Hoşgeldiniz!

Salvador Dali Videoları İzle

Ressamın Gözü - 38. Bölüm (Salvador Dali) 03:59
Ressamın Gözü - 38. Bölüm (Salvador Dali) 1.095 izlenme - 9 ay önce Kısa belgesel dizimizde İspanyol resminin 3 büyüklerinden (Goya ve Picasso ile beraber) olan Salvador Dali'nin Eriyen Saater diye bildiğimiz ama asıl adı Belleğin Azmi olan resmini inceliyoruz. Dali meğer, sahildeki evinde, eriyen peynirlerin resmini yapmış.
L'Age d'Or (1930 - 62 dk) 01:02:20
L'Age d'Or (1930 - 62 dk) 609 izlenme - 2 yıl önce Yönetmenliğini Luis Bunuel' in yaptığı, Paris'te çekilen ilk sesli filmlerden olan Altın Çağ'ın senaryosunu, Bunuel, yakın dostu Salvador Dalí'yle birlikte yazmıştır. 1929'da çektiği kısa metrajlı filmi Bir Endülüs Köpeği' nde de Dalí ile işbirliği yapmışlardı ( http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/78406/un-chien-andalou-1929). Filmin finansmanını sağlayan sanatsever ve zengin asiller Vikont Charles Noailles ve eşi aynı yıl Jean Cocteau' nun, Bir Şairin Kanı filmini de finanse etmişlerdi ( http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/101327/le-sang-dun-poete-bir-sairin-kani-1930). Her iki filmin de Hıristiyanlık karşıtı mesajlar içerdiğine, aile, devlet, din, vatanseverlik gibi burjuva toplumunun yerleşik değerlerine saldırdığına dair söylentiler yaygınlaşınca Vikont, katolik kilisesinden aforoz edilme tehdidi aldı. Bir türlü kavuşamadıkları için burjuva toplumuna savaş açmış iki aşığın öyküsünün anlatıldığı filmde sert bir toplum eleştirisi yapılır. Zaten çağının çok ilerisinde alışılmadık çarpıcı yenilikler ve erotik sahneler de içeren film ilk gösterisinde tepki çekmiş, tutucu protestocular sinema salonuna saldırmışlardı. Hatta filmin gösterildiği Studio 28 adlı sinema salonuna bomba da atılmıştı. Bunun üzerine film yasaklanmış ve 50 yıl boyunca sadece özel gösterimlerde izlenebilmişti.(vikipedi) Süre:60 dk.
Eugenio Salvador Dali 05:25
Eugenio Salvador Dali 1.307 izlenme - 8 yıl önce
1939 New York World's Fair'den Renkli Görüntüler 11:46
1939 New York World's Fair'den Renkli Görüntüler 417 izlenme - 2 yıl önce 1939-40 yılllarında gerçekleşen New York World's Fair'den renkli ve kaliteli, amatör kamerayla çekilen bu görüntüler de hem fuar alanını ve ziyaretçileri görecek hem de zamanın güzel kızlarını renkli olarak inceleyebileceğiz. Görüntüler Salvador Dali'nin eseriyle başlamaktadır. Kendisi Fuar için özel mayolar da tasarlamıştır. Kafasız beden, hatunu buz içinde bekletmek gibi enteresan gösteriler içeren fuarda, dünyanın en iyi renkli grubu da ırkçılık hakkında acı ama gerçek bir olgudur.
Kilometre Taşları - Salvador Dali 05:26
Kilometre Taşları - Salvador Dali 267 izlenme - 2 yıl önce TRT Okul'un kısa belgesel serisinin bu bölümünde, 20. yüzyılın deli dehası Salvador Dali'nin hayat öyküsünü izliyoruz.
Salvador Dali ve Walt Disney İmzalı Kısa Film (Destino) 06:31
Salvador Dali ve Walt Disney İmzalı Kısa Film (Destino) 491 izlenme - 2 yıl önce 1946 yılında Salvador Dali ve Walt Disney “Destino” adında 6 dakikalık bir animasyon filmi yapmak için birlikte çalışmışlardır. Resimli öyküleri tamamlanan sürrealist animasyon bütçe problemlerinden dolayı rafa kaldırılmıştır ve 2003 yılına kadar tamamlanamamıştır. Roy Disney unutulmuş olan projeyi hayata geçirmiştir.
Salvador Dali 03:18
Salvador Dali 434 izlenme - 7 yıl önce salvador dali
Walt Disney ve Salvador Dali Destino (Safkan Sürrealizm İçerir) 06:31
Walt Disney ve Salvador Dali Destino (Safkan Sürrealizm İçerir) 189 izlenme - 2 yıl önce Walt Disney'in Salvador Dali'nin çalışmalarından yaptığı eşsiz bi kolaj sitede arayıp bulamayınca bu eksiği hemen kapatayım dedim. SALVADOR DALİ... Bir deliyle benim aramdaki tek fark benim deli olmayışımdır. On yaşında izlenimci teknikleri öğrenmiştir. Madrid Kraliyet Akademisine girmiş, uyumsuz davranışları nedeniyle birkaç defa akademiden kovulmuştur. Daha sonraki hayatını belirleyecek dönüm noktası olan sürrealizm ile tanışmıştır. Freud tarafından geliştirilen psikanalizden derinden etkilenen Dali tüm hayatı boyunca bağlı kalacağı eleştirel paranoya anlayışını geliştirerek gerçeküstücülüğe önemli katkılarda bulunmuştur. Dali, 1934te Belleğin Israrı - Yumuşak Saatler resmi ünlü Modern Sanatlar Müzesinin yolunu tuttuğunda tam beş yıldır Parisli gerçeküstücüler grubunun içerisinde yer almıştır. Yumuşak Saatler alamet-i farikalarından biri haline geldi, bu imajı başka resimlerinde, grafiklerinde ve tiyatrolar için tasarladığı sahne düzenlemelerinde tekrarlamıştır. Dalinin resimleri, her türlü mantığın ve rasyonel düşüncenin ötesinde, açıklanması imkânsız imajlarla ve şifrelerle dolu düşsel vizyonların gün ışığına çıkarılmış hallerine benzer. Bir deliyle benim aramdaki tek fark, benim deli olmayışımdır diyen Dali, kendisini resim yapan bir rüya fotoğrafçısı olarak tanımlamıştır. Dali monografisinde sadece sıradışı bir kişiliği tanımak değil aynı zamanda resim sanatını alt üst eden bir dahi ile karşılaşmanın büyüsü de mevcuttur.
Salvador Dali - Çarmıhtaki İsa 48:42
Salvador Dali - Çarmıhtaki İsa 176 izlenme - 2 yıl önce Garip garip hareketleriyle ve tablolarıyla tanınan Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech'in çarmıhtaki İsa figürünü farklı bir bakış açısıyla çizdiği, tartışmalar yaratan Çarmıhtaki İsa tablosunu anlatan bu güzel belgeseli kültürlenmeniz için kafanıza atıyorum
Salvador Dali Belgeseli 13:39
Salvador Dali Belgeseli 72 izlenme - 2 yıl önce Sürrealist Ressam Salvador Dali'nin hayatını ve eserlerini anlatan kısa bir çalışma. Ege Üniversitesi - Reklamcılık Bölümü salvador dali
Un Chien Andalou (1929) 16:25
Un Chien Andalou (1929) 237 izlenme - 2 yıl önce Bir Endülüs Köpeği, 16 dakikalık sürrealist filmdir. Deneysel sinemanın ilk örneği kabul edilmektedir. Ünlü İspanyol ressam Salvador Dali ve İspanyol yazar ve film yönetmeni Luis Bunuel' in gördükleri bazı rüyaları birbirlerine anlatmaları filme esin kaynağı olmuştur. 1928 yılında Fransa' da Luis Bunuel ve Salvador Dali tarafından hazırlanmış ve 1929 yılında Paris' te çekilmiştir. Filmde bilediği ustura ile bir kadının gözünü ikiye ayıran adam ile bir bulutun Ay’ı kesmesi ilişkilendirilmiştir. Buna benzer avcunun içinde karıncalar dolaşan adam gibi, rüya olduğu bilinen sahnelerin yanı sıra, mantıklı açıklamasının olmadığını düşündürebilecek onlarca sahne de mevcuttur. (vikipedi)
salvador dali - mike wallace interview 1958 - part 1/2 15:01
salvador dali - mike wallace interview 1958 - part 1/2 112 izlenme - 6 yıl önce
Benim Hayatım - Renan Bilek 04:33
Benim Hayatım - Renan Bilek 57 izlenme - 2 yıl önce 1998'de Leke albümünden olan Eko Tv den sıkça izlediğimiz bu güzide şarkısının, sürrealist esintileriyle hazırlanan ve adeta Salvador Daliye selama duran klibini tüm metal müzik severlerin alkışlarına sunarım. Not: Kategoride zorlandığımı belirtmeden geçemiycem.