Hoşgeldiniz!

sovyetler birliği

1970'lerde Sovyetler Birliği 02:13
1970'lerde Sovyetler Birliği 2.105 izlenme - 1 yıl önce 1970'lerde Sovyetler Birliği'nden insan ve çevre manzaraları.
Sovyet Fırtınası - Sivastopol Savunması (Türkçe Dublaj) 43:41
Sovyet Fırtınası - Sivastopol Savunması (Türkçe Dublaj) 2.115 izlenme - 1 yıl önce 2.dünya savaşındaki Sovyet taaruzlarını ve savunmalarını anlatan,16 kısa belgeselden oluşan Sovyet Fırtınası (Soviet Storm) belgeselinin Sivastopol Savunması bölümü.
Tarihteki En Ölümcül Keskin Nişancı: Simo Häyhä 02:32
Tarihteki En Ölümcül Keskin Nişancı: Simo Häyhä 3.805 izlenme - 2 yıl önce Askerlik ve savaş muhabbetinde adı çok geçer bu Fin onbaşısının adı. Sitemizde bundan mahru kalmasın istedim. Sadece yüz küsür günlük savaş kariyerinde öldürdüğü asker sayısına, başka hiç bir keskin nişancı ulaşamadı. Bu konuda video hazırlayan youtuberlar hemen hemen aynı şeyi söyledikleri için, bende telaffuzunu en iyi gördüğüm videoyu aldım. Bu Fin-Sovyet savaşı, Rusların Karelyayı ele geçirmesine rağmen, Ruslar için hezimettir. Finlandiyayı, sıradan bir Sovyet cumhuriyeti yapma hevesinde olan Stalin (1918'den evvel Finlandiya Rusya'nın bir parçasıdır çünkü), ölülerini gömmeye yetecek kadar toprak kazanmış, 2 dev Sovyet tümeni, minicik Fin birliklerinin esiri olmuştur. Hitler'in, Sovyetler birliğine savaşma cesareitinii bu savaştaki ağır Rus yenilgisine bakar aldığı söylenirç
Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Fıkraları 05:06
Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Fıkraları 2.096 izlenme - 1 yıl önce Bunu tarihi bir belgeymiş gibi kabul edip ciddi ciddi yorum atanlara çok güzel süprizlerim var.
Kapitalizm, Emperyalizm Değildir 03:58
Kapitalizm, Emperyalizm Değildir 1.581 izlenme - 1 yıl önce Kapitalizme örnek alarak bu videoyu izlediğiniz cihazı gösterebiliriz.Az sonra belki de hakaret yazacağınız cihazı kapitalizm kafanıza silah dayayarak mı aldırtdı? Silah satıcıları muhtemelen aklınıza gelicek.O da kapitalizm ya. Bir rapor incelemiştim.2011'de hazırlanmıştı.Dünya üzerindeki kişi başına en çok silah düşen ülke ABD,ikinci İsviçre,sonuncu Suriye. Suriye'de şuan neler oluyor.Suriyede kapitalizm olsaydı.Herkes silah satın alabilseydi o cihatçılar o kadar rahat tecavüz show yapabiliyorlar mıydı görürdük. Ayrıca son bir şey.70'lerde aynı silahla bir gün solcu bir gün sağcı vurulurdu.O silahlar gençlerin eline nerden ulaşıyordu,kim getiriyordu? biliyor musunuz? Komünist Bulgaristan.Bunu Uğur Mumcu ortaya çıkartmıştır bu arada.
Tek Şarkıda Sovyetler Birliği Tarihi 06:29
Tek Şarkıda Sovyetler Birliği Tarihi 3.329 izlenme - 3 yıl önce tüm rejimlerin birbirinin düşman kardeşi aynı bokun laciverti olduğunu rus tarihi üzerinden ve tetris blokları dizme metaforuyla anlatılmış hali... çar rejiminde halk açken aristokrasi tabağında altın yiyo, bolşevikler sosyalistler iktidarken yemek var ama tek tipleştirme var özgürlük yok, aykırı hiçbir ses çıkaramazsın.kapitalizm geldi paradan önemli hiçbişey yok, insani duygular rafa kaldırılmış ve yine sol yükselmeli.döngü tekrar başa dönerek sürer gider.
Nazım Hikmet'in Moskova'da Uc 00:35
Nazım Hikmet'in Moskova'da Uc 2.944 izlenme - 2 yıl önce Nazım Hikmet’in, 8 Temmuz 1951’te Moskova’nın kuzeyinde Tuşino havaalanında uçak gösterisini izlediği görüntüleri ortaya çıktı. Nazım Hikmet'in yanı sıra dönemin Sovyet lideri Josef Stalin başta olmak üzere SSCB yönetimi, ünlü isimler de uçak gösterisini izliyor. Görüntüde ünlü şairin yanında Stalin Barış Ödülü alan isimler Heriberto Jara Corona (İspanya), Eugenie Cotton (Fransa) ve Jean Frederic Joliot-Curie (Fransa, ünlü bilim adamı) gözüküyor. Nazım Hikmet'in Joliot-Curie ile birlikte gösteriyi izlediği görülüyor. Yönetmen V.Boykov’un çektiği film 8 Temmuz Sovyet Hava Kuvvetleri Günü vesilesiyle yapılan bayram ve uçak gösterisini anlatıyor. Türkiye’den kaçan Nazım Hikmet'in Moskova’ya 29 Haziran 1951’de geldiği biliniyor. Gösterinin yapıldığı 8 Temmuz’da Nazım Hikmet'in Sovyetler Birliği’ne geldiği 10'uncu günü.
Stalin'in Moskova Metrosu Açılış Konuşması - 15 Mart 1935 06:34
Stalin'in Moskova Metrosu Açılış Konuşması - 15 Mart 1935 1.842 izlenme - 2 yıl önce Stalin Moskova Metrosu'nun başarılı inşası sebebiyle Sovyet devleti adına çalışmada başarılı olanlara ödüller veriyor. Birinciye Lenin Nişanı, ikinciye Kızıl Yıldız Nişanı, üçüncüye Kızıl Öncüler Birliği Bayrağı, dördüncüye SBMK ödülü. İlk dördün dışında kalanlara metroyu hediye ediyor. Moskova Metrosu hakkında kısa bilgi: Moskova Metrosu dünyanın en eski ve en büyük metrolarından biridir. Metronun yapımı komünist işçiler ve Genç Komünistler Birliği (Komsomol) tarafından sürdürülmüştür. Moskova Metrosu dünyanın en çok yolcu taşıyan metrosudur. Her biri sanat harikası olarak kabul edilen 182 istasyonda her gün yaklaşık 13 milyon kadar kişi yolculuk etmektedir. Ayrıca metronun haritasına bakıldığında başka sistemlerde olmayan ilginç bir harita yapısı vardır. Toplam 12 hattın bulunduğu Moskova Metrosu'nda her hattın kendine ait ismi ve rengi bulunmaktadır. Hatlar genellikle Moskova'nın dışından merkezine doğru yönlenmiştir. Sadece çember isimli -ring- hattı (20 km) tüm diğer hatları keserek transfer hattı gibi kullanılmasını sağlamıştır. Ayrıca hattın ismi ve istasyonların isimleri yolculuk sırasında anons edilmektedir. Anonsu yapan kişi erkek ise bindiğiniz trenin yönü Moskova'nın merkezine doğru gidiyor, kadın ise merkezden dışarı doğru gidiyor anlamı taşımaktadır. Ring hattı için erkek anons sesi saat yönünde, kadın anons sesi saatin ters yönünde yol aldığınızı göstermektedir. Ayrıca tüm metro sisteminin neredeyse tamamı yer altında kurulmuştur. Sadece 1, 2 ve 4 numaralı hatlar Moskova Nehri'ni köprüyle geçmektedir ve yeryüzüne çıkmaktadır. Saat sabah 05.30 ile gece 01.00 arasında toplam 19.5 saat aralıksız çalışan Moskova Metrosu, yoğun saatlerde 90 saniye aralıklı seferler yapmaktadır. Moskova Metrosu II. Dünya Savaşı'ndaki Moskova Muharebesi sırasında önemli bir sığınak ve merkez olarak kullanılmıştır. Özellikle Stalin 1941 kışında Alman askerleri başkenti tehdit ederken şehri terk etmemiş ve buradaki karargahından ayrılmayarak savaşmakta olan Sovyet toplumuna moral vermiştir.
SSCB Türkiye'den Toprak Talep Etti mi? 06:20
SSCB Türkiye'den Toprak Talep Etti mi? 1.426 izlenme - 1 yıl önce Sovyetler Birliği'nin Türkiye'den Kars, Ardahan ve Boğazlar'ı talep ettiği söylencesinin Amerikan menşeili bir uydurmaca olduğu üzerine açıklamalar.
Ukrayna Sovyetler Zulmünü Unutmadı (Holodomor Katliamı) 02:27
Ukrayna Sovyetler Zulmünü Unutmadı (Holodomor Katliamı) 1.699 izlenme - 2 yıl önce Ukrayna'nın Sovyetler döneminde yaşadığı en büyük şüphesiz, Holodomor. Holodomor, Ukrayna dilindeki anlamıyla "açlıkla öldürmek". Bu kavram; 1923-1933 yılları arasında Ukrayna'da milyonlarca insanın ölümüne neden olan açlık dönemini anlatmak için kullanılıyor. -----3 Milyon 900 Bin İnsan Açlıktan Öldü----- O yıllarda, kooperatif tarım uygulamalarını kabul etmeyen Ukrayna köylüsü zorlamalar karşısında tarımdan vazgeçerek, üretimi durdurdu. Ancak bunun yaratacağı sonuçları umursamayan Josef Stalin'nin başında bulunduğu Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) yönetimi 1932'de 1 milyon 700 bin, 1933'te ise 1 milyon 800 bin ton tahıl ihraç etti. Kıtlık haberleri de sansürlenerek dünyadan gizlendi. Bir anlamda yaşanan büyük felakete göz yumuldu. Ukrayna adaleti yıllar sonra görülen davada, eski Sovyet lideri Stalin'i bu büyük dramın sorumlusu ilan etti. Kiev İstinaf Mahkemesi, 2010 yılı başında karara bağladığı davada, Josef Stalin'i "halkın hayat koşullarını yapay olarak kötüleştirerek soykırımı organize etmekten" suçlu buldu. Mahkeme sürecinde yapılan araştırmaya göre; Holodomor olarak adlandırılan felakette yaşamını yitirenlerin sayısı 3 milyon 900 bin olarak açıklandı. Ancak pek çok araştırmacı o dönemde Ukrayna ve Rusya'da açlık nedeniyle ölenlerin toplam sayısının 10 milyona yakın olduğunu savunuyor. Stalin'in Ukrayna mahkemesi tarafından soykırımından suçlu bulunması ülkede yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Karar Ukrayna milliyetçilerini memnun ederken, komünist parti mahkeme kararına tepki gösterdi. -----Holodomor Soykırım Olarak Tanınıyor----- 2010'un Mayıs ayında Zaporojye kentindeki Ukrayna Komünist Partisi Bölge Teşkilatı binası önüne Stalin'in iki buçuk metrelik bir heykeli dikildi. Heykelin dikilmesiyle birlikte Ukrayna'daki Stalin tartışmaları da alevlendi. Ve tartışmalı heykel, aynı yılın sonunda bombalı bir saldırının hedefi oldu. Başkent Kiev'in 750 kilometre güneydoğusunda bulunan kentte meydana gelen patlama sonucunda Stalin heykeli tamamen yıkıldı. Saldırıyı Ukrayna milliyetçilerinin kurduğu "Üçdiş" adlı organizasyon üstlendi. Rusya, Ukrayna'nın Holdomor'un bir soykırım olarak tanınmasına taleplerine karşı çıkıyor. Ancak Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve 20'den fazla ülke yaşananları soykırım olarak kabul ediyor.
Sovyet Milli Marşı 00:45
Sovyet Milli Marşı 1.563 izlenme - 2 yıl önce Çoğunluğun ilk olarak Rocky IV'de duyup "ne güzel marşmış lan" diye yanındakini dürtmesine neden olan Sovyetler Birliği'nin milli marşı. Sadece milli marş olarak görülmeyen, pek çok devlet orkestrasının ve müzisyenin kullandığı, hatta remiksini yaptığı bir eser.
Elena Vaenga & Alena Petrovskaya - Katyusha 02:06
Elena Vaenga & Alena Petrovskaya - Katyusha 1.385 izlenme - 3 yıl önce Çoğu insanın beğeniyle dinlediği bir Rus halk şarkısı olan Katyusha'yı bir de Elena Vaenga ve Alena Petrovskaya ikilisinden dinliyoruz. Rastsvetali yabloni i gruşi, Poplıli tumanı nad rekoy. Vıhodila na bereg katyuşa, Na vısokiy bereg, na krutoy. Vıhodila, pesnyu zavodila Pro stepnogo sizogo orla. Pro togo, kotorogo lyubila, Pro togo çi pisma beregla. Oy tı pesnya, pesenka deviçya, Tı leti za yasnım solntsem vsled İ boytsu na dalnem pograniçe Ot katyuşi pereday privet. Pust on vspomnit devuşku prostuyu, Pust uslışit, kak ona poyot, Pust on zemlyu berejet rodnuyu, A lyubov katyuşa sberejyot. Rastsvetali yabloni i gruşi, Poplıli tumanı nad rekoy. Vıhodila na bereg katyuşa, Vıhodila na bereg krutoy...
Leonid Brejnev - Haydar Aliyev Buluşması 04:33
Leonid Brejnev - Haydar Aliyev Buluşması 589 izlenme - 1 yıl önce Sovyetler Birliği Komünist Partisinin Genel Sekreteri ve Sovyetlerin lideri Leonid Brejnev Azerbaycan SSC'de Azerbaycan Komünist Partisinin Merkez Komitesinin lideri Haydar Aliyev ile görüşüyor. Lenin posterli coşkulu bir halk karşılamış Brejnev'i. Ayrıca Aliyev kendisinin elinden Sovyetler Birliği'nin en önemli madalyalarını ve ödüllerini almıştır.
Stalin - 7 Kasım 1941 Tarihli Konuşması 07:01
Stalin - 7 Kasım 1941 Tarihli Konuşması 1.108 izlenme - 3 yıl önce Josef Stalin (asıl adı İosif Vissariyonoviç Çugaşvili) (18 Aralık 1878; Gori, Tiflis Guberniyası - 5 Mart 1953, Moskova), Gürcü asıllı Sovyet devlet adamı, mareşal, 1922'den, 1953 yılındaki ölümüne kadar 31 sene boyunca Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri. Lenin'in ölümünden sonra, Sovyetler Birliği'nin lideri konumuna gelmiştir. Konuşma, Kızıl Ordu Resmi Geçitinde, Moskova'da Kızıl Meydan'da 7 Kasım 1941'de yapılmıştır.
Bitmek Bilmeyen Alkışlardan Bunalan Stalin 02:40
Bitmek Bilmeyen Alkışlardan Bunalan Stalin 1.096 izlenme - 3 yıl önce Stalin, bir konuşması sırasında salondan gelen ve bitmek bilmeyen alkışlardan bunalır ve sonunda ''Yeter ulan!..'' minvalinde bir el hareketiyle kalabalığı susturur.
Dyatlov Geçidinin Sırrı - 1.Bölüm 49:29
Dyatlov Geçidinin Sırrı - 1.Bölüm 728 izlenme - 2 yıl önce 1959 yılında ural dağlarında geçen gerçek, esrarengiz ve sırrı 53 senedir çözülememiş bir olay. Korku filmlerinden aşina olduğumuz ''bir grup gencin ıssız doğada başlarına gelen açıklanamaz olaylar'' konsepti 1959'da Sovyetler Birliği'nde gerçeğe dönüşüyor. Rus yapımı bu belgeseli Kaan Büyükanıt adlı arkadaş derleyip türkçeye çevirmiş.İyi seyirler...
Rusya Tarih Haritası (882-2015) 03:43
Rusya Tarih Haritası (882-2015) 290 izlenme - 1 yıl önce Rusya'nın, Kiev knezliğinden, Varşova paktına, oradan da bu günkü Rusya ve Kırım ilhakına uzanan tarihinin haritasını görüyoruz. Tek eleştirim, 1991'de bağımsızlığını kazanan Beyaz Rusya'ya haritada yer vermemesi.
Sovyetler Birliği'nin Çöküşünü Hazırlayan Marş 05:44
Sovyetler Birliği'nin Çöküşünü Hazırlayan Marş 418 izlenme - 3 yıl önce Kızıl ordu tarafından seslendirildiğinde kudretten dinleyenin genzini yakan, antalyalı arkadaşlar kadar bile rusça bilenlerin sosyalist duygularını kabartan bir marşın we are the world tadında iki paralık edilmesine tanık oluyoruz videoda. Bonus olarak 1:42 den itibaren asker arkadaşın 16 caps lock gücünde coşkusuna ve akabinde önündeki sakallı emperyalist tarafından bakışlarıyla yerin dibine sokulmasıyla kızıl ordunun halkın gözünde kaç paralık değeri kaldığına dair ipuçları edinebiliriz. Gerçi asker arkadaş belki komutanlığın silahlarını el altından satmıştır belki de ondan coşkuludur bunu da asla öğrenemeyeceğiz kahretsin
Saga - Snow Fell - 2.Dünya Savaşı Doğu Cephesinden Görüntüler 04:32
Saga - Snow Fell - 2.Dünya Savaşı Doğu Cephesinden Görüntüler 458 izlenme - 3 yıl önce İsveçli neo-nazi ve anti komünist şarkıcı Saga'nın Snow fell isimli şarkısının klibi.Şarkıda da zaten bu savaşın duygularını çok yoğun bir şekilde vermiş bize.Bu arada şarkı içindeki the beast diye bahsedilen kişi stalin ve klibin zirve noktası da sıçan nazi askeri
16 Kasım 1924 Sovyetler Birliği Türkiye Maçı 00:50
16 Kasım 1924 Sovyetler Birliği Türkiye Maçı 638 izlenme - 3 yıl önce sovyetlerin 3-0 üstünlüğü ile biten,tff kurulduktan 1 yıl sonra oynanan maç, milli takım tarihinin 7. maçı... bir anda olsa o zamanlardaki milli takımı kanlı canlı görmek çok güzel. milli takıma ait şimdiye kadar bulunabilen en eski görüntüler.
Kış Savaşı - Renkli Görüntüler 01:51
Kış Savaşı - Renkli Görüntüler 561 izlenme - 3 yıl önce Kış Savaşı ya da Fin-Rus Savaşı II. Dünya Savaşı'nın başlarında Finlandiya ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan savaştır. Savaş, İkinci Dünya Savaşı ve Sovyetlerin Polonya İstilasından iki ay sonra, 30 Kasım 1939'da Sovyetlerin saldırısıyla başladı ve 13 Mart 1940'da Moskova Barış Antlaşması'yla sona erdi. Milletler Cemiyeti saldırıyı yasadışı olarak kabul etti ve 14 Aralık 1939'da Sovyetler Birliği'ni cemiyetten attı. Savaştaki başlıca güçler; Finlandiya; 337,346bin asker, 32 tank 114 uçak Toplam 70.000 zaiyat Sovyetler Birliği; Toplam 998,100 asker 2,514–6,541 tank 3,880 uçak Toplam 323.000 zaiyat
Metallica Efsanevi Moskova Konseri (1991 - 80 dk) 01:20:56
Metallica Efsanevi Moskova Konseri (1991 - 80 dk) 357 izlenme - 2 yıl önce SSCB 'nde anarşi ve iç savaşın kol gezdiği günlerde , askeri helikopterlerin sahne üstünde turladığı , SSCB askerlerinin seyircilere coplarla dipçiklerle giriştiği unutulmaz konseri hep birlikte izliyoruz efendim. Bazı siyaset yorumcularına göre demir perde ülkelerinde , özellikle Sovyetler Birliği'nde Komünizm bu konserle sona ermiş , SSCB'nin dağılışını bu konser tetiklemiştir. Netekim 90'lı yıllara kadar dış dünyaya kapalı ve katı bir rejimle yönetilen , her türlü Amerikan öğenin yasak olduğu bir ülkede Amerika'lı bir grup , bir heavy metal grubu ucu bucağı görünmeyen , bir daha eşine rastlanmamış mahşeri bir kalabalığa konser vermiştir. Metallica'nın kurucusu ve davulcusu Lars Ulrich bu konserden 2009 yılında hayatının en unutulmaz günü olarak bahsedecektir..
Mathias Rust - Kızılmeydan'a Uçak İndiren Alman (1987) 00:32
Mathias Rust - Kızılmeydan'a Uçak İndiren Alman (1987) 478 izlenme - 3 yıl önce Mathias Rust adlı Alman genci, o zamanlar daha 19 yaşındayken, Sovyetler Birliğinin efsanevi hava savunma duvarını aşmış, Finlandiya, Helsinki'den kaldırdığı pırpırlı uçağı, Moskova'da Kızıl meydana indirmişti. Sovyetler Birliğinin yaşadığı en büyük aşağılanmaydı. Hoş, bir kaç sene sonra Sovyetler Birliği kalmayacaktı ortada, o da ayrı konu. Rust, 437 gün hapis yatıp, şartlı tahliyeyle çıktı. Uçağını önce Japonlar aldı, sonra Almanlar geri alıp, müzede sergiledi. Dünya havacılık tarihinin en çılgın hareketlerindendi. Çünkü Sovyet hava savunması, acımasızlığıyla bilinirdi. Zamanında Sahalin üzerinde, yolunu şaşıran Japon yoldu uçağını düşürmüştü.
Doğu Cephesi - Dinyeper Taarruzu - Renkli Görüntüler 02:14
Doğu Cephesi - Dinyeper Taarruzu - Renkli Görüntüler 332 izlenme - 2 yıl önce Dinyeper Tarruzu, II. Dünya Savaşı'nın Doğu Cephesi'nde gerçekleşen bir Sovyet genel taarruzudur. Aşağı Dinyeper Savaşı olarak da bilinir. Dört ay süren harekât sırasında, Dinyeper'in doğu kıyıları, beş Kızıl Ordu "Cephe"si tarafından, birkaç nehir geçiş taarruzu ile geri alındı. Harekât sırasında nehrin batı kıyılarında birkaç köprübaşı da oluşturulmuştur. Harekâtın devamında bağımsız bir taarruzla Kiev geri alınmıştır. Savaşın en yüksek kayıplı harekatlarından biri olan bu muharebelerde her iki tarafın toplam kayıpları 1,7 milyon - 2,7 milyon olarak tahmin edilmektedir. Operasyon, birkaç daha küçük harekâttan oluşmaktadır.
Sovyetler Birliği Marşı 03:40
Sovyetler Birliği Marşı 325 izlenme - 3 yıl önce 1991'de dağılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) marşı. SSCB marşının sözleri (Lyrics): Soyuz nerushimyy respublik svobodnykh Splotila naveki velikaya Rus'! Da zdravstvuyet sozdannyy voley narodov Yedinyy, moguchiy Sovetskiy Soyuz! PRIPEV: Slav'sya, Otechestvo nashe svobodnoye, Druzhby narodov nadyozhnyy oplot! Partiya Lenina - sila narodnaya Nas k torzhestvu Kommunizma vedyot! Skvoz' grozy siyalo nam solntse svobody, I Lenin velikiy nam put' ozaril, Na pravoye delo on podnyal narody, Na trud i na podvigi nas vdokhnovil! PRIPEV V pobede bessmertnykh idey Kommunizma My vidim gryadushcheye nashey strany, I Krasnomu znameni slavnoy Otchizny My budem vsegda bezzavetno verny! PRIPEV
Leningradsky Çocukları - Rusya'daki Sokak Çocukları (Belgesel) 34:07
Leningradsky Çocukları - Rusya'daki Sokak Çocukları (Belgesel) 328 izlenme - 2 yıl önce Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, 1 ila 4 milyon dolayındaki çocuk Rusya'da evsiz kalmış. Polonya yapımı bu belgesel de Moskova'daki Leningradsky tren garında hayatını sürdüren, aileleri tarafından terk edilmiş sokak çocuklarını konu ediniyor. Terk edilen çocuklar, tek başlarına hayat mücadelesi vermeye çalışırlarken, yetişkinlerin istismarına ve polis şiddetine maruz kalıyorlar. Bally, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar ediniyorlar. Daha küçücük yaştaki kızlar geçimlerini sağlamak için kendilerini satıyorlar. Ana-babaları başlarında olmayan bu çocukların, omuzlarının kaldıramayacakları bir yükü taşıdıklarını, biraz da iç burkan bir şekilde ele almış belgesel. Yapım tarihi 2005, yönetmenler, Andrzej Celinski, Hanna Polak.
Sovyetler Birligi İlk Hidrojen Bombasi Testi Yil 1953 02:12
Sovyetler Birligi İlk Hidrojen Bombasi Testi Yil 1953 213 izlenme - 3 yıl önce http://www.sosyalbetik.com Sosyal Paylaşım Platformu Sosyalbetik.com bir takip ve paylaşım sitesidir.
Uluslararası İlk Haber Bülteni - 1921 19:58
Uluslararası İlk Haber Bülteni - 1921 140 izlenme - 2 yıl önce Bu video tarihteki ilk uluslararası haber bülteni olma özelliğini taşımaktadır. Sessiz filmlerin altın çağında çekilmiştir. 1921 yılının Amerika, Fransa ve Sovyetler Birliği'nden kesitler içermektedir.
Sovyet T-28 Tankı 03:16
Sovyet T-28 Tankı 151 izlenme - 3 yıl önce T-28 tankı, Sovyetler Birliği üretimi dünyanın ilk orta zırhlı tankıdır. 1931'de prototipi hazırlanan ve 1932'de seri üretimine başlanan T-28 tankı, kuşatmaları yarmak veya direnci kırmak için kullanılan ve fazla personel taşıyabilen bir tanktır. Daha gelişmiş olan T-35 yapılana kadar üretildi ve kullanımda kaldı. T-28 tankı İngilizlerin Vickers A1E1 Independent tankı ile benzerdir. I. ve II. Dünya Savaşları arasında yapılmış olan orta derece zırhlı bir tanktır. 1926'da prototipi Leningrad'daki Kirov Fabrikası'nda üretildi.11 Ağustos 1933'te üretildi.Vickers A1E1 Independent tankıda 1932'de üretildi. T-28 76.2 mm'lik silahı ve 7.62 mm'lik iki küçük silahı ile orta derece zırhlı üretildi. 1933 ile 1941 arasındaki süreçte 503 T-28 üretildi.
Ryszard Siwiec'in Kendini Yakarak İntihar Etmesi (1968) 02:20
Ryszard Siwiec'in Kendini Yakarak İntihar Etmesi (1968) 98 izlenme - 3 yıl önce Sovyetler Birliği’nin Çekoslovakya’yı işgaline karşı 8 Eylül 1968de kendini yakan kişilerden birisi. Olay bir festival (Harvest Festival) esnasında olduğu için kameralara da yansımıştır. Siwiec 4 gün sonra 12 Eylül’de öldü. şöyle bir şey de vardı; http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/120906/fasizme-karsi-kendini-yakan-budist-1963