Hoşgeldiniz!

skolyoz

Skolyoz için Esnetme ve Güçlendirme Egzersizleri 04:34
Skolyoz için Esnetme ve Güçlendirme Egzersizleri 1.736 izlenme - 11 ay önce ÖNEMLİ UYARI: Egzersizleri yapmadan önce uzmanınıza danışın. Bu esnetme egzersizlerinin mantığı sıkışmış bölgeyi esneterek ağrıları rahatlatmak ve mobilitenizi artırmaktır. Videoda gösterilen egzersizlerin AYNISINI yapmadan önce, sizde bu sıkışma nerede, sıkışmanın tipi nasıl bunu anladığınızdan emin olun. SKOLYOZ SORU-CEVAP: http://goo.gl/JRkjWt DURUŞ BOZUKLUKLARI: http://agirsaglam.com/programlar/durus-bozukluklari TOP 5 SUPPLEMENT: http://goo.gl/06v7Br ÜCRETSİZ AĞIRSAĞLAM PROGRAMLAR: http://goo.gl/WO0Jom Yeni Başlayan Rehberi : https://goo.gl/9upW3w Evde Kas Geliştirme : https://goo.gl/sbMDHN 10000 Kg Deadlift Nasıl Yapılır : https://goo.gl/2zcxNn Kamburluğu Düzeltmek için Egzersiz : https://goo.gl/7hG0k7 Karın Kaslarını ANORMAL Büyütme Programı : https://goo.gl/BXu8Hj AĞIRSAĞLAM'ı Sosyal Medya'da takip edin! WEBSİTE: http://goo.gl/aJhz3D FACEBOOK: https://goo.gl/wtDx3e TWITTER: https://goo.gl/1Chs5N INSTAGRAM: https://goo.gl/V7zgBE AĞIRSAĞLAM’ın amacı: insanların sağlıklı, estetik ve atletik olabilmesi için hurafeden arındırılmış kaliteli içerik sunmaktır. Paylaşımın her formuna açığız. skolyoz egzersizleri
Skolyoz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? 01:14
Skolyoz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? 1.146 izlenme - 2 yıl önce Hangi seviyedeki skolyoz mutlaka tedavi edilmeli? Başka sıkıntılara sebep olur mu? Korse hangi durumlarda kullanılır? Çocuklar korse kullanabilir mi? Ne tip korseler kullanılır?
Fizik Tedavi ve Manuel Terapi - Ameliyatsız Fıtık Tedavisi (Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı) 40:18
Fizik Tedavi ve Manuel Terapi - Ameliyatsız Fıtık Tedavisi (Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı) 2.390 izlenme - 3 yıl önce ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisi için videonun 9.00 dakikasına bakabilirsiniz ..
İlkay Akkaya- Ah Sensiz - Deniz Gezmiş Parkı 03:27
İlkay Akkaya- Ah Sensiz - Deniz Gezmiş Parkı 1.799 izlenme - 2 yıl önce Ardahan Öncül Köyü Derneği’nin Deniz Gezmis Parki’inda Skolyoz Hastası Selma Ada’ya Destek İçin Düzenlenen Gecede İlkay Akkaya Bedelsiz Olarak Sahne Aldı. Ardahan Öncül Köyü Derneği’nin Deniz Gezmis Parki’inda Skolyoz Hastası Selma Ada’ya Destek İçin Düzenlenen Gecede İlkay Akkaya Bedelsiz Olarak Sahne Aldı. http://www.itvhaber.com/ilkay-Akkayadan-Selma-Adaya-Nefes.html Şarkı Sözleri (lyrics): Güneş küsmüş şalkımıyor ah sensiz Zerdali güzeli gözlerinle bak bana Kedereş oldum yenemiyorum ah sensiz Baldan tatlı sözlerinle gül bana Diken sarmış güllerimi deremiyorum Gülden nazik ellerini uzat bana Hasret yanar gecelerim ah sensiz Davran gülüm esen yel ol gel bana
Bel Fıtığı Ameliyatsız Tedavi Boyun Fıtığı Ameliyatsız Tedavisi Masajla Tedavi Manuel Terapi Antalya 11:17
Bel Fıtığı Ameliyatsız Tedavi Boyun Fıtığı Ameliyatsız Tedavisi Masajla Tedavi Manuel Terapi Antalya 1.091 izlenme - 2 yıl önce Bel Fıtığı Ameliyatsız Tedavi Boyun Fıtığı Ameliyatsız Tedavisi Masajla Tedavi Manuel Terapi Antalya
Bel Ağrısı Tedavisi Bel Fıtığı Boyun Fıtığı Skolyoz Ameliyatsız Tedavi Tedavisi Antalya Terapi 11:17
Bel Ağrısı Tedavisi Bel Fıtığı Boyun Fıtığı Skolyoz Ameliyatsız Tedavi Tedavisi Antalya Terapi 585 izlenme - 2 yıl önce Nokta Terapi Merkezi
Skolyoz nedir? 00:53
Skolyoz nedir? 229 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz omurganın sağa ya da sola doğru 10 derecenin üzerinde eğilmesidir. Omurgayla ilgili en sık görülen deformitelerden biridir. Omurga bu eğilme sırasında kendi ekseni etrafında da döner. Bu yüzden skolyoz üç boyutlu bir deformitedir. Skolyoz ilerlerse hem duruşu bozar, hem de sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilir.
Engelliler Platformu - Engelsizbilgi.com 01:55
Engelliler Platformu - Engelsizbilgi.com 750 izlenme - 7 yıl önce engelliler konulu web sitesi engelsizbilgi.com un tanıtım sitesi
Her Skolyoz Ameliyat Olmalı mı? Hangi skolyoz ameliyat edilmeli? Skolyoz Nedir? Prof.Dr.Murat Bezer 00:53
Her Skolyoz Ameliyat Olmalı mı? Hangi skolyoz ameliyat edilmeli? Skolyoz Nedir? Prof.Dr.Murat Bezer 79 izlenme - 1 yıl önce Bütün skolyoz hastaları ameliyat olmalı mıdır? Ameliyat kararı verilmeden önce dikkat edilmesi gereken hususlar. Prof.Dr. Murat Bezer | Skolyoz Kifoz Omurga Hastalıkları Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı www.muratbezer.com 0544 422 03 53
Skolyoz tedavisinde Schroth programı nedir? 01:51
Skolyoz tedavisinde Schroth programı nedir? 57 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz tedavisinde farklı egzersiz protokolleri uygulanır. Scroth programı, kendisi de skolyozlu olan biri tarafından Almanya'da uygulanmaya başlanmış, daha sonra farklı ülkelere yayılmış. Schroth programında temel olan asimetrik vücut yapısının asimetrisine neden olan kasları çok iyi analiz etmek, kısa olan kasları uzatmak ve gerin olan kasları gevşetmektir. Schroth yoğunlaştırılmış bir egzersiz programıdır, günde bir-bir buçuk saat kadar uygulanması gerekir.
Skolyoz nasıl tedavi edilir? 02:21
Skolyoz nasıl tedavi edilir? 55 izlenme - 2 yıl önce İdiyopatik skolyozun tedavisi ortopedistler ve fizik tedavi uzmanları tarafından yapılıyor. Hastanın skolyozunun ilerleyip ilerlemediğini gözlemlemek, skolyoz ilerliyorsa omurgayı sabitlemek gerekiyor. Skolyoz başlangıç aşamasındaysa alçılama ya da korse uygulamaları yapılabiliyor. Nörojenik skolyozlarda ise beyin ve sinir cerrahları cerrahi girişimlerde bulunabiliyor.
Prof.Dr. Murat Bezer | Skolyoz Nedir? Kamburluk ( Kifoz ) Nedir? Omurga 12:12
Prof.Dr. Murat Bezer | Skolyoz Nedir? Kamburluk ( Kifoz ) Nedir? Omurga 28 izlenme - 1 yıl önce Prof.Dr.Murat Bezer Kanatürk Kanalında yayınlanan Derya Baykal ile Deryanın Dünyası Programında Omurga Hastalıkları Skolyoz ve Kifoz Hakkında Soruları yanıtlıyor. yeni skolyoz tedavi yöntemleri Prof.Dr. Murat Bezer | Skolyoz Kifoz Omurga Hastalıkları Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı www.muratbezer.com 0544 422 03 53
Skolyoz İçin Güçlü Kaslar Neden Gereklidir? 00:58
Skolyoz İçin Güçlü Kaslar Neden Gereklidir? 23 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz doğuştan veya sonradan travma, yanlış antrenman, duruş bozuklukları nedeniyle oluşabilen bir omurga problemidir. Omurganın eğriliğini ifade etmektedir. Dolayısıyla skolyozda güçlü kaslara sahip olmak gerekir. İleri derece skolyozlarda ise ameliyat veya cerrahi işleme başvurulabilir.
Skolyoz tedavisinin başarı oranı nedir? 02:23
Skolyoz tedavisinin başarı oranı nedir? 38 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz tedavisi üç gruba ayrılabilir. Bunlar egzersiz uygulamaları, korse uygulamaları ve cerrahi operasyondur. 45-50 derecenin üzerindeki skolyozlarda uygulanan cerrahi operasyonla skolyotik omurga düz hale getirilir ve metal çucuklarla sabitlenir. Bu yöntemle skolyozun ilerlemesi kontrol altına alınmış olur. Bu durumda omurganın esnekliği kaybedilir. Egzersizle skolyoz tedavisinin başarısına dair kesin bir kanıt ortaya konulamıyor. Egzersizle birlikte korse uygulamaları ise çok başarılı sonuçlar verebiliyor.
Skolyoz kimlerde daha sık görülür? 01:21
Skolyoz kimlerde daha sık görülür? 38 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz en sık 10-14 yaş arası çocuklarda görülür. 10-14 yaş arasında yaklaşık beş çocuktan birinde skolyoz görülür. Bu skolyoz vakalarının bazısı çok ilerleyici, bazısı ise hafif seyirlidir. Skolyoz kız çocuklarda daha yaygın görülür. Bağ dokusunda aşırı esneklik olan kişilerde, Marfan sendromlu hastalarda, nörolojik bir hasar nedeniyle omurgasını kontrol edemeyen bebeklerde skolyoz sıklıkla görülebilir.
Skolyoz tedavisinde doğru korse kullanımının önemi nedir? 01:41
Skolyoz tedavisinde doğru korse kullanımının önemi nedir? 27 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz tedavisinde korsenin doğru seçiminin yanı sıra doğru kullanımı da çok önemli. Skolyoz boyunda, sırtta ya da belde olabilir. Doğru korse skolyozun yerini kontrol altına alan itme güçlerini oluşturan bir korse olmalı. Korse omurgadaki eğriliği kontrol altında tutarken vücudun başka yerlerinde baskı oluşturmamalı. Korsenin etkili olabilmesi için efektif şekilde, yeterli sürede kullanılması gerekir. Büyümekte olan çocuklarda korse günde 22 saat kullanılırken büyümesini belli oranda tamamlamış çocuklarda günde 16 saat kullanılır. Çocuklarda korsenin kemik gelişimi tamamlanana kadar kullanılması önerilir.
Skolyoz türleri nelerdir? 01:33
Skolyoz türleri nelerdir? 31 izlenme - 2 yıl önce Skolyoz türleri arasında idiyopatik skolyoz, nörojenik skolyoz, travmatik skolyoz, dejeneretif skolyoz sayılabilir. İdiyopatik skolyoz daha çok ortopedistlerin tedavi alanına giriyor. Nörojenik skolyoz ise daha çok doğum anomalilerinden kaynaklanıyor. Nörojenik skolyoz genellikle beyin ve sinir cerrahlarının tedavi ettiği bir hastalık. Travmatik skolyoz travmaya bağlı olarak gelişiyor. Dejeneretif skolyoz ise yaşlanmayla birlike görülebilen bir skolyoz türü.
Skolyoz Tedavisinde Manyetik Uzayabilen Çubuk Yöntemi, Prof.Dr. Murat Bezer 02:58
Skolyoz Tedavisinde Manyetik Uzayabilen Çubuk Yöntemi, Prof.Dr. Murat Bezer 19 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz tedavisinde yeni yöntemler..manyetik uzayabilen çubuk ile tedavi yöntemi, Skolyoz nedir, Nasıl tedavi edilir,
Skolyoz tedavisinde Schroth programı nasıl uygulanır? 01:30
Skolyoz tedavisinde Schroth programı nasıl uygulanır? 26 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz tedavisinde Schroth programının uygulanmasına karar vermek için öncelikle çocuğun çok iyi analiz edilmesi gerekir. Skolyozun yeri, hangi kas gruplarında ne tür sorunlar ortaya çıkardığı, radyolojik durumu, kalçanın ve göğüs kafesinin etkilenme oranı ayrıntılı olarak analiz edilir. Analizin ardından vücudun üç boyutlu düzelmesini sağlayan egzersizler belirlenmeli.
Skolyoz hastaları tedavi sürecinde nelere dikkat etmeli? 01:26
Skolyoz hastaları tedavi sürecinde nelere dikkat etmeli? 25 izlenme - 1 yıl önce Skolyozlu bireyler hekimin yönlendirmelerine çok iyi uymalı. Tedavi sırasındaki kontrolleri çok düzenli bir şekilde takip etmeli. Skolyoz her bireyde aynı şekilde seyretmez. Bazı bireylerde hızlı, bazılarında yavaş bir seyir gösterir. Her durumda skolyozlu bireylerin doktorların yönlendirmelerini çok yakından takip etmeleri önemlidir.
Skolyoz genetik bir hastalık mı? 01:03
Skolyoz genetik bir hastalık mı? 21 izlenme - 1 yıl önce Skolyozun genetik bir hastalık olduğuna ilişkin çok sayıda bilimsel kanıt bulunuyor. Bilimsel çalışmalar ırklara göre farklılık gösteriyor.
Skolyoz tedavisinde korse başarılı sonuç verir mi? 01:19
Skolyoz tedavisinde korse başarılı sonuç verir mi? 24 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz tedavisinde korse uygulamaları başarılı sonuçlar veriyor. Bu konuda belirleyici olan yaş grubuna ve skolyozun seyrine göre doğru korseyi belirlemek ve korseyi düzenli olarak kullanmak. Korsenin belirli aralıklarla değiştirilmesi ve yenilenmesi de önemli.
Antalya Skolyoz Hastası Hanife: Kaburgalarım Organlarımı Sıkıştırıyor, Kurtarın 02:58
Antalya Skolyoz Hastası Hanife: Kaburgalarım Organlarımı Sıkıştırıyor, Kurtarın 11 izlenme - 8 ay önce Antalya'da doğduğu günden beri skolyoz (omurga eğriliği) hastalığıyla mücadele eden 45 yaşındaki Hanife Aksu, kaburgalarının ciğerlerini ve kalbini sıkıştırdığını belirterek, "Her geçen gün ölüme yaklaşıyorum, vücudum tost makinesindeymiş gibi, kurtarın beni" diyerek, yardım istedi.
Skolyozda korse tedavisi nasıl uygulanır? 01:58
Skolyozda korse tedavisi nasıl uygulanır? 22 izlenme - 1 yıl önce Skolyozda korse tedavisinin iki yöntemi var. Birincisinde hasta üzerinden alçıyla ölçü alınır, alınan ölçüyle hastanın alçıdan bir kalıbı oluşturulur. Oluşturulan kalıp üzerinden hastanın radyolojik görseli incelenerek gerekli düzeltmeler yapılır. Bunun üzerinden bir plastik çekilir ve korse oluşturulur. Günümüzde bu işlemler bilgisayar teknolojileriyle de yapılabilir.
Skolyoz hastalığında tedavi neye göre belirlenir? 01:27
Skolyoz hastalığında tedavi neye göre belirlenir? 22 izlenme - 1 yıl önce Skolyozda tedavi çocuğun yaşına, açının büyüklüğüne, büyümenin seviyesine göre belirlenir. Nadiren ailenin isteğine göre tedavi seçenekleri aranabilir. Skolyozun açısı 20 derecenin üzerindeyse ve çocuk ergenliğin henüz başındaysa skolyozu kontrol altına almak için korseleme ve egzersiz tedavileri yapılabilir. Açı 30 derecenin üzerine çıkmışsa ve çocuk gelişimini tamamlamışsa egzersiz tedavileri önerilir. Açı 45 derecenin üzerindeyse cerrahi operasyona ihtiyaç duyulur.
Hangi nörolojik hastalıklar skolyoza neden olabilir? 01:31
Hangi nörolojik hastalıklar skolyoza neden olabilir? 16 izlenme - 1 yıl önce Skolyoza neden olan nörolojik hastalıkların başında serebral palsi geliyor. Bu yüzden serebral palsili çocukların dikkatle takip edilmesi gerekiyor. Kas hastalıkları, omurganın travmasına bağlı ortaya çıkan hasarlar, omurilik bölgesinin doğumsal hasarları da skolyozu tetikliyor. Omurilik tümörleri de skolyoza neden olabiliyor.
Skolyoz nasıl anlaşılır? 02:23
Skolyoz nasıl anlaşılır? 16 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz belirli bir kozmetik deformite oluşturana kadar fark edilmeyebilir. Skolyozun en belirgin özelliği skolyoz hastalarında, dik duruş pozisyonunda gözlemlenen postür asimetrileridir. Bu kişilerin omuzlarından biri diğerinden düşük olabilir. Bel mesafesinde kollar yanda durduğu zaman asimetri göze çarpabilir. Skolyozlu hastalar öne doğru eğildiklerinde skolyotik taraftaki kaburga yükseltisi diğer tarafa göre fazladır. Skolyoz tanısını doğrulamak için çeşitli testlerden ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır.
Skolyoz Nasıl Fark edilir. Prof.Dr.Murat Bezer 02:48
Skolyoz Nasıl Fark edilir. Prof.Dr.Murat Bezer 11 izlenme - 1 yıl önce Skolyoz Nasıl Fark edilir. Prof.Dr.Murat Bezer anlatımı ile. Prof.Dr. Murat Bezer | Skolyoz Kifoz Omurga Hastalıkları Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı www.muratbezer.com 0544 422 03 53
Skolyoz nasıl bir hastalıktır? 02:45
Skolyoz nasıl bir hastalıktır? 15 izlenme - 2 yıl önce Skolyoz omurgayı tutan bir hastalık. Omurgada şekil bozukluğuna sebep oluyor ve bu bozukluk omurganın etrafında bulunan organları, omuriliği, kolları ve bacakları da etkiliyor. skolyozu ortopedistler takip eder ve tedavi eder. Nöroşirurjide de skolyozun önemi var. Omuriliğin bazı anomalilerinde skolyoz görülebiliyor. Skolyozun ortopedistler tarafından tedavi edilmesinden önce bu anomalilerin beyin ve sinir cerrahları tarafından tedavi edilmesi gerekiyor. Bu tür anomalilerin tedavi edilmesi skolyozu durdurur.
Yaşam ve Sağlık - 24. Bölüm - Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı 57:21
Yaşam ve Sağlık - 24. Bölüm - Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı 26 izlenme - 1 yıl önce Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı   PINAR AKKAŞ: A9 TV ekranlarından Yaşam ve Sağlık programımıza hoş geldiniz. Bu hafta programımız Erel Aksoy ile birlikte hazırladık. Stüdyo konuğumuz ise Fizik Tedavi dalında ülkemizin değerli doktorlarından biri olan Meral Kozakçıoğlu Özekici Hocamız bizlerle birlikte. Hocam hoş geldiniz programımıza. MERAL KOZAKÇIOĞLU: Hoş bulduk. PINAR AKKAŞ: Hocam, size bu hafta yumuşak doku romatizmaları, kireçlenme, duruş bozuklukları, skolyoz, kifoz gibi konularda sorular somak istiyoruz. İsterseniz önce yumuşak doku romatizmalarıyla başlayalım. Genelde her yerinde ağrı hisseden, sabahları yorgun kalkan kişilerde yumuşak doku romatizması gibi bir teşhis konulduğuna rastlanıyor. Bunun diğer adı da fibromiyalji, değil mi? Fibromiyaljiyi bize biraz anlatabilir misiniz? MERAK KOZAKÇIOĞLU: Tabii. Aslında çok çeşitli yumuşak doku romatizmaları var. Ama en sık olarak karşımıza çıkan iki yumuşak doku romatizması, birisi fibromiyalji, diğeri miyofasiyal ağrı sendromu. Fibromiyaljiyle daha sık karşılaşıyoruz. Ya da aslında şimdi toplumda internet olması, herkesin internete devamlı bakması, bende ne gibi problemler olabilir diye düşünmesiyle fibromiyalji vakıaları, kendilerini fibromiyalji zanneden vakıalar diyelim düşündüğümüzden daha da fazla. Genelde boyun, sırt, bel ağrısı yaşayan herkes acaba ben fibromiyalji mi oldum diye düşünüyor. Halbuki fibromiyalji sadece boyun, sırt, bel ağrısı değil. Çok çeşitli sebeplerle insanlarda ağrı şikayetleri ortaya çıkabilir. Fibromiyaljide belli kriterler var. Bir kere bunun üç aydan uzun sürmesi. Yanında muhakkak bazı psikolojik problemlerin de seyretmesi gerek, uyku sorunu gibi. Uyku sorunu fibromiyaljide çok önemli bir problem. Ve bu uyku sorununu çeşitli araştırmalarla düzenlemeye çalışmışlar fakat yine de düzenleyememişler. Düzenlendiği zaman uyku düzeni ve uyku ritmi o zaman fibromiyaljinin semptomlarında azalma görmüşler. Üçüncüsü de uzun süreli ağrı dedik, üç ayın üzerinde seyreden, işte bir takım psikolojik sorunlar. Ve vücuttaki 18 tetik noktanın 11-12’sinin pozitif olması. Tetik nokta derken de şunu kast ediyorum; normalde vücudumuzun herhangi bir yerine bastığımız zaman ağrıyan nokta tetik nokta değil tabii ki. Tetik nokta dediğimiz baş parmağımızla bastığımızda 4 kilogram ile, diyeceksiniz ki 4 kilogramı nasıl biliyorsunuz? Bastığımız noktada bu tırnak içi pembedir, pembe tırnak içinin bembeyaz olduğu nokta 4 kilogram noktası oluyor. Bastığınız zaman tırnak içindeki o beyaz noktada hasta ağrı hissediyorsa o pozitif demektir. 18 nokta da simetrik olarak yerleşiyor. 9’u bir tarafta 9’u diğer tarafta. Boyunda, sırtın orta noktasında, kalçada, dirseklerde, dizin iç yanlarında bu şekilde 18 nokta var. Bu 18 noktanın 11’inin de pozitif olması gerekiyor fibromiyalji için. Dolayısıyla sadece ağrım oluyor olayı değil. PINAR AKKAŞ: Peki psikolojik sorunlar ana etken midir? MERAL KOZAKÇIOĞLU: Şöyle; bu da tartışmalı nokta. Neden? Çünkü bir ağrı çok uzun süreli olduğu zaman insanın psikolojik problemleri de beraberinde çıkıyor, geçmediği zaman. İnsanın, devamlı ağrısı olan bir kişiyi düşünün, eşiyle, çocuklarıyla, arkadaşlarıyla herkesle ilişkisi bozulabilir çünkü tahammülsüz hale geliyor. Normalde ağrı insanlarda tahammülsüzlük yaratır tabii ki. Onun için ağrısız olmayı isteriz, rahat olmayı isteriz. Huzurlu bir insan, keyifli bir insan pozitif enerji verir ve ilişkileri de iyi olur. Dolayısıyla ağrı uzun süreli olduğu zaman kişinin agresif ya da tahammülsüz olmasına yol açar.Bir de yapılan araştırmalarda çok titiz, mükemmeliyetçi, kişilik tipi A grup kişilerde daha yoğun olduğu saptanmış. Hanımlarda daha sık, 30’lu yaşlarda daha sık. Ve çok şiddetli tablodan hafif tabloya kadar seyreden değişik tipleri de var fibromiyaljinin. Bazı hastalar var çenesi kilitleniyor, bu kadar ileri derecelere kadar fibromiyalji gelebiliyor ve çok büyük problemler yaratabiliyor. Tabii tedavisi de çok inatçı olduğu için insanların da biraz morallerini bozuyor sonrasında. http://www.a9.com.tr/izle/183935/Yasam-ve-Saglik/Yasam-ve-Saglik---24-Bolum---Prof-Dr-Meral-Kozakcioglu-Fizik-Tedavi-ve-Rehabilitasyon-Uzmani A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo