Hoşgeldiniz!

Okuma Saati Videoları İzle

Okuma Saati Dünya  Edebiyatı 25. Bölüm (Don Kişot ce Cervantes) 05:06
Okuma Saati Dünya Edebiyatı 25. Bölüm (Don Kişot ce Cervantes) 435 izlenme - 4 ay önce Miguel de Cervantes ve onun kendisinden meşhur kahramanı Don Kişot'u inceliyoruz, kısa belgeselimizin bu bölümde. Kendi hayat hikayesi de çok ilginçmiş rahmetlinin.
Okuma Saati - Karaosmanoğlu ve Yaban 02:32
Okuma Saati - Karaosmanoğlu ve Yaban 438 izlenme - 2 yıl önce Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Yaban romanı, Türk edebiyatının ilk Acı Gerçeklik kitabıdır. Bu yüzden çok tartışılmıştır.
Okuma Saati - Kürk Mantolu Madonna 04:57
Okuma Saati - Kürk Mantolu Madonna 276 izlenme - 2 yıl önce Okuma saatinin bu bölümünde Türk Edebiyatının büyük yazarı Sabattin Ali, onun şaheseri olan ve basımından neredeyse 50 sene sonra Ekşisözlük sayesinde tekrar popüler olan Kürk Mantolu Madonna'yı Öğreniyoruz.
Okuma Saati - Reşat Nuri Güntekin 04:52
Okuma Saati - Reşat Nuri Güntekin 330 izlenme - 2 yıl önce Türk Edebiyatında önemli bir imzadır Reşat Nuri Güntekin. Eserlerinde modern yaşama uyum sağlayamamış, zamanın değişiminden sarsılmış insanları çok iyi anlatır. Sık sık televizyon dizisi ve sinema filmi olan eserleri sayesinde her nesil onu iyi tanır.
Okuma Saati - Tolstoy - Savaş ve Barış 04:42
Okuma Saati - Tolstoy - Savaş ve Barış 172 izlenme - 2 yıl önce Rus Edebiyatının en önemli isimlerinden Tolstoy'u, eserleri ve bu eserlerinden özellikle Savaş Ve Barış'ı anlatan kısa belgesel.
Okuma Saati - Sait Faik Abasıyanık 04:59
Okuma Saati - Sait Faik Abasıyanık 144 izlenme - 2 yıl önce Sait Faik Abasıyanık, Türk hikayeciliğinin kilometre taşı değil, temel taşıdır. Şimdi onu,Semaver adlı hikayesiyle beraber tanıyoruz.Bir de, yazarınn 41 rkadaşıyla beraber İstanbul Erkek Lisesinden atılma sebebi, hocasının sandalyesine raptiye koymasıymış. Bu da vikipedya bilgisi
Okuma Saati - Füruzan 04:41
Okuma Saati - Füruzan 140 izlenme - 2 yıl önce Türk hikayeciliğinin dev ismi Füruzan'ı (Önce Yerdelen, evlenince Selçuk adını kullanmıştır. Adı az bulunur olduğundan, genelde sadece adını kullanır) tanıyalım. Parasız Yatılısı klasiktir. Mutlaka okunmalıdır.
Okuma Saati - Jack London 04:34
Okuma Saati - Jack London 240 izlenme - 2 yıl önce Jack London, Amerikan edebiyatının belki de tek toplumcu yazarıdır. En bilinen eseri Vahşetin Çağrısıdır. Başyapıtı ise, muhtemelen kendi hayatından esinlendiği Martin Eden'dir. Hepsi bir yana, en çok okunması gereken eseri, Demir Ökçe'dir. 1920'lerde ve 30'larda iktidara gelecek olan faşizmi, yüzyılın başında tanımış ve anlatmıştır. Bence Demir Ökçe, AKP,Milliyetçi Cephe gibi sağ ve sığ iktidarları anlayabilme adına da okunmalıdır.
Okuma Saati - Necip Fazıl Kısakürek (Aynadaki Yalan) 04:52
Okuma Saati - Necip Fazıl Kısakürek (Aynadaki Yalan) 268 izlenme - 2 yıl önce Necip Fazıl, 24 yaşındayken yayımladığı ikinci şiir kitabı Kaldırımlar ile tanınmıştır.1934 yılına kadar sadece şair olarak tanınmış ve o devirde Türk basınının merkezi olan Bâb-ı Âli'nin önde gelen isimleri arasında yer almıştır. 1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşayan Kısakürek, 1943-1978 arasında 512 sayı yayımlanan Büyük Doğu Dergisi yoluyla İslamcı görüşlerini kamuoyuna duyuran ve Büyük Doğu Hareketi’ne önderlik eden bir siyasi eylemcidir.
Okuma Saati - Fakir Baykurt - Tırpan 04:34
Okuma Saati - Fakir Baykurt - Tırpan 151 izlenme - 2 yıl önce Köy Enstitülü yazarların en önemli temsilcilerinden Fakir Baykurt'u tanıyoruz bu bölümde. Bir çocuk gelinin hikayesini anlatan Tırpan adlı hikayeden parçalarla beraber tabi.
Okuma Saati - Tarık Buğra 04:31
Okuma Saati - Tarık Buğra 175 izlenme - 2 yıl önce TRTTÜRK'ün ve TRT OKUL'un kısa belgesel programı okuma saatinin, Tarık Buğra ile ilgili bölümünü gururla sunarız. Romanları bir dönem televizyon dizisi ve sinema dizisi olmuştur.
Okuma Saati - Necip Mahfuz 04:56
Okuma Saati - Necip Mahfuz 144 izlenme - 2 yıl önce Necip Mahfuz, sadece Mısır'ın değil, modern Arap edebiyatının da n önemli ismidir. Şimdi de onun hayatını öğreniyoruz. Midak sokağı, ya da Ara Sokak adlı eseri, Kahire'nin bir sokağındaki hemen her bireyin hayat hikayesini ele alır.
Okuma Saati - Dostoyevski (Suç ve Ceza) 05:16
Okuma Saati - Dostoyevski (Suç ve Ceza) 190 izlenme - 2 yıl önce Dostoyevski'nin suç ve ceza romanından bazı bölümleri ve yazarın hayatını anlatan,kısa bir belgesel.İzliyoruz efenim..
Okuma Saati - Ahmed Hamdi Tanpınar 04:00
Okuma Saati - Ahmed Hamdi Tanpınar 177 izlenme - 2 yıl önce Ahmed Hamdi Tanpınar'ın Huzur adlı romanından bazı bölümleri okuduktan sonra, yazarın hayatını öğreniyoruz efenim.
Okuma Saati - Charles Dickens (İki Şehrin Hikayesi) 05:01
Okuma Saati - Charles Dickens (İki Şehrin Hikayesi) 130 izlenme - 2 yıl önce Okuma saati programının bu bölümünde,dünya edebiyatından bir yazar ve kitabından,bazı bölümlerle karşınızdayız.İngiliz yazar Charles Dickens'in hayatını ve yazdığı kitaplarıyla ilgili hazırlanmış,kısa bir belgesel.İzliyoruz efenim.
Okuma Saati 01:30
Okuma Saati 328 izlenme - 9 yıl önce merkezefendi İöo 4/b sınıfı okuma saati
Okuma Saati - Halil Cibran 04:51
Okuma Saati - Halil Cibran 95 izlenme - 2 yıl önce Halil Cibran, Lübnan'ın en ünlü şairi ve bizim Ziya Paşa misali en çok aforizması atasözü olmuş bir kişiliğidir. Elvis, Kenedy gibi ünlüler, onun kitaplarından sözlerini meydanlarda okumuşlar, kitaplarını millete bedava dağıtmışlardır. Asi Ruhlar ve Ermiş, şiddetle tavsiye edilir.
Okuma Saati - Panait İstirati 04:47
Okuma Saati - Panait İstirati 40 izlenme - 2 yıl önce Belgesellerimizin bu bölümünde, Romanya'nın ünlü yazarı Panait İstirati'yi öğreniyoruz.
Okuma Saati - Yabancı 04:07
Okuma Saati - Yabancı 90 izlenme - 2 yıl önce Albert Camus denilince akla Yabancı gelir. 1942'de yayımlandığında, işgal altındaki Fransa'da varoluşçuluk tartışması çıkarır. Ben Veba'yı daha çok tavsiye ederim.
Okuma Saati - Thomas Mann 04:24
Okuma Saati - Thomas Mann 65 izlenme - 2 yıl önce Thomas Mann, şöhretini Nobel ödülünden çok, NAZİ aleyhtarı propagandanın önderi olarak yaptı. Spikerin hatası şu ki 1993'de Neo Naziler değil, Naziler iktidara geldi. Toplama kamplarından ilk bahsettiğinde pek çok kişi ona inanmadı. Ta ki Ruslar Ausswitz'e gelene kadar.
Okuma Saati - Balzac 04:47
Okuma Saati - Balzac 64 izlenme - 2 yıl önce Honore de Balzac, Fransız edebiyatında önemli bir isimdir. Romanlarında Fransız ihtilaliyle yok olma sürecine giren Fransız aristokrasisini anlatır.
Okuma Saati - Yasunari Kavabata 04:46
Okuma Saati - Yasunari Kavabata 47 izlenme - 2 yıl önce Japon edebiyatının önemli isimlerinden, Nobel ödüllü ilk Japon yazar Yasunari Kavabata'nın hayat hikayesini öğreniyoruz. Halen de Japon edebiyatı denilince akla gelen ilk isim odur.