Hoşgeldiniz!

parlamento

Merkel'e Arka Sırada Oturma Cezası 00:21
Merkel'e Arka Sırada Oturma Cezası 2.771 izlenme - 3 ay önce Almanya Başbakanı Angela Merkel parlamentodaki konuşmasının ardından grubundaki vekillerle yüksek sesle sohbet etmeye başlar ve parlamento bu tavrından dolayı ona arka sırada oturma cezası verir. Bunlar hep demokrasi işte.
Selahattin Demirtaş: Halk İsterse Birden Fazla Parlamento Kurar 01:18
Selahattin Demirtaş: Halk İsterse Birden Fazla Parlamento Kurar 2.908 izlenme - 7 ay önce HDP Eş Başkanı Demirtaş: Milletvekilleri tutuklanırsa her seçenek tartışılır, halk isterse birden fazla parlamento kurar HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’dan dokunulmazlıklar konusunda flaş bir çıkış geldi. Demirtaş, “HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılarak milletvekilliklerinin düşürülmesi söz konusu olursa yeni bir parlamento kurabileceklerinin” işaretini verdi. Demirtaş, bugün HDP grubunda yaptığı konuşmada “Parlamentolar halkın iradesidir. Halkın iradesini darbeye karşı savunacağız. Ama arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse, hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. Parlamentoları partiler değil halk kurar ve halk isterse birden fazla parlamento da kurar. Halk böyledir” dedi Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılması çalışmasını “darbe” olarak nitelendirerek, teklifin TBMM’den geçmesi halinde, HDP’lilerin ifade vermeyeceklerini tekrarladı. HDP eş Başkanı şöyle konuştu; “Tek bir arkadaşımız ifade vermeye gitmeyecek. Ne savcılığa, ne emniyete gideceğiz. İfade mi almak istiyorsunuz? tutuklamak mı istiyorsunuz? buyrun. Ama biz tıpış tıpış gitmeyeceğiz. bu işi size tereyağından kıl çeker gibi yaptırmayacağız. Burası bir anonim şirketi, siz de patronu değilsiniz. Size buranın parlamento olduğunu öğreteceğiz” CHP’YE ÇAĞRI YAPTI CHP’ye de dokunulmazlıkların kaldırılmasına “hayır” oyu verme çağrısı yapan Demirtaş, “bugün darbeye karşı biz de dik durmak istiyoruz diyen tüm milletvekillerini, özellikle de CHP milletvekillerini birlikte darbeye karşı mücadele etmeye davet ediyorum” dedi.
Ukrayna Parlamentosu Karıştı 01:25
Ukrayna Parlamentosu Karıştı 4.758 izlenme - 12 ay önce Ukrayna parlamentosunda, Başbakan Arseniy Yatsenyuk'u bir milletvekili kucaklayarak kürsüden indirmeye çalışınca arbede yaşandı. Ukrayna Parlamentosu, hükümetin bir yıllık icraatlarını değerlendirmek üzere toplandı. Başbakan Yatsenyuk'un konuşması sırasında, Petro Poroşenko Bloku'ndan milletvekili Oleg Barna, kürsüye gelerek Yatsenyuk'a bir demet gül verdi. Barna, daha sonra Yatsenyuk'u kucaklayarak, kürsüden indirmeye çalıştı. Bu sırada Yatsenyuk'un üyesi olduğu Halk Cephesi'nden milletvekilleri kürsüye gelerek, Barna'yı darp etmeye başladı. Parlamento Başkanı Vladimir Groysman'ın müdahalesiyle milletvekilleri dağıldı. Başbakan Yatsenyuk, milletvekillerine hitaben, Ukrayna'da 20 yıldır kimsenin atmadığı adımları atmak için çok büyük sorumluluk aldığını belirterek, "Ben bu göreve geldiğimde hakkımda ne olacağını biliyordum. Politik çıkarlar için değil reformları gerçekleştirmek ve ülkemizin çıkarı için bu göreve geldim" dedi. Anayasa'nın hükümlerine göre, istenirse aleyhinde parlamentoda oylama yapılabileceğini vurgulayan Yatsenyuk, "Oylama yapın. Parlamentonun kararını kabul edeceğim. İstifaya hazırım" ifadelerini kullandı. İHRAÇ EDİLDİ Petro Poroşenko Bloğu’ndan yapılan açıklamada, olaydan ötürü Başbakan Arseniy Yatsenyuk’tan özür dilenirken, söz konusu milletvekilinin Petro Poroşenko Bloğu’nun parlamento grubundan ihraç edildiği bildirildi.
Ukrayna Parlamentosu'nda Siyasilerin Yumruklu Kavgası 07:09
Ukrayna Parlamentosu'nda Siyasilerin Yumruklu Kavgası 235 izlenme - 3 hafta önce Ukrayna Parlamentosu'nda milliyetçi çizgideki Radikal Parti Başkanı Oleg Lyaşko ile Rusya'ya yakın çizgisiyle bilinen Muhalefet Bloğu Başkanı Yuriy Boyko arasındaki tartışma, yumruklu kavgayla sonuçlandı. Radikal Parti Başkanı Oleg Lyaşko, Parlamento Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Boyko gibi siyasetçilerin Moskova'dan talimat aldıklarını, diğer bazı siyasetçilerin ise, Brüksel'den talimat aldıklarını söyleyerek, 'neden Boyko gibiler rahatça Moskova'ya gidebiliyor Neden hala hapiste değiller?, diye sordu. Bu sözler üzerine Boyko, sakince yerinden kalktıktan sonra, ani bir hareketle Lyaşko'nun üzerine atılarak yüzüne yumruk vurdu ve 'asıl sen neden hapishanede değilsin, hayvan!?, diye bağırdı. Diğer milletvekilleri, bu iki siyasi lideri birbirinden ayırarak kavgaya son verdiler.
Serdar Ateşer - Tipsiz Parlamento 09:00
Serdar Ateşer - Tipsiz Parlamento 12.054 izlenme - 5 yıl önce
AK Partili Yeni Vekil Yanlışlıkla Davutoğlu'nun Koltuğuna Oturması 01:00
AK Partili Yeni Vekil Yanlışlıkla Davutoğlu'nun Koltuğuna Oturması 7.023 izlenme - 1 yıl önce Çiçeği burnunda vekillerden AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula dünkü grup toplantısında Başbakan Davutoğlu'nun koltuğuna oturdu. Sula, durumu uyarılınca fark etti.
Vatandaş Cevaplıyor - Parlamenter Sistem Nedir? 02:58
Vatandaş Cevaplıyor - Parlamenter Sistem Nedir? 1.796 izlenme - 5 ay önce Başkanlık sistemiyle ilgili tartışmalar devam ederken Haber10 olarak vatandaşa mikrofon uzatıp "Parlamenter sistem nedir?" diye sorduk.
İngiltere'nin Göbeğinde Cuma Namazı 01:09
İngiltere'nin Göbeğinde Cuma Namazı 1.791 izlenme - 1 yıl önce Çevreci Müslümanlar, İngiliz hükümetinin yenilenebilir enerji kaynaklarına uygulanan desteklerde kesintiye gitmesini protesto amacıyla Cuma namazını Parlamento Meydanı'nda kıldı.
dikkat bebek var 01:09
dikkat bebek var 4.822 izlenme - 6 yıl önce avrupa parlamentosunun italyan milletvekili licia ronzulli parlamentoya bebeğini getirdi.
Ermeni Parlamentosu Baskını (27 Ekim 1999) 09:19
Ermeni Parlamentosu Baskını (27 Ekim 1999) 425 izlenme - 2 yıl önce "27 Ekim 1999 tarihinde Nairi Unanyan'ın yönettiği silahlı bir grup tarafından Ermenistan Ulusal Meclisi'nin basılıp Başbakan Vazgen Sarkisyan ile Meclis Başkanı Karen Demirciyan'ın da dahil olduğu 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan parlamento baskınıdır. Baskında, Başbakan Vazgen Sarkisyan ile Parlamento Başkanı Karen Demirciyan, Parlamento Başkan Yardımcısı Yuri Bakşiyan, Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Miroyan, Acil Sorunlar Bakanı Leonard Petrosyan, milletvekili ve Ulusal Bilimler Akademisi üyesi Mikhael Kotanyan ile milletvekili Armenak Armenakyan öldürüldü. Milletvekili ve Hayastan gazetesinin yazı kurulu başkanı Genrik Abramyan da olay sırasında kalp krizinden yaşamını yitirdi. Unanyan, saldırı için, basın kartıyla parlamentoya kolaylıkla girmeyi başardı. Baskın sonrasında 50 kadar parlamenteri rehin tutan saldırganlar, hayat garantisi, adil yargılama ve televizyondan canlı yayında halka seslenmek istedi. Saldırı sonrasındaki pazarlık, Robert Koçaryan'ın baskıncılara yazılı bir garanti belgesi vermesi ve rehinelerin serbest bırakılmasıyla sonuçlandı. Olaylar sonrasında ülkede üç günlük yas ilan edildi. Grubun başını çeken Unanyan, eylemin amacının halkı yoksulluktan ve yolsuzluğa bulanmış hükümetten kurtarmak olduğunu söyledi. Eylemi gerçekleştirenler ömür boyu hapis cezasına çarptırıldılar. Saldırıyı lanetleyen Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, halka hitaben yaptığı konuşmada eylemi kınadı ve halkı birlik olmaya çağırdı." * Mecliste, görevi yerine başka işlere soyunan baazı kişilere yapılması gerektiğini düşündüğüm uygulamadır.
İngiltere Parlamentosunun Çalışma Şekli 01:59
İngiltere Parlamentosunun Çalışma Şekli 245 izlenme - 1 yıl önce İngiltere Parlamentosunun Suriye'ye karşı askeri müdahalede bulunulup bulunulmayacağının oylandığı bu video bizim için pek alışıldık değil. Adamların çalışma ortamı çok hoş gerçekten de. Bir de bizim meclisi düşündüm de gerçekten arada dağlar kadar fark var. Ordeaaaa, ordeaaaaa!!
Ukrayna Parlamentosu Smackdown Şenlikleri 3 01:12
Ukrayna Parlamentosu Smackdown Şenlikleri 3 333 izlenme - 2 yıl önce Gün geçmesin ki Ukrayna Parlamentosunda bir kavga daha yaşanmasın. Videoda; Ukrayna meclisinde bugünlerde tartışılan konu olan; Rusça dilinin bölgesel dil olarak kabul edilip, ülke içersinde konuşulmasına izin verilmesiyle alakalı bi oylamada çıkan yumruklu kavgayı izleyeceğiz. Ek bilgi; Rusça'yı yaygınlaştırılması yasa tasarısı onaylanarak meclisten geçmiştir. Smackdown şenlikleri serisi: 1- http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/77047/ukrayna-parlamentosu-smackdown-senlikleri 2- http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/96928/ukrayna-parlamentosu-smackdown-senlikleri-2
Türkiye güzeli Seda Sarıbaş’ın Ak partiye katılması çok güzel olmuş Parlamento da güzel ve bakımlı h 00:54
Türkiye güzeli Seda Sarıbaş’ın Ak partiye katılması çok güzel olmuş Parlamento da güzel ve bakımlı h 95 izlenme - 6 ay önce Türkiye güzeli Seda Sarıbaş’ın Ak partiye katılması çok güzel olmuş Parlamento da güzel ve bakımlı hanımlar olmalı Adnan Oktar’ın 9 Haziran 2016 tarihli A9 TV röportajından www.a9.com.tr www.harunyahya
Gökçek: HDP Barajı Aşarsa Demirtaş Bağımsızlığını İlan Edecek 01:12
Gökçek: HDP Barajı Aşarsa Demirtaş Bağımsızlığını İlan Edecek 610 izlenme - 2 yıl önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili gündeme bomba gibi düşecek bir iddia ortaya attı.
Vize Öncesi Not İsteyen İnsanın Durumu 01:37
Vize Öncesi Not İsteyen İnsanın Durumu 235 izlenme - 2 yıl önce capste gördüm abd ırak savaşı öncesi kongre konuşması yapan bir insanın konuşmasına alt yazı eklemişler. biraz ergence olmuş ama çoğumuzun not isterken yaşadığı ruh halini çok iyi özetlemiş. ulan not verseniz ne olur hepimiz dersi geçsek ne olur. illah birileri kalsın mı kahrolsun böyle sisteme.
Egemen Bağış - Oğlum Bak Git! 01:09
Egemen Bağış - Oğlum Bak Git! 167 izlenme - 1 yıl önce AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında, kendisine İslam'a hakaret eden kitap vermeye kalkan Hollandalı ırkçı milletvekili Barry Madlener'e, "Oğlum Bak Git! dedi ve ekledi “Onu karikatürü koyduğun yere koy” dedi. Madlener, geçen yıl Brüksel'de düzenlenen KPK toplantısında, Bahadır Baruter'e ait bir karikatürü vermek istediği Bağış'tan, “Onu al, münasip bir yerine koy” cevabını almıştı.
Rus Parlamentosunda Cinsel İlişki Skandalı 01:21
Rus Parlamentosunda Cinsel İlişki Skandalı 205 izlenme - 2 yıl önce Rusya'da meclis binasında 2 yıl önce çekilen uygunsuz görüntülerin internette yayınlanması büyük yankı uyandırdı.
Eski Dep Milletvekili Nizamettin Toğuç Batman'da 02:06
Eski Dep Milletvekili Nizamettin Toğuç Batman'da 253 izlenme - 2 yıl önce GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Hava limanında karşılama- Nizamettin Toğuç ile röportaj- Kızının ağlaması ve konuşması - Toğuç yere eğilirken toprağı öpmesi- HDP seçim lokalinde karşılanması detaylar Eski DEP Miletvekili Nizamettin Toğuç Batman'da- Toğuç; - "Eğer bir kaç yıldır insanımız ölmüyorsa, Türkistan ve Kürdistan'a tabutlar gelmiyorsa güzel bir şeydir.
Ukrayna'da Milletvekili Parti Liderini Nakavt Etti 01:03
Ukrayna'da Milletvekili Parti Liderini Nakavt Etti 109 izlenme - 2 yıl önce Ukrayna Parlementosu'nda iki milletvekili arasında çıkan tartışma, yumruklu kavgaya dönüştü. Vekillerden biri kendisine şişko denince diğer vekili yumrukla yere serdi.Radikal Parti lideri Oleg Lyashko, Aleksander Shevchenko'yu Ukrayna'nın doğusunda devam eden savaşa destek vermemekle suçladı. Bunun üzerine Shevchenko, Lyashko'ya saldırarak yumrukladı. Lyashko, muhalif milletvekili tarafından yediği yumruğun arından bir süre ayakta durmakta zorluk çekti.Lyashko, kavgayla ilgili polisin inceleme başlatmasını istedi.
Afganistan Parlamentosuna Saldırı Anı 00:46
Afganistan Parlamentosuna Saldırı Anı 87 izlenme - 1 yıl önce Afganistan'ın başkenti Kabil'de teröristler parlamento binasını hedef aldı. Milletvekillerinin içeride mahsur kaldığı saldırıda en az 31 kişi yaralandı. Polis, bir intihar saldırganının kullandığı bomba yüklü aracı patlatmasının ardından başlayan çatışmalarda altı Taliban üyesinin öldürüldüğünü duyurdu. Afgan polisi, milletvekillerinin toplantı halinde olduğu sırada, parlamento binasının hemen dışında bomba yüklü bir araç patlatıldığını açıkladı. Binanın çevresinde güvenlik güçleri ve silahlı saldırganlar arasındaki çatışmalar saatlerce sürdü. Polis, parlamentoya saldıran altı Taliban üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.TALİBAN ÜSTLENDİ Saldırıyı Taliban üstlendi. Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, "Çok sayıda mücahit parlamento binasına girdi. Yoğun çatışmalar sürüyor" dedi. Mücahid, "Saldırı, yeni savunma bakanı parlamentoda tanıtıldığı sırada gerçekleşti" ifadesini kullandı.ÖNCE BOMBA YÜKLÜ ARAÇ AA muhabirine bilgi veren parlamentodaki üst düzey polis yetkilisi Vahit Amerhil, militanların önce bomba yüklü bir aracı bina önünde infilak ettirdiğini açıkladı. Amerhil, ardından, parlamentonun yakınında inşaat halindeki bir binadan Taliban militanlarının ateş açmaya başladıklarını, buna karşılık veren güvenlik güçleri ile çatışmanın devam ettiğini söyledi. Saldırıda beşi kadın, biri çocuk en az 31 kişi yaralandı.
Kılıçdaroğlu 00:49
Kılıçdaroğlu "Koalisyon Kurabiliriz" Dedi, Şartlarını Açıkladı 214 izlenme - 2 yıl önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yargının mutlak bağımsızlığına ve medya özgürlüğüne inanması şartıyla bir partiyle koalisyon kurabiliriz." dedi.
Hdp Eş Genel Başkanı Yüksekdağ 05:14
Hdp Eş Genel Başkanı Yüksekdağ 153 izlenme - 2 yıl önce HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: -"Milletvekili adaylarımızın yarısı yani 275'i kadın olacak. Parti olarak seçime girme kararından geri dönüş olmadığını söyleyen Yüksekdağ, "HDP barajı aşamazsa seçimin meşruiyeti tartışılacaktır. Biz parlamentoda siyasete başlayan bir hareket değiliz. Biz parlamento dışı siyasete yeni alışmayacağız" dedi.
Danimarkalı Oy Adam (Oy Vermeye Teşvik Eden Adam) 01:28
Danimarkalı Oy Adam (Oy Vermeye Teşvik Eden Adam) 81 izlenme - 2 yıl önce Danimarka Parlamentosu, 25 Mayıs'ta yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde halkı oy vermeye teşvik etmek üzere bir animasyon film hazırlattı. Ancak filmdeki bazı sahnelerin "şiddet ve seks" içermesi sebebiyle animasyon kısa sürede yayından kaldırıldı.. Danimarka'da laiklik elden gitmiş
İngiltere Parlamentosunun Çalışma Şekli 01:59
İngiltere Parlamentosunun Çalışma Şekli 60 izlenme - 2 yıl önce İngiltere Parlamentosunun Suriye'ye karşı askeri müdahalede bulunulup bulunulmayacağının oylandığı bu video bizim için pek alışıldık değil. Adamların çalışma ortamı çok hoş gerçekten de. Bir de bizim meclisi düşündüm de gerçekten arada dağlar kadar fark var. Ordeaaaa, ordeaaaaa!!
Parlamentolar Arası Futbol Turnuvası 01:58
Parlamentolar Arası Futbol Turnuvası 53 izlenme - 3 yıl önce Parlamentolar Arası Futbol Turnuvası, Türkiye, Polonya, Macaristan, Ukrayna, Rusya ve Letonya'nın katılımıyla Antalya'da başladı.
Kılıçdaroğlu'ndan Örtülü Ödenek Eleştirisi: Öyle Olaylar Olacak ki... 02:32
Kılıçdaroğlu'ndan Örtülü Ödenek Eleştirisi: Öyle Olaylar Olacak ki... 86 izlenme - 2 yıl önce Örtülü ödeneğin Cumhurbaşkanı'nın da emrine verilmesini eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Öyle olaylar olacak ki, Başbakan'ın bile haberi olmayacak." dedi.
TBMM Genel Kurulu'nda 'Faşist' Tartışması 06:49
TBMM Genel Kurulu'nda 'Faşist' Tartışması 115 izlenme - 3 yıl önce HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'a yönelik "Allah'a çok şükür ki, Allah'a çok şükür ki Sayın Gültan Kışanak sizin gibi faşist birisi değil. Allah'a çok şükür ki Sayın Gültan Kışanak sizin sahip olduğunuz hiçbir özelliğe sahip bir belediye başkanı, bir kadın ve bir insan değil." sözleri Meclis Genel Kurulu'nda tartışma başlattı.
Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek 03:17
Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek 78 izlenme - 2 yıl önce Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek: - "Vatan Partisi seçime 3 ay kala baraja dayanmıştır ve barajı hepimizin kararıyla geçeceğiz" Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Vatan Partisi seçime 3 ay kala baraja dayanmıştır ve barajı hepimizin kararıyla geçeceğiz" dedi.
Avrupa Parlamentosunda Berkin Elvan Sloganları 01:34
Avrupa Parlamentosunda Berkin Elvan Sloganları 50 izlenme - 3 yıl önce İrlandalı sosyalist parlamenter Paul Murphy AP konuşmasında Berkin Elvan olayını anlattı ve Berkin için türkçe slogan atarak konuşmasını tamamladı.
Türkiye-Ab Karma Parlamento Komisyonu 75. Toplantısı 03:55
Türkiye-Ab Karma Parlamento Komisyonu 75. Toplantısı 32 izlenme - 2 yıl önce Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Afif Demirkan: KPK Türkiye-AB ilişkileri hızlandırmak katkı sağlamak ve motivasyon getirmek amacıyla kurulmuştur.KPK sorun üretme değil sorunlara çözüm ütretme platformudur.Geçmişte KPK ile ilgili acı hatıralarımız var.Türkiye’nin AB müzakerelerinde son 4,5 yıldır 1 faslın açılması Türk halkında hayal kırıkığı yarattı.Müzakereler siyasetten arındırılmalıdır.Türkiye olarak 23.24. fasıllarının açılmasını istiyoruz. Johennes Han:Türkiye’nn AB perspektifinde tereddüt yok.Bunun giderilmesi lazım.Türkiye’nin AB yolu uzun bir yol. Önümüzdeki beş yıl boyunca hazırlanmalıyız. Bu hem AB hemde Türkiye için faydalı olacak Türkiye AB ilişkileriyle ilgili son 2014 raporumuzda Türkiye’nin AB için anahtar stratejik bir ülke olduğu kabul ediliyor.Raporda hükümetin yolsuzluk iddiaları ,yargı içerikli sorunlar,ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı gelişmeleri üzülerek görüyoruz.Türkiye demokratikleşmeyle ilgili aldığı kararlarda acele etmemeli ve paydaşlarla yapılacak değişilik paylaşılmalıdır.Hukukun üstünlüğü alanında daha çok reform yapılması gerekiyor. 23. 24. başlıklar açılmalıdır.Hukukun üstülüğü ve temel haklar konusundaki işbirliği gelecekteki ilişkilerimizi belirleyecek. Türkiye’nin vize alanında attığı adımlar önemli. Kıbrıs sorunuyla ilgili Türkiye’ye net mesaj vermeliyiz.Siyasi açıdan şunu da görmemezlikten gelemeyiz.Kıbrıs sorununu çözemezsek Türkiye AB üyesi olmayacaktır. Ana mesajımız Türkiye Kıbrıs’ın MEB’indeki egemenlik haklarına saygı duymalıdır. Volkan Bozkır:Yeni Türkiye yeni Avrupa söz konusu.AB üyeliği stratejik hedefimizdir.Türkiye’nin imajı Avrupa’da, Avrupa’nın imajı Türkiye’de yıprandı.Fasıllarla ilgili şu anda 28 fasıldan 14 Türkiye’de biz kendimiz açtık.Kıbrıs’ta BM müzakerelerini başlatmak öncelik olmalı.Perspektifimiz 50 yıllık sorunu çözmek olmalı.Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıs konusunda yayınlayacağı bildiri tek yanlı ve yararlı olmayacaktır.AB Konseyi’nin (KKTC’ye) doğrudan ticaret ve mali yardım kararları da var. Bunları neden gündeme getirilmiyor.AB Konseyi’nin bir kararını beğenip diğerini beğenilmiyor. Alberto Cutillo – AB Dönem Başkanı İtalya’nın Dışişleri Bakanlığında Avrupa entegrasyonundan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Türkiye’nin AB sürecini ilerletmek için siyasi irade lazım.AB olarak iktidarın yargıya karışması,medya özgürlüğü yolsuzlukla mücadele ve yargı bağımsızlığı alanında elştirilerimiz var.Türkiye Ankara Protokolü uygulamalı ve Kıbrıs ile ilişkiler normalleşmelidir Bunlar yapılırsa müzakereler kolaylaşacaktır. Kıbrıs’ın MEB’indeki egemenlik haklarını tanıyoruz. Kati Piri:AB’den Türkiye’ye yönelik eleştirilerin çoğunlukla yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik fasıllarının alanına giriyor.Yeni Türkiye Yeni Avrupa var.23. 24. fasıllar açılmalı Avrupa’dan kaynaklanan blokaj var. Geri Kabul Analşamsı ve Kürt sorunuyla ilgili atılan adımlar olumlu.AP’de Türkiye’ye karşı kuşkular var. KPK bunların giderilmesi için olumlu bir diyaloğ ortamı olabilir.Kıbrıs’ın tanınması, medya özgürlüğü hukukun üstünlüğü alnında AP raportörü olarak adil olacağım. Takis Hadjigeorgiou:Hepimiz zor durumdayız.Türkiye ilk olarak siyasi (Kıbrıs) sorunu çözmeyi anlamalı.Türkiye yeni fasılları açmaya hazır.Ama gözlerimizi kapatıp bu kadar büyük sorunu görelim.Kıbrıs sorunu çözümlenmeli.Yoksa 2004 deneyimlerini yaşarız. 2014 yılındayız geleceğe bakmalıyız.Türk gemileri Kıbrıs MEB’ini ihlal ediyor. Kıbrıs Tükleri bu arada kullanılıyor. Kıbrıslı Türkleri korumalıyız.Kıbrısın kuzeyinde 100 bin kişi yaşıyor ve 40 bin Türk askeri var. Kıbrıslı Türklerin özgürlüğünü kısıtlamayalım.Kıbrıslı Türkler Davutoğlu’nun Kıbrıs‘ı Türkiye’nin arka bahçesi gibi gördüğünü ve buna göre davrandığını söylüyorlar Türkiye’nin bu tutumunu zorlamanın imkanı olmadığını düşünüyorum Maalesef Türk hükmeti aynı görüşte değil.Gelecek açısında çok iyimser değilim Geçmişe oranla daha yapıcı olunacağını söyleyemem Türkiye sözlerle değil eylemler ile Kıbrıs sorununa çözüm bulmalı. Umut Oran : 75. KPK’yı yapıyoruz. KPK 1965 kurulmuş yaklaşık 50 yıl olmuş çalışmalar devam ediyor.Müzakere başlıklarına siyasi blokaj var Bana göre hem AB hem Türkiye bu konuda masum değil. Avrupa Kanadı KPK’nın her toplantısında Kıbrıs sorununu sürekli gündeme getirerek toplantı torpilleniyor.Samimi ve pozitif bir ortamda ilerlenmenin önüne geçiliyor. Elissavet Vozemberg: Türkiye’nin yeni stratejisi bağlamında Kıbrıs’taki ihlallerini görmezden gelemeyiz.Türkiye’ye karşı AB daha sert olabilirdi. Türkiye’nin bu tavrını sürdürmesi kabul edilemez.Açık diayloğ diye başka ülkenin egemenlik haklarını ihlal ediliyor. Ali Şahin:1997’de bir TBBM üyesinin danışmanıydım daha sonra milletvekli oldum.1960 yılı sonrası KPK’nın çalışmaları ve üstlendiği misyona baktığımızda KPK’nin sınıfta kaldığını görüyoruz.Türkiye-AB sürecinin önündeki engelleri kaldırmak için uzlaşı ortamı oluşturmak hedefiyle kurulan KPK sadece Kıbrıs komisyonu haline getirildi.Daha KPK’nın ilk gününde Kıbrıs sorunu komisyon çalışmalarını gölgeledi. Eleni Theocharous:Türkiye Kıbrıs’ı tanımamasına rağmen müzakereler sürdürüldü Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgali uluslararası mahkemeler tarafından yasadışı olarak görüldü.Avrupa topraklarını işgal edenle müzakereler nası yapılır?.15.fasılın açılmasını kabul edemeyiz. Kıbrıs’ın MEB’nin tanınması askeri tehditleri geri çekmeden Kıbrıs sorunu çözülmeden Türkiye’nin AB süreci ilerlemez. Costas Mavrides: AB Konseyi Türkiye’den son Kıbrıs sorunuyla ilgili talebi var. AB Kıbrıs’ın MEB’ine saygı duymasını istedi.Türkiye’nin AB hukukuna ve kararlarına uyma isteği var mı? Ebubekir Gizligider: Türkiye AB KPK toplantısında millyetçi reflekslerle provoke ediliyor.Daha ne kadar provokasyoa devam edilecek.Bizde milliyetçi refleskler var. Renate Sommer:50 Yıldır KPK yoktu. Türkiye aday ülke olduğu 15 yıldır KPK var. Yeni başlangıç istiyoruz deniliyor Aslında değişen hiç bir şey yok.Karşılıklı suçlamalar Biraz daha objektif konuşabilsek iyi olacak. KPK karşılıklı görüşleri daha iyi anlamak için oluşmuş bir platform.Biraz daha ılımlı olalım.Kıbrıs AB üyesidir KPK’da Kıbrıs konuşulacak.KPK’da Kıbrıs konuşulmasın demek yanlıştır. Bu ülkenin topra bütünlüğü bir aday ülke tarafından işgal edilmiştir. Volkan Bozkır AP üyelerinin sorularına özetle şu cevabı verdi: Kıbrıs sorunu 50 yıldır sürüyor.Şu veya bu şekilde bu sorun çözülmeli. Kıbrıs’ta birbirinden ayıran bir duvar var.Bu utanç duvarının adayı bölmesine izin vermemeliz. Bölünmüş haliyle ada AB’ye üye alındı.Bunada bir terminoloji bulundu.AB müktesebatı Kıbrıs’ın Kuzeyinde donduruldu diye.Kıbrıslı Rumlar Annan planını reddetmeseydi adada 600 Türk askeri kalacaktı.Görüleceği üzere Rumlar Türk ve Yunan askerleriyle yaşamaktan memnun.