Hoşgeldiniz!

robotik cerrahi

Laporoskopik Fıtık Ameliyatı Sonrası Hastayı Neler Bekler ? 01:03
Laporoskopik Fıtık Ameliyatı Sonrası Hastayı Neler Bekler ? 702 izlenme - 2 yıl önce Prof Dr Umut Barbaros - Bilgilendirme Platformu - whatsapp: +905325444378 ..... Laporoskopik Fıtık Ameliyatı Sonrası Hastayı Neler Bekler ? Laporoskopik kasık,göbek ya da kesi yeri tamirlerin sonrasında eğer hastanın da "ağrı eşiği" de yüksek ise ameliyattan 6-8 saat sonra evine gönderdiğimiz olgular vardır. Bunun ötesinde ameliyatın ertesi günü "eve çıkış" yüzde yüze yakındır. Hasta eve çıktıktan sonra ne yapmalıdır? Kasık fıtığının ya da göbek fıtığının yada diğer kesi yeri fıtıklarının laporoskopik tamiri büyük avantaj sağlamaktadır. 4-6 haftalık ağır iş temposundan uzak kalmak yeterlidir. Ama bir hafta sonra normal iş temposuna ulaşılabilir. 2 yada 3 gün sonra uzun yolculuk yapılabilir hale gelinir. 4-6 hafta neden önemlidir? Konulan yama açısından. 4-6 hafta süresi boyunca,konulan yama vücüt ile kaynaşır. Bu süre içerisinde ağır spor,egzersiz yapılmaması önerilir. Bunun dışında günlük hayata dönmek bir haftayı geçmez.
Robot İle Miyom Ameliyatı 01:34
Robot İle Miyom Ameliyatı 154 izlenme - 4 yıl önce Genel olarak 4-5 kadından birinde mutlaka miyoma rastlanmaktadır. Genelikle miyomlar hiçbir tedavi uygulanmadan yalnızca takip edilebilirler. Bazı miyomlar ise hastalarda kısırlığa ya da düşüğe neden olabilirler. Çoğunlukla bu durumlarda cerrahi girişime ihtiyaç duyulur. Ayrıca günümüzde oldukça gelişen teknoloji sayesinde miyom ameliyatlarında da robotik cerrahi teknik kullanılarak miyomlar çıkartılmaktadır. Robotik cerrahi sayesinde miyom ameliyatı olmuş bir hasta kısa zaman içerisinde normal yaşamına hemen dönebilmektedir. İleri derecede büyümüş miyomların bir kadının hayatını oldukça zorlaştırmaktadır. Kanamalardaki düzensizlikler, baskı hissi, kabızlık, sık idrar çıkma ve ağrı gibi bulgular bu hastalıktan hızlı bir şekilde kurtulmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Peki, miyomlar ne zaman ameliyat ile çıkarılması gerekmektedir? Miyomlar yerleşim yerlerine ve bulundukları bölgelere göre farklı şikâyetler yaratmaktadır. Örneğin bazı miyomlar hastanın rahminin büyümesine sebep olarak basılara, şiddetli ağrılara, aşırı ve anormal kanamalara hatta kısırlıklara bile sebep olabilmektedir. Yaşanan bu durumlar da ise mutlaka cerrahi girişime ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca robotik cerrahi sistemi kullanılarak yapılan miyom ameliyatların da hastanın karın bölgesin de büyük kesilere ihtiyaç yoktur. Açık cerrahiden daha avantajlı olarak robotik cerrahi yöntemi başarı ile uygulanmaktadır. Miyom çıkarma işlemin de kullanılan robotik cerrahi nasıl bir avantaj sağlamaktadır? Robotik cerrahi ile yaşanabilecek dezavantajlar ortadan kaldırılmaktadır. Hastanın karnında uzun bir ameliyat kesisi açılmadan kapalı bir şekil de küçük kesilerle (0.5-1 cm) miyom ameliyatları kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca robotik cerrahi ile yapılan miyom ameliyatlarında hastanın rahim katları birer birer dikilebilmektedir. Genel olarak jinekolojik ameliyatların % 95’i robotik cerrahi sistemi kullanılarak yapılabilmaektedır. Robotik cerrahi ile ameliyat esnasında bütün dokular üç boyutlu olarak, 10 ve 20 kat daha fazla büyütülerek detaylı olarak görüntülenebilmektedir. Robotik sistem sayesinde el titremeleri tamamen ortadan kalkmaktadır. Elin giremeyeceği bölgelere de aletler kolaylıkla sokularak dokular daha detaylı görülüp, kolayca girişim yapılabilmektedir. Robotik cerrahinin diğer avantajları ise ameliyat sonrası ağrının daha az olması, enfeksiyon riskinin daha az olması ve karın içi yapışıklılık durumunun en aza indirilmesi olmaktadır. http://www.fuatdemirci.com.tr/
Robotik kalp ameliyatı nasıl yapılır ? 01:20
Robotik kalp ameliyatı nasıl yapılır ? 164 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden Robotik Kalp Ameliyatı hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde ; Küçük yara ile endoskopik ameliyatlar, Çalışan kalpte koroner by-pass ameliyatları, Anevrizmalarda endovasküler stent yerleştirilmesi, Büyük damar cerrahisi (torakal / torakoabdominal aort anevrizması, diseksiyon), Kompleks kalp kapak tamiri (aort, mitral), Ritim bozukluklarının cerrahi tedavisi, Doğumsal kalp hastalıkları ameliyatları, Atardamar ve toplardamar hastalıklarının (şahdamarı, bacak damarı, varis) ameliyatları, Lazer ve radyofrekans tekniği ile tedavisi (EVLT ya da VNUS), Varis tedavileri yapılmaktadır. "Robotik kalp ameliyatları tabii normal ameliyatlara göre çok daha farklı. En önemli özellik robotunuzun olması gerekiyor. Bu çok önemli. Robot olduktan sonra bu ameliyatlar daha küçük yaralardan yapılabiliyor. Hele bazı hastalarda sadece üç tane birer santimlik yaradan koroner bypass ameliyatları yapılabiliyor veya 2,5 santimlik yaralardan mitral kapak değişimi veya tamiri veya deliklerin, kalpteki deliğin kapatılması veya ritim bozukluklarının giderilmesi gibi ameliyatlar rahatlıkla yapılabiliyor. Hasta için büyük avantajı var. Çünkü herhangi bir yaranız olmadan sadece üç tane birer santimlik yarayla, eskiden 20 santimlik, eski klasik yönteme göre 20 santimlik bir yara yerine üç tane, dört tane birer santimlik yaraların olması gibi büyük bir avantajı var. Ama cerrahi açıdan bakacak olursanız tamamen bir eğitim, öncelikle aletin olması gerekiyor robotun ve çok ciddi bir eğitim gerektiren bir süreç. Cerrahi yönden çok büyük avantajı yok ama hastalar açısından çok büyük avantajı var robot cerrahisinin."
Robotik kalp ameliyatı hangi hastalarda bir tedavi seçeneğidir ? 00:46
Robotik kalp ameliyatı hangi hastalarda bir tedavi seçeneğidir ? 124 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden Robotik Kalp Ameliyatı Tedavisi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde ; Küçük yara ile endoskopik ameliyatlar, Çalışan kalpte koroner by-pass ameliyatları, Anevrizmalarda endovasküler stent yerleştirilmesi, Büyük damar cerrahisi (torakal / torakoabdominal aort anevrizması, diseksiyon), Kompleks kalp kapak tamiri (aort, mitral), Ritim bozukluklarının cerrahi tedavisi, Doğumsal kalp hastalıkları ameliyatları, Atardamar ve toplardamar hastalıklarının (şahdamarı, bacak damarı, varis) ameliyatları, Lazer ve radyofrekans tekniği ile tedavisi (EVLT ya da VNUS), Varis tedavileri yapılmaktadır. "Tedavi seçeneği olarak robot yardımıyla yapılan ameliyatlar sıralanacak olursa koroner bypass cerrahisi olabilir, mitral kapak tamiri veya değişimi veya diğer kapakların da tamiri veya değişimi olabilir. Kalpteki deliklerin kapatılması veya ritim bozukluklarının giderilmesi veyahut da ritim bozukluklarıyla birlikte kalp kapağı tamiri veya değişimi olabilir. Bir de kalpteki tümörlerin çıkarılması bugün en çok kullanılan kalp cerrahisindeki robotik kalp ameliyatları bunlar."
Dr Hasmet Bardakcı Robotik Cerrahi 02:03
Dr Hasmet Bardakcı Robotik Cerrahi 2 izlenme - 3 hafta önce Robotik kalp ameliyatları / Prof. Dr. Haşmet Bardakçı Robotik kalp ameliyatları kalp cerrahisinde teknolojik olarak gelinen en üst seviyedir. Tabi burada ameliyatı yapan robot değil biziz ancak robot çok ince çalışma imkanı veriyor.
Robotik Cerrahi Uygulamaları Koru Hastanesi'nde Yapılmaktadır. 05:29
Robotik Cerrahi Uygulamaları Koru Hastanesi'nde Yapılmaktadır. 89 izlenme - 5 yıl önce Robotik cerrahi uygulamaları Koru Hastanesi'nde yapılmaktadır. Robotik cerrahi merkezi Koru Hastanesi’nde de mevcuttur. Özellikle üroloji bölümünde robotik cerrahi sisteminden oldukça fazla yararlanılmaktadır. Robotik cerrahi merkezi Koru Hastanesi ile birlikte ilk kez Ankara’ya gelmiştir. Robotik Cerrahi Merkezi Koru Hastanesi’nde açıldıktan sonra ilgi oldukça fazla olmuştur. Hem Ankara’dan hem Türkiye’nin diğer illerinden hem de yurtdışından Koru Hastanesi’ne üst düzeyde talepler gelmiştir. http://www.davincirobotikcerrahiankara.com http://www.davincirobotikcerrahisistemi.com http://www.turkiyederobotikcerrahi.com http://www.ankaradavincirobotikcerrahi.com http://www.robotikprostatameliyati.com http://www.robotikcerrahiameliyatlari.com
Robotik Cerrahi - Uzmanına Soralım 14:39
Robotik Cerrahi - Uzmanına Soralım 58 izlenme - 4 yıl önce Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde. Programın konusu: "Robotik Cerrahi". Doç. Dr. Eyüp Gümüş (Başhekim, Üroloji Uzmanı), Dilek Özaydın
Robotik kalp ameliyatı hangi hastalara uygulanmaz? 00:48
Robotik kalp ameliyatı hangi hastalara uygulanmaz? 73 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden Robotik Kalp Ameliyatı hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr "Robotik kalp ameliyatları tabii belli hastalıklarda uygulanabiliyor. Bu hastalıkların olduğu hastalarda uygulanabiliyor. Ama bunların içinde de kalp kasılmasında ciddi bozukluk varsa, kalp kasılması zayıfsa veya akciğer basınçları çok yükselmişse, daha önce geçirdiği herhangi bir ameliyata bağlı, kazaya bağlı veya geçirdiği hastalığa bağlı akciğerde ciddi yapışıklıklar varsa ciddi göğüs yapısında bozukluk varsa, bunlarda çok tercih edilen bir yöntem olmuyor robotla ameliyat."
 Robotik cerrahiyle böbrek nakli yapıldı 02:31
Robotik cerrahiyle böbrek nakli yapıldı 28 izlenme - 2 yıl önce Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde robotik cerrahiyle gerçekleştirilen böbrek nakliyle 3 hasta sağlığına kavuştu.
Robotik kalp ameliyatı nedir ? 00:27
Robotik kalp ameliyatı nedir ? 30 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden Robotik Kalp Ameliyatı hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde ; Küçük yara ile endoskopik ameliyatlar, Çalışan kalpte koroner by-pass ameliyatları, Anevrizmalarda endovasküler stent yerleştirilmesi, Büyük damar cerrahisi (torakal / torakoabdominal aort anevrizması, diseksiyon), Kompleks kalp kapak tamiri (aort, mitral), Ritim bozukluklarının cerrahi tedavisi, Doğumsal kalp hastalıkları ameliyatları, Atardamar ve toplardamar hastalıklarının (şahdamarı, bacak damarı, varis) ameliyatları, Lazer ve radyofrekans tekniği ile tedavisi (EVLT ya da VNUS), Varis tedavileri yapılmaktadır. "Robotik kalp ameliyatları, klasik ameliyatlar yerine robot yardımıyla cerrahın hastaya ellemeden sadece aradaki bir robot vesilesiyle ameliyatların yapılmasıdır."
Robotik Cerrahi Nedir 02:07
Robotik Cerrahi Nedir 29 izlenme - 4 yıl önce Robotik Cerrahi Nedir Robotik Cerrahi Nedir? Da Vinci Robotik Cerrahi. Robotik Cerrahi değişik branşların pek çoğunda laparoskopiyle yapılabilen tüm cerrahi işlemlerdir
Robotik Cerrahi Nedir? 06:19
Robotik Cerrahi Nedir? 16 izlenme - 2 yıl önce Üroloji ve Ürolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Ekici robotik cerrahi konusu hakkında bilgi veriyor. (Yaşam ve Sağlık programı, 70. bölümden)  Bu programda Prof. Dr. Sinan Ekici ürolojik, açık cerrahi, laporoskopik cerrahi, organ cerrahisi, robot, konsol, prostat kanseri, kanser kontrolü, laparoskopik cerrahi konularını anlatıyor. http://www.a9.com.tr/izle/212228/Belgesellerden-Secme-Bolumler/Robotik-Cerrahi-Nedir A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Robotik cerrahi nedir ? 02:56
Robotik cerrahi nedir ? 9 izlenme - 2 yıl önce Prof Dr Umut Barbaros whatsapp : +905325444378 ----------------------------------------------. Robotik cerrahi 1990 ların sonunda popüler olan Laparoskopinin bir çeşididir. Robotik cerrahide temel felsefe Cerrahın hastadan daha uzakta ameliyatı yapabilmesidir. Cerrah kendi ellerini kullanmaz geliştirilmiş tıbbi aletler olan Robotlar'ı kullanır. Ama ameliyatı yapan başka bir ortamda uzakan kumada aletini kullanan cerrahtır. Ameliyatın temel felsefesi Laparaskopidir. Yani kapalı ameliyattır. Yine karnın içi gazla şişirilir yine laparokopideki gibi uzun ince aletler kullanılır.Fakat bu aletin ucu robotun kollarına bağlıdır. Bu robotun kollarını ise cerrah uzaktaki bir konsülden kumada eder. Temel avantajı cerrahın 3 byutlu ortamda çalışmasıdır.Cerrahın kafasını dayadığı uzaktan kumanda aletinin içerisindeki görüntü 3 boyutludur.Bu 2 boyutu laparaskopideki standart zorlukları ortadan kaldırır.Diğer bir avantajı ise insanın içne giren robot kollarının insanın el bileği gibi çok açılı hareket edebilmesidir. Buda standart laporoskopiye göre bir üstünlüğüdür. Robot cerrahisi ile günümüzde laporoskopi ile yapılan tüm girişimler yapılabilir. Bunun ötesinde standart laporoskopi ile yapılması zor cerrahi girişimler de Robot yardımı ile başarı ile uygulanabilir. Nedir bunlar? Özellikle basit ameliyat gruplarını saymıyorum bunlar Kolesistektomi, Appendektomi , Splenektomi gibi cerrahi girişimlerdir bunların hepsi Robotik cerrahi ile yapılabilir. Onun ötesinde özellikle Obezite Cerrahisi gibi ağır cerrahi girişimler robot yardımlı kolaylıkla yapılablir. Yani Gastik-Bypass , Biliyopankreatik-diversiyon ve türevleri gibi. Karaciğer cerrahisi , Pankreas cerrahisi özellkle Pankreas başı tümörleri gibi cerrahi girişmler Robot yardımı ile başarı ile yapılabilmektedir. Robotun bir diğer avantajı da robotun tek telikten cerrahi ile birleştirilmiş halidir.Yeni robot türevlerinde modellerinde hastanın karnında tek delik 2 cm dlik açılıp bunun içerisinden girilen robot kolları ile cerrahi girişimler başarı ile yapılabilmektedir. Tek delikten cerrahi girişim polpüler bir cerrahi girişimdir. Lapararokopinin 3-5-7 delikten olanını 1 deliğe indirerek hastaya daha az travma, daha iyi kozmetik ve daha erken normal aktiviteye dönüşü sağlamaktadır.Bunu robotun konforu ile birleştirdiğimizde cerrahi girişimler daha kolay olmaktadır. Buda robotik cerrahi ile tekdelikten cerrahinin birleştiği noktadır.Günümzde artık robotik cerrahiyi de tek delkten Uygulayabilmekteyiz.
Yaşam ve Sağlık - 47. Bölüm, Prof. Dr. Ahmet Akgül, Kalp ve Damar Cerrahı 58:30
Yaşam ve Sağlık - 47. Bölüm, Prof. Dr. Ahmet Akgül, Kalp ve Damar Cerrahı 24 izlenme - 3 yıl önce Prof. Dr. Ahmet Akgül, Kalp ve Damar Cerrahı PINAR AKKAŞ: A9 TV ekranlarından merhaba değerli izleyenlerimiz. Oktar Babuna ile hazırladığımız programımızın bu haftaki konuğu kalp damar cerrahisi konusunda ülkemizin en başarılı ve en genç profesörlerinden biri olan Dr. Ahmet Akgül bizlerle birlikte. Hoş geldiniz Hocam programımıza. AHMET AKGÜL: Hoş bulduk. PINAR AKKAŞ: İzleyenlerimize isterseniz sizin özgeçmişinizden biraz bahsedelim. Başarılarla ve ödüllerle dolu bir geçmişiniz var. Akademik hayatınızdan biraz bahsedersek, Ankara Üniversitesi mezunusunuz ve ihtisas da Ankara Üniversitesi değil mi? AHMET AKGÜL: İhtisas Yüksek İhtisas Enstitüsü, Ankara’da o da evet. PINAR AKKAŞ: İhtisas, Yüksek İhtisas. Daha sonra yine orada akademik hayatınıza devam ediyorsunuz. Ve Başhekim Yardımcılığı yapıyorsunuz. AHMET AKGÜL: Yüksek ihtisasta asistanlık yaparken o dönemde belli bir süre Amerika’ya gittim. Houston’da şu an tabii rahmetli olan Dr. Debakey vardı. OKTAR BABUNA: Dünyanın en büyük kalp cerrahı. AHMET AKGÜL: Dünyada kalp damar cerrahileri aslında kuran kişilerden birisi. Onun asistanı olma şansına eriştim. Orada çok ciddi kalp yetmezlikleri cerrahisi ve kalp ameliyatları konusunda asistanlığım devam etti. Çok yayınlar da hazırladık. Ondan sonra işte tekrar yurda Ankara’ya döndüm. Başhekim yardımcılığı yaptık yüksek lisans hastanesinde. O sırada idarede kalp merkezinde, çünkü yüksek lisans çok prestijli ve başarılı kurum. Orada, o da tabii ilkleri yapan çok ciddi bir okul orası. Orada işte hasta bakmadan tutun, nasıl kalp ameliyatları yapılacağını, hastaların daha sonra nasıl takip edileceğini öğrendikten sonra Başhekim yardımcısı da genel bir hastanenin nasıl idare edilebileceğini, özellikle kalp ve damar ameliyatları ve hastalıkları ile ilgili bir hastanenin sevk ve idare edileceğini orada yine öğrenme şansım oldu. PINAR AKKAŞ: Aynı zamanda tıp dergilerine editörlük yaptınız. AHMET AKGÜL: O dönemlerde Türkiye’nin en prestijli dergilerinden Türkiye Klinikleri Dergileri’nde yaklaşık şu anda 80-90 civarında ayrı dergi çıkaran bir kurum burası da. Buranın genel editörlüğünü yaptım. O dönemde genel bir tıp dergimiz vardı. Tıp Bilimleri Dergisi, şu anda hala yayınına devam etmekte. Orada da Türkiye’nin ilk olarak bu derginin yurt dışı çok önemli database denilen indekslerine sokma şansım oldu. PINAR AKKAŞ: Sonra da şu an İstanbul’da doçent oldunuz. AHMET AKGÜL: Doçent olduktan sonra yüksek lisans hastanesinde Ankara’da Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde kalp damar cerrahisini kurma görevi bana verildi. 2009 yılında Şubat ayında geldik. Bir çok kalp ve damar hastalıklarında ilklere imza attık ekip olarak, bir ekip yetiştirdik. Şu anda da buradayız, mutluyuz. PINAR AKKAŞ: Bununla beraber tabii çok fazla ödülleriniz ve başarılarınız var. Bunlardan, bilimsel dergi ve kitap editörlükleri konusunda, değil mi? AHMET AKGÜL: Evet. PINAR AKKAŞ: Makaleler var, bilimsel toplantılarda sunulan, bununla birlikte kitaplarda basılan bilgiler. AHMET AKGÜL: Bu arada Türkiye’nin 2010 yılında ve hala devam etmekte, çok ciddi bir açığını tespit ettik biz. Ben tıp dergileri editörü olarak Türkiye’deki doktorların akademik yükseltmelerde kullanılacak tıbbi makalenin nasıl yazıldığını, nasıl yayınlatılacağını, editörlerle nasıl diyalog kurulacağını bilmediklerini tespit etmiştik zaten. Ve bir turneye çıktık biz. Hafta sonları her şehre giderek o şehirlerde doktorları toplayarak, belli bir organizasyon çevresinde, bilimsel makale nasıl yazılır, nasıl uluslararası dergilere gönderilir, nasıl yazışılır onların sistematiğini söyledik. Bu dönemde aynı zamanda damarla ilgili ve kalple ilgili, damarların yaşlanmasıyla ilgili çalışmamız başladı. Bu nedenle İstanbul Üniversitesi’nde Gerontoloji ismi altında yani sağlıklı yaşlılık, sağlıklı yaşlanma bölümünü kurduk. Halen hem orada çalışmaktayım, hem İstanbul Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’nde bölüm başkanlığı yapmaktayım. Hem de Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde de klinik şefi olarak görevimi sürdürmekteyim. http://www.a9.com.tr/izle/194754/Yasam-ve-Saglik/Yasam-ve-Saglik---47-Bolum-Prof-Dr-Ahmet-Akgul-Kalp-ve-Damar-Cerrahi A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo