Hoşgeldiniz!

sismik

Deprem 01:32
Deprem 1.224 izlenme - 2 yıl önce Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler Sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da Sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir. Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir. Genel olarak deprem sözcüğü herhangi bir sismik olayın -Doğal bir fenomen olarak gerçekleşmiş veya insanların sebebiyet verdiği- ürettiği sismik dalgaları adlandırmak için kullanılır. Depremler genellikle kırıkların (fay hatları) çatlamasıyla oluşur. Bunun yanı sıra volkanik faaliyetler, toprak kaymaları, mayın patlamaları veya nükleer testler sonucunda da gerçekleşebilir.
Deprem 2 01:14
Deprem 2 1.143 izlenme - 2 yıl önce Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler Sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da Sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir. Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir. Genel olarak deprem sözcüğü herhangi bir sismik olayın -Doğal bir fenomen olarak gerçekleşmiş veya insanların sebebiyet verdiği- ürettiği sismik dalgaları adlandırmak için kullanılır. Depremler genellikle kırıkların (fay hatları) çatlamasıyla oluşur. Bunun yanı sıra volkanik faaliyetler, toprak kaymaları, mayın patlamaları veya nükleer testler sonucunda da gerçekleşebilir.
Türkiye ve Deprem Gerçeği - 2 01:14
Türkiye ve Deprem Gerçeği - 2 921 izlenme - 3 yıl önce Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür.
Türkiye ve Deprem Gerçeği - 1 01:32
Türkiye ve Deprem Gerçeği - 1 853 izlenme - 3 yıl önce Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür.
Sismik Araştırma Gemisi Denize İndiriliyor 00:19
Sismik Araştırma Gemisi Denize İndiriliyor 176 izlenme - 3 yıl önce Türkiye’nin ilk yerli sismik araştırma gemisi “MTA TURKUAZ”, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı törenle denize indiriliyor.
Nepal Depreminin Havuzda Yarattığı Etki 00:45
Nepal Depreminin Havuzda Yarattığı Etki 141 izlenme - 3 yıl önce Nepal'de havuzda oluşan dev dalgalar ve çevresindeki insanların yaşadıkları korku dolu anlardan depremin ne kadar şiddetli olduğu anlaşılıyor.
İlk Yerli Sismik Araştırma Gemisi, Denizle Buluşuyor 01:05
İlk Yerli Sismik Araştırma Gemisi, Denizle Buluşuyor 22 izlenme - 3 yıl önce "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/anadoluajansi kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Gölün Altındaki Bazilika Çevresinde Sismik Araştırma 01:24
Gölün Altındaki Bazilika Çevresinde Sismik Araştırma 13 izlenme - 3 yıl önce Gölün altındaki bazilika çevresinde sismik araştırma- İznik Gölü'nde, 2014'ün ocak ayında havadan fotoğraflama çalışmaları kapsamında tesadüfen keşfedilen bin 600 yıllık bazilikanın etrafında sismik araştırma yapılıyor- Bazilikanın turizme kazandırılmasının hedeflendiği araştırmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülüyor Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan Bursa'nın İznik ilçesinde, geçen sene ocak ayında Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan fotoğraf çekimleri sırasında, ilçeyle aynı adı taşıyan gölün 20 metre açığında 1,5-2 metre derinlikte keşfedilen bazilikanın çevresinde sismik araştırma çalışması başlatıldı.