Hoşgeldiniz!

rönesans

Pavyon'da Roman Havası ile Rönesans Yapan Sarışın Dilber 03:48
Pavyon'da Roman Havası ile Rönesans Yapan Sarışın Dilber 5.951 izlenme - 6 ay önce Sarışın Türk dilberi pavyonda sahneyi boş görünce aniden fırlıyor ve minicik şortu ile roman havası oynayarak dikkatleri üzerine çekiyor. Sarışın dilber oynadıkça etraftaki insanlar azıyor. Oyşşşş tam ısırmalık.
Rakılı Asmalımescit Sanat Sohbetleri - TRT 08:07
Rakılı Asmalımescit Sanat Sohbetleri - TRT 17.194 izlenme - 3 yıl önce 1999 yılında TRT-int yapılanan sanat sohbetlerden kısa bir kesit. Rönesans döneminin sonuçları olarak, çağın ötesi bir akustik sistemle ortaya çıkan bu eşsiz sohbetler, insana geçmişten gelen o ince nüansı yansıtıyor.
 Arnolfini’nin Evlenmesi -Jan van Eyck 07:12
Arnolfini’nin Evlenmesi -Jan van Eyck 2.654 izlenme - 2 yıl önce Şu ana kadar pek çok tablo incelemesi ile ilgili videolar yükledim.Fakat beni en çok etkileyenlerden,ağızımı açık bırakan eserlerden birisi de bu tablo oldu. Tabloya uzaktan baktığımızda sıradan gibi görünsede,yakınlaştıkça içerdiği detaylar karşısında bu adam uzaylı mı diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Detaylara dikkatli bakalım , tespihteki ışığın bire bir yansıması,takunyalardaki gerçekçilik, aynadaki ayrıntılar ve yansıma, halı ve giysilerdeki ayrıntılar,camdan ufak bir kısımı görülen ağaçtaki meyvalar ,muhteşem. En önemlisi de ünlü olan, "Jan van Eyck buradaydı" imzası.Yani sanatçının yaptığı eserlerde bire bir orada olup ayrıntıları yakalaması.. Jan van Eyck'in bilinen en ünlü eseri 1434'de yaptığı Arnolfini Portresi'dir yani bu portre.Şu an Londra'da National Gallery'de sergilenmektedir. Bu güzel videoya bir o kadar anlam ve değer katan da seslendirme tabii ki. Parla Şenol'un güzel anlatımıyla izliyoruz.
Cellini'nin Medusa'nın Başını Tutan Perseus Heykeli 09:15
Cellini'nin Medusa'nın Başını Tutan Perseus Heykeli 1.630 izlenme - 2 yıl önce Benvenuto Cellini 1500’de Floransa’da dünyaya geldi ve 13 Şubat 1571 yılında yine Floransa’da gözlerini hayata yummuştur. Rönesans devrinin büyük İtalyan heykeltıraşlarındandır. Floransa'lı bir müzisyenin oğluydu. Babasının yolundan gitmesi, müzik aletleri yaparak hayatını kazanması isteniyordu. Benvenuto Cellini, küçük yaşta kuyumculuğa heves etti. Altın işlemesinde kısa zamanda eşsiz denecek bir şöhrete ulaştı. Sonra, heykel yapmaya başladığı zaman da meydana getirdiği eserlerde kuyumculuktan kalma bir ince işçilik göze çarpmıştır. Rönesans devrinin bütün büyük ustaları gibi, Benvenuto Cellini de, her alanda yetkili denebilecek şekilde kendini yetiştirdi. Bir yandan şiir ve edebiyata merak sarmıştı. Öte yandan savaşçılık tekniği üzerinde eserler okumuş, nazariyeler ortaya atmıştı. Fransızlar Roma’yı kuşatınca, kurtarma ve savunma işlerine karıştı. Anılarında da yazdığı gibi, şehri kuşatan kuvvetlerin komutanlarından Bourbon ve Orange prenslerini kendi eliyle öldürdü. Benvenuto Cellini bir ara Fransa’ya gitti. Fontainebleau çeşmesindeki tunç su perisi heykelini yaptı. 1545’te Benvenuto Cellini, Floransa’ya çekildi. Çünkü Roma’dayken adı, bir cinayet olayına karışmıştı. 1571’de Floransa’da öldü. Zeus’un doğal boyda dökülmüş gümüş heykeli ile Perseus heykeli başlıca eserleridir. Bu eseri yaparken kullandığı balmumu yöntemi gerçekten çok ilginç. Bu yöntem hakkında ilerleyen günler de bir video daha yükleyeceğim. Kaynak KhanAcademy'e aittir.
Pieter Bruegel - Karda Avcılar (Kış) 04:35
Pieter Bruegel - Karda Avcılar (Kış) 818 izlenme - 1 yıl önce Kuzey Rönesans'ın ve 16. yüz yılın en önde gelen sanatçılarından biri olarak kabul edilen Pieter Brueghel, kendine has köy hayatı, manzara, doğa, insan ve günlük yaşam betimlemeleriyle ünlü gravür sanatçısı ve ressamdır. Aylar serisi ve Babil Kulesi gibi bir çok değerli eseri mevcuttur. Hakkında ve eserleri ile ilgili çok şey yazılabilir belki ama hayatı hakkında fazla bir bilgi yoktur. Yüzlerce eserinden orjinal olarak yalnızca 45 tanesi günümüze ulaşabilmiş. İlgi duyan varsa diğer resim ve gravürlerini de ayrıntılı incelemesini tavsiye ederim. Kaynak: Khan Academy tarafından hazırlanmıştır.
Rönesans ve Reform 03:41
Rönesans ve Reform 1.438 izlenme - 5 yıl önce ödev
Adriaen de Vries'nin Bronz Döküm Tekniği- Kayıp Balmumu Yöntemi 08:32
Adriaen de Vries'nin Bronz Döküm Tekniği- Kayıp Balmumu Yöntemi 1.256 izlenme - 2 yıl önce Bazı heykellere baktığımızda nasıl yapıldığını, nasıl şekillendirildiğini merak etmişizdir.Bu videoda ,Adriaen de Vries'nin balmumu ve bronz döküm tekniği ile Hokkabaz isimli heykeli nasıl yaptığı açıklanmış.Oldukça ilgimi çekti doğrusu. O dönemlerde yapılan bu eserlerde usta el işçliğinin yanısıra oldukça meşakatli bir hazırlanışı olduğunu görüyoruz. Kaynak:Khan Academy
Rönesans 02:46
Rönesans 1.490 izlenme - 6 yıl önce Rönesans Belgeseli
Rembrandt - Gece Nöbeti 07:39
Rembrandt - Gece Nöbeti 961 izlenme - 2 yıl önce Hollandalı ressam Rembrandt'ın 1642 yılında tamamladığı "Gece Nöbeti" veya "Gece Devriyesi" olarak bilinen eseridir. Sanat tarihinin en ünlü aynı zamanda en karmaşık eserlerinden birisidir. Amsterdam'ın koruyucu birliklerini oluşturan çeşitli rütbelerdeki askerleri konu alır. Eser bugün Amsterdam'daki Rijksmuseum'da sergilenmektedir. Bir yerde okumuştum, özensiz restorasyondan dolayı üst üste uygulanan vernik katmanı tablo üzerinde karanlık bir görüntü oluşturmuş.Bu da tablonun gece konu alındığını ve askerlerin gece devriyesine çıkmasına benzetilip bu isim verilmiş.Ama 2. dünya savaşından sonra yeniden restore edildiğinde 300 yıl önceki asıl renklerine ulaşılmış ve olayın aslında gündüz geçtiği anlaşılmış. Videoda tablo güzel ayrıntılar ile incelenip anlatılmış. İyi seyirler.
Jan Van Eyck - Çarmıha Gerilme ve Son Yargı 03:02
Jan Van Eyck - Çarmıha Gerilme ve Son Yargı 574 izlenme - 2 yıl önce 15. yüz yılın en önemli sanatçılarından olan, Jan Van Eyck'e ait "Çarmıha Gerilme ve Son Yargı" isimli eserdir. Kendisinden sonra gelen ressamlara öncü olan Eyck, tablolarında ayrıntıları ve konuları ustaca işlemesi ile ünlüdür. Arnolfini'nin evlenmesi tablosunda olduğu gibi, bu iki tabloda da güzel ayrıntılar işlenmiş. İçerik Khan Academy Türkçe kanalı tarafından hazırlanmıştır. iyi seyirler.
Ressamın Gözü - Karanlık (3. Bölüm) 03:59
Ressamın Gözü - Karanlık (3. Bölüm) 545 izlenme - 3 yıl önce Ressamın Gözü'nün 3.bölümünde tablolardaki karanlığın etkisi Vittore Carpaccio ile Rönesans resimlerini kıyaslayarak inceleniyor.
Tek Bir İp Kullanarak Rönesans Tablosunu Yeniden Yapmak! 02:58
Tek Bir İp Kullanarak Rönesans Tablosunu Yeniden Yapmak! 183 izlenme - 2 yıl önce Yunan sanatçı Petros Vrellis, bir El Greco portresini yeniden yarattı. Hem de bunu, tuval veya boyayla değil tek bir siyah ipi bir çemberin etrafında dolayarak yaptı. İzliyoruz efendim.
Son Akşam Yemeği - Sanat Eseri Duvar Dokuması 03:21
Son Akşam Yemeği - Sanat Eseri Duvar Dokuması 262 izlenme - 2 yıl önce 1524-1525 yılları arasında Hollandalı sanatçılar, Bernard Van Orley ve Pieter De Pannemaker tarafından yapılan eserdeki harika işçiliği inceliyoruz. Son akşam yemeğini konu alan 4 seri olarak Yün ,İpek ve gümüş yaldızlı iplikten yapılan eserde inanılmaz ayrıntılar canlandırılmış. Eserden ayrı bir bilgi olarak; Yapıldığı dönemde resim kadar öneme sahip duvar dokumaları ,kilimleri ve halıları zamanında,evlerin değişmez dekorlarından birisiydi. Bulunduğu mekana göz zenginliği yaratması ile birlikte soğuk bölgelerde,evlerin duvarlarında yalıtım malzemesi olarakta kullanılırdı. Bugün halen Rusya gibi soğuk coğrafyalarda, evlerin duvarlarını süslemektedir. İçerik: Khan Academy'e aittir.
Rönesans'ın Temelini Atan Müslümanlar - When the Moors Ruled in Europe 10:54
Rönesans'ın Temelini Atan Müslümanlar - When the Moors Ruled in Europe 206 izlenme - 3 yıl önce Bu video "When the Moors Ruled in Europe" (Müslümanlar Avrupa'da Hüküm Sürerken) isimli oldukça başarılı, İngiliz yapımı bir belgeselden alıntı. 700 yıl boyunca İspanya ve Portekiz'de hüküm sürmüş Müslümanları konu edinen bu belgeselde, Avrupa'nın sistemli şekilde göz ardı ettiği tarihsel gerçekler anlatılıyor. Belgeselin bu parçasında ise Müslümanların Oxford Üniversitesi'nin kuruluşunda ve Rönesans'ın gerçekleşmesindeki hayati rolüne değinilmiş. Endülüs Müslümanlarının bilimi olmasaydı Rönesans bir hayalden ibaret kalacaktı. Altyazıyla beraber videoyu Youtube'a yükleyen "trkyem" isimli kullanıcıya da teşekkürler.
Rönesans Er'can Ft.  Rapanzer  Herşey Artık Çok Geç  2oıı 03:10
Rönesans Er'can Ft. Rapanzer Herşey Artık Çok Geç 2oıı 214 izlenme - 6 yıl önce OrjinaL Fan Adresi www.facebook.com/ronesans.rapper
Rapanzer Ft. Rönesans Er'can '' Rolünü Güzel Oynadın  2oıı '' 03:47
Rapanzer Ft. Rönesans Er'can '' Rolünü Güzel Oynadın 2oıı '' 245 izlenme - 6 yıl önce RaPanzer ft. Rönesans RoLünü GüzeL Oynadın 2oıı
YENİ ÇAĞ AVRUPA TARİHİ 05:07
YENİ ÇAĞ AVRUPA TARİHİ 91 izlenme - 2 yıl önce YENİ ÇAĞ AVRUPASINDA MEYDANA GELEN COĞRAFİ KEŞİFLER, RÖNESANS, REFORM VE 30 YIL SAVAŞLARININ SEBEP VE SONUÇLARI, ÖNEMLİ NOKTALARI. SINAVLARA YÖNELİK BİLGİLER...
Van Gogh - Gölge 03:04
Van Gogh - Gölge 142 izlenme - 3 yıl önce Luca Agnani adında bir İtalyan Van Gogh'un eserlerini 3d Visual mapping kullanarak eserlere farklı açıdan bakmayı sağlattırmış. Güzel bir müzik ile yapılan bu workshop'u alkışlamak lazım.
Fra Filippo Lippi, Meryem İsa ve İki Melek  (, Madonna and Child with Two Angels) 03:58
Fra Filippo Lippi, Meryem İsa ve İki Melek (, Madonna and Child with Two Angels) 156 izlenme - 3 yıl önce Fra Filippo Lippi, Meryem İsa ve İki Melek (, Madonna and Child with Two Angels) "Diğer videolarımıza ulaşmak için aşağıda ki kanalımıza Abone olabilirsiniz http://www.izlesene.com/khanacademyturkce" Fra Filippo Lippi, Madonna and Child with two Angels: https://www.khanacademy.org/humanitie...
rönesans 01:18
rönesans 112 izlenme - 10 yıl önce 20'li yaşlarında bir 3 d ekibinin ortak çalışması rönesans. tamamı siyah-beyaz çekilen filmin en önemli özelliği siyah-beyaz olması. sadece hint mürekkebi ve boşluklardan oluşan rönesans, farklı bir sinamasal deneyim.
Afrika'nın Rönesans Heykeli (senegal) - (hd) 19:43
Afrika'nın Rönesans Heykeli (senegal) - (hd) 84 izlenme - 4 yıl önce Senegal Cumhuriyet'in Başkenti Dakar'ın en yüksek tepesine dikilen 'Afrika'nın Rönesans Abidesi 49 metrelik bir yüksekliğe sahiptir., ABD'deki Özgürlük Heyke...
SINAVO - TARİH - Rönesans'ın Sebepleri 00:56
SINAVO - TARİH - Rönesans'ın Sebepleri 79 izlenme - 4 yıl önce Türkiye'nin en büyük sosyal eğitim ağı Sınavo'nun hazırladığı Tarih - Rönesansın Sebepleri soru çözümünü izleyebilirsiniz Daha fazla soru çözümü ve konu anlatım videosu izlemek için sinavo.com'u ziyaret etmeyi unutmayın.
1579-1699 Osmanlı Duraklama Dönemi 3 33:51
1579-1699 Osmanlı Duraklama Dönemi 3 111 izlenme - 4 yıl önce 1579-1699 Osmanlı Duraklama Donemı 3 Rönesans Reform Coğrafi Keşifler Doğal Sınırlar
rönesans fragman 2 01:42
rönesans fragman 2 78 izlenme - 7 yıl önce
1579-1699 Osmanlı Duraklama Dönemi 3 33:51
1579-1699 Osmanlı Duraklama Dönemi 3 72 izlenme - 4 yıl önce 1579-1699 Osmanlı Duraklama Dönemi 3 Rönesans Reform Coğrafi Keşifler Doğal Sınırlar
Leonardonun “Son Akşam Yemeği” Tablosu (The Last Supper) 09:26
Leonardonun “Son Akşam Yemeği” Tablosu (The Last Supper) 81 izlenme - 3 yıl önce Leonardo'nun “Son Akşam Yemeği” Tablosu (The Last Supper) "Diğer videolarımıza ulaşmak için aşağıda ki kanalımıza Abone olabilirsiniz http://www.izlesene.com/khanacademyturkce" Leonardo, Last Supper: https://www.khanacademy.org/test-prep...
Rönesans Er'Can  Kırk4Maskot ( Restimi Çekerim ) 02:41
Rönesans Er'Can Kırk4Maskot ( Restimi Çekerim ) 73 izlenme - 6 yıl önce Rönesans Kırk4Maskot ( Restimi Çekerim )
SINAVO - TARİH - Rönesans'ın Sonuçları 00:43
SINAVO - TARİH - Rönesans'ın Sonuçları 48 izlenme - 4 yıl önce Türkiye'nin en büyük sosyal eğitim ağı Sınavo'nun hazırladığı Tarih - Rönesansın Sonuçları soru çözümünü izleyebilirsiniz Daha fazla soru çözümü ve konu anlatım videosu izlemek için sinavo.com'u ziyaret etmeyi unutmayın.
Kralliklar Watan Alemdar 04:51
Kralliklar Watan Alemdar 76 izlenme - 8 yıl önce kralliklar Watan alemdar :) Jerusaleme karşı
rönesans kısa klip 4 01:32
rönesans kısa klip 4 29 izlenme - 7 yıl önce