Hoşgeldiniz!

Sardes Videoları İzle

Mustafa Uçartr1 Tv'de 04:39
Mustafa Uçartr1 Tv'de 420 izlenme - 5 yıl önce araştırmacı-yazar mustafa uçar tr1 tv'de yayınlanan "adım adım anadolu" programına konuk oldu. lidya ve sardes uzmanı mustafa uçar ile yapılan söyleşiden bir bölüm izliyorsunuz.
Sardes Tanıtım 03:30
Sardes Tanıtım 139 izlenme - 6 yıl önce paranın ilk basıldığı muhteşem kent
Sardes Paktalos Çayı 00:28
Sardes Paktalos Çayı 70 izlenme - 2 yıl önce İşte Lidyalıların altın akıtan çayı, Paktalos… Çay, günümüzde Sard Çayı olarak bilinyor… Bu çay, Lidya Krallığı’nı döneminin en varlıklı ülkelerinden biri haline getiriyor. Lidyalılar, akarsu yataklarından çıkardıkları altınları saflaştırmak için dünyanın ilk altın rafinerisini bu çay sayesinde kurup, saflaştırdıkları altınların büyük bir bölümünü para basımında kullanıyor.
Sardes Artemis Tapınağı 01:13
Sardes Artemis Tapınağı 48 izlenme - 2 yıl önce Artemis Tapınağı, Sardes’in en iyi korunmuş yapılarından biri… Antik çağdaki adı Tmolos Dağı olan Bozdağ’ın sırtları ile eski Lydia merkezinin akropolü arasında yer alan bu güzel tapınak, Sardes’in en göz alıcı kalıntılardan. Artemis Tapınağı; benzerleri içinde ilk yapılanı ve 44 m’ye 67,5 metrelik boyutu ile en büyük olanı. Büyük İskender’ in kente Helen yaşam tarzını yerleştirmesinden sonra M.Ö. 5. yüzyılın sonundan itibaren bu yörede Artemis’ e adanmış bir sunak yapılıyor. İlk Amerikalı araştırmacılarca “Lidya Yapısı” olarak adlandırılan 21 x 11metre ölçülerinde kırmızı kumtaşından yapılmış olan bu sunağın kalıntıları, batı yönünde tapınakla birleştiği yerde hala ayakta. . Artemis Tapınağı’nda küçük bir kilise bulunuyor. Bu kilisenin yapımı, İS 400 yıllarına tarihleniyor. Kilise, İncil’de adı geçen ilk 7 kiliseden biri… Antik kent, 1910 yılında Amerikalılar tarafından kazılmaya başlandığında kazı işleri sırasında kullanılan aletler, hala Artemis Tapınağı’nda görülebiliyor.
Mustafa Uçar Sefarad Sinagog'unu Tanıtıyor 06:34
Mustafa Uçar Sefarad Sinagog'unu Tanıtıyor 106 izlenme - 5 yıl önce araştırmacı-yazar mustafa uçar tr1 tv çekimleri sırasında lidyanın başkenti sardes'deki sinagogun tarihini anlatıyor. uçar buranın seferad sinagogu olduğunu açıklıyor.
Sardes Antik Kenti 00:58
Sardes Antik Kenti 31 izlenme - 2 yıl önce Sardes, parayı ilk kez basarak tarihe damgasını vuran şehir. Kent aynı zamanda ünlü Kral Yolu’nun da başlangıcı…. Uzun süre değerli taş olarak kullanılmış turuncu kuvars taşının batı dillerindeki ismi olan "sard" kelimesi, taşın antik çağda çıkarıldığı bu coğrafyadan geliyor. Lidya Devleti’nin başkenti olan Sardes’in 5000 yılı aşkın bir süredir çeşitli yerleşimlere sahne olduğu, Roma ve Bizans dönemlerinde de önemli bir yerleşim merkezi olduğu kazı çalışmalarından anlaşılıyor. Antik kent, M.Ö. 7. yüzyıldan başlayarak M.S. 7. yüzyıl erken Bizans dönemine kadar süren 14 yüzyıl boyunca gerek ulaşım, gerek idari gerek ticari bakımdan önemli bir kent olma özelliğini koruyor. Kent, tarım, hayvancılık, ticaret ve Paktolos Çayı’nda yapılan altın madenciliği sayesinde dillere destan bir zenginliğe kavuşuyor.