Hoşgeldiniz!

ramazanda

Şerbetli İrmik Tatlısı Tarifi 01:35
Şerbetli İrmik Tatlısı Tarifi 27.773 izlenme - 4 yıl önce Şerbetli irmik tatlısını bir de bizden dinleyin! Bu enfes tatlıyı yaparken içine limon rendesi ya da portakal rendesi de koyabilirsiniz. Yanı sıra vanilya çubuğu da farklı bir aroma katacaktır. Ramazan sofranız için ideal! http://migrostv.migros.com.tr/serbetli-irmik-tatlisi/ Nefis, pratik ve yüzlerce videolu yemek tarifi ve harika öneriler için bizden ayrılmayın; migrostv.migros.com.tr/
Revani Tarifi 01:33
Revani Tarifi 9.746 izlenme - 4 yıl önce Revani tarifimiz çok pratik! Şerbetli tatlı tarifleri içinde en iyilerinden olan revaniyi bir de bizden dinlemeye ne dersiniz? Bir de püf noktası; revaninizin içine atacağınız portakal ya da limon rendesi farklı bir aroma katacaktır. http://migrostv.migros.com.tr/revani/ Nefis, pratik ve yüzlerce videolu yemek tarifi ve harika öneriler için bizden ayrılmayın; migrostv.migros.com.tr/
Tiroid hastaları oruç tutabilir mi? 01:09
Tiroid hastaları oruç tutabilir mi? 620 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, tiroid hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Tiroid hastaları oruç tutabilir mi? Tiroit hastaları oruç tutabilir. Eğer tiroit hastalığına baka hastalıklar eşlik etmiyor ise birde aslında tiroit hastalarının kullandığı ilaçlara bağlı. Şimdi biz bunu kabaca ikiye ayırırsak: hipotiroidi hastalarının kullandığı ilaçlar sahurdan önce alınırsa ve aksatılmazsa bu hastaların oruç tutmalarında bir mahsur yoktur. Hipertiroidi hastalarına gelince bu hastalar günde birkaç doz ilaç kullanabiliyorlar. Dozların atlanmaması için dozların iftar ve sahur arasına paylaştırılması gerekiyor veya gündüz alınan dozun akşama veya geceye kaydırılması gerekiyor. Bunlara dikkat edilirse, ilaç dozlarında bir aksama olmazsa, tiroit hastalarında genel olarak oruç tutmalarına mani bir sebep yoktur.
Ramazanda 5 Yaş Sendromu 'kısaca Ramazan' 10:58
Ramazanda 5 Yaş Sendromu 'kısaca Ramazan' 878 izlenme - 7 yıl önce
Açmayalım Ramazanda - Metro Fm - Ara Gaz 03:18
Açmayalım Ramazanda - Metro Fm - Ara Gaz 295 izlenme - 3 yıl önce Metro Fm Aragaz Programında, Kadir Çöpdemir'in günün anlam ve önemini anlatan edebi eseri. Daha önce paylaşılmadı sanırım hiç görmedim, dinleyin son derece keyifli.
Çatıksu Köyü Ramazanda Sac Kavurma 02:15
Çatıksu Köyü Ramazanda Sac Kavurma 494 izlenme - 6 yıl önce bayburt
Mide ve sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar Ramazanda nelere dikkat etmelidir? 01:44
Mide ve sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar Ramazanda nelere dikkat etmelidir? 103 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akcan, mide ve sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Mide ve sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar Ramazan ayında nelere dikkat etmelidir? Mide ve bağırsak hastalıkları veya sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlığı olan kişiler ramazan ayı boyunca özellikle kullanmakta olduğu ilaçları sahur ve iftara göre değiştirerek kullanmakta ısrar etmeliler ve ihmal etmemeliler. Normal zamanda kişiler rahat olduklarını hissettikleri zamanda mide ilaçlarını genellikle bırakmaya meyilli olur insanlar. Bir sıkıntı olursa bir gün sonra yeniden yutarım gibi bir duruma geçebilirler. Ancak uzun süreli oruçlu günlerde böyle bir şansları olmayacağı için ramazan boyunca herhangi bir mide veya bağırsak sistemi rahatsızlığı nedeniyle ilaç alan kişiler bunları mutlaka ihmal etmeden kullanmak zorundalar. Böylece ramazanlarını daha kolay geçirebilirler. Midesinde ülser olanlar, on iki parmak bağırsağında ülser olan kişiler bunları daha önceden biliyorlar ise ramazan ayına girmeden önce tedavilerini tekrar yaptırmaları gerekiyorsa, kontrollerini yaptırmaları, endoskopik kontrollerini yaptırmaları ve bunlara göre tedavilerini mümkünse ramazandan önce tamamlamaları daha uygun olur. Ama buna rağmen tedavi bir şekilde ramazan ayına sarkanlar ise tedavilerini yine aksatmayacak şekilde sadece sahur ve iftara kaydıracak şekilde bunları aksatmadan kullanmalıdırlar. Hazım için alınan pankreoflat gibi hazım kolaylaştırıcı ilaçlar alanlar hem iftarda hem sahurda bunları ihmal etmeden kullanmaya devam etmelidirler.
Ramazan'da mide delinmesi şikayetlerinin artmasının sebebi nedir? 01:11
Ramazan'da mide delinmesi şikayetlerinin artmasının sebebi nedir? 83 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akcan, mide rahatsızlıkları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Ramazan'da mide delinmesi şikayetlerinin artmasının sebebi nedir? Daha önce mide ülseri veya on iki parmak bağırsak ülseri olduğunu bilen kişiler özellikle ramazana girerken bunlarla ilgili tedbir almadığı taktirde uzun süreli açlık, gün içerisindeki açlık mide asidinin veya safra ifrazatının bu bölgeleri daha kolay tahriş etmesi nedeniyle ülserleri veya erozyonları derinleşebilir, büyüyebilir ve bunlar kanayabilir. Hatta dediğiniz gibi perforosyonla dönüşebilir. Böyle bir şey oluşabilir. Bunları tabi ki oluşmadan önce daha önce öyküsü olan kişiler az çok bileceklerdir veya oruç başladıktan sonra yakınmalarında en ufak artma hissedenler bir gastroloğa başvurarak ilaç yönüyle, tedavi yönüyle tedbirlerini almak durumundalar. Aksi taktirde korumasız tamamen mideyi bıraktıkları taktirde önceki hastalıkları çok kolay alevlenebilir.
Ramazan ayında diyet yapılır mı? 01:29
Ramazan ayında diyet yapılır mı? 68 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, Ramazan'da diyet hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Ramazan ayında diyet yapılır mı? Ramazan ayında diyet yapılır hem de diyet yapılması çok faydalıdır. Aslında ramazan ayı diyet yapmak için çok iyi bir fırsat iyi değerlendirilirse. Çünkü herkesin aslında hastalığı olmasa bile yani diyabet, hipertansiyonu olmasa bile yine de diyet yapmasını tavsiye ediyoruz. Tabi sağlıklı bir diyet, diyetten kastettiğimiz… Ama belli kronik hastalıkları olanların buna daha çok dikkat etmeleri gerekiyor. Ramazan ayı gelince ne yapacağız? Diyeti bozacak mıyız? Hayır! Tam tersi! Sadece bazı değişiklikler… Normalde üç öğün yiyorsak bunu ikiye düşüreceğiz. Ama tabi iki öğün olunca enerji alımı, sıvı alımından emin olmak için diyet yaparken iftarda ve sahurda bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. Peki bu değişiklikleri nasıl yapacağız? İşte bunun için doktor ve diyetisyen gözetiminde bunları yapmak lazım. Onları da ramazan ayı gelmeden, ramazana son yaklaşmak değil de böyle bir iki hafta kala ramazana mutlaka doktor ve diyetisyenden randevu alıp görüşmek lazım. Yani ‘Ben diyet yapabilir miyim ya da yapıyorsam buna ramazanda nasıl devam edeceğim?’. Bu diyette bir değişiklik yapılacak. Bu diyeti nasıl değiştirelim? İlaçlarda nasıl değişiklik yapalım? Bunların hepsini konuşmamız lazım. Dolayısıyla ramazan ayında diyet yapılır.
Diyabet hastaları Ramazan'da oruç tutabilir mi? 03:01
Diyabet hastaları Ramazan'da oruç tutabilir mi? 76 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, diyabet hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Diyabet hastaları ramazanda oruç tutabilir mi? Sorusunu hastanın mutlaka öne doktoruyla konuşması lazım çünkü diyabetin türüne göre bu değişiyor. Mesela tip bir diyabet hastaları her zaman insilün kullanırlar ve insilün kullanan hastaların oruç tutması biraz zordur. Ama çok iyi kontrol edilen ramazandan önce kan şekerleri çok iyi, açlık, tokluk şekerlerinde yükseklik ya da düşüklük yok ya da 3 aylık A1C testi mükemmel, hasta diyetine uyuyor, kilo açısından bir sıkıntısı yok ve insilün dozları yüksek değil belki bunu değerlendirmek lazım. Hastayı gördükten sonra bakılabilir. Ama tip2 diyabet hastalarını çoğu oruç tutabilir. Tabi insilün kullanmıyorsa veya şekeri düşüren sülüfonil üre denilen grup ilaçlardan kullanmıyorsa oruç tutabilirler. Özellikle sadece diyet yapan, metformin, stagliptin tarzı ilaç kullanan hastalar oruç tutabilirler ve bundan fayda görebilirler. Çünkü zaten biz onlara diyabetik diyet öneriyoruz ya da diyetisyenler öneriyor. Bu diyeti gözden geçirmek için iyi bir fırsat ramazan ayı ama mutlaka doktorunu ve diyetisyenini ziyaret etmesi gerek hastanın ramazandan birkaç hafta kadar önce ben oruç tutabilir miyim? Nasıl iftar yapacağım? Nasıl sahur yapacağım? İlaç dozlarım aynı mı kalacak? Çünkü ilaç dozlarını belki azaltmaya gitmek gerekebiliyor, bazı dozlarda düzenlemek yapmak gerekebiliyor, ilaç saatlerinde düzenleme yapmak gerekebiliyor. İftar dozu, sahur dozu ya da iftardan sonra alınacak, sahurdan önce alınacak ilaçlar şeklinde mutlaka her ilacını saatinin, dozunu gözden geçirilmesi lazım. Bu şekilde ayarlamalar yapılırsa özellikle tip2 diyabet hastalarının bir kısmı oruç tutabilirler. Ama diyabet hastalığına böbrek hastalığı eşlik ediyorsa, kalp hastalığı eşlik ediyorsa o zaman oruç tutmaları mahsurlu hale gelir. Özellikle diyabete bağlı komplikasyonlar göz tutulumu, böbrek tutulu mu varsa diyalize giriyorsa hasta bu tür hastaların oruç tutması sakıncalıdır. Kan şekerlerinde dengesizlik varsa ramazandan önce yüksek seyrediyorsa veya sık sık düşüşler yaşanıyorsa hipoglisemi diyoruz buna bu hastaların oruç tutması sakıncalıdır. Mutlaka ramazandan öne doktorlarını ziyaret edip eğer ayarlanabiliyorsa ilaç dozları, diyetleri ayarlanmalı ancak o takdir de oruç tutabilecekleri, tutamayacakları gündeme getirilip, çözülmeli ama bu tür hastalar şikayetleri devam ediyorsa oruç tutmaları mahsurludur. O takdir de bazı hastalar çok istiyor oruç tutmayı o zaman diyoruz ki biz bu yıl tutamazsınız ama bir daha ki yıl tutmak istiyorsanız o takdir de şimdi bazı düzenlemeler yapacağız ama bu yıl size müsaade etmeyeceğiz ama bir daha ki yıl size müsaade edebiliriz diyoruz. Böyle bir şansı olabilir. Dolayısıyla diyabet hastası oruç tutmak istiyorsa bu şansı iyi değerlendirmeli doktoruyla mutlaka konuşmalı.
Ramazan ayı sigarayı bırakmak için bir fırsat olabilir mi? 01:37
Ramazan ayı sigarayı bırakmak için bir fırsat olabilir mi? 47 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Fidan, sigara bırakma hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Ramazan ayı sigarayı bırakmak için bir fırsat olabilir mi? Sigara kullanımı bağımlılık yapan bir durum olduğu için sigara içmeyi bir hastalık kabul ediyoruz tıbben. Çünkü sigaranın içindeki nikotin maddesi çok güçlü bağımlılık yapan bir madde. Beyinden belli dopamin gibi maddeler salgılatıp kişilerde rahatlama hissi hem de içmediği zaman sinirlilik, aşırı içme isteği, baş ağrısı, konsantrasyon zorluğu belli şikayetler yapabiliyor. Hem fiziksel bağımlılık hem psikolojik davranışsal bağımlılık yapar. Yemekten sonra çayla, kahveyle belli ortamlarda ramazanın belli avantajı o dönemlerde oruç tutan insanlar gündüz içemiyor ama belli yoksunluk şikayetleri hissedip hemen sigara bağımlılığı yüksekse kullanabiliyorlar. Ama bir gündüz mecburi hissettikleri için kendilerini psikolojik davranışsal bağlılık yönünden daha kolay atlatabiliyorlar ama bağımlılığı yüksek olan kişilere gerekirse ilaç desteği öneriyoruz. Ramazanla birlikte bu motivasyonları daha fazla olup gündüz zaten içmiyor tutan kişiler. Ama bağımlılığı yüksekse gece iftardan sonra hemen içiyorlar sigaralarını. O yüzden bırakmakta zorlanan böyle hafif bağımlılığı olan kişiler hiçbir destek olmadan da sıfırlamaya karar verip ramazanda gündüz içmeyip gecede içmezse bırakmayı başarabilirler. Ama iftar olur olmaz sigara içme isteği duyan, baş ağrısı, belli şikâyetleri hisseden kişiler zorlanabilir. Onlara ilaç desteği öneririz.
Oruç Tutarken Beslenmede Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 01:17
Oruç Tutarken Beslenmede Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 18 izlenme - 10 ay önce Oruç Tutarken Beslenmede Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Dyt. Meryem GÜÇ'ün anlatımı ile cevabı videomuz da.
Oruç tutan diyabet hastaları egzersiz yapabilir mi? 00:55
Oruç tutan diyabet hastaları egzersiz yapabilir mi? 63 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, diyabet hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Oruç tutan diyabet hastaları egzersiz yapabilir mi? Oruç tutan diyabet hastaları egzersizi aslında oruçlarını açtıktan sonra yapmalılar. Yani oruç esnasında değil iftardan bir ile bir buçuk saat sonra hafif akşam yürüyüşü şeklinde yaparlarsa çok güzel olur. Yemeğin hemen üzerine değil, en az bir saat sonra… Oruç tutarken ise fazla kendilerini yormamaları gerekiyor hatta sıvı kaybını engellemek için dışarda fazla durmamalarında fayda var. Biraz klimalı ortamlarda, gölge ortamlarda durarak sıvı kaybını en aza indirgemek lazım ve orucu tamamlayabilmek için de kendilerini aşırı yormamalılar. İftarlardan bir buçuk saat sonra hafif akşam yürüyüşü tercih edilir.
Diyabet hastaları Ramazan'da tedavilerini nasıl düzenlemelidir? 03:19
Diyabet hastaları Ramazan'da tedavilerini nasıl düzenlemelidir? 41 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, diyabet hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Diyabet hastaları Ramazan'da tedavilerini nasıl düzenlemelidir? Diyabet hastaları oruç tutmak istiyorlarsa eğer öncelikle tutup tutamayacaklarını doktorlarına danışmaları gerekiyor. Çok istese bile tutması kendisi için mahsurlu olabilir. Bu diyabetin türüne göre değişiyor. Hele kişi gebe ise gebelik diyabeti varsa oruç tutması mahsurludur. Zaten gebelikte oruç tutmak mahsurlu veya tip2 diyabeti var bazı komplikasyonlar gelişmiş oruç tutması mahsurlu tip1 diyabeti var insilün kullanıyor yada tip2 diyabeti var insilün kullanıyor ayarlama yapılırsa belki tutabilir. Ama insilün kullanan hastalarda bu işe biraz mesafeli yaklaşıyoruz. Bir oruç tutup tutamayacağı konusunu doktoruna mutlaka danışacak, iki diyetisyenine gidip diyetini gözden geçirecek eğer doktoru izin veriyorsa diyetisyeniyle birlikte iftar, sahur iftarla sahur arasında nasıl bir yol izleyeceğini mutlaka ramazana özel bir diyet listesi oluşturmalıdır. Üçüncüsü doktoruyla ilaç listesini gözden geçirecek mevcut ilaçlarım uygun mu?, dozları uygun mu?, dozlarda ayarlama yapmak,saatlerinde ayarlama yapmak, dozlarında azaltıma giderek belki müsaade edilebilir. Bir de oruç tutan diyabet hastası mutlaka şeker takibi yapmak zorunda eğer şekerleri çok düşerse 70 altına ya da 300 üstüne çıkarsa hemen orucu sonlandırması gerekiyor. Oruca 5dakika var şekeriniz 350 hemen o orucu keseceksiniz ya da şekeriniz 60 oruca 15 dakika var hayır oruç tamamlanmayacak hemen açılacak. Çünkü bu konularda dinin verdiği bir ön görü de var hastalığından dolayı tutmamaya müsaadesi var. Şekerinde ani düşmeler ya da çıkmalar varsa orucu tutamaz hastalar bunlara dikkat etmesi gerekiyor. Kendini kötü hissediyor, sıvı kaybı var orucu bırakacak. Dolayısıyla doktoruyla yakın temas halinde oruç tutmasına izin verilebilir. Ama şeker hastalarında günde bir defa ya da iki defa alınan sülfonür üre şeker grubu denilen şeker ilacı kullanan hastaların oruç tutması kesinlikle izin verilmez. Ya bu ilaç kesilecek ya da hasta oruç tutmayacak.İnsilün kullanıyorsa hatta çoklu insilün tedavisi oluyorsa bu hastaların ilaçlarında mutlaka düzenleme yapılmalı ama kesinlikle bu hastaların oruç tutmaları engellenmelidir. Mutlaka şeker de bir düşüş olacaktır. Ama günde bir defa insilün kullanan, bazal insilün düşük bir doz da ramazandan önce değerleri iyi belki bu hastaya izin verilebilir. Ramazandan önce yapılacak diğer değerlendirme ile bu durum tekrar gözden geçirilebilir.
Oruç tutan diyabet hastaları bayramda nelere dikkat etmelidir? 02:53
Oruç tutan diyabet hastaları bayramda nelere dikkat etmelidir? 57 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, diyabet hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Oruç tutan diyabet hastaları bayramda nelere dikkat etmelidir? Şimdi bayramı bir ziyafete çevirirsek oruç tutan kim olursa olsun mutlaka sıkıntı yaşar. Çünkü ramazan bayramında akraba, eş, dost ziyaretinde normal diyet sekteye uğruyor. Yani insanlar öğünlerini atlıyorlar ve diğer aldıkları ağır tatlılar, şerbetli tatlılar, kan şekerinde ve kan basıncında düzensizliklere sebep oluyor ve mutlaka kilo alımına neden oluyor. Dolayısıyla akraba, eş, dost ziyaretine gideceksek mutlaka evde bir şeyler yiyelim. Yani ana öğünümüzü atlamayalım. Öğün atlamayalım ki diğer ikramları birden yemeyelim. Hepsini tüketmeyelim. Kalp kırmak istemiyoruz, gönül kırmak istemiyoruz ama ikramları kibarca geri çevirmek veya az miktar almak. Doyumluk değil de tadımlık yemek gerekiyor. Biz evde yemeğimizi yiyeceğiz sonra ikram aldığımız zaman. Çünkü ikram aldığımız zaman ve hepsinde yediğimiz zaman gerçekten çok ağır yemiş oluyoruz ve sıkıntı çekebiliyoruz. Tatlı bir şey, özellikle baklava, şöbiyet, kadayıf yendiği zaman şekerde ani yükselmeler ortaya çıkıyor. Ani yükselmeler sonrasında da vücut pankreastan insülin salgıladığı için şekeri hızla düşürebiliyor ve bu tür tatlı yedikten sonra insanda bir ağırlık çökmesi hissi, uykuya meyil çıkabiliyor. Mahmurluk ortaya çıkabiliyor. Bunu engellemek için bu tatlıları birden tüketmemek lazım. Hızlı yememek gerekiyor ve mümkünse bu tatlıları tadımlık hani en çok bir baklava, bir dilim baklava, ikincisini yememek… Daha çok sütlü tatlılara ağırlık vermek gerekiyor. İkramların bir tabağın hepsini bitirmemek, bir kısım yemek, geri kalanını ikram etmek yada yanımızdaki eşimizle dostumuzla paylaşmak gerekiyor ki sıkıntı çekmeyelim. Birçok diyabet hastasının, tansiyon hastasının, kalp hastasının ramazan sonrası çok ciddi sıkıntılar çektiğinizi görüyoruz. Hatta bayram süresince hastanelerin acil servisleri kan şekerinde ani yükselmeler, şeker komaları, tansiyon yükseklikleri, kalple ilgili rahatsızlıklar çeken hastalarla dolar taşar. Dolayısıyla hastaların bayramı zehir etmemeleri için kendilerine de, yakınlarına da zehir etmemeleri için diyetlerini bozmamaları lazım. Bu bir. İkincisi ilaç saatlerinin aksamaması lazım. Çünkü bayram gelince herkeste bir gevşeme oluyor. Tedaviler aksıyor. Diyet bozuluyor. İlaç saatleri aksıyor. Buna kesinlikle müsaade etmemek lazım. Bayramda olsa ilaç saatinde alınacak. Diyet listesine uygun yemek yenilecek. Tatlı da sadece doktorun ve diyetisyenin verdiği ölçüde kalınarak ölçülü bir şekilde tüketilecek. Buna dikkat etmek gerekiyor.
Meddah Hikayeleri - Ramazan'da Paylaşmak 09:00
Meddah Hikayeleri - Ramazan'da Paylaşmak 81 izlenme - 5 yıl önce www.tvsemerkand.blogspot.com
Ülser hastaları Ramazan'da oruç tutabilir mi? 01:21
Ülser hastaları Ramazan'da oruç tutabilir mi? 46 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akcan, ülser hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Ülser hastaları Ramazan'da oruç tutabilir mi? Ülser hastaları ramazan ayında oruç tutabilir. Bunu sağlamak için ilaçları biraz yüksek dozda ve etkili dozda tutarak kullanabilirler. Ancak tercihen bu tip hastaların şikâyetleri ramazan ayından öncede bellidir. Dolayısıyla ülserli bir şekilde ramazan ayında oruç tutmaya çalışmaktansa ramazana girmeden önce bununla ilgili tedavilerini düzgün bir şekilde yaptırdıkları taktirde çok daha kolay tutacaklardır. Ama he halükarda ramazan ayına rastladıysa böyle bir durum bu durumda da tek doz proton pompa inhibitörü yerine iki doz kullanarak ve arada antares kullanarak tabiki endoskopiyle derin ve kanamaya meyilli bir ülser olmadığından da emin olduktan sonra oruç tutmayı deneyebilirler. Ancak oruç tutarken şikayetlerinde ve ilaç kullanımında bir şekilde artmayı sezinliyorlarsa bu durumda ısrar etmek yerine öncelikle yine tedaviyi bir an önce yaptırıp daha sonra devam etmelerini önerebiliriz.
ramazanda iftar için  mekanlar-salon selay 01:27
ramazanda iftar için mekanlar-salon selay 106 izlenme - 7 yıl önce
Aşık Yavuz - Ramazanda Sevgi Yok 02:48
Aşık Yavuz - Ramazanda Sevgi Yok 120 izlenme - 8 yıl önce
Ramazanda kan şekerinin düşmemesi için sahurda nasıl beslenilmeli? 00:52
Ramazanda kan şekerinin düşmemesi için sahurda nasıl beslenilmeli? 30 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi, Diyetisyen Sinem Demirci sahurda beslenme hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Ramazanda kan şekerinin düşmemesi için sahurda nasıl beslenilmeli? Sahurda dengeli bir beslenme sağlamalıyız. Tamamen karbonhidrat ağırlıklı beslendiğimizde ertesi sabah kan şekerimiz hızlı yükselip, hızlı düşecek ve sabah erken saatlerde baş ağrıları, açlıklar hissedeceğiz. Günün sonunu tamamlarken yorgun, bitkin bir şekilde iftara erişmiş olacağız. Bu yüzden sahurumuzda mutlaka yumurta olmalı. Bir bardak süt olabilir. Peynir olabilir. Yanında ekmek veya bir parça börek olabilir. Diyabeti olmayan hastalar için reçel, bal, pekmez olabilir. Özellikle muz tok tutucu etkisinden dolayı ramazanda yine diyabeti olmayan hastalar için söylüyorum özellikle tercih edilebilir.
Ramazanda susuzluk hissetmemek için iftar ve sahur arası su tüketimi nasıl olmalıdır? 00:42
Ramazanda susuzluk hissetmemek için iftar ve sahur arası su tüketimi nasıl olmalıdır? 25 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi, Diyetisyen Sinem Demirci iftar ve sahur arası su tüketimi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Ramazanda susuzluk hissetmemek için iftar ve sahur arası su tüketimi nasıl olmalıdır? Su tüketimi günlük tabi ki her kişi için farklıdır. Ancak bayanlar için 1, 1.5 litre arası, erkekler içinde 2, 2.5 litre arası su tüketimi günlük gereksinimleridir. Ramazan ayında da tabi ki uzun süre aç ve susuz kalacağız. Bu dönemde iftarla sahur arasında olabildiğince hiç sınır gözetmeden iki bardak, üç bardak üst üstede içilebilir. Ama bu gereksinimi gün içerisinde tamamlamak gerekir.
Ramazan'da kabızlık sorunu yaşamamak için neler önerirsiniz? 01:33
Ramazan'da kabızlık sorunu yaşamamak için neler önerirsiniz? 34 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akcan, mide rahatsızlıkları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Ramazan'da kabızlık sorunu yaşamamak için neler önerirsiniz? Ramazan ayında kabızlık sorunu yaşamamak için yapılacak şey: iftarla sahur arasında yani yemek yemenin serbest olduğu dönemlerde su açığını kapatmaya çalışmak, gün içerisinde su kaybını azaltmak için mümkünse sıcakla ilgili tedbirleri doğal olarak alınabilir. Bu su kaybı kabızlığı bir şekilde zaruri bir hale getirebiliyor. Bunun dışında yine sahurla iftar arasındaki dönemde suyla beraber lif ağırlıklı, kepekli, fiber ağırlıklı gıdalar tüketildiği zaman bunlar alınan suları bir şekilde üzerlerine çekerek dışkının sertleşmesi veya kabızlığı nispeten engelleyebilirler. Alınacak tedbirleri bu şekilde söyleyebiliriz. Su alımını arttırmaya çalışacaklar içebildiği dönemlerde, yemek ve içmenin serbest olduğu dönemlerde. Gün içinde sıvı kaybını en aza indirebilmek için çevre ısısı ile ilgili yapılabilecek düzenlemeler var ise bunlara dikkat etmek yapılabilir. Artı lif katkısını, fiber katkısını diğer zamanlara göre daha fazla kullanarak dışkının sertleşmesini önlemek ve yumuşak kalmasını sağlamaya çalışmak gerekir.
Oruç tutanlar için sağlıklı beslenme önerileriniz nelerdir? 02:26
Oruç tutanlar için sağlıklı beslenme önerileriniz nelerdir? 33 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, sağlıklı beslenme hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Oruç tutanlar için sağlıklı beslenme önerileriniz nelerdir? Şimdi oruç tutarken sağlıklı beslenmek için şuna dikkat etmek lazım: Birincisi sahursuz oruç tutulmaz. Zaten sünnete uygun olan da budur. Hiç sahura kalkmadan ya da sahurda sadece bir bardak su içerek oruç tutulmamalıdır. Bazıları derki :’ Ben tutabiliyorum. Bir sakınca görmüyorum.’. Hayır, öyle değil! Sahurda siz yeterli sıvı almazsanız, yeterince gıda almazsanız o zaman vücut bunu kendi depolarından karşılamaya başlar. Ne yapar? Kaslarını yıkar. Kas dokusunda bir kayıp olur. Sıvı kaybı olur. O zaman orucun ilerleyen dakikalarında kişide halsizlik, yorgunluk, konsantre olmada güçlük ortaya çıkar. Dolayısıyla kesinlikle sahur yapmadan oruç tutulmamalıdır. Peki sahur yaparken nasıl bir sahur yapacağız? Ağır bir sahur yapmakta böyle yağlı yiyecekler, kızartmalar, sucuklarla bir ziyafete dönüşürse sahur işte o da ağır bir sahur. Hele bir de yatılırsa üzerine o da mahsurlu. Böyle ağır bir sahur yapmadan daha çok kahvaltı tarzında sağlıklı ve tok tutacak, besleyici gıdalar seçilerek sahur yapılırsa o zaman daha sağlıklı oruç tutulur. Bu mevcut kilonun korunmasına hatta sağlıklı olarak diyet ve oruç tutulursa kilo vermeye bile yardımcı olabilir ama şunu akılda tutmak lazım: Oruç tutmak kilo verme yöntemi değildir. ‘Neyse, ramazan geldi. Ben az yerim veya sahurda yemem kilo veririm. ‘ düşüncesi de yanlış. Kilo verme yöntemi değildir oruç tutmak aslında. Oruç, sağlıklı kiloyu korumaya yardımcı olmalıdır. Dolayısıyla oruç tutmadan önce aslında ramazan ayı gelmeden kişi kendini, vücudunu oruca hazırlamalıdır. Yani daha üç aylar girdiği andan itibaren belki arada bir oruç tutarak vücudu hazırlamak lazım. Yeterince sıvı almak gerekiyor ve ramazan ayı gelmeden oruç başlamadan ideal kiloya inmek ve inemiyorsa bu konuda doktorla diyetisyenle görüşüp bu fit kiloya inmek ve oruç boyunca da ramazan ayı boyunca da bunu korumak lazım. Çünkü bunun ramazan ayından sonra bir de bayramı var. Dolayısıyla bayram da gelmeden daha ramazan ayında bu sağlıklı duruma kendimizi sokmak, bunu ayarlamamız gerekir.
Hangi kalp hastaları oruç tutamaz? 00:26
Hangi kalp hastaları oruç tutamaz? 33 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Soner Demir, kalp hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. İstirahatte yada hafif eforla nefes darlığı olan, hafif eforla göğsü ağrıyan, günde 3, 4 kez kalp ilacı kullanmak zorunda kalan veya sık sık dil altı hapı almak zorunda olan kalp hastalarımız oruç tutamazlar.
Reflü hastaları Ramazan'da oruç tutabilir mi? 00:52
Reflü hastaları Ramazan'da oruç tutabilir mi? 38 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akcan, reflü hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Reflü hastaları Ramazan'da oruç tutabilir mi? Reflü hastaları ramazanda oruçlarını rahatlıkla tutabilirler. Burada dikkat edecekleri nokta birincisi: İlaçlarını düzenli kullanmaya devam etmeleri,; ikincisi: özellikle sahurdan sonra genelde yatıldığı için reflü hastaları normalde de yemekten sonra üç-dört saat yatmamaları gerekiyor. Bunu sahura göre uyarlamaları gerekiyor. İlaçlarını hem iftarda hem sahurda alabilirler. Arada antasit şuruplarını kullanabilirler. Sahur zamanında da sahurdan sonra dört saat kadar yatmayacak şekilde bir ay boyunca hayatlarını ona göre tanzim edebilirler.
Diyabet hastaları iftar-sahur arasında nasıl beslenmelidir? Sıvı tüketimi nasıl olmalıdır? 03:40
Diyabet hastaları iftar-sahur arasında nasıl beslenmelidir? Sıvı tüketimi nasıl olmalıdır? 38 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Kutlu Erol, diyabet hastaları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Diyabet hastaları iftar ile sahur arasında bir kere yeterince sıvı aldıklarına emin olmalılar. Çünkü bu yıl ramazan sıcak bir aya denk geliyor son birkaç yıldır böyle dolayısıyla sıvı kaybı çok oluyor. Diyabet hastalığı da sıvı kaybının kan şekerini zorlaştırdığı bir durumdur. Yeterice sıvı yoksa vücutta kan şekeri daha yüksek seyreder dolayısıyla iftarla sahur arasında yeterice sıvı alınmalıdır bu bir, ikincisi iftarda ağır yenilmemeli birden yemeğe başlanmamalı, birden yenmemeli. Yemek çok iyi lokmalar iyi çiğnenerek yavaş yavaş tüketilmeli. Bir besin grubuna yüklenmemeli çeşitli besin gruplarından gıda almaya çalışmalı, diyet listesine uygun yemeli yani her diyabet hastasının bir diyabetik listesi mutlaka vardır. O liste de akşam yemeğinde yazan kısmı iftarda uygulayacak, kahvaltı kısmında yazanı da sahur da uygulayacak ve ara öğün yazan kısımları da iftarla sahur arasında bir ya da iki öğün olarak yapacak süt içecek, meyve yiyecek ve bunlara göre de ilaç dozlarını ayarlayacak. Bunların saatinin aslında mutlaka doktoru ziyaret ederek ayarlanması gerekir. Çünkü kişinin herkesinde standart bir tedavisi yok, kişinin çalışma temposuna göre evde mi yaşıyor, dışarıda mı çalışıyor, güneş altında mı çalışıyor, ofiste mi çalışıyor. Bunların hepsine göre sıvı alımının, ilaç dozlarının ayarlanması gerekiyor. İftarda ne yiyeceğiz. Bir kere yemeğe birden başlamayacağız, orucu açtıktan sonra biraz ara vereceğiz, lokmaları çok iyi çiğneyeceğiz ve hafif yemekler yiyeceğiz, ağır yemekler, kızartmalar, salçalı yemekler bunlardan kaçınmak lazım. Aslında mevcut diyete uymaktan geçiyor. Mutlaka yemeklerde salata tüketilmeli. Yemeklerden sonra meyve yenmeli ama tüketimi yemeğin hemen üstüne değil yemekten 1 saat belki 1,5 saat sonra tüketilmeli. Aynı diyabet hastasına önerdiğimiz ara öğün saati gibi iftarı yaptıktan 1 saat 1,5 saat sonra ara öğünü yapmalı ki kan şekerindeki dengesizlikler iniş, çıkışlar ortaya çıkmasın. Yatmaya yakında çok aşırı tüketmemek lazım ve uykuya da dikkat etmek gerek yine kilo takibini takip etmek açısından önemli. Çünkü yeterine uyku alınmazsa, iyi uyku uyunmazsa bu da kan şekeri takibini zorlaştırabilir. Dolayısıyla bazı hastalar şöyle yapıyorlar. Uyanık kalıyorlar. İftarı açıyor bütün gece uyanık kalıyor ve sonra sahurda yiyor, bu da doğru bir şey değil. Mutlaka arada uykuyuda almak lazım. Sahur yaptıktan sonrada hemen yatılmaması önemli çünkü bazı mide rahatsızlıklarına reflüye zemin hazırlar yedikten sonra hemen yatmak. Dolayısıyla sahur yaptıktan sonra belki bir sabah namazı kılıp ya da biraz istirahat edip öle yatağa girmek gerekiyor. Biz bazı hastalara diyoruz ki sahuru yapın yatmayın gece uykunuzu alın icabında bir öğle uykusu planlayın kendinize yarım saat 45 dakika ama sahurdan sonra yatmayın bu da bir yöntemdir artık kişinin yaşam tarzına göre. Dolayısıyla özetlersek sahurdan sonra yatmamak, ağır yememek, iftarla sahur arasını iyi değerlendirmek, ara öğünler koymak ve yeterince sıvı almak ve öğünlerde aşırı yüklenmemek bizim ana prensiplerimiz.
Ramazanda uzun süre aç kalmanın mide hastalıklarına sebep olmaması için neler önerirsiniz? 00:58
Ramazanda uzun süre aç kalmanın mide hastalıklarına sebep olmaması için neler önerirsiniz? 23 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akcan, mide hastalıkları hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. Ramazanda uzun süre aç kalmanın mide hastalıklarına sebep olmaması için neler önerirsiniz? Ramazan aylarında özellikle gün uzunluğu açlık süresini arttırıyor. Açlık esnasında mide asidinin ve ya mideye gelen diğer safra gibi ifrazatların mideye tahriş yapmaması açısından yapılabilecek şeyler yine daha çok mide ilaçları ve bunları iftar ve sahurda destekleyerek de mideyi maksimum korumaya çalışmaktan geçer. Bunun dışında uzun sürede beklerken en gıdalar alarak bunun nötürize edilemeyeceği için özellikle rahatsızlığı olanlar ve bunu bilen kişiler sahurda mutlaka proton pompa inhibitörü veya hazım ilaçlarını kullanmalıdırlar.
Ramazan Ayında Beslenme 02:31
Ramazan Ayında Beslenme 10 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Hayrettin Mutlu uyarıyor: "Susamasak bile iftarla sahur arasında mutlaka 2 litre su tüketmeliyiz." www.hastane.fatih.edu.tr
Fikret Orman: Ramazanda Kutlama Yapmayı Düşünmüyorum 00:42
Fikret Orman: Ramazanda Kutlama Yapmayı Düşünmüyorum 4 izlenme - 11 ay önce Beşiktaş'ın şampiyonluğu kazanması halinde Karadeniz ve Güneydoğu şehirlerinde organize edilecek kutlamalara katılacağını söyleyen Fikret Orman, şampiyonluğun ramazan ayına denk gelmesi halinde kutlama yapmayacağını belirtti. DAHA FAZLA GÖSTER
İftarda çok yemek kalp krizini tetikler mi? 00:49
İftarda çok yemek kalp krizini tetikler mi? 15 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Soner Demir, kalp krizi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Doktorları Ramazan Ayında sağlıkla ilgili merak ettiğiniz soruları sizler için yanıtlıyor. İftarda çok yemek kalp krizini tetikler mi? Çok aşırı yemek kalp krizini hemen tetiklemez tabi ki. Ama çok aşırı tıka basa yediğimiz zamanlar rahatsız oluruz. Rahat nefes alamayız. Halsizlik çöker. Rahat yol yürüyemeyiz. Hastalarımız oruçlu süresince sakindirler, rahattırlar. Ama bizim acilimize ne zaman gelirler? İftardan sonra gelirler. Neden? Çünkü aşırı tıka basa yerlerse sıkıntı olur. Ondan dolayı acile gelirler. Yoksa hafif şeylerle iftarlarını tamamlarlarsa ya da sahurlarını tamamlarsa o zaman geceleri onlar için de bizim için de çok huzurlu geçer.