Hoşgeldiniz!

Persler Videoları İzle

Lidya ve Med İmparatorluğu Savaşı (M.Ö. 28 Mayıs 585) 06:02
Lidya ve Med İmparatorluğu Savaşı (M.Ö. 28 Mayıs 585) 650 izlenme - 2 yıl önce Doğu ile Batının mücadelesi aslında binlerce yıl öncelerine dayanır, o zamanlar Doğu medeniyetin beşiği iken Batı ise onların bu zenginliğini her zaman kıskanmış ve kültürel temelini Doğudan almış ve de kendine göre şekillendirmiştir fakat o zaman ki Batı yani Hellen Kültürü müthiş bir güç haline gelerek Doğu medeniyetlerinin ilgisini buraya çekmiştir. Anadolu (Küçük Asya-Asya Minör) toprakları da bu iki medeniyete de ev sahipliği yapmış ve bu topraklarda büyük savaşlar yaşanan bir geçiş kapısı halini almıştır ayrıca Anadolu'nun kültürel zenginliği de buralardan gelmektedir. Asur imparatorluğu yıkıldıktan sonra Babil ile birlikte ortaya çıkan bir diğer imparatorluk olan Med'ler de gözünü batıya dikmiş ve milattan önce altıncı yüzyıl başlarında Anadolu'da ilerlemeye başlamıştır. Medler önce Urartu mparatorluğunu yıkar ve Kilikya Bölgesini'de anlaşmayla ele geçirir ve sıra Lidya İmparatorluğu'na gelmiştir. Daha önceki seferlerinde başarısız olan bu istila M.Ö. 28 mayıs 585 yılında ünlü filozof Miletli Thales'in de (Milethos-Aydın Didim) tahmin ettiği güneş tutulmasıyla son bulur. Kırk yıl sonra ise Medleri yıkarak yerine geçen Pers (İran)İmparatorluğu ise M.Ö. 546'da Lidya'yı yıkarak Anadolu'nun 200 yıl Pers egemenliği altına girmesine sebep olacaktır ta ki M.Ö. 330'larda İskender gelip bu toprakları ele geçirene kadar...
Kimsesiz Saraylar (1) 23:56
Kimsesiz Saraylar (1) 298 izlenme - 1 yıl önce Antik İran tarihinde önemli bir konuma sahip olan Ahamenid imparatorluğunun başkenti olduğu söylenen Persepolis'in, yapımı hiçbir zaman bitirilmemiş olan "yarım kalış" bir kompleks olduğunu çeşitli delillerle kanıtlayan bir belgeseldir.
Şeriat Öncesi İran 1970'ler 04:25
Şeriat Öncesi İran 1970'ler 124 izlenme - 2 yıl önce İran Devrimi veya İslam Devrimi, 1979 yılında İran'ın Muhammed Rıza Pehlevi liderliğindeki bir anayasal monarşiden, Ayetullah Ruhullah Humeyni yönetiminde İslam hukuku ve Şiî mezhebi görüşlerini esas alan şeriat cumhuriyeti kurulmasına dönüşen popüler hareketin adıdır.