Hoşgeldiniz!

sosyalizm

Solcu Öğrencileri Trollemek 00:24
Solcu Öğrencileri Trollemek 6.451 izlenme - 1 ay önce Tabi ki Besim Tibuk ahahahahahahahahahaahahahahahahaahahahaahahahahahahaahhahaahahahahhaahhaahahahahahahahahahahah (Besim Tibuk kahkahası) Yahu dünya üzerindeki en troll siyasetçi olabilir bu Besim Tibuk
Devlet İnsanları Nasıl Özel Sektör Düşmanı Yapar 03:28
Devlet İnsanları Nasıl Özel Sektör Düşmanı Yapar 4.552 izlenme - 1 ay önce
Nobel Ödüllü Ekonomist Milton Friedman'a Göre Ahlaksız Davranışların Teşviği 05:30
Nobel Ödüllü Ekonomist Milton Friedman'a Göre Ahlaksız Davranışların Teşviği 1.935 izlenme - 3 hafta önce Ahlaksızlığı sıfırlayamazsınız.Daima vardır ama bazı ülkelerde farkında olarak veya olmayarak teşvik edilir,bazısında ise edilmez. Bu dinlede,dine karşı olarakta çözülmez.Dünya üzerindeki en ahlaksız ülkeler müslüman ülkelerdir ama en en ahlaksızı,en çok ateist oranına sahip Kuzey Kore'dir. Bu sınırı uç noktalara çizip,gerisini serbestiyete bırakarak çözülür.Bakarsınız zamanla o çizgiye bile gerek kalmamış.Bir sonraki videom o çizgiye gerek kalmayacak olan sistem anarko kapitalizm hakkında olacak.
Sizi Asıl Sömürenler Kimler? 02:20
Sizi Asıl Sömürenler Kimler? 2.210 izlenme - 1 ay önce Türk dizilerinden benzetmeyi alırsak. Devlet baba gerçekten baba mı,yoksa üvey baba mı? Güya bizim iyiliğimizi düşünerek yaptığı şeyler bize yarar mı,zarar mı getiriyor? Bu altın kalpli devlet babamızın ve babaların yaptıkları şeyler kendi çıkarlarına mı hizmet ediyor? Korumacılığı samimi anlamda yapsa bile bu yarar mı zarar mı sağlıyor? Bu soruların cevabını burada bulabilirsiniz ama anlayana :).
Robert Nozick'in Anlattığı 9 Durum - Hangisinde Köle Değilsiniz? 03:06
Robert Nozick'in Anlattığı 9 Durum - Hangisinde Köle Değilsiniz? 1.133 izlenme - 3 hafta önce Robert Nozick popüler konularda pek çalışma yapmatığından tanınmaz.Ama büyük bir bilim adamıdır.Bu verdiği örneklem ve sorduğu soru adamın kalitesini ortaya çıkarıyor.Devletçilik eleştirisi yapılırken pratikte ki başarısızlığından söz edilir daima.Teori olarak yeteri eleştiri getirilemediğinden devletçilik ve türevleri savunucuları tarafından ''Gerçek Şeriat bunlar değil,şöyle böyledir.'' ''Gerçek komünizm bunlar değil,şöyle böyledir.'' denildi.Sanırım bu örneklem ve soru bunları yıkacak boyutta.
İsveç'in Sosyal Demokrasi İle Kalkındığı Yanılgısı 01:28
İsveç'in Sosyal Demokrasi İle Kalkındığı Yanılgısı 2.394 izlenme - 1 ay önce Solcuların ideolojilerini savunurken pek bir argümanı yoktur. Sanırım onlardan bir argümanları daha çürüdü. Gerçi hepsi çürük de, neyse. Kalan birkaç tane sağlam gözükeni de çürütücem. Yakında entellektüelleriniz bile ''Abi ama her şey bedava'' demeye başlıyacak.
Sosyalizm Ne Demek? - Sokak Röportajı 01:16
Sosyalizm Ne Demek? - Sokak Röportajı 2.388 izlenme - 4 ay önce 4K Sokak Röportajları ekibi insanlara tartışma programlarında sıklıkla duydukları bir kelimeyi sordu: Sosyalizm nedir? Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/nefer26medya kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler
Çözülmenin Şafağında Enternasyonal (1986) 01:05
Çözülmenin Şafağında Enternasyonal (1986) 871 izlenme - 1 ay önce Sovyetler Birliği Komünist Partisinin son genel sekreteri Gorbaçov, Demokratik Almanya'nın son lideri Honecker ve marşı zoraki söylediği adeta her halinden belli olan bir adet Yeltsin. Ya da sadece fazla alkol almıştır bilemeyiz tabi...
Lenin'in Hayatı (Türkçe) 46:01
Lenin'in Hayatı (Türkçe) 503 izlenme - 2 hafta önce History Channel'in biyografiler serisinden, Vladimir İlyiç Ulyanov'un (Lenin) hayatını izleyeceğiz. İyi seyirler.
Kapitalizm Nasıl İşler? - Zeitgeist 09:50
Kapitalizm Nasıl İşler? - Zeitgeist 1.983 izlenme - 2 ay önce Kapitalizmin doğuşu, hayatımıza etkileri, nasıl insanları sömürdüğü kısaca anlatılmış. Zeitgeist'in tamamını izlemenizi tavsiye ederim. Kapitalizm öldürür diyelim ve iyi seyirler dileyelim.
grup yorum - çav bella 01:42
grup yorum - çav bella 38.833 izlenme - 7 yıl önce
2.dünya Savaşı (Bölüm-1-) 10:06
2.dünya Savaşı (Bölüm-1-) 62.968 izlenme - 9 yıl önce 1914 yılından 1945 yılına kadar geçen süreçte rusayda lenin önderlginde komızmın kurulması almanyada 1.dünya savaşından sonra cumhuriyetin kurulması ve gelecekte nazi almanyasını kuracak olan adolf HİTLER in hayatını anlatan videonun 1. bölmü.Bu bölümde geçen anlatım 1.dünya savaşı ve HİTLER in hayatı ve yahudiler olan düşmanlıgının başlamsı
Arkadaş(1974 - 95 dk) - Yılmaz Güney 01:35:41
Arkadaş(1974 - 95 dk) - Yılmaz Güney 3.258 izlenme - 1 yıl önce 1970'li yıllarda insanların inanılmaz yozlaşmasını anlatan, toplumun sınıflara ayrılmasını sınıflar arası mücaceleyi anlatan vurucu bir Yılmaz Güney filmi. Türkiye'den çıkmış en güzel birkaç filmden biridir Arkadaş. Aslında sadece 40 yıl öncesini değil bügünü bügünün dünyasını ve Türkiye'sini anlatır Arkadaş. Yıllar önce parası olmayan ve sonradan zengin olmuş Cemil(Kerim Afşar) ve Azem(Yılmaz Güney) iki eski arkadaştır. Yıllar sonra karşılaşırlar. Cemil güzel karısı Necibe(Azra Balkan) ve baldızı(Melike Demirağ) ile birlikte zengin bir hayat yaşamaktadır. Azem eski dostu Cemil'in evinde kalmaya başlar. Zengin olduktan sonra yozlaşmış ve kapitalizmin kölesi olmuş Cemil ile özünü halen korumakta olan Azem'in sınıfsal çatışmasını anlatır film. Aslında Arkadaş yazmakla anlatılamaz. En iyisi susup sessizce ve sorgulayarak izlemek.
Sosyalizm Ne Demek? 01:16
Sosyalizm Ne Demek? 1.281 izlenme - 4 ay önce Bir sokak röportajı ekibi, Türk insanına sosyalizmin ne demek olduğunu soruyor. Cevaplar insanı intihara sevkediyor.
Tek Şarkıda Sovyetler Birliği Tarihi 06:29
Tek Şarkıda Sovyetler Birliği Tarihi 3.134 izlenme - 1 yıl önce tüm rejimlerin birbirinin düşman kardeşi aynı bokun laciverti olduğunu rus tarihi üzerinden ve tetris blokları dizme metaforuyla anlatılmış hali... çar rejiminde halk açken aristokrasi tabağında altın yiyo, bolşevikler sosyalistler iktidarken yemek var ama tek tipleştirme var özgürlük yok, aykırı hiçbir ses çıkaramazsın.kapitalizm geldi paradan önemli hiçbişey yok, insani duygular rafa kaldırılmış ve yine sol yükselmeli.döngü tekrar başa dönerek sürer gider.
Cemal Abdül Nasır'ın Müslüman Kardeşler Hakkındaki Kürsü Konuşması 02:12
Cemal Abdül Nasır'ın Müslüman Kardeşler Hakkındaki Kürsü Konuşması 1.536 izlenme - 7 ay önce Mısır'ın en ünlü liderlerinden Cemal Abdül Nasır hür subaylar hareketinin Mısır Krallığına son vermesinde etkin rol oynamıştır. Devrimden sonra başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı da yapan Abdül Nasır, hızlı bir millileştirme politikasına gitmiş ve Süveyş Kanalı'nı millileştirmiştir. Dönemin en büyük muhalefeti Müslüman Kardeşler örgütüne ağır bir darbe vurmuş, laik ve Arap sosyalizmi hakim bir Mısır amaçlayarak tek adam haline gelmiştir. Her ne kadar iyi bir devlet adamı olsa da yetenekli bir komutan olamadığı 6 Gün Savaşı'nda İsrail tarafından ağır bir yenilgi alarak ortaya çıkmıştır. Bu yenilgi ününü kaybetmesine de sebep olmuştur. Kendisi tüm sorumluluğu üzerine almış ve istifa etmiştir. Ancak halkın yoğun gösterileri ve ısrarları sonucu tekrar görevinin başına dönmüştür. Görüntüler ise Nasır'ın Müslüman Kardeşler ile görüşmelerini anlattığı bir kesitten alıntıdır. Not: Çeviriler tarafımca yapılmıştır. Hatam varsa affola. İyi seyirler.
Adolf Hitler İktidara Nasıl Geldi? 44:59
Adolf Hitler İktidara Nasıl Geldi? 1.962 izlenme - 9 ay önce 1929 yılında meydana gelen büyük ekonomik kriz Almanya'yı da derinden etkilemiş, tüm ülkeyi büyük bir umutsuzluğa sürüklemişti. Naziler ve komünistler arasındaki kanlı sokak çatışmaları gün geçtikçe kızışıyordu. Demokrasi risk altındaydı ve onu koruyacak kimse kalmamıştı. Hitler'in 1933 yılında başbakan olmasıyla, Nazi rejiminin karanlık gölgesi Almanya'yı kaplamıştı. Hitler bir yandan barış mesajları verirken bir yandan da büyük savaş için hazırlık çalışmaları yapılmaya başlanılmıştı.
Ferman padişahın, dağlar bizimdir!!! 03:58
Ferman padişahın, dağlar bizimdir!!! 14.255 izlenme - 7 yıl önce
kerpiç bir ev- mahir çayan wwwproleterdevrimcom 03:16
kerpiç bir ev- mahir çayan wwwproleterdevrimcom 7.838 izlenme - 7 yıl önce devrime adanmışlığın ve siper yoldaşlığının adıdır kızıldere
Aziz Nesin, Dinleyicilerden Gelen Soruları Cevaplıyor (1991) 33:14
Aziz Nesin, Dinleyicilerden Gelen Soruları Cevaplıyor (1991) 1.139 izlenme - 7 ay önce Aziz Nesin, 1991'de Sidney Halkevinin çağrılısı olarak gittiği Avustralya'da, 2ea radyosunun Türkçe yayınında dinleyicilerden gelen çeşitli soruları yanıtlıyor.
NSDAP'nin Mitingleri ve Geçit Törenleri - Renklendirilmiş 05:21
NSDAP'nin Mitingleri ve Geçit Törenleri - Renklendirilmiş 1.137 izlenme - 8 ay önce Bu video Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin ve onun alt kuruluşu Schutzstaffel'in miting ve geçit töreni gibi etkinliklerini içeren renklendirilmiş görüntüleri barındırıyor. İlk dakikalar 1932 temmuzundaki seçimler yapılan miting olup ileriki kısımlarda Üçüncü Reich dönemi görülüyor.
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 1. Bölüm (Belgesel - 1997) 48:31
Naziler: Tarihten Bir Uyarı - 1. Bölüm (Belgesel - 1997) 2.013 izlenme - 1 yıl önce BBC'nin televizyon için hazırladığı, Nazilerin iktidara gelmelerinin ve sonrasındaki gelişmelerin altı bölüm hâlinde aktarıldığı, The Nazis: A Warning from History (Naziler: Tarihten Bir Uyarı) adlı belgesel dizisinin ilk bölümü. Bu bölümde, I. Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılan Almanların bu yenilgiye olan öfkelerini, savaşı kaybetmelerine sebep olarak gördükleri Marksistlere ve Yahudilere yöneltmeleriyle birlikte Nasyonal Sosyalist hareketin gelişmeye başladığı aktarılıyor. Ekonomik buhran ve açlık, sefalet içinde olan halk, demokrasi deneyiminden pek hoşnut kalmamış olacak ki Adolf Hitler'in başını çektiği Nazi Partisine yöneliyorlar. Belgeseli seslendiren, Samuel West, belgeselin senaristi ve yapımcısı, Laurence Rees'tir. Gerçek görüntülere dayanan, o dönemin tanıklarının yer aldığı ve konunun tarafsız bir şekilde ele alındığı bu belgesel için iyi seyirler dilerim. İlk bölümün adı, Helped into Power. Belgesel dizisinin devamı gelecektir.
Nazi Almanyası Propaganda Konuşması - Joseph Goebbels 02:01
Nazi Almanyası Propaganda Konuşması - Joseph Goebbels 1.469 izlenme - 1 yıl önce 13 Mart 1933'te Almanya'da iktidara gelen Nazi partisinde Propaganda Bakanı görevinde bulundu. En az Adolf Hitler gibi insanları etkileyebilme gücü göze çarpmaktadır. Videoda Goebbels, Doğu Cephesi'ndeki Görlitz Halkına Konuşuyor(1945) Ayrıca kendisinin "Amacımız doğruları söylemek değil insanları etkilemek" gibi birçok ilginç sözü bulunan etkili bir siyasetçi, iletişim uzmanıdır.
Bülbül Ne Yatarsın Bahar Erişti 04:08
Bülbül Ne Yatarsın Bahar Erişti 8.339 izlenme - 9 yıl önce Bağlama ve vokal:Can Ali Vokal :Sema Perküsyon :Sinan Gitar :Erdal Sözleri Karacaoğlan'a müziği ise Can Ali Türkmen'e ait olan "Bülbül Ne Yatarsın Bahar Erişti" adlı türkü.
Sovyetler Birliği'ne Açılan İlk Mc Donalds (1990) 02:07
Sovyetler Birliği'ne Açılan İlk Mc Donalds (1990) 995 izlenme - 2 yıl önce 1990 yılında Sovyetlerin çökmesine bir yıl kala başkent Moskova'ya açılan ilk Mc Donalds şubesi aynı zamanda kapitalizmin Sovyetler Birliği'ne ilk ayak basışı olarak da anlamlandırılabilir.İnsanların ilgisi ise dikkatte şayan.
grup ekin - kavga dostlarına sevdam 02:34
grup ekin - kavga dostlarına sevdam 2.247 izlenme - 6 yıl önce çoğalttım sevdamıbüyüttüm öfkemikavga oldu yaşamın adıçağladım ırmaklar gibiçoğaldım aktıkçaulaştım kardeşlik denizine ulaştımsen dostum kavgamın güzelisen o denizde bir damlaben o denizde bir damlaçağladım ırmaklar gibiçoğaldım aktıkçaulaştım kardeşlik denizine ulaştım
Kemal Sunal'ın Ölüm Haberi - İlyas Salman 03:17
Kemal Sunal'ın Ölüm Haberi - İlyas Salman 784 izlenme - 1 yıl önce Büyük usta İlyas Salman Kemal Sunal'ın ölüm haberini nasıl aldığını o anda ne düşündüğü kendi yaşamını sürdürdüğü bir kapıcı dairesinde anlatıyor.
Enes Özkan: Kapitalizm Tüketici Dostu Sistemdir İşsizliği Yoksulluğu Önler 24:19
Enes Özkan: Kapitalizm Tüketici Dostu Sistemdir İşsizliği Yoksulluğu Önler 449 izlenme - 11 ay önce İstanbul Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan iktisatçı Enes Özkan kapitalizmi savundu. Özkan, kapitalizmin tüketici dostu bir sistem olduğunu söyledi ve "Kapitalizm ekonomik büyüme yaratır, ekonomik büyüme zaten yoksulluğu ortadan kaldırır" dedi. 3H hareketinin eski Başkanı Enes Özkan KRT'de Çağlar Cilara'nın programına katıldı ve çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Ali Koç'un kapitalizmin son bulmasını savunduğu konuşmadan sonra başlayan tartışmayı değerlendiren Özkan aynı kapitalizmin yarattığı rekabet sayesinde tüketicilerin daha ucuz ve kaliteli ürünlere sahip olduklarını söyledi. İşte Özkan'ın olay yaratacak açıklamaları: "KAPİTALİZM TÜKETİCİ DOSTU SİSTEMDİR" "Kapitalizm tüketici dostu sistemdir. Rekabet demek, daha iyi ürünlerin üretilmesi ve bunların daha ucuza alınabilmesi demek. 1900'lerde insanların yüzde 1'i otomobil sahibiydi, 1970'de yüzde 41'i, şimdi yüzde 90'lara geldi bu rakam. Bunu çok net bir şekilde kapitalizm sayesinde elde ettik. İki şirket düşünelim, tek şirketli bir piyasada mı siz daha iyi ürün üretirsiniz yoksa çok şirketli bir piyasada mı? İkimiz şirket sahibi olsak birbirimizle rekabet ederiz. Çünkü tüketiciler bizden mal bekliyor, ben daha çok kâr etmek istediğim için sizden daha iyi ve ucuza üretmeye çalışırım. Piyasadaki üretici sayısı artarsa tüketicilerin iyi mallara daha kısa sürede daha ucuz fiyata kavuşmasına neden olur. Bunun için kapitalizm tüketici dostu bir sistemdir. Bunu siz sosyalizmde sağlayamazsınız." "İNSANLARI FAKİRLİKTE EŞİTLEMEYE ÇALIŞTILAR, TARİHTEKİ EN BÜYÜK YIKIMLARA NEDEN OLDU" "Üreteni, daha çok çalışanı ve daha bilgili olanı kapitalist sistem destekler. Girişimci ruha sahipseniz, piyasada tutabilecek ürünleri yaparsanız insanlar o ürünleri alır. Pazarda daha kaliteli domates almak için tezgahları gezersiniz, size daha iyi domates sunan daha çok kazanır. Bu çok basit bir denklemdir. Eşitsizlik bir problem değildir, herkesi eşitlemeye çalışmak insanları normalde ortalama refahın çok daha altında bir yerde eşitlemeye çalışmaktır. Sovyetlerde olduğu gibi. Fakirlikte aslında insanları eşitlersiniz. Eşitliliği sağlamaya çalışmak tarihteki en büyük yıkımlara neden olmuştur. Ama fırsat eşitliğini sağlayabiliriz. Biz eşitliği değil, adaleti savunuruz." "DEVLET, ÜNİVERSİTELERİN VERDİĞİ EĞİTİME GÜVENSE KPSS İLE MEMUR ALMAZ" "Öğretmen maaşlarının düşük olması konusuna katılıyorum, bu insanların kaliteli bir eğitim vermesi mümkün değil. Ama öğretmenlerin hepsi çok kaliteli, alanında çok bilgili ve mükemmel eğitim sunan kişiler fakat maaşları düşük, böyle bir durum yok. Milli Eğitim Bakanlığı üniversitelerin verdiği eğitime güvenmiyor. KPSS sınavında her öğretmenin kendi alanında test yapmasını istiyor. Matematik öğretmenlerinin kendi alan bilgisi testinde çözdükleri sorularda verdikleri doğru cevap yüzde 25. Bunlar gerçekten çok düşük oranlar. Devlet, üniversitelerin verdiği eğitimin kalitesine güvenmiyor bu nedenle KPSS sınavı ile memur alıyor." "KAPİTALİST SİSTEMDE OLSAK İŞSİZLİK OLMAZ" "Eğer kapitalist bir sistemde, yani devletin müdahale etmediği sistemde olsak, insanlar gerçekten ücretlerini gönüllü mübadele ile belirliyor olsa, ne işsizlik bu kadar yüksek olur ne de insanların bu kadar sıkıntıları olur." "KAPİTALİZM EKONOMİK BÜYÜME YARATIR EKONOMİK BÜYÜME YOKSULLUĞU ÖNLER" "Kapitalizm ekonomik büyüme yaratır, ekonomik büyüme zaten yoksulluğu ortadan kaldırır. 1980 yılında dünyanın yüzde 50'si mutlak fakirlik sınırındayken şimdi yüzde 10'u mutlak fakirlik sınırında. Yoksulluğun, sıkıntıların nedeni kapitalizm değil, kapitalizmin uygulanmamasıdır."
Facebooku Kapatılan Dayının Flaş Açıklamaları! 04:45
Facebooku Kapatılan Dayının Flaş Açıklamaları! 536 izlenme - 1 yıl önce Başkomutan Kazım Ulutaş'tan günde 100gr hayvan hakkı, 3. Kata ulaşmayan Wayfi, 26 Kasımi Vakfı, yan komşusu Hüseyin Üzmez, Cumhurbaskanligi secimleri ve gündeme bomba gibi dusecek daha bircok konuda flas aciklamalar.
1 Mayıs 1977 (Kanlı 1 Mayıs) Katliamı Belgeseli - Oradaydım 35:47
1 Mayıs 1977 (Kanlı 1 Mayıs) Katliamı Belgeseli - Oradaydım 520 izlenme - 1 yıl önce "Tarihe adını Kanlı 1 Mayıs olarak geçiren 34 kişinin katledildiği, 136 kişinin yaralandığı, devlet tarafından bizzat desteklenen Kontrgerilla'lar tarafından gerçekleşen katliamın CnnTurk tarafından hazırlanmış belgesel."