Hoşgeldiniz!

sarkaç

Newton'un Beşiği 01:45
Newton'un Beşiği 3.782 izlenme - 2 yıl önce Newton'un beşiği olarak adlandırılan ve momentumun korunumunun incelendiği çoklu sarkaç. Newton'un beşiği, adını Isaac Newton'tan alan, momentumun korunumunun incelendiği ve basit sarkaçların yan yana bağlanması ile oluşur
Kum Sarkacıyla Gelen Muhteşem Sanat 03:13
Kum Sarkacıyla Gelen Muhteşem Sanat 453 izlenme - 6 ay önce İzlemesi aşırı keyifli videoda fizik+kum sarkacının birleşimiyle ortaya muhteşem bir sanat eseri çıkmış. İzliyoruz efendim.
Sarkaç Topların Müthiş Dansı 01:45
Sarkaç Topların Müthiş Dansı 1.394 izlenme - 5 yıl önce Sarkaç Topların Müthiş Dansı
Walter Lewin - Fizik Dersi (Altyazılı) 03:18
Walter Lewin - Fizik Dersi (Altyazılı) 433 izlenme - 2 yıl önce fizik 2 denen lanet derse çalışmaktan kafa sulanmış, son 2 saatir okunan kağıttan bir kelime bile öğrenilmemiş ise "iki walter lewin koyalım da keyfimiz yerine gelsin" denir ve izlenmeye başlanır. lost gibi bir bölüm bir bölüm daha derken sezon 1 bitirilir ve o gazla sınava girilir. sınav kağıdını görene kadar da başarabilme umudu korunur ta ki soru kağıdı gelip üzerinde logaritmasıyla, integral işaretleriyle soruları görülünceye dek. anlaşılır ki türkiye'deki fizik dersleri walter amcanın dediği gibi +q -q yükleriyle değil de hesap makinesi eskiten birimlerle işlenmektedir. işin içinden çıkılamaz, sınav kağıdında sıçıp sıvanılır hatta son bir puan alma umuduyla kağıda f = m . a bile yazılır ama nafile. ulan walter lewin, senin aklına uyduk, işin mantığını kaptık diye videolarını izleyip finale girdim ve 10 aldım. hesabını vereceksin ulan, bu dersi 4. sefer alırken seni bir daha izleyen böyle* olsun.
Nostaljik Guguklu Saat 00:16
Nostaljik Guguklu Saat 479 izlenme - 3 yıl önce Bir ev formu üzerinde bir saat, onun üzerinde de minik bir kapı bulunur. Bu kapının içinde her saat başı dışarı çıkarak saat sayısı kadar guguklamayı kendine görev edinmiş minik bir guguk kuşu yaşar. Ayrıca sarkacı ve kozalaklı zincirleri de olur mutlaka bu saatlerin. Tam saat sesini seven ve evde vakit geçirdiği zamanlar vaktin nasıl geçtiğini anlamadan camış gibi yayılanlara göre bu saatler. Sanırım herkes sevmez, bazıları için sinir bozucu olabilir. Zaten bazı modelleri gerçekten korku filmi gibidir. Dallı budaklı, koyu renk olanları kötüdür mesela. Başka kapıları olup onlardan da tahta insanların çıkıp çıkıp içeri girdiği modelleri vardır, bence onlar da kabus gibidir. Ama mesela kısmen renklendirilmiş ahşap dağ evi formunda olanlar, minik boyda rengarenk boyalı olanlar filan çok cici olur. üçgen çatıları çok şirin olur bunların.
Sarkaçların Muhteşem Dansı 01:45
Sarkaçların Muhteşem Dansı 199 izlenme - 3 yıl önce Matematik ve doğa... Sarkaç (Pendulum) denilen düzeneğin yerçekim kuvveti yüzünden denge konumunu muhafaza etme meyiliyle sallanırken birbirleriyle simetrik bir denge oluşturması bu güzel ve enteresan görüntüyü ortaya çıkartıyor.
Bowling Toplarıyla Sarkaç Dalgası Yapmak 02:57
Bowling Toplarıyla Sarkaç Dalgası Yapmak 94 izlenme - 3 yıl önce Farklı uzunluklarda ve eşit kütlelerde oluşturulan sarkaç setlerinin düşey doğrultu ile açılar yaparak sallanması sonucu basit harmonik hareket ortaya çıkar. Sarkacın oluşturduğu periyot yer çekim ivmesine ve sarkaç uzunluğuna bağlı olduğu için farklı periyotlarda salınımlar gerçekleşir. Zaman zaman rastgele hareket yapıyormuş gibi görünen sistem belirli noktada örnekleme hareketler yapar. İzliyoruz efenim.
Kayadan Sarkan Büyük Buz Sarkıtı Üzerinde Gerilim 00:47
Kayadan Sarkan Büyük Buz Sarkıtı Üzerinde Gerilim 12 izlenme - 1 yıl önce İsviçre'de buz sarkıtını kırmaya çalışan adamın denemesi.
Eğilip Bükülebilen Şarkıcılar Korosu Sarkaç 05:19
Eğilip Bükülebilen Şarkıcılar Korosu Sarkaç 25 izlenme - 2 yıl önce İsviçreli iki kardeş, 9 kişiden oluşan ve Acapella müzik yapan koroyla harikalar yaratıyor. Koronun tek özelliği çok sesli olması değil. Koro, hareketli platformlarla aynı zamanda farklı bir koreografi sergiliyor.