Hoşgeldiniz!

rubai

Celal Şengör Hayyam'ın Rubailerinin Analizi 03:09
Celal Şengör Hayyam'ın Rubailerinin Analizi 962 izlenme - 2 yıl önce Celal Şengör, Ömer Hayyam'ın rubailerini yorumluyor ve dinleri analiz ediyor.
Ömer Hayyam - Rubailer 08:43
Ömer Hayyam - Rubailer 442 izlenme - 3 yıl önce Ömer Hay-yam: cesur ve keskin, çoşkulu bir o kadar da hırçın, ironik amma derin dizelerin şairimi? Hem gökbilimci, filazof, hem matematikçi, yaradılışı ve evreni algılamak için yapılan, hayranlık duyduğumuz, şapka çıkardığımız; sınırsız ve özgürce akıl yürüten bilimsel çalışmalar yapmış bir deha mı? Din, devlet ve ahlaki saptamaları/açılımları hele ki; varoluşa atıflanarak yazılmış rubaileri ile bir deli mi? Keyf ve neşe, hümanist/insancıl, mistik ama bir o kadar da düalizm içeren, ikilemler/tezatlıklar dünyasının şovmeni mi? Sorulara cevaplarımız ne olursa olsun ama Hay-yam'ca olsun..
Hz. Mevlana'nın Şiiri - Hoş hıraman mirevi ey can-e can bi men merow - Ali Rıza Kurbani 03:29
Hz. Mevlana'nın Şiiri - Hoş hıraman mirevi ey can-e can bi men merow - Ali Rıza Kurbani 294 izlenme - 3 yıl önce Hazreti Mevlananın ''Hoş hıraman mirevi ey can-ı can bi men merow'' mısrasıyla başlayan ve Şems-i Tebriziye yazdığı rubaisini Fars şarkıcı Ali Rıza Kurbani ve Düsseldorf Orkestrası tarafından yapılan icrâsı. Rubai şöyledir; Hoş hıraman mirevi ey can-ı can bi men merow Ey hayat-ı dustan der bostan bi men merow Ey felek bi men megerd-o,ey kamar bi men metab Ey zemin bi men megeryo,ey zeman bi men merow. Ey yar-ı men,ey yar-ı men,ey yar-ı bi zinhar-ı men, Ey dilber-o dildar-o men,ey mahram-o gamxar-o men, Digerxanet eşk,mixanend-o men soltan-e eşk, Ey to balater ze vehm-i in-u an,bi men merow Ey aşıxan,ey aşıxan,ankes ke bined ruy-e u, Şuride gerded ehl-i u,aşofte gerded xuy-e u. Türkçe tercümesi Sen böyle salına salına gidiyorsun ya canımın canı, Ey dostlarının canına can katan! Bensiz gitme gül bahçesine istemem Ey gökyüzü bensiz dönme, ey kamer (ay) bensiz doğma Ey yerküre bensiz dönme, ey zaman bensiz geçme Ey sevgilim ey sevgilim, ey korkusuz sevgilim Ey gönlüme hükmeden dilberim,ey çilekeş mahremim Diğerleri sana aşk diyor,bense aşkın sultanı diyorum Ey diğerlerinin hayalinden yüksek olan,bensiz gitme Ey aşıklar,ey aşıklar, kim onun yüzünü görürse Aklı karışacak ve huyu değişecektir.
İstanbul Rubaileri - Şiir 04:42
İstanbul Rubaileri - Şiir 149 izlenme - 7 yıl önce sana deli divane bu gönül sana zalimi dönüştürür sevgin insana yandım hasretinle ey güzel şehir dikene büründüm gülüm olsana bir anlık ayrılığın bir asır gibi sensiz dar zindandayım bir esir gibi uzaklarına düşmek kader olsa da senden ayrı kalmak bir kusur gibi kadınlar geldi geçti bir sen geçmedin bakiydi vuslatımız vade biçmedin beyaz güvercin olup bir bir uçtular mavi güvercinimdin bir sen uçmadın
Rubai 03:36
Rubai 77 izlenme - 8 yıl önce
Ömer Özgeç - Rubai (Ömür Gelip Geçiyor) 02:03
Ömer Özgeç - Rubai (Ömür Gelip Geçiyor) 96 izlenme - 3 yıl önce Albüm Adı: Nerde Yatmalı Çıkış Tarihi: 27.01.1994 Etnik
Erkin Koray - Hay Yam Yam 05:20
Erkin Koray - Hay Yam Yam 67 izlenme - 3 yıl önce Türk rock müziğinin babası Erkin Korayın 1989 yılında çıkardığı, best of albümlerinde de yer alan ancak çok bilinmeyen aynı isimli albümünün a1 şarkısı...
Rubai 03:41
Rubai 35 izlenme - 8 yıl önce
Rubai 04:59
Rubai 32 izlenme - 8 yıl önce
Rubai 02:53
Rubai 27 izlenme - 8 yıl önce
Mustafa Sarıtaş - 6 Rubai 01:40
Mustafa Sarıtaş - 6 Rubai 62 izlenme - 8 yıl önce
Aziz Yüce - Rubai 00:18
Aziz Yüce - Rubai 63 izlenme - 9 yıl önce hayyamdan...
Rubai 04:14
Rubai 20 izlenme - 8 yıl önce
Ömer Özgeç - Rubai (Sarılıp Yatmak) 02:51
Ömer Özgeç - Rubai (Sarılıp Yatmak) 34 izlenme - 3 yıl önce Albüm Adı: Nerde Yatmalı Çıkış Tarihi: 27.01.1994 Etnik