Hoşgeldiniz!

Omurilik Tümörü Videoları İzle

Omurilik tümörü nedir ve türleri nelerdir? 01:58
Omurilik tümörü nedir ve türleri nelerdir? 27 izlenme - 2 yıl önce Omurilik kanalı içinde yer işgal eden şişliklere tümör denir. Bir şişliğin tümör kabul edilebilmesi için yeni hücre oluşumu gözlemlenmesi gerekir. Omurilik tümörleri arasında glial tümörler, menenjiyom tümörler, nörofibromlar ve konjenital yani doğumsal tümörler sayılabilir.
Omurilik tümörünün nedenleri nelerdir? 02:18
Omurilik tümörünün nedenleri nelerdir? 21 izlenme - 2 yıl önce Omurilik tümörünün oluşması için hücre bölünümünde kontrol kaybının kaybolması gerekiyor. Onkojen denilen ve hücre bölünmesini sağlayan mekanizmalar, süpresor adı verilen ve hücre bölünmesini kontrol altında tutan mekanizmaların önüne geçerek devamlı hücre artışına neden olurlar. Tümörler de bu şekilde oluşur. Genetik yatkınlık, iyonize radyasyon, kanserojen kimyasallar, bağışıklık sistemini zayıflatan stres gibi faktörler tümör oluşumunun nedenleri arasında sayılabilir.
Omurilik tümörünün belirtileri nelerdir? 03:49
Omurilik tümörünün belirtileri nelerdir? 20 izlenme - 2 yıl önce Omurilik dar bir kanalda bulunduğu için omurilik tümörleri erken belirti verir. Omurilik tümörleri berliti vermeye başladığı zaman acil müdahale gerekebilir. Omurilik ense kökünden kuyruk sokumuna kadar uzandığından tümörün bulunduğu seviyeye göre farklı belirtiler görülebilir. Omuz seviyesindeki tümörler kollarda güçsüzlüğe neden olabilir. Omurilik tümörleri bulundukları seviyeye göre güçsüzlük, hissizlik, reflekslerde artma gibi belirtiler görülebilir.
Omurilik tümöründe cerrahi yöntem dışında hangi tedaviler uygulanabilir? 01:18
Omurilik tümöründe cerrahi yöntem dışında hangi tedaviler uygulanabilir? 15 izlenme - 2 yıl önce Omurilik tümörü tedavisinde cerrahi yöntemin beraberinde ışın tedavisi de uygulanır. Kötü huylu tümörlerin tekrarlama olasılığı olduğu için hastanın doktor tarafından yakından takip eidlmesi gerekir.
Omurilik tümörü cerrahisi sonrası hastayı nasıl bir süreç bekler? 02:27
Omurilik tümörü cerrahisi sonrası hastayı nasıl bir süreç bekler? 7 izlenme - 2 yıl önce Omurilik tümörü iyi huyluysa ve tümör nedeniyle hastada herhangi bir nörolojik kayıp yaşanmamışsa, hasta normal yaşantısına kısa sürede dönebilir. Omurilik tümörleri cerrahi yöntemle çıkarılsa dahi tekrarlayabilir. Bu nedenle doktorun hastayı yakındna takip etmesi gerekir. Kötü huylu omurilik tümörleri genellikle vücudun başka yerlerinden atlayan tümörlerdir. Bu yüzden hastanın kanser açısından çok iyi araştırılması gerekir.
Omurilik tümörünün kesin tanısı nasıl koyulur? 03:21
Omurilik tümörünün kesin tanısı nasıl koyulur? 4 izlenme - 2 yıl önce Omurilik tümörünün seviyesi klinik muayene ile tespit edilebilir. Omurilik tümörünün kesin tanısı patolojik incelemeler sonucu koyulur. Tümörden alınan parça mikroskop altında tahlil edilir. Biyopsi dışında omurilik tümörlerinin etkisini ölçmek için çeşitli sinir testleri de yapılabilir. Manyetik rezonans yani MR da tümör tanısının koyulmasında etkindir.
Çocuklarda omurilik tümörü cerrahisi nasıl yapılır? 01:09
Çocuklarda omurilik tümörü cerrahisi nasıl yapılır? 4 izlenme - 2 yıl önce Çocuklarda omurilik tümörü cerrahisinde tümöre arkadan yaklaşılır. Çocuklarda omurilik tümörü cerrahisi sırasında kemik yapısının bozulmamasına özen gösterilir.