Hoşgeldiniz!

ressamın gözü

Ressamın Gözü 34. Bölüm (Anatomi Dersi - Rembrant) 03:59
Ressamın Gözü 34. Bölüm (Anatomi Dersi - Rembrant) 950 izlenme - 12 ay önce Resimde XVII. yüzyıl Hollandasının ünlü cerrahlarından Dr. Nicolaes Tulp tarafından düzenlenen bir anatomi dersi ve bir grup cerrah tasvir edilmiştir.[2] Resimdeki olay 16 Ocak 1632 tarihinde gerçekleşiyor. Olay bir anatomi dersi olsa da tabloda cerrahi aletler ve kan yoktur, bunun yerine tablonun sağ alt köşesinde açık bir kitap bulunur. Muhtemelen bu kitap 1543'te Andreas Vesalius tarafından yazılan De Humani Corporis Fabrica kitabıdır. Ceset Üzerinde deney yapılan ceset bu olaydan bir gün önce silahlı soygunda yakalanarak idama mahkûm edilen Aris Kindt'e ait. O tablonun merkezindedir. Cesedin yüzü kısmen gölgelidir. Bu Rembtandt'ın sık kullandığı umbra mortis (ölüm gölgesi), tekniğidir. Rembrandt - La Leçon d'anatomie.jpg Doktor Tulp cesetin kol kaslarını incelemektedir. Diğer cerrahlar ise onu izliyorlar. Tablonun sol üst köşesinde ressamın imzası yer alıyor. Rembrandt'ın bu tabloyu gerçek boyutlarda yapması ve kullandığı ışık ayarı ona doğallık kazandırmıştır. Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi Rembtandt'ın Amsterdam'a taşındıktan sonra yaptığı ilk tablodur.[3] Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektupta ‘’Rembrandt’ın Anatomi Dersi adlı eserini gördün mü?’’ diye sorar, ardından ise ‘’…Tenin tonlarını hatırlıyor musun? Toprak, çırılçıplak toprak, özellikle de ayaklar… Bir de yer yer-aslında bütünüyle-giysinin tonuyla yüzün tonu arasında bir kontrast var…’’ der.
Ressamın Gözü 11. Bölüm (Köylüler) 04:00
Ressamın Gözü 11. Bölüm (Köylüler) 796 izlenme - 11 ay önce Kısa belgesel serimizin bu bölümünde köylülerin resim sanatında işlenmesi ve bu işlenmensinin gelişmesini görüyoruz.
Ressamın Gözü Japon Dalgası  (Kanagawa Açıklarında Büyük Dalga) 04:01
Ressamın Gözü Japon Dalgası (Kanagawa Açıklarında Büyük Dalga) 1.580 izlenme - 2 yıl önce Kısa belgesel serimizin bu bölümünde en çok bilinen Japon resmi olan, Katsushika Hokusai'nin Kanagawa Açıklarında Büyük Dalga (daha çok bilinen adı ile Japon dalgası) resmini inceleyeceğiz.
Ressamın Gözü Arnolfini'nin Evlenmesi 04:02
Ressamın Gözü Arnolfini'nin Evlenmesi 1.779 izlenme - 2 yıl önce Kuzey Rönesansınn öncüsü Jan van Eyck'in ayrıntılar ve sembollerle dolu meşhur resmi Arnolfini'nin Evlenmesi'ni inceliyoruz. Resimdeki en ilginç ayrıntı, kadının hamile değil, o dönemin modasına göre giyinmiş olması. Birde sunucu bahsetmemiş olsa da, çiftin ayakucundaki süs köpeğine de dikkat edin derim
Ressamın Gözü - Picasso - Guernica 03:59
Ressamın Gözü - Picasso - Guernica 1.440 izlenme - 2 yıl önce Yayın hayatına veda eden TRT-TÜRK kanalının güzel programıydı Ressamın Gözü. Epeydir eklenmiyordu sitemize. Durmuş Akbulut abi, Picasso'nun kendisi kadar meşhur resmini irdeliyor.
Ressamın Gözü - 38. Bölüm (Salvador Dali) 03:59
Ressamın Gözü - 38. Bölüm (Salvador Dali) 1.245 izlenme - 1 yıl önce Kısa belgesel dizimizde İspanyol resminin 3 büyüklerinden (Goya ve Picasso ile beraber) olan Salvador Dali'nin Eriyen Saater diye bildiğimiz ama asıl adı Belleğin Azmi olan resmini inceliyoruz. Dali meğer, sahildeki evinde, eriyen peynirlerin resmini yapmış.
Ressamın Gözü - 28. Bölüm (El Feyyum Mumya Portreleri) 03:59
Ressamın Gözü - 28. Bölüm (El Feyyum Mumya Portreleri) 1.012 izlenme - 1 yıl önce Feyyum mumya portreleri, Roma devrinde Mısır'da mumyaların üzerlerine yerleştirilen ahşap plakalara yapılmış gerçekçi portrelerdir. Genellikle milattan sonra 1. yüzyıldan 3. yüzyıl ortasına kadar süren devrede yapılmış oldukları kabul görür. Portreler Antik Mısır'da köklü bir geçmişi olan mumya tabutu resim sanatını miras almış ve dolayısıyla başta Kıpti ikonografisi olmak üzere post-klasik ve erken Orta Çağ dönemlerindeki Doğu Akdeniz sanatını etkilemiştir. Yaklaşık 900 portre günümüze kadar kalabilmiştir. Bunun temel nedeni Mısır'ın sıcak ve kurak bir iklime sahip olmasıdır. (wikipedi) Belgeselimizde daha geniş bilgiler var.
Ressamın Gözü 51. Bölüm (Oryantalizm) 04:08
Ressamın Gözü 51. Bölüm (Oryantalizm) 926 izlenme - 1 yıl önce Kısa belgesel dizimizin bu bölümünde Durmuş Akbulut hocamız, sadece oryantalist (şarkiyatçı) resmi değil, oryantalist zihniyeti de anlatıyor. Ayrıca Edward Sait'in kitaplarını da hararetle tavsiye ederim.
Ressamın Gözü - Eduard Manet 03:59
Ressamın Gözü - Eduard Manet 1.042 izlenme - 1 yıl önce Kısa belgesel dizimizin bu bölümünde Fransız resmini akademinin sınırları dışına çıkaran Eduard Manet'i tanıyoruz.
Ressamın Gözü - 6. Bölüm - Delilik 04:01
Ressamın Gözü - 6. Bölüm - Delilik 1.011 izlenme - 2 yıl önce Kısa belgesellerimizin bu bölümünde, resim sanatı tarihi boyunca, deliliği ele alıyoruz. Öğreniyoruz ki üç yüz yıl boyunca deliliğin sebebini kafatasında taş olduğuymuş.Kafaya geçirilmiş huninin delilik simgesi olması da, çok eskiden beri varmış. Deliliğin göstergesi hep çirkinlik olmuş. Bunun sebebi de çok boyutlu görmenin, ekzantirik dışavurumuymuş.
Raffaello - Atina Okulu (Ressamın Gözü 29. Bölüm) 04:05
Raffaello - Atina Okulu (Ressamın Gözü 29. Bölüm) 889 izlenme - 2 yıl önce 1509-1511 yılları arasında yapılmış fresk, Vatikan'da Stanza della Segnatura'da bulunmaktadır.
Ressamın Gözü - İnci Küpeli Kız 03:59
Ressamın Gözü - İnci Küpeli Kız 1.193 izlenme - 3 yıl önce Bu bölümde, ölümünden iki yüzyıl sonra değeri anlaşılan Hollandalı ressam Johannes Wermeer'in,kuzeyin Mona Lisa'sı diye bilinen İnci Küpeli Kız (Aslıdan Türbanlı kız) resmini inceliyoruz. Hakkına bir film de yapılan resmin modeli muhtemelen ressamın 11 kızından (aile planlaması bilmiyormuş) en büyüğüne aitmiş.
Ressamın Gözü - 14. Bölüm (Deniz) 03:59
Ressamın Gözü - 14. Bölüm (Deniz) 373 izlenme - 1 yıl önce Kısa belgesel serimizin bu bölümünde, çağlar boyunca ressamların denizlere bakışını inceliyoruz.
Ressamın Gözü - Van Gogh 03:59
Ressamın Gözü - Van Gogh 774 izlenme - 3 yıl önce Kısa belgesel serisinin bu bölümünde, değeri öldükten çok sonra anlaşılan Hollandalı ressam Vicent Vaan Gogh'un, Kuzey Avrupadan Akdenize inince resimlerinde oluşan değişmeyi göreceğiz.
Ressamın Gözü - Görünmeyen (5. Bölüm) 04:00
Ressamın Gözü - Görünmeyen (5. Bölüm) 626 izlenme - 3 yıl önce Ressamın Gözü adlı tv serisinin bu bölümünde resimlerde ilk bakışta farkedemediğimiz ancak çok da gizli olmayan öğeler insan algısının özellikleri ile incelenmektedir.
Ressamın Gözü - Kaplumbağa Terbiyecisi 03:59
Ressamın Gözü - Kaplumbağa Terbiyecisi 941 izlenme - 3 yıl önce En meşhur Türk resmini ve ressamını inceliyor ve oryantalist ressamların fotoşopu çok önceden icat ettiklerini öğreniyoruz.
Ressamın Gözü - Yalnızlık (7. Bölüm) 03:59
Ressamın Gözü - Yalnızlık (7. Bölüm) 563 izlenme - 2 yıl önce Trt Türk'de yayınlanan Ressamın Gözü belgeselinin bu bölümünde "yalnızlık" kavramının ressam gözüyle yansımaları ve bu yansımaların zaman içinde nasıl değiştiği irdeleniyor.
Ressamın Gözü - Karanlık (3. Bölüm) 03:59
Ressamın Gözü - Karanlık (3. Bölüm) 497 izlenme - 3 yıl önce Ressamın Gözü'nün 3.bölümünde tablolardaki karanlığın etkisi Vittore Carpaccio ile Rönesans resimlerini kıyaslayarak inceleniyor.
Ressamın Gözü - Gezintide Kadınlar (30. Bölüm) 03:59
Ressamın Gözü - Gezintide Kadınlar (30. Bölüm) 482 izlenme - 3 yıl önce Ressamın Gözü' bu bölümde, Osman Hamdi'nin 1887 de resmettiği "gezintide kadınlar" tablosunu ele alıyor. Osmanlı'da ki dönemin modasını, kadınların giyim tarzını anlatıyor. Keyifli izlemeler.
Ressamın Gözü - İstanbul 03:56
Ressamın Gözü - İstanbul 208 izlenme - 3 yıl önce Tarih boyunca ressamların İstanbul'u nasıl gördüklerini ve nasıl resmettiklerini izliyoruz. İstanbul her zaman bambaşkadır.
Ressamın Gözü - Çocuklar, Kadınlar ve Masumiyet 04:00
Ressamın Gözü - Çocuklar, Kadınlar ve Masumiyet 278 izlenme - 3 yıl önce Kısa belgesellerin bu bölümünde, resim sanatı boyunca çocukar, kadınlar ve onların üzerinden işlenen masumiyet konusunu göreceğiz.
Ressamın Gözü - Yas Tutmak 03:59
Ressamın Gözü - Yas Tutmak 227 izlenme - 3 yıl önce Bu bölümde insanları yas tutma adetleri, kıyafetleri ve bunların resmedilmesinin tekniklerini öğreniyoruz.
Ressamın Gözü - Cezanne ve St. Victuar Dağı Saplantısı 03:59
Ressamın Gözü - Cezanne ve St. Victuar Dağı Saplantısı 208 izlenme - 3 yıl önce Fransızların büyük ressamı Paul Cezanne ve Sen Victuar dağına karşı absürt saplanrısını göreceğiz.
Ressamın Gözü - Grande Jalte Adası'nda Bir Pazar Öğleden Sonra 03:59
Ressamın Gözü - Grande Jalte Adası'nda Bir Pazar Öğleden Sonra 62 izlenme - 2 yıl önce Georgese Serual'in bu resmi ,izlenimciliğin simgelerindendir. Grande Jalte aslında ada flaan değildir. Paris şehri büyüyünce, Sen nehriyle birleşen diğer nehrin kavuştuğu bu bölge, bir ada gibi kalmış, şehir halkı buraya ada demiştir.