Hoşgeldiniz!

pembe taksi

Mustafa Yenigün: Pembe Taksi Damalı Eşekten Farksız 01:20
Mustafa Yenigün: Pembe Taksi Damalı Eşekten Farksız 714 izlenme - 8 ay önce Flash Tv Ana Haber Bülteni sunucusu Mustafa Yenigün, Sivas'ta başlayan kadınlara özel pembe taksi uygulamasına sert tepki gösterdi.
Mısır'da Yolların Kraliçesi Pembe Taksi 01:54
Mısır'da Yolların Kraliçesi Pembe Taksi 1.149 izlenme - 1 yıl önce Mısır’da kadınlar cinsel tacizle mücadele kapsamında önemli bir projeye imza attı. Kurulan Pembe Taksi şirketinde sadece kadın sürücüler çalışıyor ve onların müşterileri de yalnızca hemcinsleri. Şirketin kurucusu Reem Fawzy, toplumda karşılaştıkları sorunları bu şekilde aşabileceklerini düşünüyor: “Her yeni düşünce işaretini toplumdan alır. Mısırlı kadınlar için ulaşım servisine ihtiyacımız vardı. Sadece onlar için değil, bütün Arap kadınlar ve yabancılar için bütün kadınlar için bu geçerli.” Geçtiğimiz Haziran ayında yeni bir yasa meclisten geçti. Buna göre kadına tacizde bulunan ve şiddet uygulayanlar 6 aya kadar hapis ve 340 Euro para cezası alabiliyor. Bu taksi durağında şoför olabilmek için okul diploması ve Arapça’nın yanında bir dil bilmek şartı aranıyor. Pembe taksi şoförlerinden Mervat al-Badry kendilerini toplumun tepkisine karşı hazırladıklarını söylüyor: “Yolcular kendilerini güvende hissediyor. Erkelerin kullandığı arabalarda yaşadıkları kaygıyı hissetmiyorlar. Akşam ve gece daha rahat dışarı çıkıyorlar. Kadın sürücüye güveniyorlar.” Kareema Sakoot, bu taksileri ilk kullanan müşterilerden: “Bu yeni düşünce beni heyecanlandırdı. Kadınlar görevi devralıyor. Elbette Mısır toplumu her zaman olduğu gibi yeni düşünceleri reddedecek ve bu gibi girişimleri anlamayacak. Fakat zamanla Pempe Taksi’nin başarılı olacağını düşünüyorum.” Mısır’da kadınlara yönelik cinsel taciz vakaları son 10 yılda ciddi boyutlara ulaştı.
Kadınlara Özel Pembe Taksi 03:32
Kadınlara Özel Pembe Taksi 11 izlenme - 8 ay önce Sivas’ta bugün trafiğe çıkan kadın şoförün kullandığı ’pembe taksi, yalnızca kadın müşterileri ve aileleri taşıyacak. 9 yıldır taksicilik yapan 27 yaşındaki Gökhan Şimşek tarafından uygulamaya konulan ve bugün ilk kez trafiğe çıkan ’pembe taksi’, vatandaşların yoğun ilgisini gördü. Kadın şoförün kullandığı pembe taksi 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet verecek. Sivas Belediyesi önünde basın toplantısı yaparak pembe taksi uygulaması hakkında bilgi veren Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Koordinatörü Erdoğan Yuvacı, "Terminal Taksi Durağı’nda işletmecilik yapan Gökhan Şimşek, ilimizde kadınlara mahsus olarak kullanılacak ’pembe taksi uygulaması’ için talepte bulundu. Belediye olarak bu talebe duyarsız kalamadık ve bunun için gerekli ruhsatlandırma işlemini gerçekleştirdik. Bu aracın şoförü kadın olacak, müşterisi de kadınlar ve aileler olacak. Bu sayede önemli bir boşluk doldurulmuş olacak. Aynı zamanda diğer duraklardan talep gelmesi halinde her duraktan bir araç için kadın şoför kullanmak kaydıyla ruhsatlandırma yapacağız" dedi. Pembe taksi şoförü Gamze Taşkan ise, "Uygulamanın kadınlar için güzel bir proje olduğuna inanıyorum. Son zamanlarda kadınlara yönelik şiddet haberlerini çok duyuyoruz. Bu araç sayesinde şiddet olayları azalır diye düşünüyorum. Şehrimize hayırlı olsun" diye konuştu.