Hoşgeldiniz!

science

Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok? - Emin Çapa - TEDxIstanbul 19:11
Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok? - Emin Çapa - TEDxIstanbul 13.201 izlenme - 3 yıl önce Emin Çapa, "Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?" başlıklı konuşmasında tarihin önde gelen bilim adamlarıyla çıktığı yolculuğa Türk eğitim sistemine yönelttiği eleştirilerle devam ediyor. Günümüzde yaşanan bilimsel patlamada ülkemizin rolünü iyi belirlemesi gerektiğini anlatırken ekliyor: Arşimet, suyun kaldırma kuvvetini hamamda bulduysa, binlerce yıldır milyonlarca Türk neden suyun kaldırma kuvvetini bulamadı?
Kısa Bilimkurgu Filmi: One Minute Time Machine (Türkçe Altyazılı) 05:39
Kısa Bilimkurgu Filmi: One Minute Time Machine (Türkçe Altyazılı) 1.288 izlenme - 5 ay önce Zamanda yolculuk gerçek olsa, ilk yapmak isteyeceğiniz şey ne olurdu? Yüzyıllar öncesine ya da sonrasına gidip olmadık insanlarla tanışmak, yok olmuş hayvanları görmek mi? Belki de yıllar öncesine gidip Loto'dan servet yapmak isterdiniz... Yoksa yıllar önce yapılmış hataları düzeltmeyi mi isterdiniz? Ama elinizde bu kadar uzaklara gidebileceğiniz bir alet yok, sadece 1 dakika geriye gidebiliyorsunuz. Hayal etsenize! Kötü bir espriyi yapmamış olma ya da bir 'evet' ya da 'hayır'ı geri alma şansınız var. Bu bile ne kadar çok şeyi değiştirebilir değil mi? İşte SPLOID Kısa Film Festivali’nden ödülle dönen ve yönetmenliğini Devon Avery‘nin yaptığı “One-Minute Time Machine” (Bir Dakikalık Zaman Makinesi) isimli kısa film, bu konu üzerinde yoğunlaşmış. Keyifli seyirler...
Sinemanın Sanat Olduğunu Hatırlatan Quicksilver Sahnesi - X Men Days of Future Past 02:01
Sinemanın Sanat Olduğunu Hatırlatan Quicksilver Sahnesi - X Men Days of Future Past 5.997 izlenme - 2 yıl önce Marvel Comics tarafından çizilmiş karakterlerden biri olan Quicksilver, inanılmaz hızı ve kendine göre zamanı yavaşlatmasıyla ün salmış bir karakterdir. Görüntülerimiz çıktığı zamanda oldukça olumlu tepkiler alan X-Men Days of Future Past filminde bu karakterin yer aldığı sahneden. Müzik ve sinemanın ahenkli uyumunu izliyoruz..
Amerikan Ordusunda Uçan Kaykay Dönemi 02:24
Amerikan Ordusunda Uçan Kaykay Dönemi 3.670 izlenme - 2 yıl önce Geçtiğimiz ay Frank Zapata, Flayboard Air (uçan kaykay) ile saniyede 150 kilometre hıza ulaşınca herkesin ilgisini çeken uçan kaykay, sahibi olduğu Implant Science a Department of Homeland Security, Amerikan ordusundan yüklü bir sipariş aldıklarını açıkladı.
Piknik Tabaklarıyla UFO Alemini Kekleme 05:05
Piknik Tabaklarıyla UFO Alemini Kekleme 4.160 izlenme - 2 yıl önce Tokat ilinde bir öğretmen ve sınıftaki öğrencileri şu an hemen hemen bütün ünlü ufo sitelerini sadece piknik tabakları ve kamerayla oyuna getirdi. İzleyip görelim.
Celal Şengör - Türkiye'deki Gerçekler, AKP ve Üniversiteler 39:35
Celal Şengör - Türkiye'deki Gerçekler, AKP ve Üniversiteler 5.132 izlenme - 2 yıl önce Celal hoca, Türkiye'deki cehaleti, bilgisiz ve eğitimsiz toplumu, darbeleri, mevcut iktidarı ve bir ülke nasıl yönetilmeli çok mantıklı ve açıklayıcı bir şekilde anlatıyor.
Powers of Ten (1977) 09:00
Powers of Ten (1977) 436 izlenme - 4 ay önce Charles Eames, Ray Eames tarafından 1977'de yönetilen kısa filmi izliyoruz.
4k Kimyasal Reaksiyonlar 06:30
4k Kimyasal Reaksiyonlar 2.702 izlenme - 2 yıl önce Çin de birkaç üniversite birleşerek 8 farklı kimyasal reaksiyonu 4K UltraHD kamera ve özel lensler sayesinde güzel bir gösterim hazırlamışlar. http://www.beautifulchemistry.net/
Zoom Out Of Space 100 Million Light Years 03:35
Zoom Out Of Space 100 Million Light Years 3.333 izlenme - 3 yıl önce Video of a zoom out of space to 100 million light years away, and then back in again down to one atom!! Don't know how they did this, i think the video is from the late 70's so either some very early CGI, or very good drawings and animation. Enjoy. Pls comment rate subscribe
Nietzsche: Bilim Hakikat midir? - 8-Bit'lik Felsefe 03:07
Nietzsche: Bilim Hakikat midir? - 8-Bit'lik Felsefe 2.696 izlenme - 3 yıl önce Ünlü alman filozof, kültür, şair ve besteci kimligi ile hepimizin yakından tanıdıgı Nietzsche'den Bilim'e farklı bir pencereden bakış.
Türk Yapımı Oyun - Voidrunner 01:16
Türk Yapımı Oyun - Voidrunner 3.181 izlenme - 2 yıl önce Voidrunner Unreal Engine 4 ile yapılan bir uçuş oyunu.Aynı zamanda oyunda savaşta yapabiliyorsunuz.2016 yazında PC,MAC ve Linux sistemleri için çıkması öngörülen Voidrunner, Oculus Rift ve HTC Vive gibi Sanal Gerçeklik sistemlerini de tam olarak destekliyor. 2016'nın sonlarında ise yeni nesil konsol versiyonları planlanmakta. RPG oyunlar gibi sınıfınızı seçebileceksiniz.Sanal gerçeklik cihazlarınıda destekleyecek.
Harika Kapı Açma Düzeneği 03:35
Harika Kapı Açma Düzeneği 2.484 izlenme - 2 yıl önce Kapıyı açmaya üşenen adam bu düzeneği kurup kapı açma derdinden kurtulmuş. Üst üste birkaç kez bile izlenir öyle mükemmel bir düzenek helal olsun. Şarkıyı da kendisi yapmış. Bu da youtube kanalı https://www.youtube.com/channel/UCzwM6_PFsVJvWUUkWh8LRIQ
Muhteşem Helyum Mikroskopu 01:46
Muhteşem Helyum Mikroskopu 2.027 izlenme - 2 yıl önce Avustralyalı araştırmacılar, günümüz mikroskoplarıyla görülemeyen canlı örneklerini inceleyebilecek yeni bir mikroskop cihazını geliştirdiklerini açıkladı. Böylece parazitlerin, bakterilerin ve hücre kültürlerinin gerçek orijinal hallerine zarar verilmeden incelenmesine yol açılmış oldu. Dünyanın ilk helyum mikroskobu olduğu ileri sürülen dev metal yığını şeklindeki alet Avustralya’nın Newcastle Üniversitesi’nde geliştirildi. Fizikçi Paul Dastoor geleneksel mikroskoplarda kullanılan ışığın hassas canlılara zarar verdiğini helyum mikroskobunda böyle bir durumun olmadığını belirtiyor: “İlk kez olarak yüzeyin sadece topolojisini değil içeriğini anlayabiliyoruz. Çünkü yüzeyin kimyasal özelliğine bağlı farklılıkları resim üzerinde görmeye başladık.” Ayrıca araştırmacılar, ortalama elektron mikroskobu altında incelendiğinde buharlaşan hassas güneş hücrelerini de bu mikroskop sayesinde inceleyebileceklerini söylüyor. Paul Dastoor, cihazın özellikle tabiata yeni bakışlar sağlayacak şekilde dizayn edildiğinin altını çiziyor: “Bu tür biyolojik örnekler geleneksel mikroskoplar altında incelendiğinde zarar görür.” Mikroskop, bir elektron mikroskobu altında incelendiğinde çok tehlikeli ya da çok hassas olabilen bir maddenin yüzeyi boyunca helyum ışını geçirerek çalışıyor. Adam Fahy, mikroskobun ne zaman satışa sunulacağı ise henüz belirsiz olsa da şimdiden talepler geldiğini söyledi: “Cihazımızın çözünülürlük seviyesi piyasada mevcut diğer tekniklere nazaran çok daha iyi kalitede.” Bilim insanlarına göre bundan sonraki adım daha küçük ve 3 boyutlu resimler çekebilen bir cihazın üretilmesi. Üniversite yetkililerine göre yeni daha güçlü bir prototip önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde hazır hale gelecek.
Köpek ve Şişe Oyunu Nasıl Yapılır? 06:04
Köpek ve Şişe Oyunu Nasıl Yapılır? 2.156 izlenme - 3 yıl önce Şişenin içindeki yiyecekleri alması üzerine kurulu olan ve biraz da zekayı geliştirici yönü olduğu söylenen köpek ve şişe oyunu nasıl yapılıyormuş, izliyoruz...
Bir Varmış Bir Yokmuş - Albert Einstein 25:41
Bir Varmış Bir Yokmuş - Albert Einstein 2.528 izlenme - 3 yıl önce Siteden bir arkadaşımızın da yüklemeye devam ettiği seri olan Bir Varmış Bir Yokmuş'un tarih hakkındaki bölümünü. Albert Einstein'ın hayatını anlatıyor. Maalesef tüm bölümler elimde yok keşke olsa..
Erkekler, Beyinleri ve Seks 04:17
Erkekler, Beyinleri ve Seks 2.164 izlenme - 3 yıl önce Erkeklerin beyninde cinsel uyarılar karşısında ne gibi değişimler oluyor ve bu değişimler, davranışlarını nasıl etkiliyor? bu gibi soruları bilimsel argümanla açıklayan belgeselden kısa bir kesit izliyoruz..
Ey İnsan, Sen Vicdanını Nerede Kaybettin? - Emin Çapa 22:47
Ey İnsan, Sen Vicdanını Nerede Kaybettin? - Emin Çapa 1.288 izlenme - 2 yıl önce Yaşanan bilimsel patlama ile nükleer santraller kurabiliyor, 3D yazıcılar ile kök hücre üretip organ oluşturabiliyor, insan beyninin haritasını çıkarıyor hatta beyni "hack"lemenin eşiğine geliyoruz. Geleceğini şekillendirmede bu kadar büyük bir gücü kontrol altına alan insanoğlu yine bu güçle kendini tehdit ediyor. Evrenin bize ait olduğu düşünerek kendimizi onun merkezine almamızın büyük bir sorun olduğunu dile getiren Emin Çapa, evren açısından yaşadığımız dünyanın bile bir toz zerresi olduğunu vurguluyor. Carl Sagan'ın da söylediği gibi insanlığı kendinden kurtarmak için yine tek çözüm insandan gelecek. Emin Çapa ise şu soruyu soruyor: Peki bunun için aklımız ve vicdanımız yetecek mi? Emin Çapa, Gazeteci Emin Çapa, 1984’te başladığı İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünde okudu, lisansüstü eğitimlerinin ikisini de AB üzerine yaptı. Üniversiteye başladığı sene Hürriyet’te stajyer olarak çalışmaya başladı. Ardından Tempo dergisinde ilk kez kadrolu ekonomi muhabiri oldu. Ardından Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında bulundu. İşçi - işveren konularına olan ilgisi nedeniyle kısa bir süre TİSK’te çalıştıktan sonra, Sabah gazetesinde 5 sene ekonomi muhabirliği yaptı. 1999 Kasım ayından bu yana CNN TÜRK’te çalıştı. Editör olarak başladığı CNN TÜRK hayatında, önce Ekonomi İstihbarat Şefi, ardından Ekonomi Haber Müdürü, son olarak da Ekonomi Müdürü oldu. Halen CNN TÜRK Ekonomi Müdürü olan Çapa, evli ve Strasbourg Üniversitesi’nde hukuk ve AB eğitimi alan bir oğlu var. Amatör olarak bahçıvanlık ve arkadaşlarıyla olmak ve para almamak kaydıyla sanat tarihi-arkeoloji rehberliği yapıyor. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at http://ted.com/tedx
Best Of Just For Laughs Gags - Science Fiction Galore 07:20
Best Of Just For Laughs Gags - Science Fiction Galore 3.694 izlenme - 5 yıl önce The Truth İs Out There! These Pranks Are Out Of This World! All The Sci-fi You Can Shake A Sti...
Nasıl Yapılır - Pringles 04:57
Nasıl Yapılır - Pringles 1.388 izlenme - 3 yıl önce Zamanında pringles alıp eve gelmiştim. Babam şöyle bi inceledi. "Oğlum ne para harcıyorsun şunlara. Evde de yapılır bu" demişti ve mutfağa geçip yaklaşık yarım kilo patatesi ziyan etmişti. Ben de merak edip araştırdım nasıl yapıldığını. Discovery Channel'da yayınlanan How it's made programında göstermişler zamanında. Ben de sizlerle paylaşmak istedim. İyi seyirler.
RÜYA BİLMECESİ 02:23
RÜYA BİLMECESİ 4.911 izlenme - 12 yıl önce GONDRY'nin 8 Aralık'ta vizyona girecek SCIENCE OF SLEEP - RÜYA BİLMECESİ filmin fragmanı
3D Yazıcı - Nasıl Çalışır 04:26
3D Yazıcı - Nasıl Çalışır 1.500 izlenme - 3 yıl önce Daha önce sitede bir sürü 3D yazıcı ile yapılmış objeler paylaşıldı benim kafamda da soru işaretleri çıkmaya başladı nasıl yapılır nasıl olur falan dı diye. Ben cevabını buldum sizde merak etmişsiniz diye düşünerek paylaşıyorum.
weird science 01:27
weird science 1.427 izlenme - 7 yıl önce kafadarlarımız lise öğrencisidir ve okulun iki ponpon kızından hoşlanmaktadır. fakat bir sorun vardır kızların iri kıyım erkek arkadaşları. bu kaslı abiler sürekli bizim kafadarlarla uğraşmaktadır. fırtınalı bir günde gary ve wyatt ilginç bir şeyler denemeye karar verirler.. hayallerindeki kadını yaratmaya.. gerekli olan malzeme ellerinin altında mevcuttur bir pc barby bebek muhtelif dergilerden kesilmiş bayan resimleri birkaç kablo.. gary ve wyattın hayatı bundan sonrası için oldukç
The Script - Science  Faith 03:49
The Script - Science Faith 1.252 izlenme - 6 yıl önce
Doctor Who'nun Bilimi (Türkçe Altyazılı ) 03:01
Doctor Who'nun Bilimi (Türkçe Altyazılı ) 1.185 izlenme - 3 yıl önce Çeviri Tamamen Şahin OĞUZ'a Aittir. The Science of Doctor Who e Doctor Who'da kullanılan Bilim'i açıklayıp yorumlayan belgesel.Doctor Who ile ilgili olan herşey mutantlar, silahlar, TARDIS kısaca hepsinin gelecekte olasılığını ve günümüzde doctor who filmindeki kadar ilerlediğimize dair teknolojik bilgiler verilmiş olması örneğin:bizim zamanımızda doctor who teknolojisi var mı olsaydı kaç puan verirdiniz gibi belgeseli bu bölümü sadece bir kısım eğer bulabilirseniz belgeselin tamamını yayınlayın lütfen alkışlarlayaşıyorum.com da Türkçe altyazılı olarak. Tişikkirler alkışlarlayaşıyorum.com bilimkurgu'yu ayağına getiren site.
D.a.r.k. - High Fashion - Yabancı Müzik 04:06
D.a.r.k. - High Fashion - Yabancı Müzik 239 izlenme - 9 ay önce Album: Science Agrees (2016) Şarkı no: 5 Şarkı sözleri (Lyrics): You could come over, you could come over You could commit, you could commit You could come over, you could come over You could submit... Talkin' to you, talkin' to you Talkin' to you, I'm talkin' to you No time to waste, get in, get out No extra weight to bring us down, down, down Plastic tape full of love, in between Glassine heart powder soul, leather dream Flashing lights, sirens call out to me Flashing lights, sirens call (uuuh) I'll walk beside you (walk beside you), I'll walk beside you I'll hold you near (hold you near), I'll hold you near (hold you near) I'll stand beside you (stand beside you), I'll stand beside you You'll have no fear (you'll have no fear, you'll have no fear) I'll walk beside you (walk beside you), I'll walk beside you (walk beside you) I'll hold you near, I'll hold you near I'll walk beside you (walk beside you), I'll walk beside you I'll hold you near (hold you near), I'll hold you near (hold you near) Just hope that no one's watchin' me When we connect and start to breathe Plastic tape full of love, in between Glassine heart powder soul, leather dream Flashing lights, sirens call out to me Flashing lights, sirens call (uuu-uh) Uuu-a-ah, a-ah, a-ah
D.A.R.K. - Underwater 04:16
D.A.R.K. - Underwater 128 izlenme - 5 ay önce Albüm: Science Agrees (2016) Şarkı no: 9 Şarkı sözleri (Lyrics): Got nothing good for your kids, their little souls made of stone, forever haunting the dead, won't leave the spirits alone. The sound of tin in my ears, I learned that comfort was cheap. The party lasted for years, and now I'm crippled you see Pretty little thing Take it very slow Take it very slow, When you're on your own All alone. Make it very slow, make it very slow, when you're on your own All alone Take it very slow Make it very slow Under water We're losing oxygen, the fuel is slowly running out. We won't wake up again, but someone else will come around. We're losing oxygen, the fuel is slowly running out. We won't wake up again, but someone else will come around. We're losing oxygen, the fuel is slowly running out. We won't wake up again, but someone else will come around.
Deja Vu Nedir? 03:00
Deja Vu Nedir? 704 izlenme - 3 yıl önce Üstad Michio Kaku bizlere Deja Vu'nun bilimsel aciklamasini yapiyor ve evrenler arasi haraket etmek mümkün mü? sorusunu yanitliyor.
konser  troll bilimi 00:32
konser troll bilimi 1.791 izlenme - 7 yıl önce www.facebook.com/kafakomedi
Dövüş Bilimi - Tekme Testi 05:58
Dövüş Bilimi - Tekme Testi 637 izlenme - 3 yıl önce National Geographic kanalında yayınlanan dövüş bilimi (fight science) belgeselinden bir kesit elbette çok objektif olduğu söylenemez ancak dallarında en iyilerden olan dövüş sanatları uzmanlarına kendi stilleri ile özdeşleşen bir tekme çeşidi göstermeleri istenir ve olaylar gelişir.
Kusursuz Dövüşçü - Bren Foster 04:34
Kusursuz Dövüşçü - Bren Foster 501 izlenme - 3 yıl önce Bren Foster 6 ayrı disiplinde 9 defa dünya şampiyonluğu yaşamış bi yiğittir. Zaman zaman bazı filmlerde boy göstermektedir. Kendisini national geographicin fight science adlı belgeselinin bazı bölümlerinde tanıdım ve hayran kaldım. Adına hazırlanan bir müzik videoyu paylaşmak istedim. Kendisi 1.043 kg tekme atabilmekle beraber, yine 1 tona yakın bir tokat ve insanın gırtlağında ölümcül bir yaraya sebebiyet verebilecek bir pençe saldırısı yaparak şahsıma oha dedirtmiştir.