Hoşgeldiniz!

sardes

Mustafa Uçartr1 Tv'de 04:39
Mustafa Uçartr1 Tv'de 442 izlenme - 7 yıl önce araştırmacı-yazar mustafa uçar tr1 tv'de yayınlanan "adım adım anadolu" programına konuk oldu. lidya ve sardes uzmanı mustafa uçar ile yapılan söyleşiden bir bölüm izliyorsunuz.
Sardes Tanıtım 03:30
Sardes Tanıtım 143 izlenme - 8 yıl önce paranın ilk basıldığı muhteşem kent
Sardes Paktalos Çayı 00:28
Sardes Paktalos Çayı 105 izlenme - 3 yıl önce İşte Lidyalıların altın akıtan çayı, Paktalos… Çay, günümüzde Sard Çayı olarak bilinyor… Bu çay, Lidya Krallığı’nı döneminin en varlıklı ülkelerinden biri haline getiriyor. Lidyalılar, akarsu yataklarından çıkardıkları altınları saflaştırmak için dünyanın ilk altın rafinerisini bu çay sayesinde kurup, saflaştırdıkları altınların büyük bir bölümünü para basımında kullanıyor.
Sardes Artemis Tapınağı 01:13
Sardes Artemis Tapınağı 81 izlenme - 3 yıl önce Artemis Tapınağı, Sardes’in en iyi korunmuş yapılarından biri… Antik çağdaki adı Tmolos Dağı olan Bozdağ’ın sırtları ile eski Lydia merkezinin akropolü arasında yer alan bu güzel tapınak, Sardes’in en göz alıcı kalıntılardan. Artemis Tapınağı; benzerleri içinde ilk yapılanı ve 44 m’ye 67,5 metrelik boyutu ile en büyük olanı. Büyük İskender’ in kente Helen yaşam tarzını yerleştirmesinden sonra M.Ö. 5. yüzyılın sonundan itibaren bu yörede Artemis’ e adanmış bir sunak yapılıyor. İlk Amerikalı araştırmacılarca “Lidya Yapısı” olarak adlandırılan 21 x 11metre ölçülerinde kırmızı kumtaşından yapılmış olan bu sunağın kalıntıları, batı yönünde tapınakla birleştiği yerde hala ayakta. . Artemis Tapınağı’nda küçük bir kilise bulunuyor. Bu kilisenin yapımı, İS 400 yıllarına tarihleniyor. Kilise, İncil’de adı geçen ilk 7 kiliseden biri… Antik kent, 1910 yılında Amerikalılar tarafından kazılmaya başlandığında kazı işleri sırasında kullanılan aletler, hala Artemis Tapınağı’nda görülebiliyor.
Mustafa Uçar Sefarad Sinagog'unu Tanıtıyor 06:34
Mustafa Uçar Sefarad Sinagog'unu Tanıtıyor 109 izlenme - 7 yıl önce araştırmacı-yazar mustafa uçar tr1 tv çekimleri sırasında lidyanın başkenti sardes'deki sinagogun tarihini anlatıyor. uçar buranın seferad sinagogu olduğunu açıklıyor.
Antik Kentte Tiyatro Şenliği 02:58
Antik Kentte Tiyatro Şenliği 14 izlenme - 1 yıl önce Antik kentte tiyatro şenliği İlk paranın basıldığı Sardes Çocuk Tiyatrosu Şenliğine ev sahipliği yapacakMANİSA - Manisa'nın Salihli ilçesinde Lidya Sardes Antik Kenti, Ege Bölgesinin ilk çocuk tiyatrosu şenliğine ev sahipliği yapıyor.