Hoşgeldiniz!

Parkinson Videoları İzle

Efsanevi Boksör Muhammed Ali Clay 74 Yaşında Hayatını Kaybetti 05:01
Efsanevi Boksör Muhammed Ali Clay 74 Yaşında Hayatını Kaybetti 1.077 izlenme - 1 yıl önce ABD'li efsanevi boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali 74 yaşında hayatını kaybetti. Muhammed Ali, 1984 yılından beri Parkinson hastalığı ile mücadele ediyordu. Uzun süredir Parkinson rahatsızlığı bulunan 74 yaşındaki Muhammed Ali, solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle yeniden hastaneye kaldırıldı. Tedaviyle alınan ünlü boksör yaşam mücadelesini kaybetti. Hayatı boyunca birçok önemli maça çıkan, spor yaşantısının yanı sıra Müslümanlara ve ABD'deki siyahi hareketlere desteğiyle de bilinen Muhammed Ali, 2014 yılından bu yana sağlık sorunları nedeniyle zaman zaman hastanede tedavi görüyordu. Son olarak 8 Nisan'da Arizona'nın Phoenix kentindeki Celebrity Fight Night adlı hayır etkinliğine katılan Ali, dana önce Aralık 2014'te ve Ocak 2015'te de hastaneye kaldırılmıştı. Ali'nin, geçen yılki rahatsızlığının idrar yolları enfeksiyonu olduğu belirtilmişti. MUHAMMED ALİ KİMDİR? Boks kariyerini sonlandırmasının ardından Parkinson hastalığına yakalanan ve asıl adı Cassius Marcellus Clay Jr. olan efsanevi boksör, 1964'te İslam dinini seçerek Muhammed Ali adını almıştı. 1964, 1974, 1978 yıllarında olmak üzere dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3 kez alan Muhammed Ali, bu ünvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı. Kariyeri boyunca çıktığı 61 maçın 56'sından galibiyetle ayrılan Ali, profesyonel boksa geçmeden önce 1960 Roma Olimpiyatları'nda hafif ağır sİklet kategorisinde altın madalya kazanmıştı. PARKİNSON HASTALIĞI NEDİR? Halk arasında ‘titreme’ veya ‘yaşlılık hastalığı’ olarak bilinen Parkinson, genç yaşlarda da görülebilir. Parkinson hastalığı beyinde “substansiya nigra” denilen bir alanda yer alan ve dopamin üreten nöronların kaybedilmesi sonucu bu maddenin azalmasıyla gelişen bir hastalık. Beyin bu hücrelerin yüzde 50-80’ini kaybettiğinde hastalık bulguları ortaya çıkar. Parkinson toplumda binde 2-3 oranında görülür, ancak bu oran 70 yaş üzerine çıkıldığında yüzde 0.5-2 arasına ulaşır. NASIL BELİRTİLER VERİYOR? Hareketlerde yavaşlama, yüz mimiklerinde donuklaşma ve “maske yüz” diye ifade edilen görünüm, vücudun bir yanında istirahat halinde ortaya çıkan “para sayar” tarzda titreme, küçük adımlarla ve öne eğik yürüme ilk göze çarpan belirtiler. Titreme genellikle ilk bulgu olarak ortaya çıkmakta; el ve ayakta, bazen de çenede olabiliyor.
Michael J Fox 00:37
Michael J Fox 7.287 izlenme - 11 yıl önce neydi ne oldu.
Parkinson hastalar için kaşık yaptılar! 01:49
Parkinson hastalar için kaşık yaptılar! 1.768 izlenme - 4 yıl önce Yemek yerken büyük sıkıntı çeken parkinson hastaları için üretilen özel kaşık, tüm sorunu ortadan kaldırıyor...
Dark Touch Fragmanı 02:12
Dark Touch Fragmanı 1.378 izlenme - 4 yıl önce 2013 İrlanda yapımı korku filmi Dark Touch 'ın fragmanı. Marina De Van'ın yönetmen koltuğunda oturduğu korku türündeki film 3 Ocak 2014'te sinemalarda.
Beyin Ameliyatı Olurken Gitar Çalmak 01:35
Beyin Ameliyatı Olurken Gitar Çalmak 695 izlenme - 3 yıl önce Amerika'da Los Angeles kentinde gerçekleşen beyin ameliyatı esnasında hasta gitar çalmış efenim. Bu ne müzik aşkıdır, geçmiş olsun, şifalar diliyoruz.
Parkinson Hastalığını Nakış Yaparak Yendi 01:45
Parkinson Hastalığını Nakış Yaparak Yendi 40 izlenme - 2 ay önce Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, emekli öğretmen Güner Özgenlik, 7 yıl önce yakalandığı Parkinson hastalığını panc nakışı ile yendi. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açtığı panc nakışı kursuna katılın 60 yaşındaki 3 çocuk annesi Güner Özgenlik, arkadaşları ile uyum içinde çalıştığını ve Parkinson hastalığını beyninde yendiğini söyledi. Burhaniye de emekli ilkokul öğretmeni Güner Özgenlik, hastalığı yenmek için panc nakışı yapmaya başladı. 4 yıldan bu yana Keziban Kiraz’ın öğretmenliğini yaptığı kursa katılan Özgenlik, birbirinden güzel eserler üretirken, hastalığı da büyük ölçüde yendi. Yaşadığı bir kaygı nedeniyle hastalığa yakalandığını anlatan Güner Özgenlik,” 2010 yılında bu hastalıkla tanıştım. O zaman çocuklarım uzaktaydı. Kaygı yaşamıştım. Acaba ne olacak bu gün akşam ne haber alacağım diye. Ama, daha sonra hastalıkla savaşmanın yolunu buldum. Bu hastalığı yenmeye karar verdim. Beynimde bitirdim. Dedim ki ben bu hastalığı yenerim. Ben Parkinson ile savaşa girdikten sonra 4.yılında hücrelerim dopamin üreten hücrelerim yenilenmeye başladı. Bunu arkadaşlara borçluyum. Çünkü arkadaşlarımla birlikte olunca çok mutlu oluyorum. Dopamin benim kaybettiğim hücrelerim. Dopamin mutluluk hormonu biliyorsunuz. Hoca hanımla karşılaşınca dünyam değişti. Çünkü bu işi yapabileceğimi o söyledi bana . Ben arkadaşlarımla birlikteyken gerçekten çok mutlu oluyorum. Yapamayacağım hiçbir şey yok. Yapacağım ve Parkinson’u yeneceğim” dedi. Kurs Öğretmeni Keziban Kiraz d,”Arkadaşların buraya ilgisi büyük. Birbirleriyle çok iyi anlaşıyorlar. Uyum içinde bir kursumuz var. Üretiyorlar. Hocamızın Parkinson rahatsızlığı var. Ona çok iyi geliyor. Çok güzel işler yapıyor. Uyum içinde çalışıyoruz” dedi.
Parkinson Hastaları İçin Muhteşem Kaşık 01:49
Parkinson Hastaları İçin Muhteşem Kaşık 220 izlenme - 2 yıl önce Parkinson hastaların işkenceye dönüşen yemek saatlerini epeyce kolaylaştıran bir icat..
Muhammed Ali, Parkinson Hastalığı Nedeniyle Artık Konuşamıyor 02:00
Muhammed Ali, Parkinson Hastalığı Nedeniyle Artık Konuşamıyor 319 izlenme - 3 yıl önce Efsane boksör Muhammed Ali Clay, Parkinson hastalığının önemli ölçüde ilerlemesi sebebiyle konuşamayacak hale geldi.
Parkinson - Sağlıklı Bir Gün 23:42
Parkinson - Sağlıklı Bir Gün 284 izlenme - 3 yıl önce Opr. Dr. Ali Zırh ve Doç. Dr. Mustafa Özen, Parkinson konusunda Sinem Güven'in sorularını yanıtlıyor.
Oyunculukta Ustaların Düellosu - Awakenings 02:14
Oyunculukta Ustaların Düellosu - Awakenings 195 izlenme - 2 yıl önce Robert De Niro ve Robin Williams'ın üst düzey oyunculuklarını içeren 1990 yapımı Awakenings filminden bir kesit. İzlemeyenler için spoiler vermeden izlemeleri tavsiyesinde bulunalım. Bu filmi izlemeyene kız vermiyorlarmış.
Ölülerin Hikayeleri - Adolf Hitler 46:06
Ölülerin Hikayeleri - Adolf Hitler 125 izlenme - 2 yıl önce Bu belgesel serisi Discovery tarafından hazırlanıp toplam 6 bölümden oluşmaktadır. Seri, adını tarihe yazdırmış kişilerin gizemli ölümlerini inceliyor.
Parkinson Ve Şizofren Hastalarına Umut Işığı 04:58
Parkinson Ve Şizofren Hastalarına Umut Işığı 55 izlenme - 1 yıl önce Bahçeşehir Üniversitesi TIP Fakültesi Biyofizik Ana Bilim dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Durdağı, Parkinson ve şizofren hastaları için bir ilke imza attı.
Parkınson Hastalıgında Beyin Pili 06:39
Parkınson Hastalıgında Beyin Pili 103 izlenme - 3 yıl önce Doç. Dr. Hülagü Kaptan
Parkinson tanısı nasıl konur? 00:40
Parkinson tanısı nasıl konur? 72 izlenme - 2 yıl önce Parkinson tanısı hastanın öyküsünün dinlenmesi ve muayene yolu ile konulur. Bazı test ve görüntüleme yöntemleri de kullanılır ama bunlar başka hastalıklar olmadığını teyit amaçlı istenir, Parkinson hastalığını bir beyin MR'ında tespit etmek mümkün değildir.
Parkinsona Danslı Tedavi 01:39
Parkinsona Danslı Tedavi 77 izlenme - 5 yıl önce
Rage Parkinson Feat Rielvi Alayına Good Bye 01:45
Rage Parkinson Feat Rielvi Alayına Good Bye 80 izlenme - 6 yıl önce
Hastaların Dilinden: Hasan Uçar 01:12
Hastaların Dilinden: Hasan Uçar 62 izlenme - 4 yıl önce Hastaların Dilinden: Hasan Uçar
Hastaların Dilinden: Ali Osman Gücer 01:19
Hastaların Dilinden: Ali Osman Gücer 74 izlenme - 4 yıl önce Hastaların Dilinden: Ali Osman Gücer
Rage Parkinson Feat Rielvi Alayına - Good Bye 01:45
Rage Parkinson Feat Rielvi Alayına - Good Bye 63 izlenme - 6 yıl önce
Yaşam ve Sağlık - 51. Bölüm, Op. Dr. Ali Zırh, Nöroşirürji Uzmanı, Operatör 58:56
Yaşam ve Sağlık - 51. Bölüm, Op. Dr. Ali Zırh, Nöroşirürji Uzmanı, Operatör 28 izlenme - 2 yıl önce Op. Dr. Ali Zırh, Nöroşirurji Uzmanı Operatör OKTAR BABUNA: İyi akşamlar sayın izleyicilerimiz. Pınar Akkaş ile birlikte sunduğumuz bir Yaşam ve Sağlık programında daha birlikteyiz. Çok değerli bir konuğumuz var, Op. Dr. Ali Zırh Beyefendi. Hoş geldiniz.  ALİ ZIRH: Hoş bulduk. OKTAR BABUNA: Beyin Cerrahı Nöroşirurji Uzmanı. Türkiye’nin tanınmış nöroşirurji uzmanlarından. Parkinson hastalığıyla çok ilgili, çok başarılı çalışmalarınız var. Birazdan bundan bahsedeceğiz. Eğitiminiz Ankara’da liseyi birincilikle bitirdiniz. Sonra Hacettepe Tıp Fakültesi, sonra da İstanbul’da devam ettiniz. ALİ ZIRH: Evet. İhtisasımı Marmara Üniversitesi’nde yaptım. Daha sonra da üst ihtisaslar vardı. Toronto’da Toronto Western Üniversitesi’nde ve Amerika’da John Hopkins Üniversitesi’nde. Öğrendiklerimizle de geldik 97’den beri beyin cerrahisini, özellikle bizim fonksiyonel nöroşirurji dediğimiz beyindeki hücresel aktiviteyi bir yerde değiştirmeye çalışan yöntemlerle uygulamaya çalışıyoruz. Günümüzde de en sık en çok yaptığımız, en iyi sonuçları aldığımız girişimlerde beyin pili ameliyatları oldu. PINAR AKKAŞ: Bugün sizinle parkinson konusunda çok detaylı konuşacağız. Beyin pili ameliyatları ve diğer bağlı rahatsızlıkları konuşacağız. İlk o zaman Hocam Parkinson hastalığı nedirle ve belirtileriyle başlayalım mı? ALİ ZIRH: Tabii. Parkinson hastalığı bizim beyinde dopamin adını verdiğimiz bir maddenin eksilmesiyle ve genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan, Hareketlerde yavaşlama, yüz hatlarında donuklaşma, öne eğik küçük adımlarla yürüme, eğer var ise vücudun bir tarafında para sayar tarzda diye tarif edeceğimiz titremenin ön planda olduğu santral sinir sisteminin kronik dejeneratif ilerleyici bir hastalığı. PINAR AKKAŞ: Belirtileri nasıl? ALİ ZIRH: Parkinson hastalığında klasik en çok bilinen titreme diye, aslında her hastada yok ama varsa, bu bizim istirahat halinde dediğimiz eller kucaktayken, koltuğun kenarında veya iki yana sarkıtıp yürürken ortaya çıkan ve daha çok para sayar tarzda diye tarif edebileceğimiz bir titreme. Bunun varlığı parkinsonun tipik bulgularından bir tanesi oluyor. Ama her hastada titreme yok. Bazı hastalarda parkinsonun diğer bulguları olan tutukluk, katılık, ağırlık, hareket etme güçlüğü gibi bulgular da ön plana gelebilir. Bu durumda da genellikle yine vücudun bir yanında kolların vücut salınımına iştirak etmeyip daha çok vücuda yapışık hareketsiz olarak yürümek veya yürürken hareketlerde ağırlaşma. Bazı hastalarda küçük adımlarla öne eğik yürüme yine yavaş yavaş gelişiyorsa tablo yüz hatlarında donukluk, bizim maske yüz dediğimiz değişiklikler hastalığın ilk bulguları olarak veya ilk belirtileri olarak karşımıza gelebiliyor. OKTAR BABUNA: Her titreme Parkinson değil. Başka titreme yapan hastalıklar da var. Nasıl ayırt ediliyor Parkinson? ALİ ZIRH: Şöyle basitçe ayırabiliriz; eğer bu bir istirahat titremesiyse, eller kucakta istirahattaysa bu daha çok parkinson hastalığının titremesidir ve genelde tabii ileri yaşlarda gördüğümüz bir titremedir. Ama daha çok gençlerde olan heyecanlanınca hepimizde olan elleri havaya kaldırınca, bir tepsi tutunca, namaza durunca, bir şey tutunca ya da bir eylem işlem yaparken ortaya çıkan titreme var. Bu daha çok bizim esansiyel tremor dediğimiz daha çok gençlerde ortaya çıkan bir eylem işlem yapma sırasında olan titreme. Bu ikisi olmaksızın beyinde bir takım hastalık hasarlar, MS hastalıklarının hasarları gibi veya geçirilmiş kanama, travma, ameliyat geçiren veya kaza geçiren bazı olgularda da, özellikle beyinciğe gelip giden yolların gördüğü hasarlara bağlı daha şiddetli bir eylem işlem yaparken olan daha nadir gördüğümüz titremeler de oluyor. Genelde Parkinson hastası istirahatta elleri titrer, kaldır ellerini deyince titremenin daha çok durduğunu görürüz. Ama istirahatta titremeyen bir kişide ellerini kaldırması veya bir şey tutarken ortaya çıkıyorsa bu da bizim daha çok esansiyel tremor dediğimiz tabloyu akla getiriyor açıkça. http://www.a9.com.tr/izle/196456/Yasam-ve-Saglik/Yasam-ve-Saglik---51-Bolum-Op-Dr-Ali-Zirh-Norosirurji-Uzmani-Operator A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Yaşam ve Sağlık - 17. Bölüm - Prof. Dr. Abdulkadir Koçer, Nöroloji Uzmanı 48:35
Yaşam ve Sağlık - 17. Bölüm - Prof. Dr. Abdulkadir Koçer, Nöroloji Uzmanı 27 izlenme - 2 yıl önce Prof. Dr. Abdulkadir Koçer, Nöroloji Uzmanı   PINAR AKKAŞ: A9 TV ekranlarından Yaşam ve Sağlık programımıza hoş geldiniz. Dr. Oktar Babuna ile hazırladığımız programımızın bugün çok değerli bir konuğu bizlerle birlikte. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdulkadir Koçer Hocamız bizlerle birlikte, inşaAllah. Hocamız, Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı. Kendisiyle bugün baş ağrıları baş ağrılarının çeşitleri. Özellikle gerilim tipi baş ağrıları üzerinde konuşacağız. Hocam hoş geldiniz programımıza. OKTAR BABUNA: Hoş geldiniz. ABDULKADİR KOÇER: Teşekkürler. OKTAR BABUNA: Evet, gerilim tipi baş ağrıları en sık görülen baş ağrı çeşidini oluşturuyor, çok yaygın toplumda. İsterseniz önce mekanizmasıyla nasıl oluştuğuna dair, sonra da tedavisiyle ilgili konuşalım. ABDULKADİR KOÇER: Tabii. Şimdi gerilim baş ağrısı deyince baş, yüz ve boyun bölgesindeki kasların gerilmesiyle ortaya çıkan bir baş ağrısı şekline tarif yapabiliriz. Bu tariflediğimiz çerçevede temel mekanizma olarak bu bahsi geçen gerilmesinin temel etken olduğuna inanılıyor bu baş ağrılarında. Tabii gerilim baş ağrısı hakikaten toplumda baş ağrısı yakınması olan insanların neredeyse yüzde 70’inde gördüğümüz bir yakınma. Günlük yaşantıyı belki migren türü baş ağrısı kadar çok fazla rahatsız etmiyor ama en azından bildiğimiz bir şey var, çok sık bir yakınma olduğuna göre mutlaka şahsın iyi değerlendirilmesi ve kontrol altına alınması gerekiyor. Şimdiye kadar bu konuda ispatlanmış en önemli fizyopatogenez olarak vücutta serotonin isimli bir maddenin düşmesiyle ilgilendiriliyor gerilim baş ağrısı. Fakat yine yapılan bir takım çalışmalar ve tedavilerle kıyaslandığında ortaya konan bir gerçek var ki sadece serotonin üzerinde etkili olan ilaçlar bu tür hastaların baş ağrılarını çözmüyor. Daha çok serotonin ve noradrenalin isimli sinyal ileticiler vasıtasıyla bu baş ağrılarının daha rahat çözüldüğünü görüyoruz. Bu bağlamda o zaman demek ki sadece serotonin değil, başka bir takım sinyal ileticiler de bu işin içerisinde diye düşünmek gerekir. Fizyopatogeni çok net olmamakla birlikte yine de o bahsettiğimiz kasılmayı tetikleyen her türlü faktör bu gerilim baş ağrısında etmen olduğuna inanılıyor. Yine migren benzeri baş ağrısına benzer biçimde beyinde bilmediğimiz çok sayıda mucizeler var. Bunlardan bir tanesi de ağrıyı kontrol mekanizmaları var. Dolayısıyla ağrıyı inen ve çıkan bir takım mekanizmaların ya da beyin sapı dediğimiz bölgede ağrı üreten bir takım mekanizmaların da işin içinde olduğuna inanılıyor. Yani kompleks bir gerilim baş ağrısıyla mekanizmanın ortaya çıktığı bir gerçek. Biz sadece gördüğümüz bir takım şeyleri tedavi etmeye çalışıyoruz gerilim baş ağrısında. http://www.a9.com.tr/izle/175773/Yasam-ve-Saglik/Yasam-ve-Saglik---17-Bolum---Prof-Dr-Abdulkadir-Kocer-Noroloji-Uzmani A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo