Hoşgeldiniz!

romatizma tedavisi

Havlıcanlı Karışık Çay Tarifi 00:42
Havlıcanlı Karışık Çay Tarifi 521 izlenme - 3 yıl önce Havlıcan zencefilgiller familyasından bir bitki. Asya’nın tropik bölgelerinde yetişen havlıcan pek çok hastalığa iyi geliyor. Bunlardan ilk akla gelen ağrılar üzerindeki etkisi. http://migrostv.migros.com.tr/havlicanli-karisik-cay/ Nefis yemek tarifleri, pratik öneriler ve harika fikirler için bizden ayrılmayın; http://migrostv.migros.com.tr/
Romatoid Artrit'te tedavi yöntemleri nelerdir? 01:03
Romatoid Artrit'te tedavi yöntemleri nelerdir? 271 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, romatoid artrit hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Hastalıkta ilk başta artık bütün dünyada erken tanı çok önemlidir. Erken tanıyla birlikte hastalığı modifiye edici ilaçlar dediğimiz ilaçların başlanmasıyla çalışmalar göstermiştir ki hastalarda erken tedaviye başlanır, erken tanı konursa sakatlık oluşmasını engelleye ve kalıcı hasar oluşmasını engelleyebiliyorsunuz. Tanı konur konmaz hastalığı modifiye edici ilaçlar dediğimiz bunlarda metotreksat, salazopyrin, leflunomide, plaquenil ya da hidroksi qlarakin başlanır. Kortizonda hastalığın tedavisinde vardır. Çünkü bu saydığım ilaçların etkisi genellikle geç başlar. Bu ilaçların etkisi başlayana kadar steroidden fayda görür hastalar. Daha sonra steroidin dozu minibara çekilebilir. Bazı hastalarda düşük doz uzun süre kullanılabilir veya tamamen kesilebilir ilacı.
Romatoid Artrit'in belirtileri nelerdir? 00:41
Romatoid Artrit'in belirtileri nelerdir? 131 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, romatoid artrit hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Romatoid artrit eklemelerde ağrı ve şişlikle giden bir hastalıktır. İlk tutulduğu zaman hastalık yavaş ve sinsi bir gelişim gösterir. Genel hastalığın ortaya çıkışı bu şekildedir. % 25 hastalarda da akut birden alevlenmelerle daha şiddetli birden ani olarak da başlayabilir ama bu klinik görünüm çok daha nadirdir.esas tutunum şekli kronik sinsi bir seyirdir.
Romatoid Artrit nasıl teşhis edilir? 00:52
Romatoid Artrit nasıl teşhis edilir? 113 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, romatoid artrit hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Hasta ilk önce bu şikayetlerle gittiği doktorun aklına gelip bu işte uzman bir hekime göndermesi gerekir. İlk önce hastanın anemnezi çok önemlidir. Ağrılarının özellikle sabah tutuklukla ilgili olması, ağrıların hareketle ve şişkinliklerin hareketle azalıyor olması en önemli belirtilerinden birisidir.daha sonra hasta muayene edilir her bir eklem tek tek . Eklemdeki şişlik ve hassasiyet özellikle dikkate edilir. Daha sonra bununla ilgili olan testler istenir ve hastanın anemnezi ile birlikte fizik muayene bulguları ve laboratuarı hep beraber değerlendirerek tanısı konur.
Kaplıcalar romatizmal hastalıklara iyi gelir mi ? 00:34
Kaplıcalar romatizmal hastalıklara iyi gelir mi ? 94 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, romatizmal hastalıklar hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. İltihaplı romatizmal hastalıklarda biz hastaların kaplıcaya gitmesini önermeyiz. Osteartrtoz, bel fıtığı gibi hastalıklar yani kireçlenme ve bel fıtığı olan hastalıkları özellikle kaplıcaya gidebilirler. Ama romatoid artritte, ankilozan spondilitte kaplıcaya gidilmesi önerilmez. Hatta saunaya girmeleri de bu hastaların önerilmez.
Romatoid Artrit'in nedenleri nelerdir? 00:39
Romatoid Artrit'in nedenleri nelerdir? 88 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, romatoid artrit hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Romatoid artritin nedenleri çok bilinmemekle birlikte genetik yatkınlığı olan kişilerin daha sonra bunu tetikleyen herhangi bir mekanizmayla sigara içme olabilir, infeksiyon olabilir. Geçirilmiş viral infeksiyonlar özellikle kullanılan ilaçlar ve özellikle kadınlarda sık tutulan kadınları erkeklere göre daha sık tuttuğundan hormonların da etkisi olduğu düşünülen bir hastalıktır.
Romatoid Artrit hangi eklemleri tutar? 00:27
Romatoid Artrit hangi eklemleri tutar? 62 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, romatoid artrit hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Romatoid artrit en sıklıkla küçük enin küçük eklemlerini tutar. Ondan sonra ayak küçük eklemleri gelir. Daha sonra dirsekler, ayak bilekleri ve dizi tutar. Omurgayı daha sıklıkla tutan bir hastalıktır.
Romatoid Artrit nedir? 00:30
Romatoid Artrit nedir? 62 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, romatoid artrit hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Romataid artrit özellikle eklemeleri tutan eklem olarak da küçük eklemleri tutan vücudun eklem dışıda başka organlarını tutabilen kronik seyirli yani uzun seyirli olan kronik inflamatuar bir romatizmal hastalıktır.
Romatizmal hastalıklar hangi yaşlarda daha sık görülür ? 01:07
Romatizmal hastalıklar hangi yaşlarda daha sık görülür ? 41 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, romatizmal hastalıklar hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğinde; Romatoid artrit, Spondilartropatiler ve ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Bağ dokusu hastalıkları: sistemik lupus eritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu ve dermatomiyozit, polimiyozit, Antifosfolipid Antikor sendromu, Damar İltihapları: poliarteritis nodoza, Takayasu arteriti, dev hücreli arterit ve diğer sistemik vaskülitler, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), Akut eklem romatizması , Reaktif artritler , Kristal artritleri , İnfeksiyöz artritler ,Amiloidoz gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Birtakım romatizmal hastalıklar özellikle belli yaşları daha sık tutmaktadır. Romatoid artrit 20 yaşından 65 yaşına kadar her yaşta gözükebilir. Daha yaşlılarda oluşabilir. Ankilozan spondilit özellikle inflamatuar bel ağrısının 40 yaşın altında başlaması şartı vardır. Ama çocuklarda da jüvenil ankilozan spondilit oluşabilir. Yine fmf’in başlangıç yaşı yüzde doksan 20 yaşın altındadır. Yüzde altmışı 10 yaşın altında başlar ataklar genelde 5 ile 8 yaş arasında tutmaya başlar. Sistemik lupus eritematozus dediğimiz bir romatizmal hastalık özellikle doğurgan çağındaki bayanları daha sık erkeklere göre daha sık tutmaktadır. Behçet hastalığı da özellikle genç insanların yine hastalığıdır. Ama çocuklarda da Behçet hastalığı oldukça iyi bilinmektedir.