ünlü şarkıcı yaklaşık 2 saat sahnede kaldı.
Olağanüstü Hal Nedir? 02:15
Olağanüstü Hal Nedir? 103 izlenme - 1 yıl önce Türkiye'nin 15 Temmuz 2016'da yaşadığı darbe girişiminin ardından ülke genelinde tepkiler gelmeye devam ediyor. Bu konuda sert açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çarşamba günü önemli açıklamalarda bulunacağını, bu açıklamanın karar niteliğinde olacağını ifade etti. Peki Cumnurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklama kulislerde dolaşan ifadelere göre Olağanüstü Hal (OHAL) kararı mı olacak? Peki OHAL nedir? İşte mevzuata göre OHAL kanunu... OHAL NEDİR? Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen bu kanunun amacı; Tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım, Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması, Durumlarında olağanüstü hal ilan edilmesi ve usulleriyle olağanüstü hallerde uygulanacak hükümleri belirlemektir. Vatandaşlar için getirilecek para, mal ve çalışma yükümlülükleri ile olağanüstü hallerin her türü için ayrı ayrı geçerli olmak üzere, temel hak ve hürriyetlerin nasıl sınırlanacağı veya nasıl durdurulacağına, halin gerektirdiği tedbirlerin nasıl ve ne suretle alınacağına, kamu hizmeti görevlilerine ne gibi yetkiler verileceğine, görevlilerin durumlarında ne gibi değişiklikler yapılacağına ve olağanüstü yönetim usullerine ilişkin hükümleri kapsar. SIKIYÖNETİM NE DEMEK? Sıkıyönetim, olağanüstü halin ilânını gerektiren sebeplerden daha vahim sebeplerle ilân olunan, geçici olarak temel hak ve hürriyetlerin kısmen veya tamamen durdurulmasına veya Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınmasına imkân tanıyan ve kolluk yetkilerinin askerî makamlara geçmesi sonucunu doğuran bir olağanüstü yönetim usûlüdür. Sıkıyönetim ilânı işlemi, olağanüstü hal ilânı işlemi gibi, hukukî biçim olarak bir “Bakanlar Kurulu kararı” şeklinde ortaya çıkar. O nedenle, sıkıyönetim ilânı kararı da tüm Bakanlar Kurulu kararlarının tâbi olduğu usûle tâbidir. Bakanlar Kurulu kararları bir kolektif işlemdir. Sıkıyönetim ilân kararı, Cumhurbaşkanının, Başbakanın ve istisnasız bütün bakanların iradelerini aynı anda ve aynı yönde açıklamaları ile oluşur. Dolayısıyla olağanüstü hal ilân kararında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bütün bakanların imzaları olmalıdır. Sıkıyönetim ilân kararı Resmî Gazetede yayımlanır ve aynı gün Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayına sunulur. Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 127’nci maddesine göre, sıkıyönetim ilân kararı Başbakanlık tezkeresi ile Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayına sunulur. Görüşme sırasında siyasî parti grupları siyasî parti grupları veya en az yirmi milletvekillerinin imzası ile sıkıyönetim süresinin kısaltılması veya uzatılması hakkında önerge verebilir. Oylamadan önce önerge sahibi beş dakikayı geçmemek üzere söz alabilir. Sıkıyönetim gerektiren sebepler ise şu şekildedir; a) Anayasanın tanıdığı hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelen ve olağanüstü hal ilânını gerektiren hallerden daha vahim şiddet hareketlerinin yaygınlaşması, b) Savaş hali veya savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi, c) Ayaklanma olması, d) Vatan veya Cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışmanın, e) Ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten veya dıştan tehlikeye düşüren şiddet hareketlerinin yaygınlaşması.
Diyarbakır  Sur'da 9 Mahalle'de Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı 03:25
Diyarbakır Sur'da 9 Mahalle'de Sokağa Çıkma Yasağı Kaldırıldı 144 izlenme - 1 yıl önce Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 27 Ocak tarihinde yasak ilan edilen Abdaldede, Ali Paşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahalleleri ile dün gece ilan edilen Camikebir, Caminebi, İskenderpaşa ve Melikahmet mahallerinde sokağa çıkma yasağı bugün saat 10.00 itibariyle kaldırıldı. AÇIKLAMA KAYMAKAMLIKTAN GELDİ Sur Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Suriçi mahallelerinde silahlı terör örgütü mensuplarınca barikat kurma, hendek kazma ve bombalı tuzaklama faaliyetleri neticesinde eğitim-öğretim faaliyetlerinin, sağlık hizmetlerinin, ibadethanelerde icra edilen din hizmetlerinin sunulmasında ve vatandaşlarımızın bu hizmetlere ulaşmasında sorunlar yaşanmaktadır. Bu durum nedeni ile ilçemiz merkez mahallelerinde vatandaşlarımızın günlük yaşamını normal şartlar altında sürdürmesinin zorlaştığı ve ticari hayatın aksadığı gözlemlenmiştir. Bu bakımdan kamu düzeninin sağlanması, sokak aralarındaki barikatların kaldırılması hendeklerin kapatılması ve kurulan bombalı düzeneklerin imhası çalışmaları esnasında sivil vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini temin etme adına 27.01.2016 tarihinde ilan edilen ilçemiz Suriçi'nde bulunan Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahallelerini kapsayan ve yine 02.02.2016 tarihinde ilan edilen Camii Kebir, Camii Nebi, İskenderpaşa ve Melikahmet mahallelerini kapsayan sokağa çıkma yasağı 03.02.2016 tarihi Çarşamba günü saat 10.00 itibari ile kaldırılmıştır. Vatandaşlarımıza göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
Olağanüstü Hal (OHAL) Kararı Hakkında Ne Düşünüyoesunuz? 03:08
Olağanüstü Hal (OHAL) Kararı Hakkında Ne Düşünüyoesunuz? 70 izlenme - 1 yıl önce 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi sonucu hükümet ohal kararı aldı.İstanbul Times Tv halk sordu ohal hakkında ne düşünüyorsunuz diye bakalım halk neler dedi.
OHAL 3 Ay Uzatıldı 01:27
OHAL 3 Ay Uzatıldı 54 izlenme - 10 ay önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, MGK’nın tavsiye kararına Bakanlar Kurulunun uyduğunu söyleyerek OHAL’in 90 gün süreyle uzatıldığını duyurdu.
Siyasete dair 2019 öngörüleri - Türkiye'nin Gündemi 1 Haziran 2017 Perşembe 03:26:48
Siyasete dair 2019 öngörüleri - Türkiye'nin Gündemi 1 Haziran 2017 Perşembe 23 izlenme - 2 ay önce 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Raporu’nun ayrıntıları, CHP’nin komisyon raporuna ve OHAL sürecine yönelik itirazları, AK Parti’nin bu itirazlara cevabı, cumhurbaşkanlığı sistemi ile yaşanacak değişim ve siyasete dair 2019 öngörüleri… Ahu Özyurt sordu, hukukçular Prof. Dr. Ersan Şen, Yrd. Doç. Dr. Selman Öğüt, Mehmet Sarı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger yanıtladı.
Khk'lar Geçersiz Mi? 01:22
Khk'lar Geçersiz Mi? 12 izlenme - 2 ay önce CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan ve Ahu Özyurt'un sunduğu Türkiye'nin Gündemi programında FETÖ ile mücadelede gelinen nokta ve AK Parti'nin kabine revizyonu konuşuldu. Konuklardan Yargıtay Cumhuriyet Eski Savcısı Dr. Ruşen Gültekin, OHAL süreci ve KHK'lara değindi. Gültekin, "Kanun hükmünde kararnamelerin çıkarılırken 1 ay içerisinde Meclis'in onayına sunulması gerekiyor. Bu KHK'ların hiç biri sunulmadı. Dolayısı ile hukuki açıdan bakındığında aslında bu kararnameler geçersizdir" dedi.
Darbeci Yüzbaşıdan Ohal'li Bahane 02:28
Darbeci Yüzbaşıdan Ohal'li Bahane 1 izlenme - 3 gün önce Darbeci Yüzbaşıdan OHAL'li bahane Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi davasında eski Yüzbaşı Mustafa Serdar Özay, OHAL kalkına kadar savunma yapmayacağını açıkladı Paşa Lakaplı Zekeriya Kuzu ile ana savunma için ek süre isterken, tahliye konusunda beyanda bulunmayacağını...
Ohal Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır? 06:27
Ohal Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır? 46 izlenme - 1 yıl önce Bakanlar Kurulu'nun tüm Türkiye'de 3 ay süreyle ilan ettiği olağanüstü hal sonrası merak edilen tüm sorulara Anayasaya göre 5 madde ile cevap veriliyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Olağanüstü Hal Kararı Konuşması (20 Temmuz Çarşamba 2016) 20:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Olağanüstü Hal Kararı Konuşması (20 Temmuz Çarşamba 2016) 54 izlenme - 1 yıl önce 15 Temmuz gecesi başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından MGK ve Bakanları Kurulu toplandı. Yapılan iki kritik toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, "3 ay süresince olağanüstü hal ilan edilmesini kararlaştırdık. Bu uygulama özgürlüklere ve hukuka karşı değildir." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; FETÖ'cü oldukları anlaşılan bu grup, tanklarla, silahlarla millete saldırıya geçmiştir. Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay, Meclis, MİT yerleşkesi, Boğaz Köprüsü yoğun saldırı altında kalmıştır. Şahsımın ve hükümetimizin kararlı duruşu, güvenlik güçlerimizin etkili müdahalesi sonrası hamdolsun bu teşebbüs sonuçsuz kalmıştır. Milletimizin iradesi sonrası, tankları da silahları da uçakları da yararsız kalmıştır. Milletimiz kahramanlık destanları yazmıştır. Gencinden yaşlısına, işçisinden patronuna, darbecilere karşı tüm millet tek vücut olmuştur. 246 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 15 Temmuz 2016 tarihi kötü gidişe dur denilen bir nokta olmuştur. İlk kez bir silahlı darbe, millet tarafından durdurulmuştur. Darbe girişiminde bulunanların açtıkları ateş sonucu, 246 kişi hayatını kaybetmiş, 1536 masum vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu vesiyle tüm şehitlerimize allahtan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum. Siyasi partilerin üzerinde duracak değilim fakat ben cumhurun başı olarak parti farkı gözetmeksizin milletimizle gurur duyuyorum. Demokrasi tarihine millet olarak adımızı yazmış bulunuyoruz. Darbe girişimi ertesi günü bertaraf edilmiştir. 3 AY OHAL İLAN EDİLDİ MGK toplantısı sonrası Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdik. Anayasımızın 120 maddesi uyarınca olağanüstü hal ilan etme kararını hükümetimize sunmaya karar vererek. 3 ay süresince olağanüstü hal ilan edilmesini kararlaştırdık. Bu uygulama özgürlüklere ve hukuka karşı değildir. Darbe girşimi kimlerin hukuk devletinin yanında olduğunu kimlerin darbecilerin yanında olduğunu gösterdi.
OHAL (Olağanüstü Hal) Uygulaması Neler Getiriyor? 04:31
OHAL (Olağanüstü Hal) Uygulaması Neler Getiriyor? 41 izlenme - 1 yıl önce Darbe girişimi sonrasında başlayan kapsamlı soruşturma ve tutuklamalar devam ediyor. Birçok kurumun içerisine sızan FETÖ üyelerinin temizlenmesi kapsamında yarın OHAL ilan edileceği dedikodusu tüm Türkiye’yi sardı. Peki OHAL nedir? Türkiye’de OHAL mi ilan edilecek?
Başbakan'dan OHAL Açıklaması 01:12
Başbakan'dan OHAL Açıklaması 49 izlenme - 1 yıl önce Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu'nun OHAL kararına ilişkin, "Alınan bu karar halkımızın gündelik hayatına yönelik olmayıp, devletin mekanizmalarının düzenli ve hızlı işleyişine yöneliktir." ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan OHAL Açıklaması 00:54
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan OHAL Açıklaması 34 izlenme - 1 yıl önce Erdoğan: MGK'da yaptığımız kapsamlı değerlendirme sonucunda, OHAL ilan edilmesini hükümete tavsiye edilmesi kararını aldık. Bakanlar Kurulu da, Anayasa'nın 120. maddesi uyarınca Türkiye'de 3 ay OHAL ilan edilmesini kararlaştırdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 Ay Süreyle Olağanüstü Hal İlan Edilmesi Kararlaştırıldı 06:19
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 Ay Süreyle Olağanüstü Hal İlan Edilmesi Kararlaştırıldı 28 izlenme - 1 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimizin ülkesine ve iradesine kararlı bir şekilde sahip çıkması karşısında darbecilerin silahları da tankları da helikopterleri de uçakları da işe yaramamıştır. Asker elbisesi giymiş teröristler karşısındaki dik duruşlarıyla memleketine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz, gece boyunca kahramanlık destanları yazmıştır." dedi. Erdoğan, "Ülkemiz tarihinde ilk defa bir silahlı darbe girişimi milletin bizzat kendisi tarafından akamete uğratılmıştır. Türkiye, demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığını vatandaşlarının canı pahasına ispat etmiştir." ifadesini kullandı. 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi Erdoğan, darbe girişiminde bulunan terör örgütünün tüm unsurlarıyla ve süratle bertaraf edilebilmesi için anayasanın 120. maddesi uyarınca 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi.
OHAL Koşullarında Referandum 02:54
OHAL Koşullarında Referandum 9 izlenme - 3 ay önce 16 Nisan’da yapılacak referandum darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL koşullarında yapılacak. Peki şu ana dek neler yaşandı?
AK Parti Genel Sekreteri İpek 02:55
AK Parti Genel Sekreteri İpek 170 izlenme - 2 yıl önce AK Parti Tunceli 5. Olağan İl Kongresi- AK Parti Genel Sekreteri İpek: "Terörü sonlandırmak için ortaya koyduğumuz proje, millidir.
2 Bin 341 Kurum ve Kuruluş Kapatıldı 04:10
2 Bin 341 Kurum ve Kuruluş Kapatıldı 26 izlenme - 1 yıl önce 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK), Bakanlar Kurulu'na tavsiyesiyle alınan OHAL kararının ardından ilk kanun hükmünde kararname (KHK) yayınlandı. Kararnamede 2 bin 341 kurum ve kuruluş kapatıldı. Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren kararnamede 35 sağlık kuruluşu, 934 okul, 109 öğrenci yurdu, 104 vakıf, 1125 dernek, 15 üniversite ve 19 sendika kapatıldı.