Hoşgeldiniz!

Oktay Vural

Oktay Vural TRT Muhabirlerini Kovdu 01:19
Oktay Vural TRT Muhabirlerini Kovdu 8.598 izlenme - 3 yıl önce Devlet Bahçeli'nin 'medyaya baskı var' dediği anlarda Oktay Vural, TRT muhabirlerini kovdu. Yeni videolar için kanalıma abone olun www.izlesene.com/nefer26medya
İstiklal Caddesi'nde Oktay Vural'a Tepki 01:24
İstiklal Caddesi'nde Oktay Vural'a Tepki 7.960 izlenme - 2 yıl önce Canlı bomba saldırısının olduğu bölgeye giden MHP'li Oktay Vural, bir vatandaşın tepkisiyle karşılaştı. İstiklal Caddesi’nden geçen bisikletli bir vatandaş, kestane yiyen Vural’a, “Gezmeye geldiniz bakıyorum da. Keyfiniz yerinizde eğleniyorsunuz. Yiyin yiyin” diyerek tepki gösterdi. Vural ise vatandaşın gösterdiği tepki üzerine, “İyi eğlenceler” diyerek, vatandaşlarla sohbete devam etti.
Oktay Vural'ın Yeni Meclis Başkanı İçin Zamanında Dedikleri (Sıvışma Bakanı) 02:19
Oktay Vural'ın Yeni Meclis Başkanı İçin Zamanında Dedikleri (Sıvışma Bakanı) 3.943 izlenme - 3 yıl önce Sıvışma Bakanı Bakan Yılmaz’a konuşması sırasında tepki gösteren MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, IŞİD’in Bakana ’Üstün hizmet madalyası’ vermesini önerirken, "PKK üstün hizmet madalyası versin. Vatan toprağını bırakıp kaçmış, vatan toprağını koruyamamış bir bakan. Koruyamadınız bir toprağı. Yazıklar olsun size. Yazıklar olsun size. Yazıklar olsun. Sandukayı getirip de kahramanlık taslıyorsunuz. Şunlara bakın be. Hangi yüzle çıkıyorsunuz" dedi. Şimdi bu adam, Bahçeli-HDP inatlaşması yüzünden meclis başkanı oldu.
İsrail ve Suudiler Kürdistan İçin Anlaştı  - Fatih Altaylı 00:51
İsrail ve Suudiler Kürdistan İçin Anlaştı - Fatih Altaylı 2.363 izlenme - 3 yıl önce Fatih Altaylı, Habertürk'te yayınlanan Tek Tek programında MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ı ağırladı. Fatih Altaylı; "Bir Suudi general ile İsrailli bir diplomat bir açıklama yaptı. İsrail ve Suudi Arabistan'ın ortak çıkarı için bir büyük Kürdistan kurulmalıdır diye. Kurulmalıdır çünkü diyorlar İran ve Türkiye'nin bölgeyle ilgili hayallerini ancak bu suya düşürür.." dedi.
Oktay Vural'a Londra'da Protesto 02:29
Oktay Vural'a Londra'da Protesto 1.451 izlenme - 5 yıl önce Oktay Vural, Londra'da bir Kürt kadının protestosuna uğradı. Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi'nin (Centre...
Oktay Vural'ın Fırat Çakıroğlu İçin Konuşması 01:50
Oktay Vural'ın Fırat Çakıroğlu İçin Konuşması 1.106 izlenme - 3 yıl önce MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM Genel Kurulu'nda bugün Ege Üniversite'sinde yaşanan olaylarla ilgili söz aldı. Ege Üniversitesinde çıkan kavgada hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun kendisini birkaç kere aradığını belirten Vural, "Saldırıya uğruyorlar ve bıçaklanarak ölüyor. 45 dakika ambulans gelmiyor ve kan kaybından ölüyor. Bunun sorumlusu kim?" dedi. Konuşması esnasında gözleri dolan Vural, konuşmasını tamamlayamadan koltuğundan ayrılarak arka sıralara geçti.
Canlı Yayında Oktay Vural'ı Kızdıran Soru 00:52
Canlı Yayında Oktay Vural'ı Kızdıran Soru 778 izlenme - 3 yıl önce Konuk olduğu programda başkanlık sistemiyle ilgili sosyal medyadan gelen bir soru üzerine sinirlenen Oktay Vural, "Çok vahim ifadelerdir, hadlerini bilecekler önce" dedi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş 5n1k'da Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladı. "OKTAY VURAL'I ÇILDIRTAN SORU" Programda Oktay Vural, Başkanlık sistemiyle ilgili sosyal medyadan gelen bir soru üzerine oldukça sinirlendi. Bir izleyici, Oktay Vural'dan Star gazetesi yazarı Halime Kökçe'nin "Başkanlık sisteminin sünnetullaha uygundur" başlıklı yazısını yorumlamasını istedi. "ÖNCE HADLERİNİ BİLECEKLER" Oktay Vural,Halime Kökçe'nin bu ifadelerine tepki gösterirken "Çok vahim ifadelerdir, hadlerini bilecekler önce. Bizim önce dinimize, dini değerlerimize dil uzatmayacaklarını bilecekler. Bu benzetmelerin asıl amacının dini istismar olduğu açık." dedi.
Diyarbakır'lıyım, Siirt Doğumluyum, Türk Milliyetçisiyim - Oktay Vural 01:34
Diyarbakır'lıyım, Siirt Doğumluyum, Türk Milliyetçisiyim - Oktay Vural 818 izlenme - 3 yıl önce İzmir’de seçim çalışmalarını yürüten MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’a bir vatandaşın memleketini sorması, aldığı cevap üzerine “Esas memleketiniz neresi?” sorusunu yöneltmesi ortamı gerilmiş.
Oktay Vural: Hükümet Zillete Düşmüş Bir Hükümettir 01:51
Oktay Vural: Hükümet Zillete Düşmüş Bir Hükümettir 852 izlenme - 4 yıl önce Mhp İstifaları Böyle Değerlendirdi..
Ortay Vural'la Esnaf Arasındaki Ayakkabı Kutusu Diyaloğu 01:50
Ortay Vural'la Esnaf Arasındaki Ayakkabı Kutusu Diyaloğu 576 izlenme - 3 yıl önce Edirne'de esnaf ziyareti yapan MHP Grup Başkan Vekili ile esnaf arasında "Ayakkabı Kutusu" muhabbetini izliyoruz.
Bahçeli'nin Köşk Anketinden Meral Akşener Çıktı 00:12
Bahçeli'nin Köşk Anketinden Meral Akşener Çıktı 1.467 izlenme - 4 yıl önce Devlet Bahçeli'nin 10 ilde MHP seçmenini kapsayan köşk anketinde ilk sırada Meral Akşener, ikinci sırada ise Abdullah Gül yer aldı.
2002 Dünya Kupası Dönüşü Milli Takıma Eşlik Eden Türk F-16'ları.. 06:37
2002 Dünya Kupası Dönüşü Milli Takıma Eşlik Eden Türk F-16'ları.. 665 izlenme - 5 yıl önce 2002 Dünya Kupası Dönüşü Milli Takıma Eşlik Eden Türk F-16 ların eşlik etmesi ve dönemin Ulaştırma Bakanı Dr. Oktay Vural'ın, Genelkurmay başkanlığının mesajı
Kimsin Lan Sen? - Oktay Vural 01:38
Kimsin Lan Sen? - Oktay Vural 718 izlenme - 3 yıl önce MHP'li Oktay Vural Rize'de esmiş gürlemiş ve de çoğu kişinin sessizliğinin sesi olmuş. Sormuş kendine has üslubuyla "Kimsin Lan Sen?" demiş... swf cilere de iyi malzeme çıkar bu nidadan.
Oktay Vural'a İstiklal Caddesi'nde Tepki 01:24
Oktay Vural'a İstiklal Caddesi'nde Tepki 265 izlenme - 2 yıl önce İstiklal Caddesi’nde terör saldırısının yaşandığı alanı ziyaret ederek kestane yiyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural'a bir vatandaş, “Gezmeye geldiniz bakıyorum da. Keyfiniz yerinizde, eğleniyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.
Oktay Vural: Madem Bir Şey Yok Neden Müdürleri Görevden Alıyorsun? 08:32
Oktay Vural: Madem Bir Şey Yok Neden Müdürleri Görevden Alıyorsun? 458 izlenme - 5 yıl önce Oktay Vural: Vatandaşımızın Hakkına Hukukuna Uzanan Kirli Eller Deşifre Edilmelidir
Dramatik Oktay Vural 00:13
Dramatik Oktay Vural 666 izlenme - 3 yıl önce Meclise blues sanatçıları gelmiş MHP'yi ziyaret etmiştir. Hatta bu öyle bir ziyarettir ki sanatçılar bir performans bile sergiler. Zorunlu bir iyi niyet gösterisi olarak arkadaşları dinleyen Oktay Vural bir de bizim müziğimizi dinleyin diye onlara bir kayıt açar ve kendinden geçer.
Oktay Vural Başkanlık Kürsüsünü Bastı 02:51
Oktay Vural Başkanlık Kürsüsünü Bastı 470 izlenme - 4 yıl önce Oktay Vural Başkanlık Kürsüsünü Bastı (TBMM Bakan Fezlekeleri Oturumu)
Meclis'te Para Sayma Makinesi Ve Simitlerle Toplantı! 02:14
Meclis'te Para Sayma Makinesi Ve Simitlerle Toplantı! 593 izlenme - 5 yıl önce MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.
Yolsuzluk Operasyonu 03:20
Yolsuzluk Operasyonu 459 izlenme - 5 yıl önce Vural: Bunlar Sadece Buz Dağının Görünen Ucunun Ucu, Maalesef Cerahat Akıyor
Oktay Vural'a Vatandaş Şoku 03:02
Oktay Vural'a Vatandaş Şoku 635 izlenme - 3 yıl önce Partisinin seçim çalışmalarını yürütmek üzere İzmir’de bulunan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Adayı Oktay Vural, ülkenin yeni bir iktidara yelken açtığını söyledi.
TBMM'de Fezleke Görüşmeleri 30:30
TBMM'de Fezleke Görüşmeleri 412 izlenme - 4 yıl önce TBMM Genel Kurulu, 4 eski bakanın fezlekelerini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. CHP, MHP, BDP ve bazı bağımsız milletvekilleri oylama sırasında Genel Kurul Salonu'nda hazır bulundu. Oylama sonucu toplantı yeter sayısına ulaşıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından AK Partililer de Genel Kurul Salonu’na girdi. Genel Kurul'da fezlekelerin içeriğinin okunması konusunda tartışma çıktı. BDP'li Hasip Kaplan, ''Birbirimizi kandırmayalım arkadaşlar. Fezlekeler zaten hepimizin elinde'' dedi ve dosya halindeki fezlekeleri gösterdi. OTURUMA 10 DAKİKA ARA VERİLDİ SADIK YAKUT: Biraz sonra genel görüşme açacağız. OKTAY VURAL: Hangi eylem hangi suç? Açıklamanız lazım. Bunu açıklamanız lazım. Böyle bir sunuş olmaz. Yazınızda diyorsunuz ki 55 vekil verdi. TBMM’nin bütün milletvekillerine bunu açacak mısınız? SADIK YAKUT: Komisyondaki ilgililer okunacak. OKTAY VURAL: Komisyon kurmadan komisyon olur mu? Sayın Meclis Başkanı batıyorsunuz ya. SADIK YAKUT: Oturuma 10 dakika ara veriyorum… (Oktay Vural'ın mikrofonun sesi kapandıktan sonra 'Hırsız var' dediği için oturuma 10 dakika ara verildiği öğrenildi) Saat: 15:55 AKİF HAMZAÇEBİ: Konu usul tartışmasıyla geçiştirilemeyecek kadar açıktır. Hepsinin örneklerini getirdik.biz olağanüstü çağrısını yapmışız. Toplantı çağrısının gündemi fezlekelerin okunması. Eğer soruşturmaların gizliliği nedeniyle fezlekelerin okutulmaması söz konusuyken, çağrıyı yapmayacaksınız o zaman. İçtüzük buna izin vermiyor. Sayın Canikli’nin söylediğine kargalar bile güler. Dört bakan soruşturma için dilekçe vermişler. Olağanüstü toplantıya çağırmışız. Böyle bir gündemde, konu fezlekeler ve dört bakan dilekçe veriyor. Bugüne kadar niye beklemişler acaba? Operasyon başladıktan sonra 25’ine kadar başbakan neden onları görevde tutmuş acaba? Eğer hükümetin bu fezlekelerin dosyaların açılmasından endişeleri olmasaydı bu dosyalar açılırdı. Bakanların, başbakanların işlediği iddia edilen suçların delilleri bu dosyada çünkü. Korkmayanlar hadi açıyoruz derler. Dört bakan dilekçe vermişler de… Buna herkes güler. MHP'li vekil hasta yatağından kalktı geldi YUSUF HALAÇOĞLU: Demin AKP grup başkanvekili meclis başkanı adına konuşma yaptı. Biz Meclis başkanının aldığı kararı eleştiriyoruz. Bu şekilde Meclis’e sunamazsınız. Meclis sadece fezlekelerin adını alarak geçiştirme yapamaz. Neye göre oylanacak? Bunun hesabını soruyoruz HASİP KAPLAN: Sayın Canikli demin, kendi gruplarının soruşturma önergesi verdiğini söylediler. Eğer bugün veriyorlarsa ki bunda bir engel yok. Milletvekillerini ve grupların soruşturma açılabilmesi için bilgi edinmesi lazım. Bakan söz konusu, anayasa 100’ncü madde. Bakanlar ve başbakanı kapsıyor. Burada fezlekeye ulaşmak, iddianame gibi karar gibi bunlar aleni şeyler. AK Parti'den istifa eden küskün vekiller Meclis arka sıralarında oturdu Şu rapor, hepimizin elinde var. Vermeseniz de raporu elimizde dolaşıyor. Bana demin istediğim bir başkanlık sunuşu geldi. Diyor ki Çiçek, isterse diyor bilgiye erişim olur diyor. Şu yazıyı göndermiş, tarih sayı yok, Meclis Başkanlığı tarih atmaz mı sayın başkan? Yani Meclis yazışmalarının ciddiyeti bunu gerektirmez mi? Birazdan genel görüşme yapacağız, anayasa gereği. Genel görüşme yine bu konuyla ilgilidir. Soruşturma bir izin şartıdır. Genel görüşmede ayrı bir konu, bilgilendirme gereğidir. Herhalde kapalı oturum istemezsiniz. Milletten kaçacağınızı sanmam. Fezlekeleri açmadığınız takdirde, böyle kürsüde, sizin cep telefonunuza gelmiştir inanın. Buna gerek yok, buna hiç gerek yok. Birbirimizi kandırmayalım. Kamu vicdanın önündeyiz. SADIK YAKUT: Mevcut dosya savcılıktan gelen ilk örnek. Üzerinde kanundan kaynaklanan bir gizlilik söz konusu. TBMM Başkanlığı da tezkereler yazdı. Bu konuyla ilgili çok saygın hukukçuların görüşleri. Hikmet Sami Türk, iddianame hazırlanana kadar gizlilik kararı vardır. Taha Akyol, kuvvetler ayrılığı ilkesine inanıyorsanız, gizliliği uygulamasına müdahale edemez. Sayın Kanadoğlu, TBMM’yi yürütmeyi denetleme olan, bir suç işlendiğine ilişkin eldeki kayıtların, fezlekelerin belgeler kullanılarak soruşturma önergesi verilebilir. Bu durumda, bakanlar kurulu üyeleri hakkında, anayasanın 100’ncü maddesi kapsamında, dosyalarla ilgili uygulamalara bakıldığında, istisnasız bir şekilde, dosyalara ilişkin, TBMM Başkanlığı tezkeresiyle bilgilendirme yapılmış. Dosyanın üst yazısı okutulmamıştır. Bugün okunacak olan tezkereler ile, hangi bakanlar hakkında, hangi suçlardan dolayı, dosyaların TBMM’ye gönderildiği bilgiye sunulmuştur. Saat 15:40 MHP’li Oktay Vural ve CHP’li Akif Hamzaçebi ve BDP'li hasip Kaplan fezlekelerle ilgili Başkanlık kürsüsünden yapılan sunuşa itiraz etti. AK Parti adına ise Nurettin Canikli konuştu... Sunuşun okunması sırasında şu diyaloglar yaşandı: TBMM Başkanvekili Sadık Yakut: Olağanüstü çağrı istemi önergesini okutuyorum. “Anayasa’nın 93’ncü maddesi gereğince, bakanlar hakkındaki fezlekelerin okunarak, genel görüşme önergesini görüşmek üzere 18 Mart’ta Genel Kurula çağırılmasını talep ederiz.” Gerekçe: Meclis soruşturmasına konu olan yolsuzluk fezlekeleri Yüce Meclis’in bilgisine sunulmamıştır. Birbirine çelişkili açıklamalar yapılmış, fezlekelerin gecikme nedenleri konusunda kamuoyunu tatmin eden gerekçeler ortaya konulmamıştır. Olağanüstü toplantı önerilmektedir. SADIK YAKUT: Bilgiye sunulması gereken konuyla ilgili TBMM Başkanlığının iki tezkeresi vardır okutuyorum. OKTAY VURAL: Bu gayri meşru bir sunuştur. Bu bakımdan bundan önceki bütün sunuşlar Meclis soruşturması taleplerinin, Meclis’in onda biriyle… bundan önce başkanlığa gelen bakanlarla ilgili tezkerelerle ilgili nasıl ibareler kullanılmışsa aynı ibareler kullanılmasıdır. Sizin böyle bir yetkiniz yoktur. Sayın Başkan böyle bir şey olmaz. Milletvekillerinin tetkikine sunuldu ibaresinin Meclis Başkanlığı’na sunulması lazım. Bu sunuşunuzda, Meclis soruşturmasıyla ilgili fezlekesi gelen sayın bakanın hangi suçu işlediği, TCK’nın hangi maddesine istinaden fezlekenin hazırlandığına ilişkin bir bilgi de yoktur. Bu sunuşunuz, bundan sonraki sunuş için de örnek teşkil edebilir. Milletten saklamayınız. Saklayacak bir şey yoksa, size gelen dosyayı biz de görmek incelemek istiyoruz. Görevinizi kötüye kullanmayın. OKTAY VURAL: Nasıl böyle bir sunuş yapıyorsunuz? AKİF HAMZAÇEBİ: Sayın başkan yapmış olduğunuz işlem hem anayasa, hem içtüzüğe aykırıdır. Bizim olağanüstü çağrımızı siz okudunuz. İki bölümde oluşuyor, birincisi dört bakanla ilgili fezlekelerin okunması. İkinci bölüm de fezlekelerin Meclis’e intikalinde, genel kurulun bilgisine sunulmasında yaşanan gecikme. Siz olağanüstü çağrı gündemine sadık olmak zorundasınız. İkincisi anayasamızın 98’nci maddesinin birinci fıkrası açıktır. Meclis soruşturması milletvekillerinin bilgi edinme denetimlerinde biridir. Benim bir şeyimi yakalamış gibi araya girmenize gerek yok. Meclis soruşturması denetim yollarından biridir. Meclis soruşturmasında TBMM genel kurulu, cumhuriyet savcılığının gereğini yapar. Baştan sona inceleme yetkisine sahiptir. Burada 80’li yıllardan örnek var. Başkanlık makamı, yapmış olduğu sunuşta, hem savcının talebini okuyor, hem de tetkike açılmasını ifade ediyor. 90’lı yıllarda uygulama yine bu şekilde. 90’lı yıllardaki çağrıyı yapan Hüsamettin Cindoruk, 2000 yıllarındaki çağrıyı yapan sayın Bülent Arınç. O da diyor ki, dosyaların milletvekillerinin takdir ve değerlendirilmesine sunulması, sıra 2010’lu yıllara geliyor. Bir başka hukukçu başkan, hukuku katlederek milletvekillerin denetim hakkını elinden alıyor. Bir başka türlü karar verme imkanına sahip değildir. Bu bilgiyi saklama hakkına sahip değilsiniz. Aksi takdirde anayasaya karşı suç işlemiş olacaksınız. HASİP KAPLAN: Meclis Başkanlığı2nın sunuş yazısının fotokopisini rica ettim, zor bela alabildim. Parti grupları bir çalışma yapıyorlar. TBMM’deki çalışma için bu bilgilendirmeyi yapmanız lazım. İç tüzüğün usulüne göre işlemesi lazım. CHP’nin genel görüşme fotokopisini de rica ettim. Hele şükür alabildim. O kadar zor mu ki burada AK Parti grubunun vermiş olduğu 55 vekille verdiği bir soruşturma istemi başvurusunun Meclis başkanlığına bugün verildiği basına yansıdı. AK Parti grubunun verdiği, kendileri belki seçimden sonra gündeme alınacak, kendilerinin de muhalefetin de istediği bu konuda fezlekeleri denetime açılmasıdır. Tabi ki BDP olarak biz gerçekten bu konuda biraz tecrübeli sayılırız. 945 tane fezleke maşallah bizim geldi. Çoğunu da okudunuz bu kürsüden. Hepsinin Biz Kürtçe su ver demişiz, fezleke gelmiş. Şimdi burada bazı fezlekeler kaplumbağa ağzıyla geliyor. İşte akşam söyledi fezlekeler meclise sabah geldi. BDP’lilere dokunuluyor, daha fezleke görmeden basına veriliyor. Başbakan diyor ki, parlamentoda öyle bir şey yapacağız ki dünyada eşi benzeri yok. Gazeteler yazıyor BDP’yle ilgili jet hızıyla. Bu devlet bize mi çalışıyor başka işi. Elhamdülillah yolsuzluk, hırsızlık, cinsel saldırı, ihale de yok. Herkesin fezlekesinin, bütün partilerin eşit gelmesini istiyoruz. Allah aşkına hakkınız var mı, burada BDP milletvekilleriyle ilgili, henüz yargılama aşamasında bile değilken, örgüt üyesi gibi davranmaktan fezlekesi geldi diye okuyorsunuz. Bu Meclis işleyişinin iç tüzüğe uygun olması, Meclis’in olgun bir tartışma yürütmesi, başkanlık divanınızın… Usul tartışmalarına boğmamanız lazım. Sayın Başkan gerçekten bu tür hassas t Sadık Yakut da hep nöbette mi olacak? NURETTİN CANİKLİ: Fezlekelerin eki dosyalarda yer alan bilgilerin, şu veya bu amaçla, üstünü örtülmesi amacıyla, böyle bir durumun ortaya çıkması söz konusu değil. Bu bilgiler zaten şu anda, tüm Türkiye’ye servis edilmiş durumda. Bu bilgiler o anlamda bakıldığında kanuna aykırıdır değildir ama sonuç itibariyle yer alan bilgilerin tamamı herkeste mevcuttur. Bu bilgilerin karartılması, milletvekillerinin denetiminden kaçırılması söz konusu değildir. Dokunulmazlıkların kaldırılması talebinde bir iddianame söz konusudur ve soruşturmanın gizliliği kalkmıştır. Buna ilişkin gelen fezlekelerin paylaşılması sorun teşkil etmemektedir. Ama şu anki fezlekelerin gizliliği devam etmektedir. Burada hassasiyet sadece çok açık bir hukuk kuralının edilmemesi isteğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca soruşturma komisyonu kurulması talep edilmesi için, fezlekelerin eklerinin TBMM’ye gelmesine gerek yok. Her aşamada TBMM’de usulüne uygun şekilde soruşturma komisyonu kurulması için bu talep Meclis Başkanlığına intikal ettirebilir. Biz şu anda dört bakanla ilgili olarak, soruşturma komisyonu kurulması için, bakanlarımızın talepleri çerçevesinde, komisyonun kurulması, incelenmesi ve bunu dikkate alarak AK Parti olarak arkadaşlarımız imza topluyorlar. Bu şu açıdan önemlidir. Biz de resmi olarak bunların görülmesini denetlenebilmesini sağlamak amacıyla soruşturma komisyonu kurulmasını talep ediyoruz. Komisyon üyeleri gizli dahi olsa bu dosyalara ulaşacaklar. Buna ulaşmalarını temin etmek istiyoruz. Burada ne kaçırılan ne örtülen bir durum söz konusu değildir. CMK’nın gizlilik maddesi gereğince böyle bir açıklama burada yapılamaz. Saat 15:25 TBMM Genel Kurulu, CHP'nin isteği üzerine saat 15.00'te olağanüstü toplandı. Genel Kurul'daki toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. CHP milletvekilleri ise tam kadro Genel Kurul'da yerini aldı. MHP ve BDP de görüşmeye katılıyor. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un yönettiği birleşimde önce elektronik yoklama yapıldı. Oylamada toplantı yete sayısına ulaşıldı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, 15 mükerrer oy pusulası olduğu gerekçesiyle TBMM'nin toplanması için önergeye imza atan milletvekillerinin adını okudu. Yakut ardından "Toplantı yeter sayısı vardır, gündeme geçiyoruz" diyerek toplantıyı açtı. Yoklama sırasında AK Parti sıralarında milletvekili sayısının azlığı dikkat çekti. Oylamanın açıklanmasının ardından AK Partili vekiller de Genel Kurul Salonu'na girdi.
Başbakan'a 'SES KAYDI' Tepkisi 03:54
Başbakan'a 'SES KAYDI' Tepkisi 332 izlenme - 4 yıl önce Bu Zihniyet Yargılanacaktır.
Meclis Açılış Konuşmaları: Oktay Vural, Levent Gök , Sırrı Süreyya Önder (02 Mart Çarşamba) 08:32
Meclis Açılış Konuşmaları: Oktay Vural, Levent Gök , Sırrı Süreyya Önder (02 Mart Çarşamba) 210 izlenme - 2 yıl önce MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder '2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'' 5.Tur görüşmeleri başlangıcında söz alıp birer konuşma yaptılar.
Atilla Yılmaz 3 Eser Birden Sizlerle Paylaşıyoruz 10:50
Atilla Yılmaz 3 Eser Birden Sizlerle Paylaşıyoruz 423 izlenme - 4 yıl önce Bursa Esenevler Ülkü Ocağımıza Teşekkür Ederiz
Atılım Üniversitesi Oktay Vural Konferansında Gerginlik 02:13
Atılım Üniversitesi Oktay Vural Konferansında Gerginlik 370 izlenme - 6 yıl önce
Anket Sorusu Oktay Vural'ı ve Abbas Güçlü'yü Şaşırttı 01:02
Anket Sorusu Oktay Vural'ı ve Abbas Güçlü'yü Şaşırttı 272 izlenme - 3 yıl önce Kanal D'de yayınlanan Abbas Güçlü ile Genç Bakış programına MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Adayı Oktay Vural konuk oldu. Programda başlatılan ve internet üzerinden oylanan ankette, "Kazandığınız parayla geçinebiliyor musunuz?" sorusu soruldu. Çıkan sonuç herkesi şaşırttı.
MHP'li Oktay Vural: Ben De Rakam Var Ama İfade Etmekte Zorlanıyorum 02:54
MHP'li Oktay Vural: Ben De Rakam Var Ama İfade Etmekte Zorlanıyorum 138 izlenme - 3 yıl önce Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural, Dağlıca'daki terör saldırısıyla ilgili hükümeti sert sözlerle eleştirdi. Vural, şehit sayısıyla ilgili ellerinde bilgi olduğunu ama hükümetin açıklaması gerektiğini söyledi.
Oktay Vural : Justin Biebere De Biber Gazı Sık Bakalım 03:38
Oktay Vural : Justin Biebere De Biber Gazı Sık Bakalım 402 izlenme - 5 yıl önce Oktay Vural: Justin'e de biber gazı sık bakalım
Oktay Vural Yılmaz Çakıroğlu Derken Gözleri Doldu 02:14
Oktay Vural Yılmaz Çakıroğlu Derken Gözleri Doldu 201 izlenme - 3 yıl önce MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ege Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu ile ilgili TBMM Genel Kurulu'nda konuştuğu sırada duygulandı, gözleri doldu.
TBMM'de Fezleke Görüşmeleri Başladı 04:40
TBMM'de Fezleke Görüşmeleri Başladı 244 izlenme - 4 yıl önce TBMM Genel Kurulu, 4 eski bakanın fezlekelerini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. CHP, MHP, BDP ve bazı bağımsız milletvekilleri oylama sırasında Genel Kurul Salonu'nda hazır bulundu. Oylama sonucu toplantı yeter sayısına ulaşıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından AK Partililer de Genel Kurul Salonu’na girdi. Genel Kurul'da fezlekelerin içeriğinin okunması konusunda tartışma çıktı. BDP'li Hasip Kaplan, ''Birbirimizi kandırmayalım arkadaşlar. Fezlekeler zaten hepimizin elinde'' dedi ve dosya halindeki fezlekeleri gösterdi. OTURUMA 10 DAKİKA ARA VERİLDİ SADIK YAKUT: Biraz sonra genel görüşme açacağız. OKTAY VURAL: Hangi eylem hangi suç? Açıklamanız lazım. Bunu açıklamanız lazım. Böyle bir sunuş olmaz. Yazınızda diyorsunuz ki 55 vekil verdi. TBMM’nin bütün milletvekillerine bunu açacak mısınız? SADIK YAKUT: Komisyondaki ilgililer okunacak. OKTAY VURAL: Komisyon kurmadan komisyon olur mu? Sayın Meclis Başkanı batıyorsunuz ya. SADIK YAKUT: Oturuma 10 dakika ara veriyorum… (Oktay Vural'ın mikrofonun sesi kapandıktan sonra 'Hırsız var' dediği için oturuma 10 dakika ara verildiği öğrenildi) Saat: 15:55 AKİF HAMZAÇEBİ: Konu usul tartışmasıyla geçiştirilemeyecek kadar açıktır. Hepsinin örneklerini getirdik.biz olağanüstü çağrısını yapmışız. Toplantı çağrısının gündemi fezlekelerin okunması. Eğer soruşturmaların gizliliği nedeniyle fezlekelerin okutulmaması söz konusuyken, çağrıyı yapmayacaksınız o zaman. İçtüzük buna izin vermiyor. Sayın Canikli’nin söylediğine kargalar bile güler. Dört bakan soruşturma için dilekçe vermişler. Olağanüstü toplantıya çağırmışız. Böyle bir gündemde, konu fezlekeler ve dört bakan dilekçe veriyor. Bugüne kadar niye beklemişler acaba? Operasyon başladıktan sonra 25’ine kadar başbakan neden onları görevde tutmuş acaba? Eğer hükümetin bu fezlekelerin dosyaların açılmasından endişeleri olmasaydı bu dosyalar açılırdı. Bakanların, başbakanların işlediği iddia edilen suçların delilleri bu dosyada çünkü. Korkmayanlar hadi açıyoruz derler. Dört bakan dilekçe vermişler de… Buna herkes güler. MHP'li vekil hasta yatağından kalktı geldi YUSUF HALAÇOĞLU: Demin AKP grup başkanvekili meclis başkanı adına konuşma yaptı. Biz Meclis başkanının aldığı kararı eleştiriyoruz. Bu şekilde Meclis’e sunamazsınız. Meclis sadece fezlekelerin adını alarak geçiştirme yapamaz. Neye göre oylanacak? Bunun hesabını soruyoruz HASİP KAPLAN: Sayın Canikli demin, kendi gruplarının soruşturma önergesi verdiğini söylediler. Eğer bugün veriyorlarsa ki bunda bir engel yok. Milletvekillerini ve grupların soruşturma açılabilmesi için bilgi edinmesi lazım. Bakan söz konusu, anayasa 100’ncü madde. Bakanlar ve başbakanı kapsıyor. Burada fezlekeye ulaşmak, iddianame gibi karar gibi bunlar aleni şeyler. AK Parti'den istifa eden küskün vekiller Meclis arka sıralarında oturdu Şu rapor, hepimizin elinde var. Vermeseniz de raporu elimizde dolaşıyor. Bana demin istediğim bir başkanlık sunuşu geldi. Diyor ki Çiçek, isterse diyor bilgiye erişim olur diyor. Şu yazıyı göndermiş, tarih sayı yok, Meclis Başkanlığı tarih atmaz mı sayın başkan? Yani Meclis yazışmalarının ciddiyeti bunu gerektirmez mi? Birazdan genel görüşme yapacağız, anayasa gereği. Genel görüşme yine bu konuyla ilgilidir. Soruşturma bir izin şartıdır. Genel görüşmede ayrı bir konu, bilgilendirme gereğidir. Herhalde kapalı oturum istemezsiniz. Milletten kaçacağınızı sanmam. Fezlekeleri açmadığınız takdirde, böyle kürsüde, sizin cep telefonunuza gelmiştir inanın. Buna gerek yok, buna hiç gerek yok. Birbirimizi kandırmayalım. Kamu vicdanın önündeyiz. SADIK YAKUT: Mevcut dosya savcılıktan gelen ilk örnek. Üzerinde kanundan kaynaklanan bir gizlilik söz konusu. TBMM Başkanlığı da tezkereler yazdı. Bu konuyla ilgili çok saygın hukukçuların görüşleri. Hikmet Sami Türk, iddianame hazırlanana kadar gizlilik kararı vardır. Taha Akyol, kuvvetler ayrılığı ilkesine inanıyorsanız, gizliliği uygulamasına müdahale edemez. Sayın Kanadoğlu, TBMM’yi yürütmeyi denetleme olan, bir suç işlendiğine ilişkin eldeki kayıtların, fezlekelerin belgeler kullanılarak soruşturma önergesi verilebilir. Bu durumda, bakanlar kurulu üyeleri hakkında, anayasanın 100’ncü maddesi kapsamında, dosyalarla ilgili uygulamalara bakıldığında, istisnasız bir şekilde, dosyalara ilişkin, TBMM Başkanlığı tezkeresiyle bilgilendirme yapılmış. Dosyanın üst yazısı okutulmamıştır. Bugün okunacak olan tezkereler ile, hangi bakanlar hakkında, hangi suçlardan dolayı, dosyaların TBMM’ye gönderildiği bilgiye sunulmuştur. Saat 15:40 MHP’li Oktay Vural ve CHP’li Akif Hamzaçebi ve BDP'li hasip Kaplan fezlekelerle ilgili Başkanlık kürsüsünden yapılan sunuşa itiraz etti. AK Parti adına ise Nurettin Canikli konuştu... Sunuşun okunması sırasında şu diyaloglar yaşandı: TBMM Başkanvekili Sadık Yakut: Olağanüstü çağrı istemi önergesini okutuyorum. “Anayasa’nın 93’ncü maddesi gereğince, bakanlar hakkındaki fezlekelerin okunarak, genel görüşme önergesini görüşmek üzere 18 Mart’ta Genel Kurula çağırılmasını talep ederiz.” Gerekçe: Meclis soruşturmasına konu olan yolsuzluk fezlekeleri Yüce Meclis’in bilgisine sunulmamıştır. Birbirine çelişkili açıklamalar yapılmış, fezlekelerin gecikme nedenleri konusunda kamuoyunu tatmin eden gerekçeler ortaya konulmamıştır. Olağanüstü toplantı önerilmektedir. SADIK YAKUT: Bilgiye sunulması gereken konuyla ilgili TBMM Başkanlığının iki tezkeresi vardır okutuyorum. OKTAY VURAL: Bu gayri meşru bir sunuştur. Bu bakımdan bundan önceki bütün sunuşlar Meclis soruşturması taleplerinin, Meclis’in onda biriyle… bundan önce başkanlığa gelen bakanlarla ilgili tezkerelerle ilgili nasıl ibareler kullanılmışsa aynı ibareler kullanılmasıdır. Sizin böyle bir yetkiniz yoktur. Sayın Başkan böyle bir şey olmaz. Milletvekillerinin tetkikine sunuldu ibaresinin Meclis Başkanlığı’na sunulması lazım. Bu sunuşunuzda, Meclis soruşturmasıyla ilgili fezlekesi gelen sayın bakanın hangi suçu işlediği, TCK’nın hangi maddesine istinaden fezlekenin hazırlandığına ilişkin bir bilgi de yoktur. Bu sunuşunuz, bundan sonraki sunuş için de örnek teşkil edebilir. Milletten saklamayınız. Saklayacak bir şey yoksa, size gelen dosyayı biz de görmek incelemek istiyoruz. Görevinizi kötüye kullanmayın. OKTAY VURAL: Nasıl böyle bir sunuş yapıyorsunuz? AKİF HAMZAÇEBİ: Sayın başkan yapmış olduğunuz işlem hem anayasa, hem içtüzüğe aykırıdır. Bizim olağanüstü çağrımızı siz okudunuz. İki bölümde oluşuyor, birincisi dört bakanla ilgili fezlekelerin okunması. İkinci bölüm de fezlekelerin Meclis’e intikalinde, genel kurulun bilgisine sunulmasında yaşanan gecikme. Siz olağanüstü çağrı gündemine sadık olmak zorundasınız. İkincisi anayasamızın 98’nci maddesinin birinci fıkrası açıktır. Meclis soruşturması milletvekillerinin bilgi edinme denetimlerinde biridir. Benim bir şeyimi yakalamış gibi araya girmenize gerek yok. Meclis soruşturması denetim yollarından biridir. Meclis soruşturmasında TBMM genel kurulu, cumhuriyet savcılığının gereğini yapar. Baştan sona inceleme yetkisine sahiptir. Burada 80’li yıllardan örnek var. Başkanlık makamı, yapmış olduğu sunuşta, hem savcının talebini okuyor, hem de tetkike açılmasını ifade ediyor. 90’lı yıllarda uygulama yine bu şekilde. 90’lı yıllardaki çağrıyı yapan Hüsamettin Cindoruk, 2000 yıllarındaki çağrıyı yapan sayın Bülent Arınç. O da diyor ki, dosyaların milletvekillerinin takdir ve değerlendirilmesine sunulması, sıra 2010’lu yıllara geliyor. Bir başka hukukçu başkan, hukuku katlederek milletvekillerin denetim hakkını elinden alıyor. Bir başka türlü karar verme imkanına sahip değildir. Bu bilgiyi saklama hakkına sahip değilsiniz. Aksi takdirde anayasaya karşı suç işlemiş olacaksınız. HASİP KAPLAN: Meclis Başkanlığı2nın sunuş yazısının fotokopisini rica ettim, zor bela alabildim. Parti grupları bir çalışma yapıyorlar. TBMM’deki çalışma için bu bilgilendirmeyi yapmanız lazım. İç tüzüğün usulüne göre işlemesi lazım. CHP’nin genel görüşme fotokopisini de rica ettim. Hele şükür alabildim. O kadar zor mu ki burada AK Parti grubunun vermiş olduğu 55 vekille verdiği bir soruşturma istemi başvurusunun Meclis başkanlığına bugün verildiği basına yansıdı. AK Parti grubunun verdiği, kendileri belki seçimden sonra gündeme alınacak, kendilerinin de muhalefetin de istediği bu konuda fezlekeleri denetime açılmasıdır. Tabi ki BDP olarak biz gerçekten bu konuda biraz tecrübeli sayılırız. 945 tane fezleke maşallah bizim geldi. Çoğunu da okudunuz bu kürsüden. Hepsinin Biz Kürtçe su ver demişiz, fezleke gelmiş. Şimdi burada bazı fezlekeler kaplumbağa ağzıyla geliyor. İşte akşam söyledi fezlekeler meclise sabah geldi. BDP’lilere dokunuluyor, daha fezleke görmeden basına veriliyor. Başbakan diyor ki, parlamentoda öyle bir şey yapacağız ki dünyada eşi benzeri yok. Gazeteler yazıyor BDP’yle ilgili jet hızıyla. Bu devlet bize mi çalışıyor başka işi. Elhamdülillah yolsuzluk, hırsızlık, cinsel saldırı, ihale de yok. Herkesin fezlekesinin, bütün partilerin eşit gelmesini istiyoruz. Allah aşkına hakkınız var mı, burada BDP milletvekilleriyle ilgili, henüz yargılama aşamasında bile değilken, örgüt üyesi gibi davranmaktan fezlekesi geldi diye okuyorsunuz. Bu Meclis işleyişinin iç tüzüğe uygun olması, Meclis’in olgun bir tartışma yürütmesi, başkanlık divanınızın… Usul tartışmalarına boğmamanız lazım. Sayın Başkan gerçekten bu tür hassas t Sadık Yakut da hep nöbette mi olacak? NURETTİN CANİKLİ: Fezlekelerin eki dosyalarda yer alan bilgilerin, şu veya bu amaçla, üstünü örtülmesi amacıyla, böyle bir durumun ortaya çıkması söz konusu değil. Bu bilgiler zaten şu anda, tüm Türkiye’ye servis edilmiş durumda. Bu bilgiler o anlamda bakıldığında kanuna aykırıdır değildir ama sonuç itibariyle yer alan bilgilerin tamamı herkeste mevcuttur. Bu bilgilerin karartılması, milletvekillerinin denetiminden kaçırılması söz konusu değildir. Dokunulmazlıkların kaldırılması talebinde bir iddianame söz konusudur ve soruşturmanın gizliliği kalkmıştır. Buna ilişkin gelen fezlekelerin paylaşılması sorun teşkil etmemektedir. Ama şu anki fezlekelerin gizliliği devam etmektedir. Burada hassasiyet sadece çok açık bir hukuk kuralının edilmemesi isteğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca soruşturma komisyonu kurulması talep edilmesi için, fezlekelerin eklerinin TBMM’ye gelmesine gerek yok. Her aşamada TBMM’de usulüne uygun şekilde soruşturma komisyonu kurulması için bu talep Meclis Başkanlığına intikal ettirebilir. Biz şu anda dört bakanla ilgili olarak, soruşturma komisyonu kurulması için, bakanlarımızın talepleri çerçevesinde, komisyonun kurulması, incelenmesi ve bunu dikkate alarak AK Parti olarak arkadaşlarımız imza topluyorlar. Bu şu açıdan önemlidir. Biz de resmi olarak bunların görülmesini denetlenebilmesini sağlamak amacıyla soruşturma komisyonu kurulmasını talep ediyoruz. Komisyon üyeleri gizli dahi olsa bu dosyalara ulaşacaklar. Buna ulaşmalarını temin etmek istiyoruz. Burada ne kaçırılan ne örtülen bir durum söz konusu değildir. CMK’nın gizlilik maddesi gereğince böyle bir açıklama burada yapılamaz. Saat 15:25 TBMM Genel Kurulu, CHP'nin isteği üzerine saat 15.00'te olağanüstü toplandı. Genel Kurul'daki toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. CHP milletvekilleri ise tam kadro Genel Kurul'da yerini aldı. MHP ve BDP de görüşmeye katılıyor. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un yönettiği birleşimde önce elektronik yoklama yapıldı. Oylamada toplantı yete sayısına ulaşıldı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, 15 mükerrer oy pusulası olduğu gerekçesiyle TBMM'nin toplanması için önergeye imza atan milletvekillerinin adını okudu. Yakut ardından "Toplantı yeter sayısı vardır, gündeme geçiyoruz" diyerek toplantıyı açtı. Yoklama sırasında AK Parti sıralarında milletvekili sayısının azlığı dikkat çekti. Oylamanın açıklanmasının ardından AK Partili vekiller de Genel Kurul Salonu'na girdi.