Hoşgeldiniz!

SpaceX

Falcon 9 Son Görevinde Denize Düştü 00:43
Falcon 9 Son Görevinde Denize Düştü 2.563 izlenme - 2 hafta önce SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Falcon 9 roketi son görevinde başarısız bir iniş sergileyerek denize düştü.
SpaceX Roketi UFO Keşfetti 00:27
SpaceX Roketi UFO Keşfetti 8.514 izlenme - 10 ay önce Elon Musk'ın Spacex roketi uzayda Ufo benzeri çok enteresan bir gök cismi yakaladı. Yetkililer bunun Ufo olabileceğinin haberlerini yaptılar.
Falcon Heavy Booster'ların Yarattığı Sonic Bombalar 00:54
Falcon Heavy Booster'ların Yarattığı Sonic Bombalar 3.667 izlenme - 10 ay önce Tarihe tanıklık ettiğimiz anlardan bir kesit.
SpaceX Falcon Heavy Rocket Launch (short version. 2.6.18) 04:27
SpaceX Falcon Heavy Rocket Launch (short version. 2.6.18) 4.367 izlenme - 10 ay önce İleriki uzay görevleri için dizayn edilen falcon heavy test için Türkiye saatiyle 6 Şubat 11:45'de fırlatıldı. Test olduğu için daşşağına Mars'ın yörüngesine oturması için yükü araba ola toketin 2 booster'ı geri iniş yaparken core engine okyanusa çakıldı.
En Efsane Roket Kazaları 10:42
En Efsane Roket Kazaları 2.621 izlenme - 6 ay önce Özellikle Elon Musk sayesinde son zamanlarında en büyük trendlerinden biri olan uzay araçları ve roketler aslında bir çok değişik kuruluşun üzerinde çalışma yaptığı bir alan. Her alanda olduğu gibi bu alanda da başarısızlıklar malesef oluyor. Bu videomuzda milyon dolarlara mal olan hataları beraber izleyelim. 10) Nasa Antares 9) Atlas rocket 8) Ariane 5 7) Juno II 6) Atlas 5) Titan I 4) Spacex Falcon 9 3) Atlas Centaur 2) Atlas Centaur 5 1) Proton M Like this video and subscribe to my channel for more content like this.
SpaceX - Bir Roket Nasıl İndirilmez? 02:08
SpaceX - Bir Roket Nasıl İndirilmez? 3.330 izlenme - 9 ay önce SpaceX'in resmi YouTube adresi üzerinden aynen bu başlıkla paylaştığı videoda, şirketin başarılarını değil başarısızlıklarını izliyoruz. 2013'ten 2016'ya kadar birçok farklı başarısız denemeyi ve patlayan Falcon 9 roketlerini görüyoruz. Alaylı bir dille hazırlanan videoda SpaceX, alışkın olduğumuz mizahi tarafını da tekrar gösteriyor. Altyazılar efsane! Elon Musk "Başarısızlar elbette olacak. Eğer hiçbir başarısızlık yaşamıyorsanız ortada bir inovasyon da yoktur." ifadesinin ne denli doğru bir söylem olduğunu meyvesini günümüzde nasıl topladığını görüyoruz. Ne zamandır aklımda bu videoyu paylaşmak ama sürekli unutup durdum, şimdi sizlerle. İyi seyirler...
Fırlatma İçin Taşınan Dev Falcon 9 Roketi! 07:03
Fırlatma İçin Taşınan Dev Falcon 9 Roketi! 1.951 izlenme - 7 ay önce Falcon 9, Kaliforniya'da Hawthorne isimli bölgede bulunan SpaceX tesisinde üretiliyor. Aynı zamanda sürekli olarak geliştirilmelerine devam edilen roket, sürekli olarak bu tesise getiriliyor. Bununla birlikte fırlatma alanı ise Florida'da ve bu da Falcon 9'un taşınması gereken 4.000 km'lik bir yol olduğu anlamına geliyor. Bu uzun yol boyunca Falcon 9'un parçaları tırlara yüklenerek taşınıyor. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Falcon Heavy Roketinin Fırlatıldığı Anlarda Elon Musk 01:38
Falcon Heavy Roketinin Fırlatıldığı Anlarda Elon Musk 2.935 izlenme - 10 ay önce SpaceX şirketi Falcon Heavy roketi ile uzaya bir araç yollamış ve iticilerinden iki tanesini dünyaya geri indirmeyi başarmıştı. Tarihi anlarda ise şirketin sahibi Elon Musk'ın görüntüleri National Geographic ?tarafından yayınlandı.
Spacex  Dragon Kapsülünün Iss Tarafından Yakalanması ( Evet Tarafından ) 06:35
Spacex Dragon Kapsülünün Iss Tarafından Yakalanması ( Evet Tarafından ) 2.156 izlenme - 1 yıl önce Kullanılmış Falcon 9 roketlerini tekrar uzaya gönderen ve başarılı görevler gerçekleştiren şirket, bu kez kullanılmış Dragon kapsülünü de uzaya gönderdi. Kullanılmış bir Falcon 9 roketini ve kullanılmış Dragon kapsülünü birlikte uzaya gönderen firma, bu sayede bir ilke imza atmış oldu. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen görev, NASA için yapıldı. Uluslararası Uzay İstasyonu‘na gönderilen 2177 kg ağırlığındaki kargo, 2015 yılında kullanılmış ve denize indirilmiş bir Dragon kapsülüyle gerçekleştirildi. 2. kez kullanılan Falcon 9 roketiyse haziran ayında uzaya gönderilmişti.
Spacex, Dragon Uzay Aracı İle Uluslararası Uzay İstasyonuna Kargo Taşıması 13:04
Spacex, Dragon Uzay Aracı İle Uluslararası Uzay İstasyonuna Kargo Taşıması 3.163 izlenme - 2 yıl önce SpaceX bu sefer Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) çeşitli malzemeler göndermek için tasarlanan Dragon adı verilen kapsülü uzaya fırlattı ve başarılı şekilde yeryüzüne indirdi. Bu normal gibi gelebilir ancak bu sefer gönderilen Dragon kapsülü kullanılmıştı. Yani ilk kez kullanılmış bir Dragon kapsülü de fırlatılmış oldu. Daha önce bu kapsül yeryüzüne inerken atmosferden dolayı büyük hasar alıyor ve kullanılmaz hale geliyordu. Büyük maliyete sebep veren bu olayın önüne geçildi ve artık roketin yanı sıra kapsüller de yeniden kullanılabilir hale geldi. Bu sefer gönderilen malzemeler arasında yakıt ve yiyecek ikmalinin yanında başta uzayda kemiklerin hasarı gibi konuları araştırmak için deney malzemeleri de yer alıyor.
SpaceX Merlin 1D Roket Motoru Testi 00:57
SpaceX Merlin 1D Roket Motoru Testi 1.993 izlenme - 2 yıl önce 147000 lbs (66.678) kg itme kuvvetindeki roket testini izliyoruz.
Okyanus Ortasındaki Platforma Dikey İniş Yapan Uzay Roketi 04:15
Okyanus Ortasındaki Platforma Dikey İniş Yapan Uzay Roketi 2.623 izlenme - 3 yıl önce spaceX firması birkaç başarısız denemeden sonra okyanus içinde kurulan platforma başarılı bir iniş gerçekleştirdi.spaceX geçtiğimiz aralık ayında da bir roketi sabit bir yüzeye başarılı bir şekilde indirmişti SpaceX’in üstünde çalıştığı en büyük projelerden bir tanesi yeryüzüne güvenli şekilde inebilen, böylelikle farklı görevler için tekrar kullanılabilen roketler geliştirmek. Böylelikle uzay yolculukları da maliyet açısından daha verimli hale gelebilir.
SpaceX - Yeni Nesil Uzay Araçlar 04:21
SpaceX - Yeni Nesil Uzay Araçlar 1.460 izlenme - 2 yıl önce SpaceX Mars gezegenine insan göndermek için kullanacağı yeni nesil uzay araçlarını tanıttı. Bu araçlar NASA'nın tanıtmış olduğu araçlardan daha iyi bir tasarıma sahip görünüyor. NASA gibi kurumların aksine SpaceX devlet tarafından finanse edilmeyen özel bir kurum ve buna rağmen onlarca yıllık geçmişi olan ve ciddi bütçeleri olan NASA gibi kurumlarla aynı hedeflere ulaşmaya çalışıyor.
Fırlatıldığı Gibi Sağ Salim Dikey İniş Yapabilen Uzay Roketi 02:01
Fırlatıldığı Gibi Sağ Salim Dikey İniş Yapabilen Uzay Roketi 2.458 izlenme - 3 yıl önce SpaceX Firması uzay araştırmalarının en büyük maliyet kalemini oluşturan tek kullanımlık roketleri ortadan kaldıracak bir buluşa imza attı ve fırlatıldığı gibi dikey iniş yaparak tekrar tekrar kullanılabilen bir uzay roketi yaptı. 2002 yılında kurulan roket ve uzay aracı üreticisi ve fırlatıcısı özel sektör firması SpaceX uzay teknolojisinde tarih yazdı. Şirketin haziran ayında fırlatılan Falcon 9 isimli roketi, Cape Canaveral'e ilk defa dikey olarak indi. İlginç olan, SpaceX daha önce karaya herhangi bir roket'i geri indirmemişti. Bu ilkti ve ilk seferde başarıldı. Daha önce dünyaya iniş konusunda başka teşebbüsler de oldu ama bu anlamda başaran yoktu. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un kurduğu Blue Origin geçen ay bir deneme yapmıştı. Şirketin New Shepard isimli roketi sert zemine dik bir şekilde inişi ilk gerçekleştiren roket oldu. Ancak New Shepard, Falcon 9'dan hem boyut olarak küçük, hem de menzili çok daha düşüktü (100 km). Daha da önemlisi New Shepard başlığı bırakıp geri dönmekle yetinirken, Falcon X yukarıda da belirttiğimiz gibi 11 uydunun dağıtımını gerçekleştirdi. Hedefi, kısa dönemde uzay taşımacılığının maliyetini düşürme ve uzun vadede de Mars'ın kolonileştirilmesi olan SpaceX'in kurucusu Elon Musk, geri dönüş tamamlandıktan sonra gazetecilere "Bu tarihi bir an. Kimse fırlatıcıyı geri getirememişti" dedi ve "Welcome back baby" şeklinde bir tweet attı. Musk aynı zamanda PayPal ile Tesla Motors'un da kurucusudur. Kullanılabilir roketler, uzay yolculuklarının maliyetini azaltmak açısından önemli. Böylece uzay turizmi de yapılabilir hale gelecek.
Falcon Heavy Roketi Uzakta Bulunan Aracı Böyle Salladı 00:56
Falcon Heavy Roketi Uzakta Bulunan Aracı Böyle Salladı 496 izlenme - 10 ay önce 6 Şubat 2018 günü Mars'a fırlatılan Falcon Heavy roketinin yaklaşık 5.5 km uzaklıkta araç kamerasından görüntüsü alınırken araç üzerinde yarattığı sarsıntı böyle kaydedilmiş.
SpaceX'in Uzaya Fırlattığı Falcon 9 Gökyüzünü Aydınlattı 00:38
SpaceX'in Uzaya Fırlattığı Falcon 9 Gökyüzünü Aydınlattı 112 izlenme - 2 ay önce Ünlü girişimci Elon Musk'ın yeniden kullanılabilir roketlerinden Falcon 9 dün başarılı bir fırlatma sonrası yeryüzüne geri indi. Los Angeles'a yakın bir üs olan Vandenberg Hava Üssü'nden yapılan fırlatma sonrası gökyüzünde ışık oyunlarına neden oldu.
#21- Dünya'nın Susuz ve Atmosfersizken Gerçek Şekli 00:46
#21- Dünya'nın Susuz ve Atmosfersizken Gerçek Şekli 728 izlenme - 2 yıl önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Dünya'nın Susuz ve Atmosfersizken Gerçek Şekli Adlı Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Dünya'nın Şekli Hakkında Bilgi : İlkokuldan beri bize öğretilen; Dünya’nın, kutuplardan hafifçe basık, ekvatordan da hafif şişkin olduğunu, bu şekle de “geoid” dendiğidir. Gerçek şu ki ne yazık ki kandırılıyoruz çünkü dünyanın şekli tam olarak bir “geoid” değildir. Dünyanın mükemmel bir küre olmadığını, kutuplardan basık bir “sferoid” şekle sahip olduğunu ilk olarak Isaac Newton ileri sürmüştür. Sferoid, yerkürenin kutup ekseni boyunca dönmesi ile oluşan yüzeye deniyor. “Dönme elipsoidi” olarak da tanımlanıyor. Ancak dünyamız kusursuz bir sferoid şekle de sahip değil. Çünkü yoğunluk düzensiz bir şekilde yeryuvarına dağılmış durumda. Yoğunluğun büyük konsantrasyonuyla oluşan güçlü yerçekim kuvvetinin etkisi yerkürede tümsekler meydana getiriyor. Dünya’nın çelik gibi sert yüzeyine zıt olarak, sahip olduğu esneklik sayesinde onu dönmekte olan bir oyun hamuruna benzetebiliriz. Sadece Ay ve Güneş’in çekim kuvveti etkisi değil, gezegenimizin kendi çekim kuvveti de şeklinin değişmesinde etken. Ayrıca okyanusların ve atmosferin kütle değişimi nedeniyle yer kabuğunda deformasyonlar meydana geliyor.
#1 - Çağımızın Ünlü Dehası: Elon Musk 04:06
#1 - Çağımızın Ünlü Dehası: Elon Musk 469 izlenme - 1 yıl önce
SpaceX Falcon 9 Roketi Fırlatma İşlemi Sırasında Patladı 05:39
SpaceX Falcon 9 Roketi Fırlatma İşlemi Sırasında Patladı 321 izlenme - 2 yıl önce SpaceX'in Falcon 9 isimli roketi fırlatma platformunda infilak etti. NASA'dan yapılan açıklamada, patlamanın motor testi sırasında gerçekleştiği ifade edildi. ABD’nin Florida eyaletinde meydana gelen patlamanın etkisiyle birkaç kilometre ötedeki binalarda sarsıntı hissedildiği açıklandı. ooo30o0e Bu haftasonu fırlatılması planlanan Falcon 9, İsrail uydu operatörü Spacecom için Amos 6 isimli uyduyu uzaya taşıyacaktı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
Denize İnmeye Çalışan Roket Patladı! 00:15
Denize İnmeye Çalışan Roket Patladı! 565 izlenme - 3 yıl önce Denize İnmeye Çalışan Roket Patladı! Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon roketini denize indirme denemesi başarısız oldu.
Elon Musk Kimdir? 04:43
Elon Musk Kimdir? 215 izlenme - 2 yıl önce Geleceğimizin hayalini kuran adam Elon Musk'ın hikayesini bir de bizden dinleyin. Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/karabukle kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler...
Elon Musk Canlı Yayında Esrar İçti 02:46
Elon Musk Canlı Yayında Esrar İçti 34 izlenme - 3 ay önce Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk, California'da komedyen Joe Rogan'ın internetten yayınlanan programına katıldı ve kendisine ikram edilen esrarı içti.
İniş Yaptığı Sırada Havaya Uçan Roket 01:00
İniş Yaptığı Sırada Havaya Uçan Roket 275 izlenme - 3 yıl önce Malumunuz üzere dünyada her gün uzaya roketler yollanıyor.Kimi uydu, kimi yaşamsal ihtiyaç paketleri, kimi ise dünyada ki atıkları uzaya atmak için kullandığımız roketler..Bu roketlerin tek kullanımlık olması ve yapım aşamasında çok para harcanması bu roketlerin en büyük dezavantajı..Bu dezavantajı ortadan kaldırmak isteyen RoketX adlı şirket tek kullanımlık olmayan, uzayda işini hallettikten sonra güvenli şekilde iniş yapan bir roket yapma işine girişmiş.Ve ortaya Falcon 9 adlı roket çıkmış..Bu roketi diğerlerinden ayıran en büyük özellik güvenli bi şekilde iniş yapma yeteneğinin olması (Planlanan bu).Roketin ilk denemesi 9 Ocak 2015 tarihinde yapıldı ve tam bir hayal kırıklığı ile sonuçlandı.Roket güvenli bi şekilde inmekten çok uzaktı.Zemine çok sert çarptı ve parçalandı..2. deneme ise 14 nisan 2015 tarihinde yapıldı ve projenin başında ki isim Elon Musk inişi twitter hesabından dünya ile paylaştı.İniş yapılmadan önce ''Eğer bu sefer olursa kendimi volkanın içine yapılmış bir karargah ile şımartacağım'' diyen musk bir kaç dakika sonra roketin devrilişini gösteren bir video paylaştı..Ben de sizler ile paylaşıyorum.. Not:Musk yaptığı açıklamada hüsrana uğramadıklarını ve böyle bir şeyin kasırganın ortasında parmağında bir süpürgeyi dengede tutmaya benzediğini söyledi..Umarım bi daha ki sefere olur..
Spacex'in Falcon Roketi Denize İnemedi 00:33
Spacex'in Falcon Roketi Denize İnemedi 206 izlenme - 3 yıl önce SpaceX'in Falcon roketi denize inemedi Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon roketini denize indirme denemesi başarısız oldu. Yeni videolar için kanalıma abone olun www.izlesene.com/nefer26medya
SpaceX'in Falcon Heavy Roketi Tesla Roadster'ı Uzaya Gönderdi 07:04
SpaceX'in Falcon Heavy Roketi Tesla Roadster'ı Uzaya Gönderdi 97 izlenme - 10 ay önce Elon Musk'ın roket firması SpaceX'in Falcon Heavy roketi kargosunu başarıyla uzaya gönderdi ve roketlerden 2'si başarıyla Dünya'ya geri getirildi. Roketin yükü, yine Musk'ın firması olan Tesla'nın Roadster model spor arabasını taşıyordu. Araba, Mars ile Dünya arasındaki bir yörüngeye oturacak ve yüz milyonlarca yıl boyunca bu yörüngede dönecek.
George Carlin - Uzayı Keşfetmek 01:28
George Carlin - Uzayı Keşfetmek 299 izlenme - 4 yıl önce ABD’nin özel uzay-havacılık şirketi olan SpaceX’in kurucusu Elon Musk ve NASA Mars’a insan gönderme planlarını açıkladı. Musk, 500 bin dolarlık bilet parasını ödeyen gönüllülerle Kızıl Gezegen’de 80 bin nüfuslu bir koloni kurmak istediğini belirtti ve böylece kızıl gezene yaşam göndereceklerini açıklamışlardı bunun üzerine George Carlin'de yine o güzel üslubuyla Dünya'daki yaşam sorunlarını dile getiriyor.
#19- Uzay'dan Dünya'nın Görüntüsü 02:11
#19- Uzay'dan Dünya'nın Görüntüsü 82 izlenme - 2 yıl önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Çekilen Dünya Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Bilgi : Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ, İngilizce: International Space Station (ISS)), alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü, başka bir tabirle üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur. Bir araya getirilen modüllerin birleştirilmesiyle inşa edilmiş olan istasyonun ilk kısmı 1998 yılında fırlatılmıştır.[1] İstasyonun yapısı temel olarak basınçlı modüller, destekleyici dış iskelet ve güneş panellerinden meydana gelmektedir. Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydudur.[2] Uygun saatlerde yeryüzünden bakıldığında çıplak gözle görülebilmektedir.[3][4] UUİ, deneyler için uzay ortamı ve düşük yerçekimi ortamı sağlayan bir laboratuvar merkezidir. Mürettebatın biyoloji, fizyoloji, fizik, kimya, astronomi, meteoroloji ve daha birçok dalda deneyler yapmasına olanak verir.[5][6][7] İstasyon ayrıca Ay ve Mars görevlerinde kullanılması planlanan ekipman ve sistemlerin, kullanım öncesi uzayda test edilmeleri için çok uygun bir ortam sağlar.[8] Uzaydaki en uzun kesintisiz olarak insan bulundurma rekorunu elinde tutan istasyon, Keşif 1 mekiğinin 2 Kasım 2000 tarihinde istasyona varmasından bu yana, uzay mürettebatını 6013gündür kesintisiz olarak barındırmıştır ve barındırmaya devam etmektedir. Bir önceki rekor, 3644 gün ile Sovyet uzay istasyonu Mir'e aitti.[9] UUİ, bugüne kadar 15 farklı milletten astronot ve kozmonota ev sahipliği yapmıştır.[2] Uluslararası Uzay İstasyonu programı, beş katılımcı uzay kuruluşu tarafından oluşturulmuş ortak bir projedir, bu kuruluşlar ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı'dır.[10][11] İstasyonun mülkiyet ve kullanım hakları hükümetler arası antlaşmalar ve sözleşmelerle belirlenmiştir.[12] İstasyon, Rus Yörünge Bölümü ve Amerika Birleşik Devletleri Yörünge Bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. İstasyonun yörünge yüksekliği 330 km. ilâ 435 km. arasında değişmektedir. İstasyon zamanla azalan irtifasını arttırmak için Zvezda modülünün motorlarını veya ziyaretçi uzay araçlarını kullanır. Bir günde Dünya çevresinde 15,5 tur atar.[13] ABD'nin bütçe arttırımına gitmesi sonucunda istasyonun görev süresi 2020 yılından 2024 yılına kadar uzatılmıştır, 2028 yılına uzatılması ise muhtemeldir.[14][15][16] Şu an projeye destek vermekte olan ve 2020 yılına kadar projeye destek vereceklerini açıklayan Rusya, Almanya, Fransa, Japonya ve Kanada gibi ülkelerin bu uzatmalı bütçeye katkı yapıp yapmayacakları henüz belirsizdir. Rusya Federal Uzay Ajansı, Uluslararası Uzay İstasyonu emekliye ayrılmadan önce istasyonu kullanarak, OPSEK adında yeni bir istasyon yapılması için teklif vermiştir. UUİ, bugüne kadar inşa edilen, içerisinde personel barındıran dokuzuncu istasyondur.
#3- Dream Chaser'in Uzay İstasyonuna Mürettebat Götürme Sistemi 03:37
#3- Dream Chaser'in Uzay İstasyonuna Mürettebat Götürme Sistemi 63 izlenme - 2 yıl önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Dream Chaser'in Uzay İstasyonuna Mürettebat Götürme Sistemi Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Dream Chaser Hakkında Bilgi : NASA'nın geçtiğimz Ocak ayında milyarlarca dolarlık yatırım yaparak 2024'e kadar iş birliği açıkladığı Sierra Nevada'nın uzay aracı Dream Chaser (Hayal Avcısı) artık uçuş testleri için hazır durumda. Uzay sektörünün sürpriz atı olarak değerlendirilen Sierra Nevada Corporation'ın başkanlığını Eren Özmen, CEO görevini ise eşi Fatih Özmen üstleniyor. NASA'nın Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi'ne (Armstrong Fligh Research Center) doğru yola çıkan Hayal Avcısı'nın önümüzdeki aylarda ilk testleri gerçekleşecek. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan gönderilen bir kargoyu 3 ila 6 saat arasında doğrudan karaya indirebilen tekrar kullanılabilir uzay aracı bu özellikleriyle hem NASA'nın hem de Avrupa Uzay Ajansı'nın dikkatini çekmişti. Dream Chaser'ın ilk kez 2019'da ISS'e kargo taşıması bekleniyor. Şu an itibariyle prototip aşamasında olan uzay aracı henüz yörünge seyahatlerine çıkmak için tam olarak hazır durumda değil. NASA, Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi'nde test edilmeyi bekleyen bu Dream Chaser versiyonuyla şu an için yalnızca atmosferik ve yazılımsal deneyler yapacak.
#6- Curiosity Uzay Aracı'ndan Mars Fotoğrafları 2015 01:57
#6- Curiosity Uzay Aracı'ndan Mars Fotoğrafları 2015 43 izlenme - 2 yıl önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Curiosity Uzay Aracından 2015'de Gönderilen Bazı Mars Fotoğraflarını Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Curiosity Hakkında Bilgi : Curiosity, NASA'nın Mars Bilim Laboratuvarı misyonunun bir parçası olarak Mars'ta Gale kraterinde keşifte bulunan otomobil büyüklüğündeki kâşif robotu. Curiosity kâşif robotu, Mars Bilim Laboratuvarı'nın içinde 26 Kasım 2011 saat 10:02'de (Doğu Zaman Dilimi) Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatıldı ve 6 Ağustos 2012 saat 05:17'de (UTC) başarılı bir şekilde Mars'taki Gale kraterinde Aeolis Palus bölgesine iniş yaptı. Kâşifin iniş yeri 563.000.000 km'lik yolculukla hedefleyip inmek istediği Bradbury iniş bölgesinden 2.4 km ötede gerçekleşti. Kâşifin hedefleri Mars iklimini, jeolojisini incelemek ve Mars'ta daha önce yaşam olup olmadığını araştırmak ve su barınabilirliği ve dünyasal yerleşim ile ileri zamanlarda insansı keşiflerin mümkün olup olmadığını araştırmaktır. Curiosity kelimesi türkçe "merak" anlamına gelmektedir.
Falcon Heavy Booster'ların Yarattığı Sonic Patlamalar 01:02
Falcon Heavy Booster'ların Yarattığı Sonic Patlamalar 23 izlenme - 10 ay önce Elon Musk'ın CEO'su olduğu SpaceX şirketinin Tesla marka arabayı Falcon Heavy roketiyle uzaya göndermesinin ardından roket iticilerinin yeryüzüne tekrar inmesi büyük beğeni toplamıştı. O iticilerin yere inmesini izlerken meydana getirdikleri sonic patlamaya da şahit oluyoruz efendim.