Hoşgeldiniz!

plevne

Çocuk Kilise Korosu - Tuna Nehri Akmam Diyor 02:59
Çocuk Kilise Korosu - Tuna Nehri Akmam Diyor 5.575 izlenme - 7 ay önce Bulgaristan Hristiyan Türklerinin oluşturduğu Çocuk Kilise Korosundan Plevne Müdafasında gösterdiği kahramanlıktan dolayı "Osman Paşa" adına yazılan bu güzide eseri dinleyelim efem. İyi seyirler. Plevne Müdafası 19 Temmuz 1877-10 Aralık 1877) 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rusya İmparatorluk Ordusu'nun kuşattığı Plevne (Bulgaristan) kentinin kendisinden 3 katı fazla büyük olan Rus Ordusu'na karşı Osmanlı Ordusu tarafından savunulması olayıdır.
Plevne Marşı 03:04
Plevne Marşı 27.073 izlenme - 8 yıl önce tuna nehri akmam diyor.....
İlber Ortaylı Hoca'nın Anlatımıyla Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa 02:20
İlber Ortaylı Hoca'nın Anlatımıyla Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa 5.126 izlenme - 11 ay önce Bugün milletimizin çoğunun ismini ilçe ismi zannettiği tokatlı kahraman Mareşal Gazi Osman Paşa. Kendisi 93 Harbi sırasında bugün Bulgaristan sınırlarında bulunan Plevne şehrini aylarca müdafaa etmiş ve 3 muharebede Rusları mağlup etmiş ancak 4. muharebede teslim olmak zorunda kalmıştır. İşte kendisiyle ilgili İlber Ortaylı hocamızın anlatımını dinliyoruz. Ruhu şad olsun.
Tuna Nehri Akmam Diyor Plevne Mehter Marşı Osman Paşa 02:24
Tuna Nehri Akmam Diyor Plevne Mehter Marşı Osman Paşa 28.371 izlenme - 5 yıl önce
Tuna Nehri Akmam Diyor 02:46
Tuna Nehri Akmam Diyor 14.216 izlenme - 3 yıl önce M.pkl
T.S.K Armoni Mızıkası Komutanlığı - Tuna Nehri Akmam Diyor 03:02
T.S.K Armoni Mızıkası Komutanlığı - Tuna Nehri Akmam Diyor 3.988 izlenme - 2 yıl önce Kolay kazanılmadı bu Vatan tek parça toprak yok kimseye. Plevne Marşı Hikayesi Plevne Savunması, Ruslar'ın 1877 yılında Osmanlılara açtığı savaş sırasında, Türk ordusunun yaptığı askerlik tarihinin en büyük ve şanlı savunmasıdır. Aldığı emir üzerine Plevne'ye gelen komutan Osman Paşa Plevne'ye ulaştığı gün Ruslar tarafından yapılan bir taarruza karşı gelmiş ve ilk Plevne zaferini kazanmıştır. Bundan sonra askerlerini yeni bir savaşa hazırlayan, istihkâmlarını düzenleyen Osman Paşa, düşman kuvvetlerinin saldırılarını beklemiştir. Plevne şehrinin bütün yönlerinin düşman kuvvetleri ile çevrili bulunmasına rağmen Osman Paşa komutasındaki kuvvetler, güçlerinden hiç bir şey kaybetmeksizin, günlerce üstün düşman kuvvetlerine karşı koymaktan çekinmemişlerdir. Aradan aylar geçmesine rağmen, hiç bir yerden yardım gelmemiş olmasına rağmen Osman Paşa, savunmadan bir an şaşmamış, yapılan bütün teslim olma tekliflerini reddetmişti. Sonunda, ordunun yiyecek ve silâh yedeklerinin tükenmeğe başlaması karşısında, Plevne şehrinden bir saldırı ile çıkmak kararı verilmiş, her tarafı üstün düşman kuvvetleri ile çevrili Plevne'den süngü kuvveti ile çıkma planları hazırlanmıştır. Bu planlar gereğince başta Osman Paşa olduğu halde bütün askerler ve komutanlar, 10 aralık 1877 günü Vid suyunu geçerek üstün düşman kuvvetlerine saldırmışlardır. Çok kanlı bir şekilde ve süngü süngüye çok üstün düşman kuvvetlerine karşı yapılan bu çıkış hareketi sırasında pek çok Türk askeri şehit düşmüş ve Osman Paşa Ruslara esir düşmüştür. Tarihimize şanlı bir destan yazan Osman Paşa, Plevne'deki bu savunmada gösterdiği üstün başarı sebebi ile Gazilik ünvanını almıştır. Tuna nehri akmam diyor Etrafımı yıkmam diyor Şanı büyük Osman Paşa Plevne’den çıkmam diyor. Düşman Tuna'yı atladı Karakolları yokladı Osman Paşa'nın kolunda Beşbin top birden patladı. Kılıcımı vurdum taşa Taş yarıldı baştan başa Şanı büyük Osman Paşa Askerinle binler yaşa!
Tuna Nehri Akmam Diyor Plevne Mehter Marşı Osman Paşa 02:24
Tuna Nehri Akmam Diyor Plevne Mehter Marşı Osman Paşa 2.861 izlenme - 5 yıl önce
Plevne Marşı - TSK Armoni Mızıkası 03:01
Plevne Marşı - TSK Armoni Mızıkası 636 izlenme - 2 yıl önce Osman paşanın tarih yazdığı Plevne direnişinin marş halini farklı bir yorumla dinliyoruz. Tuna nehri akmam diyor/etrafımı yıkmam diyor şanı büyük Osman paşa/Plevne'den çıkmam diyor. düşman Tuna'yı atladı/karakolları yokladı Osman Paşa'nın kolunda/beş bin top birden patladı. kılıcımı vurdum taşa/taş yarıldı baştan başa şanı büyük Osman Paşa/askerinle binler yaşa.
Kanlıca Kasabası ( Sincan ) Plevne Mahallesi 05:07
Kanlıca Kasabası ( Sincan ) Plevne Mahallesi 3.224 izlenme - 9 yıl önce sincan ankara
Plevne Marşı 02:58
Plevne Marşı 1.091 izlenme - 3 yıl önce Şarkı Sözleri: Tuna nehri akmam diyor Etrafimi yikmam diyor Sani büyük Osman Pasa Pilevne'den çikmam diyor. Düsman Tunayi atladi Karakollari yokladi Osman Pasa'nin kolunda Besbin top birden patladi.
Plevne Marşı 03:02
Plevne Marşı 879 izlenme - 3 yıl önce Plevne Marşı
Plevne Marşı 03:03
Plevne Marşı 849 izlenme - 2 yıl önce Plevne deki muhteşem savunmasıyla tarihin akışını değiştiren Gazi Osman Paşa nın kahramanlığına yazılmış olan nefis bir o kadar da hüzünlü marşımız. Bir yandan "hasta adam osmanlı" nın çaresizlik ve yoklugunu , bir yandan da inancını ve gururunu hissettiriyor. Ruslar için "polıushko pole" neyse benim için de "plevne marşı" odur. not: Marşın taşla ilgili kısmına ilkokul esprilerimizle süslemeyelim mümkünse
Tokat Plevne Lisesi 9-C Kankiler Hatırası... 03:29
Tokat Plevne Lisesi 9-C Kankiler Hatırası... 3.212 izlenme - 9 yıl önce bu sınıf unutulmaz...!! ne kabgam bitti ne sevdam..!! by_dennİx
Tuna'nin Aslanlari 04:52
Tuna'nin Aslanlari 2.218 izlenme - 9 yıl önce %u201dtürkler bir ırk ve millet olmak haysiyetiyle yeryüzünün en şerefli insanlarıdır. karakterleri pek asil ve yücedir... asaletleri alınlarında ve amellerinde yazılıdır... onların yurdu efendiler diyarıdır, kahramanlar, şehitler ülkesidir. bence insaniyete şeref veren böyle bir milletin düşmanı olmak insanlığın düşmanı olmaktan farksızdır. böyle bir lekeden tanrı beni korusun.%u201d la martine/fransız şair, yazar ve devlet adamı
Kecskés Ensemble - Plevne (Tuna Nehri) Marşı 03:41
Kecskés Ensemble - Plevne (Tuna Nehri) Marşı 398 izlenme - 2 yıl önce Macar müzik grubu KECSKES'den, Plevne (Tuna Nehri) Marşı... Ben çok beğendim, sizin de beğeneceğinizi umuyorum... İyi dinlemeler alkislarlayasiyorum.com üyeleri... Plevne Marşı Tuna nehri akmam diyor Etrafımı yıkmam diyor Şanı büyük Osman Pasa Plevne'den çıkmam diyor Olur mu böyle olur mu Evlât babayı vurur mu Sizi millet hainleri Bu dünya size kalır mı Düşman Tuna'yı atladı Karakolları yokladı Osman Paşa'nın kolunda Beşbin top birden patladı Kılıcımı vurdum taşa Tas yarıldı baştan başa Askerinle binler yaşa. Nâmı büyük Osman Paşa
Tokat Plevne Taraftarı 01:21
Tokat Plevne Taraftarı 1.536 izlenme - 10 yıl önce Burhan felekdeyiz..
Plevne 03:04
Plevne 1.053 izlenme - 8 yıl önce varsın yollar ırak olsun unutulmak olmasında varsın beden toprak olsun.
Mehter Marşı - Plevne Marşı 02:24
Mehter Marşı - Plevne Marşı 411 izlenme - 2 yıl önce Mehter Marşı - Plevne Marşı Şarkı Sözleri: Tuna nehri akmam diyor Etrafimi yikmam diyor Sani büyük Osman Pasa Pilevne'den çikmam diyor. Düsman Tunayi atladi Karakollari yokladi Osman Pasa'nin kolunda Besbin top birden patladi.
plevne marşı 01:31
plevne marşı 827 izlenme - 7 yıl önce 3-c sınıfı plevne marşı
Plevne Marşı - Osman Paşa - Mehter Marşı 02:44
Plevne Marşı - Osman Paşa - Mehter Marşı 526 izlenme - 2 yıl önce İLETİŞİM skype blacknota email: dostmevlana@hotmail.com RESMİ SAYFA VE SİTELERİMİZ www.cubbeliahmethoca.tv www.facebook.com/cubbeliahmethoca twitter.com/c_ahmethoca www.lalegultv.com.tr www.lalegulfm.com
plevne lisesi nevruz kutlamaları 01:50
plevne lisesi nevruz kutlamaları 887 izlenme - 8 yıl önce :)) :)) xd bİsİm okul
Plevne War 04:01
Plevne War 1.117 izlenme - 9 yıl önce a heroic defense (muhtesem savunma)
Hedefi eski takımı Galatasaray'a karşı galibiyet yaşamak 03:29
Hedefi eski takımı Galatasaray'a karşı galibiyet yaşamak 231 izlenme - 2 yıl önce Erkekler Voleybol 1. Lig ekiplerinden Tokat Belediye Plevne'nin oyuncusu Turgay Doğan, Tokatlı taraftarlara Galatasaray galibiyeti hediye etmeyi hedefliyor. Galatasaray'da 2008-2010 yıllarında forma giyen Turgay, daha sonra farklı takımların başarısı için ter döktü.
Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa 07:25
Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa 22 izlenme - 3 ay önce O Rus Ordusuna karşı bir bir düşen Osmanlı tabyaları içinde tek başına savunma yapan, İstanbula yürüyen Rusların önünde dimdik dikilip adını tüm avrupaya duyuran bir Osmanlı paşasıydı. Gazi Osman Paşa. Gazi Osman Paşa 1832 yılında Tokatta Dünyaya geldi. Küçüklüğünden itibaren asker olmak istiyordu. Bu yüzden Kara Harp Okulunda okudu. 20 yaşında bu okuldan ikincilik ile mezun oldu. Genç yaşına rağmen Kırım savaşına gönderildi. Oradan Lübnan'a Lübnandan, İsyan bastırmak için Girite geçti. Osman bey gittiği her yerde yaptığı stratejiler ve askeri dehasıyla göze batıyor ve bir bir rütbe atlıyordu. Bir süre sonra da Yemen'e gönderilen Osman beye buradaki başarılarından ötürü 43 yaşında Paşa ünvanı verildi. Hayatı bu şekilde Osmanlı topraklarının dört bir yanında savaşmakla geçti. En sonunda Osmanlı Sırp savaşının patlak vermesiyle Balkanlara gönderildi. Balkanlarda Panslavizm politikası uygulayan ve sırpları maşası olarak kullanan Ruslar, sırp ordusunun bu halini görünce kendi işini kendi halletmeye karar verdi ve Osmanlıya savaş açtı. Esirlik döneminde Ruslar tarafından çok saygı görmüş bizzat rus çarı ve generalleri tarafından tebrik edilmiştir. Grandük Nikola "Plevne Savunmanızı tebrik ederim. Tarihin en muhteşem destanlarından biri olmuştur" sözleriyle takdirini belirtirken Rus çarı ''Senin gibi bir kumandanın kılıcı alınmaz.'' diyerek Osman Paşaya kılıcını iade etmiştir. Gazi Osman Paşa, teslim olmak zorunda kaldıktan sonra, Bükreş yoluyla Harkofa gonderildi. Mart 1878'de serbest kalıncaya kadar orada kaldı. İstanbula dönen Osman Paşa bütün İstanbul halkının katıldığı büyük bir şenlikle bizzat Sultan 2. Abdülhamit tarafından karşılandı, kendisine Gazi ünvanı verildi ve adına marşlar yazıldı .5 Nisan 1900'de 67 yaşında vefat ettiği güne kadar değişik makamlarda devlete hizmet etti.Onu çok seven Padişah 2. Abdülhamit Han tarafından Fatih camiinde türbesi yaptırılarak buraya defnedildi.
Tokat Plevne 9/a 02:01
Tokat Plevne 9/a 512 izlenme - 10 yıl önce Unutulmayakacsın
E. Adnan Ergil - Plevne Türküsü (Tuna Nehri) 04:39
E. Adnan Ergil - Plevne Türküsü (Tuna Nehri) 403 izlenme - 5 yıl önce
Kanlıca Kasabası (Sincanlı&emre) 05:10
Kanlıca Kasabası (Sincanlı&emre) 522 izlenme - 9 yıl önce
Sincanlı,bekir,doki,fatih,kuru,tamer... 01:01
Sincanlı,bekir,doki,fatih,kuru,tamer... 396 izlenme - 9 yıl önce
9 L 05:12
9 L 415 izlenme - 9 yıl önce düz lisesi . .
06 Gezegen Plevne Gençlik 01:31
06 Gezegen Plevne Gençlik 404 izlenme - 9 yıl önce tesbİh elde emanet belde sevda yürekte olmalı tesbİhİ sallamayı emanetİ kullanmayi,sevdani yürekte yaŞamayı,bilmİyorsan.taŞıma!..