Hoşgeldiniz!

Spacex Videoları İzle

Spacex, Dragon Uzay Aracı İle Uluslararası Uzay İstasyonuna Kargo Taşıması 13:04
Spacex, Dragon Uzay Aracı İle Uluslararası Uzay İstasyonuna Kargo Taşıması 2.937 izlenme - 3 hafta önce SpaceX bu sefer Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) çeşitli malzemeler göndermek için tasarlanan Dragon adı verilen kapsülü uzaya fırlattı ve başarılı şekilde yeryüzüne indirdi. Bu normal gibi gelebilir ancak bu sefer gönderilen Dragon kapsülü kullanılmıştı. Yani ilk kez kullanılmış bir Dragon kapsülü de fırlatılmış oldu. Daha önce bu kapsül yeryüzüne inerken atmosferden dolayı büyük hasar alıyor ve kullanılmaz hale geliyordu. Büyük maliyete sebep veren bu olayın önüne geçildi ve artık roketin yanı sıra kapsüller de yeniden kullanılabilir hale geldi. Bu sefer gönderilen malzemeler arasında yakıt ve yiyecek ikmalinin yanında başta uzayda kemiklerin hasarı gibi konuları araştırmak için deney malzemeleri de yer alıyor.
SpaceX Merlin 1D Roket Motoru Testi 00:57
SpaceX Merlin 1D Roket Motoru Testi 1.870 izlenme - 4 ay önce 147000 lbs (66.678) kg itme kuvvetindeki roket testini izliyoruz.
SpaceX - Yeni Nesil Uzay Araçlar 04:21
SpaceX - Yeni Nesil Uzay Araçlar 1.298 izlenme - 9 ay önce SpaceX Mars gezegenine insan göndermek için kullanacağı yeni nesil uzay araçlarını tanıttı. Bu araçlar NASA'nın tanıtmış olduğu araçlardan daha iyi bir tasarıma sahip görünüyor. NASA gibi kurumların aksine SpaceX devlet tarafından finanse edilmeyen özel bir kurum ve buna rağmen onlarca yıllık geçmişi olan ve ciddi bütçeleri olan NASA gibi kurumlarla aynı hedeflere ulaşmaya çalışıyor.
Okyanus Ortasındaki Platforma Dikey İniş Yapan Uzay Roketi 04:15
Okyanus Ortasındaki Platforma Dikey İniş Yapan Uzay Roketi 2.470 izlenme - 1 yıl önce spaceX firması birkaç başarısız denemeden sonra okyanus içinde kurulan platforma başarılı bir iniş gerçekleştirdi.spaceX geçtiğimiz aralık ayında da bir roketi sabit bir yüzeye başarılı bir şekilde indirmişti SpaceX’in üstünde çalıştığı en büyük projelerden bir tanesi yeryüzüne güvenli şekilde inebilen, böylelikle farklı görevler için tekrar kullanılabilen roketler geliştirmek. Böylelikle uzay yolculukları da maliyet açısından daha verimli hale gelebilir.
Fırlatıldığı Gibi Sağ Salim Dikey İniş Yapabilen Uzay Roketi 02:01
Fırlatıldığı Gibi Sağ Salim Dikey İniş Yapabilen Uzay Roketi 2.370 izlenme - 2 yıl önce SpaceX Firması uzay araştırmalarının en büyük maliyet kalemini oluşturan tek kullanımlık roketleri ortadan kaldıracak bir buluşa imza attı ve fırlatıldığı gibi dikey iniş yaparak tekrar tekrar kullanılabilen bir uzay roketi yaptı. 2002 yılında kurulan roket ve uzay aracı üreticisi ve fırlatıcısı özel sektör firması SpaceX uzay teknolojisinde tarih yazdı. Şirketin haziran ayında fırlatılan Falcon 9 isimli roketi, Cape Canaveral'e ilk defa dikey olarak indi. İlginç olan, SpaceX daha önce karaya herhangi bir roket'i geri indirmemişti. Bu ilkti ve ilk seferde başarıldı. Daha önce dünyaya iniş konusunda başka teşebbüsler de oldu ama bu anlamda başaran yoktu. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un kurduğu Blue Origin geçen ay bir deneme yapmıştı. Şirketin New Shepard isimli roketi sert zemine dik bir şekilde inişi ilk gerçekleştiren roket oldu. Ancak New Shepard, Falcon 9'dan hem boyut olarak küçük, hem de menzili çok daha düşüktü (100 km). Daha da önemlisi New Shepard başlığı bırakıp geri dönmekle yetinirken, Falcon X yukarıda da belirttiğimiz gibi 11 uydunun dağıtımını gerçekleştirdi. Hedefi, kısa dönemde uzay taşımacılığının maliyetini düşürme ve uzun vadede de Mars'ın kolonileştirilmesi olan SpaceX'in kurucusu Elon Musk, geri dönüş tamamlandıktan sonra gazetecilere "Bu tarihi bir an. Kimse fırlatıcıyı geri getirememişti" dedi ve "Welcome back baby" şeklinde bir tweet attı. Musk aynı zamanda PayPal ile Tesla Motors'un da kurucusudur. Kullanılabilir roketler, uzay yolculuklarının maliyetini azaltmak açısından önemli. Böylece uzay turizmi de yapılabilir hale gelecek.
SpaceX Falcon 9 Roketi Fırlatma İşlemi Sırasında Patladı 05:39
SpaceX Falcon 9 Roketi Fırlatma İşlemi Sırasında Patladı 279 izlenme - 10 ay önce SpaceX'in Falcon 9 isimli roketi fırlatma platformunda infilak etti. NASA'dan yapılan açıklamada, patlamanın motor testi sırasında gerçekleştiği ifade edildi. ABD’nin Florida eyaletinde meydana gelen patlamanın etkisiyle birkaç kilometre ötedeki binalarda sarsıntı hissedildiği açıklandı. ooo30o0e Bu haftasonu fırlatılması planlanan Falcon 9, İsrail uydu operatörü Spacecom için Amos 6 isimli uyduyu uzaya taşıyacaktı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
Denize İnmeye Çalışan Roket Patladı! 00:15
Denize İnmeye Çalışan Roket Patladı! 548 izlenme - 1 yıl önce Denize İnmeye Çalışan Roket Patladı! Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon roketini denize indirme denemesi başarısız oldu.
#3- Dream Chaser'in Uzay İstasyonuna Mürettebat Götürme Sistemi 03:37
#3- Dream Chaser'in Uzay İstasyonuna Mürettebat Götürme Sistemi 45 izlenme - 3 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Dream Chaser'in Uzay İstasyonuna Mürettebat Götürme Sistemi Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Dream Chaser Hakkında Bilgi : NASA'nın geçtiğimz Ocak ayında milyarlarca dolarlık yatırım yaparak 2024'e kadar iş birliği açıkladığı Sierra Nevada'nın uzay aracı Dream Chaser (Hayal Avcısı) artık uçuş testleri için hazır durumda. Uzay sektörünün sürpriz atı olarak değerlendirilen Sierra Nevada Corporation'ın başkanlığını Eren Özmen, CEO görevini ise eşi Fatih Özmen üstleniyor. NASA'nın Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi'ne (Armstrong Fligh Research Center) doğru yola çıkan Hayal Avcısı'nın önümüzdeki aylarda ilk testleri gerçekleşecek. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan gönderilen bir kargoyu 3 ila 6 saat arasında doğrudan karaya indirebilen tekrar kullanılabilir uzay aracı bu özellikleriyle hem NASA'nın hem de Avrupa Uzay Ajansı'nın dikkatini çekmişti. Dream Chaser'ın ilk kez 2019'da ISS'e kargo taşıması bekleniyor. Şu an itibariyle prototip aşamasında olan uzay aracı henüz yörünge seyahatlerine çıkmak için tam olarak hazır durumda değil. NASA, Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi'nde test edilmeyi bekleyen bu Dream Chaser versiyonuyla şu an için yalnızca atmosferik ve yazılımsal deneyler yapacak.
İniş Yaptığı Sırada Havaya Uçan Roket 01:00
İniş Yaptığı Sırada Havaya Uçan Roket 208 izlenme - 2 yıl önce Malumunuz üzere dünyada her gün uzaya roketler yollanıyor.Kimi uydu, kimi yaşamsal ihtiyaç paketleri, kimi ise dünyada ki atıkları uzaya atmak için kullandığımız roketler..Bu roketlerin tek kullanımlık olması ve yapım aşamasında çok para harcanması bu roketlerin en büyük dezavantajı..Bu dezavantajı ortadan kaldırmak isteyen RoketX adlı şirket tek kullanımlık olmayan, uzayda işini hallettikten sonra güvenli şekilde iniş yapan bir roket yapma işine girişmiş.Ve ortaya Falcon 9 adlı roket çıkmış..Bu roketi diğerlerinden ayıran en büyük özellik güvenli bi şekilde iniş yapma yeteneğinin olması (Planlanan bu).Roketin ilk denemesi 9 Ocak 2015 tarihinde yapıldı ve tam bir hayal kırıklığı ile sonuçlandı.Roket güvenli bi şekilde inmekten çok uzaktı.Zemine çok sert çarptı ve parçalandı..2. deneme ise 14 nisan 2015 tarihinde yapıldı ve projenin başında ki isim Elon Musk inişi twitter hesabından dünya ile paylaştı.İniş yapılmadan önce ''Eğer bu sefer olursa kendimi volkanın içine yapılmış bir karargah ile şımartacağım'' diyen musk bir kaç dakika sonra roketin devrilişini gösteren bir video paylaştı..Ben de sizler ile paylaşıyorum.. Not:Musk yaptığı açıklamada hüsrana uğramadıklarını ve böyle bir şeyin kasırganın ortasında parmağında bir süpürgeyi dengede tutmaya benzediğini söyledi..Umarım bi daha ki sefere olur..
#21- Dünya'nın Susuz ve Atmosfersizken Gerçek Şekli 00:46
#21- Dünya'nın Susuz ve Atmosfersizken Gerçek Şekli 18 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Dünya'nın Susuz ve Atmosfersizken Gerçek Şekli Adlı Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Dünya'nın Şekli Hakkında Bilgi : İlkokuldan beri bize öğretilen; Dünya’nın, kutuplardan hafifçe basık, ekvatordan da hafif şişkin olduğunu, bu şekle de “geoid” dendiğidir. Gerçek şu ki ne yazık ki kandırılıyoruz çünkü dünyanın şekli tam olarak bir “geoid” değildir. Dünyanın mükemmel bir küre olmadığını, kutuplardan basık bir “sferoid” şekle sahip olduğunu ilk olarak Isaac Newton ileri sürmüştür. Sferoid, yerkürenin kutup ekseni boyunca dönmesi ile oluşan yüzeye deniyor. “Dönme elipsoidi” olarak da tanımlanıyor. Ancak dünyamız kusursuz bir sferoid şekle de sahip değil. Çünkü yoğunluk düzensiz bir şekilde yeryuvarına dağılmış durumda. Yoğunluğun büyük konsantrasyonuyla oluşan güçlü yerçekim kuvvetinin etkisi yerkürede tümsekler meydana getiriyor. Dünya’nın çelik gibi sert yüzeyine zıt olarak, sahip olduğu esneklik sayesinde onu dönmekte olan bir oyun hamuruna benzetebiliriz. Sadece Ay ve Güneş’in çekim kuvveti etkisi değil, gezegenimizin kendi çekim kuvveti de şeklinin değişmesinde etken. Ayrıca okyanusların ve atmosferin kütle değişimi nedeniyle yer kabuğunda deformasyonlar meydana geliyor.
George Carlin - Uzayı Keşfetmek 01:28
George Carlin - Uzayı Keşfetmek 251 izlenme - 2 yıl önce ABD’nin özel uzay-havacılık şirketi olan SpaceX’in kurucusu Elon Musk ve NASA Mars’a insan gönderme planlarını açıkladı. Musk, 500 bin dolarlık bilet parasını ödeyen gönüllülerle Kızıl Gezegen’de 80 bin nüfuslu bir koloni kurmak istediğini belirtti ve böylece kızıl gezene yaşam göndereceklerini açıklamışlardı bunun üzerine George Carlin'de yine o güzel üslubuyla Dünya'daki yaşam sorunlarını dile getiriyor.
Spacex'in Falcon Roketi Denize İnemedi 00:33
Spacex'in Falcon Roketi Denize İnemedi 81 izlenme - 1 yıl önce SpaceX'in Falcon roketi denize inemedi Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon roketini denize indirme denemesi başarısız oldu. Yeni videolar için kanalıma abone olun www.izlesene.com/nefer26medya
Elon Musk Kimdir? 04:43
Elon Musk Kimdir? 17 izlenme - 3 ay önce Geleceğimizin hayalini kuran adam Elon Musk'ın hikayesini bir de bizden dinleyin. Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/karabukle kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler...
#4- James Webb Uzay Teleskobu'nun Aynaları Yerleştirilirken 01:24
#4- James Webb Uzay Teleskobu'nun Aynaları Yerleştirilirken 15 izlenme - 3 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, James Webb Uzay Teleskobu'nun Aynaları Yerleştirirken Çekilen Hızlı Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. James Webb Uzay Teleskobu Hakkında Bilgi : The James Webb Uzay Teleskobu (JWUT) eskiyen Hubble Uzay Teleskobu'nun kısmen ardılı olacak şekilde planlanan bir kızılötesi uzay teleskopudur. JWUT tam anlamıyla bir ardıl olarak görev yapmayacak çünkü Hubble'ın gözlemleyebildiği bütün ışık dalga boylarına duyarlı olmayacak. Esas bilimsel hedefi evrende yer alan daha uzaktaki cisimleri; diğer temel cihazlar veya Hubble'ın görmediği cisimleri gözlemlemek olacak. JWUT, NASA'nın başkanlığında 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı'nın ortak yürüttüğü bir proje olan James Webb Teleskopu'nun 2018 yılının Ekim ayında hizmete girmesi bekleniyor. 2018 yılında fırlatılması planlanan ve yeni bir çığır açacak olan James Webb Uzay Teleskobu (JWST), gezegen avcıları da dahil olmak üzere muhtemelen her türden gökbilimci için bir nimet olacaktır. Kırmızı ötesi ışığı gözlemlemek için ayarlanmış olan 6,5 metrelik bu teleskop, Dünya'dan neredeyse 1.600.000 kilometre uzaklıkta yörüngeye yerleştirilecektir. Bu uzaklık, Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın dört katı kadardır. JWST üzerinde yer alacak olan hassas aygıtlar, dev gezegenlerin ve gezegen sistemlerinin kırmızı ötesi görüntülerini çekme ve tayflarını ölçerek yaşlarını ve kütlelerini belirleme imkanına sahip olacaktır. Bunların dışında JWST, başka yıldızların çevresinde yer alan disklerin tayf ölçümlerini yaparak, gezegen sistemlerinin doğmasına olanak sağlayan türden olan disklerin bileşenlerini tanımlamaya da imkan verecektir. Son derece hassas aygıtları ve büyük aynasıyla JWST, gezegenlerin doğduğu toz disklerini gözlemleyebilmenin yanında, kendi yıldızlarının önünden geçen gezegenlerin havaküre bileşenlerini de gözlemleyebilecektir. Her ne kadar JWST özellikle gezegen bulmak için geliştirilmiş bir teleskop olmasa da, gelişkin yetenekleri bu teleskobun gelecekte yeni gezegenleri inceleyen ve güneş sistemimizin nasıl oluştuğu ve nasıl evrim geçirdiği konularını araştıran gökbilimciler için önemli bir araç haline gelmesi konusunda ümit vermektedir.
#10- OSİRİX-Rex Uzay Aracı'nın Atlas V Roketi İle Fırlatılışı 01:54
#10- OSİRİX-Rex Uzay Aracı'nın Atlas V Roketi İle Fırlatılışı 11 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, OSİRİXRex Uzay Aracı'nın Atlas V Roketi İle Fırlatılış Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. OSİRİX-Rex Hakkında Bilgi : NASA'nın OSIRIS-Rex adlı uzay aracı 7 yıl sürecek olan görevine başladı. OSIRIS-Rex, 500 metre çapındaki ‘Bennu’ asteroidinden örnekler toplamak için yola çıktı. Uzay aracı, ABD'nin Florida eyaletine bağlı Cape Canaveral'de bulunan hava üssünden fırlatıldı. NASA, bu görevle dünya üzerindeki yaşamın başlangıcıyla ilgili sorulara cevap arayacak. Misyonun Güneş Sistemi'nin evrimini aydınlatmada çok önemli bir rol oynayacağı da tahmin ediliyor. NASA’dan, "Bennu'ya gidiliyor çünkü karbon açısından zengin bir asteroid ve hayatın başlaması için karbon mineralleri gerekli. Bu yüzden yaşamın erken yapı taşları için geçmişe bakıyoruz" açıklaması geldi. Aracın 2 yıl sürecek yolculuğun ardından ağustos 2018'de asteroide ulaşması bekleniyor. OSIRIS-Rex'in, toplayacağı kayaç örnekleriyle 2021 yılında Bennu'dan ayrılarak dünyaya 2023'te dönmesi bekleniyor. [viralQuiz id=118] OSIRIS-REx görevinin en heyecanlı kısmıysa harita çıkarma işlemlerinden sonra başlıyor. NASA bilim insanları, bu 505 günlük gözlem sonucunda elde edilen verileri kullanarak gök taşının hangi bölgesinden örnek toplanacağına karar verecek. Daha sonrasında OSIRIS-REx, Bennu'ya iyice yaklaşacak ve üzerindeki robotik kol yardımıyla gök taşı üzerinden örnekler toplamaya çalışacak. Uzay aracı, Bennu'daki görev süresi boyunca hiçbir şekilde yüzeye iniş gerçekleştirmeyecek. 2021 yılının Mart ayında gök taşından ayrılacak olan OSIRIS-REx nihayet tarihler 2023'ü gösterdiğinde üzerindeki gök taşı numuneleriyle birlikte Yeryüzü'ne geri dönecek. NASA bu tarihi görev sırasında 60 gram ile 2 kilograma kadar örnek toplanabileceğini belirtiyor.
#6- Curiosity Uzay Aracı'ndan Mars Fotoğrafları 2015 01:57
#6- Curiosity Uzay Aracı'ndan Mars Fotoğrafları 2015 11 izlenme - 3 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Curiosity Uzay Aracından 2015'de Gönderilen Bazı Mars Fotoğraflarını Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Curiosity Hakkında Bilgi : Curiosity, NASA'nın Mars Bilim Laboratuvarı misyonunun bir parçası olarak Mars'ta Gale kraterinde keşifte bulunan otomobil büyüklüğündeki kâşif robotu. Curiosity kâşif robotu, Mars Bilim Laboratuvarı'nın içinde 26 Kasım 2011 saat 10:02'de (Doğu Zaman Dilimi) Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatıldı ve 6 Ağustos 2012 saat 05:17'de (UTC) başarılı bir şekilde Mars'taki Gale kraterinde Aeolis Palus bölgesine iniş yaptı. Kâşifin iniş yeri 563.000.000 km'lik yolculukla hedefleyip inmek istediği Bradbury iniş bölgesinden 2.4 km ötede gerçekleşti. Kâşifin hedefleri Mars iklimini, jeolojisini incelemek ve Mars'ta daha önce yaşam olup olmadığını araştırmak ve su barınabilirliği ve dünyasal yerleşim ile ileri zamanlarda insansı keşiflerin mümkün olup olmadığını araştırmaktır. Curiosity kelimesi türkçe "merak" anlamına gelmektedir.
#19- Uzay'dan Dünya'nın Görüntüsü 02:11
#19- Uzay'dan Dünya'nın Görüntüsü 9 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Çekilen Dünya Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Bilgi : Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ, İngilizce: International Space Station (ISS)), alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü, başka bir tabirle üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur. Bir araya getirilen modüllerin birleştirilmesiyle inşa edilmiş olan istasyonun ilk kısmı 1998 yılında fırlatılmıştır.[1] İstasyonun yapısı temel olarak basınçlı modüller, destekleyici dış iskelet ve güneş panellerinden meydana gelmektedir. Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydudur.[2] Uygun saatlerde yeryüzünden bakıldığında çıplak gözle görülebilmektedir.[3][4] UUİ, deneyler için uzay ortamı ve düşük yerçekimi ortamı sağlayan bir laboratuvar merkezidir. Mürettebatın biyoloji, fizyoloji, fizik, kimya, astronomi, meteoroloji ve daha birçok dalda deneyler yapmasına olanak verir.[5][6][7] İstasyon ayrıca Ay ve Mars görevlerinde kullanılması planlanan ekipman ve sistemlerin, kullanım öncesi uzayda test edilmeleri için çok uygun bir ortam sağlar.[8] Uzaydaki en uzun kesintisiz olarak insan bulundurma rekorunu elinde tutan istasyon, Keşif 1 mekiğinin 2 Kasım 2000 tarihinde istasyona varmasından bu yana, uzay mürettebatını 6013gündür kesintisiz olarak barındırmıştır ve barındırmaya devam etmektedir. Bir önceki rekor, 3644 gün ile Sovyet uzay istasyonu Mir'e aitti.[9] UUİ, bugüne kadar 15 farklı milletten astronot ve kozmonota ev sahipliği yapmıştır.[2] Uluslararası Uzay İstasyonu programı, beş katılımcı uzay kuruluşu tarafından oluşturulmuş ortak bir projedir, bu kuruluşlar ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı'dır.[10][11] İstasyonun mülkiyet ve kullanım hakları hükümetler arası antlaşmalar ve sözleşmelerle belirlenmiştir.[12] İstasyon, Rus Yörünge Bölümü ve Amerika Birleşik Devletleri Yörünge Bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. İstasyonun yörünge yüksekliği 330 km. ilâ 435 km. arasında değişmektedir. İstasyon zamanla azalan irtifasını arttırmak için Zvezda modülünün motorlarını veya ziyaretçi uzay araçlarını kullanır. Bir günde Dünya çevresinde 15,5 tur atar.[13] ABD'nin bütçe arttırımına gitmesi sonucunda istasyonun görev süresi 2020 yılından 2024 yılına kadar uzatılmıştır, 2028 yılına uzatılması ise muhtemeldir.[14][15][16] Şu an projeye destek vermekte olan ve 2020 yılına kadar projeye destek vereceklerini açıklayan Rusya, Almanya, Fransa, Japonya ve Kanada gibi ülkelerin bu uzatmalı bütçeye katkı yapıp yapmayacakları henüz belirsizdir. Rusya Federal Uzay Ajansı, Uluslararası Uzay İstasyonu emekliye ayrılmadan önce istasyonu kullanarak, OPSEK adında yeni bir istasyon yapılması için teklif vermiştir. UUİ, bugüne kadar inşa edilen, içerisinde personel barındıran dokuzuncu istasyondur.
#1- SpaceX'in SES-10 Uydusu Falcon 9 Roketi İle Fırlatıldı 03:00
#1- SpaceX'in SES-10 Uydusu Falcon 9 Roketi İle Fırlatıldı 7 izlenme - 3 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, SpaceX'in SES-10 Uydusu'nun Fırlatılış Videosunu Paylaşıyorum. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. SES-10 Uydusu Hakkında Bilgi : SES (Euronext Paris ve Lüksemburg Menkul Kıymetler Borsası:SESG), SES-10 uydusunun, dün (30 Mart, 2017) saat 18: 27'de, NASA’nın Florida’dakiKennedy Uzay Merkezi’nden, SpaceX’in tekrar kullanılan (flight-proven) Falcon 9 roketi aracılığıyla, başarıyla fırlatıldığını ve faaliyete geçirildiğini duyurdu. SES-10 bir ilke imza atarak, yeniden uçuşu kanıtlanmış birinci kademeli roket güçlendirici aracılığıyla fırlatılan ilk sabit konumlu ticari uydu olma özelliğini taşıyor. 27'si kademeli olan 55 adet 36MHz transponder eşdeğerlerinin Ku-band uydu yükü ile, çok görevli faaliyet gösterecek bu uydu, tamamen Latin Amerika'ya hizmet sunmaya adanmış ilk SES uydusudur. SES-10'un yüksek sinyalleri, bölgede, doğrudan eve yayın (DTH), işletme ve mobilite hizmetleri sunan SES'in etkinliğini artıracak ve bir kez daha dünyanın önde gelen uydusu oluşunun altını çizecektir. SES-10, hali hazırda diğer SES uyduları tarafından 67 derece Batı'da sağlanan kapasitenin yerini alacak ve Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayipler için ek kapasite sağlayacaktır. And Milletler Topluluğu (Bolivya, Kolombiya, Ekvator ve Peru) ile yapılan bir anlaşmaya göre uydu, And Millet Topluluğu'nun Simón Bolivar 2 pozisyonunda faaliyet üstlenerek, tüm and Üye Devleti için uydu kapasitesi sağlayacaktır and uydu projesi, Üye Devletlerin, 67 derecelik Batı konumundaki and spektrum kaynaklarından faydalanan ortak bir uydu ağına sahip olmaya yönelik istekleri üzerine geliştirilmiştir.
Falcon 9 Roketi Havada İnfilak Etti 03:52
Falcon 9 Roketi Havada İnfilak Etti 83 izlenme - 2 yıl önce Falcon 9 roketi havada infilak etti Falcon 9 roketi, ateşlenmesinden 2 dakika sonra infilak etti. SpaceX firmasınının Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kargo göndermek için ateşlediği Falcon 9 roketi, ateşlenmesinden 2 dakika sonra infilak etti.SpaceX'in UUİ'ye yedinci kargo görevini temsil eden CRS-7 görevi, başarısızlıkla sonuçlandı. Florida'daki Cape Canaveral üssünden TSİ 17.21'de yapılan ateşlemenin ardından sorunsuz bir şekilde yükselen Falcon 9, saniyede 1 kilometre hıza ulaştıktan birkaç saniye sonra parçalara ayrılarak infilak etti. SpaceX'in Twitter hesabından yapılan ilk açıklamada, 'yükselme esnasında bilinmeyen bir sorun yaşandığı ve sorun hakkında bilgi verileceği' belirtildi. Patlama, roket maksimum basınç noktasına (Max Q) ulaştıktan kısa bir süre yaşandı. NASA, SpaceX'in kazanın nedeni üzerinde çalışma yaptığını ve düzenlenecek basın toplantısında kamuoyuna bilgi verileceğini belirtti. SpaceX, bugün yapılacak ateşleme başarılı olsaydı Falcon 9 ile üçüncü kez dikey iniş denemesi yapacaktı. Roketin iniş denemesi için yüzen platform Florida açıklarında hazır bekliyordu.
SpaceX 2. Kez Uzaya Gönderdiği Roketi Dünyaya İndirmeyi Başardı! 00:21
SpaceX 2. Kez Uzaya Gönderdiği Roketi Dünyaya İndirmeyi Başardı! 7 izlenme - 3 ay önce Elon Musk başarılarına bir yenisini daha ekledi. SpaceX'in Falcon 9 roketi 2. kez uzaya gittikten sonra tekrardan başarılı bir şekilde dünyaya inmeyi başardı.
#20- Plüton'a Yaklaşma 01:19
#20- Plüton'a Yaklaşma 6 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, New Horizons Uzay Aracı'nın Plüton Yolunda Çektiği Fotoğraflarla Yapılan Plüton'a Yaklaşma Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Plüton Hakkında Bilgi : Plüton, formal adı 134340 Pluto, Güneş Sistemi'nde bilinen en büyük ikinci cüce gezegen, en büyük Neptün ötesi cisim ve doğrudan Güneş'in etrafında dönen en büyük on birinci cisim. Önceleri gezegen olarak sınıflandırılmıştır. Plüton, birçok cismi barındıran Kuiper kuşağı'nın en belirgin üyelerinden biridir. Plüton, diğer Kuiper kuşağı üyelerine benzer biçimde taş ve buzdan oluşmaktadır; ancak bu kuşaktaki gezegenlere nispeten oldukça küçüktür. Kütle ve hacim olarak Ay'ın yaklaşık olarak beşte biri kadardır. Plüton, eksenindeki eksantrik (dış merkezli) eğim sayesinde yörüngesinin yaklaşık olarak 1/6'lik bir kısmında Güneş'e Neptün'den daha yakındır. Plüton, 1930'da keşfedildiğinden 2006 yılına kadar, Güneş Sistemi'nin dokuzuncu gezegeni olarak değerlendirilmiştir. 1970'li yıllardan sonra Güneş Sistemi'nin dışında bir cüce gezegen olan 2060 Chiron saptanana kadar küçük bir gezegen olarak düşünülen Plüton'u, gezegen olma statüsü tartışılmaya başlanmıştır. 20. yüzyılın sonları ve 21. yüzyılın başlarında Güneş Sistemi'nin dışında Plüton'a benzeyen birçok cisim tespit edilip 2005'te buna o sırada Plüton'dan yaklaşık ' daha büyük olarak değerlendirilen Eris eklenmiştir. 24 Ağustos 2006'da, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU ya da UAB) Güneş Sistemi'nde bir gezegen olmanın koşullarını tanımlamıştır. Bu tanımlama sonrasında Plüton gezegenlikten çıkartılmış, Eris ve Ceres ile birlikte yeni bir küme olan "Cüce Gezegenler" diğer bir adıyla "Kuiper Kuşağı" sınıfına dahil edilmiştir. Böylece Plüton yeniden sınıflandırılmış, küçük gezegenler dizinine eklenmiş ve astronomik adı yani numarası 134340 olarak değiştirilmiştir. Plüton, bazı araştırmacılar tarafından hâlâ gezegen olarak onaylanmaktadır. Plüton'un en büyük uydusu Charon, Plüton'un yarısı büyüklüğündedir ve bazı bilim insanlarınca ikili uzay sisteminde gösterilir, çünkü yörüngesi başka bir ağırlık merkezinin içinde yer almaz. IAU tarafından Plüton cüce gezegen sınıfına alınana dek geçen sürede, Charon, Plüton'un uydusu olarak kabul edilmiştir. Plüton'un bilinen iki küçük uydusu daha vardır, bunlar Nix ve Hydra'dır. Bu uydular 2005'te saptanmıştır. Ayrıca New Horizons uzay aracı Plüton'un Dağlarının 3.500 metre olduğunu bulmuştur ve uydunun içinde Plüton'u bulan kişinin külleri vardır. Bunun nedeni ise kişinin Plüton'a giden uydunun fırlatılışı göremeden önce ölmesidir.
#12- SpaceX'in Roketi Falcon 9 Havada Patladı 02:38
#12- SpaceX'in Roketi Falcon 9 Havada Patladı 6 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, SpaceX'in Roketi Falcon 9'un Havada Patlayış Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Falcon 9 Hakkında Bilgi : Falcon 9, merkezi Kaliforniyanın Hawthorne şehrinde olan SpaceX şirketi tarafından tasarlanıp geliştirilen yeniden kullanılabilir bir fırlatma araçları ailesidir. Bu fırlatma araçları ailesi Falcon 9 v1.0, Falcon 9 v1.1, Falcon 9-R'den oluşmaktadır. Bu yörüngeye-iki-aşamada-çıkan aracın her iki aşaması için de güç, yakıt olarak sıvı oksijen (LOX) ve roket-sınıfı kerosen (RP-1) kullanan roket motorları tarafından sağlanır. Falcon 9'un şu anki haliyle alçak Dünya yörüngesine 13150 kilogram (28990 lb) ağırlığında ve yer istasyonul transfer yörüngesine 4,850 kilogram (10,690 lb) ağırlığında görev-yüklerini taşıyabilmektedir. Her üç Falcon 9 aracı da orta ölçekteki fırlatma sistemleri sınıfındadır. Falcon 9 ve Dragon kapsülü ikilisi birlikte 2008 yılında, NASA'dan UUİ'ye (ISS) malzemeleme götürmek için,Ticari Yörüngesel Taşımacılık (COTS) programı çerçevesinde, Ticari İkmal Hizmetleri (CRS) sözleşmesini kazandılar. UUİ'ye ilk ticari ikmal uçuşu 2012 Ekim ayında fırlatılmıştır. İlk uyarlama olan 1.0 tasarımı 2013 yılında kullanım kalana kadar toplamda beş uçuş gerçekleştirmiştir. SpaceX bu günlerde iyileştirilmiş ve yüzde 60 daha ağır olan bir Falcon 9 fırlatma aracı —Falcon 9 v1.1— kullanmaktadır, bu hali ilk defa 2013 Eylül ayındaki, Falcon 9 uçuşlarının altıncısı olan ispat uçuşunda fırlatılmıştır. Falcon 9 v1.1 uyarlaması Falcon Heavy fırlatma aracına temel oluşturacaktır. Falcon 9 ayrıca, Ticari Mürettebat Nakil Yeteneği sözleşmesi çerçevesinde UUİ'ye NASA astronotlarını taşıyabilmek için, insanlı uçuşa uygunluk alacaktır. Patlama Hakkında Bilgi : SpaceX firmasının Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kargo göndermek için ateşlediği Falcon 9 roketi, ateşlenmesinden 2 dakika sonra infilak etti. SpaceX'in UUİ'ye yedinci kargo görevini temsil eden CRS-7 görevi, başarısızlıkla sonuçlandı. Florida'daki Cape Canaveral üssünden TSİ 17.21'de yapılan ateşlemenin ardından sorunsuz bir şekilde yükselen Falcon 9, saniyede 1 kilometre hıza ulaştıktan birkaç saniye sonra parçalara ayrılarak infilak etti. SpaceX'in Twitter hesabından yapılan ilk açıklamada, 'yükselme esnasında bilinmeyen bir sorun yaşandığı ve sorun hakkında bilgi verileceği' belirtildi. Patlama, roket maksimum basınç noktasına (Max Q) ulaştıktan kısa bir süre yaşandı. NASA, SpaceX'in kazanın nedeni üzerinde çalışma yaptığını ve düzenlenecek basın toplantısında kamuoyuna bilgi verileceğini belirtti. SpaceX, bugün yapılacak ateşleme başarılı olsaydı Falcon 9 ile üçüncü kez dikey iniş denemesi yapacaktı. Roketin iniş denemesi için yüzen platform Florida açıklarında hazır bekliyordu. SpaceX, bugün yaşanan kazanın ardından bugüne kadar gerçekleştirdiği 17'nci ateşlemede ilk kez başarısız oldu. Özel uzay-havacılık sektöründe geçtiğimiz yıl Orbital Sciences firmasının Antares roketi infilak etmiş ve Virgin Galactic'in Spaceship 2 uzay aracı yere çakılmıştı. En son kazanın ardından Boeing ve SpaceX'in gerçekleştireceği 'uzay taksisi' görevleri de tartışmaya açılabilir. İki firma 2017'de başlaması planlanan görevlerde UUİ'ye astronot taşıyacak. Falcon 9'un taşıdığı kargonun da havada infilak etmesinin ardından, yeni kargonun ne zaman ateşleneceği en büyük soruyu teşkil ediyor. Rusya'ya ait Progress uzay aracı, 28 Nisan'da ateşlenmesinin ardından uzay istasyonuna göndereceği kargo ile rotadan çıkmış ve 8 Mayıs'ta Dünya'ya düşmüştü. UUİ'deki mürettebatın yaz sonuna kadar yeterli stoku olduğu biliniyor. Dragon, uzay istasyonuna malzeme götürdüğü gibi tamamlanan deneyleri de getirmekten sorumlu. Dragon uzay aracı uzay istasyonuna götürülmek üzere 1,200 kg'dan fazla gıda ve malzeme taşıyordu. UUİ'de bir yıllık görevde bulunan astronot Scott Kelly, Twitter üzerinden, "Dragon'un ateşlenmesini izledim. Başarısız olması üzücü. Uzay zorlu bir yer" mesajını gönderdi. Dragon, astronotların görevlerinde kullanması ve yerle iletişim kurması için gönderilen iki Microsoft HoloLens gözlüğü de taşıyordu. Uzay aracının patlamasıyla UUİ'de hologram teknolojisinin test edilmesi de zorunlu olarak ertelenmiş oldu.
#18- Atlantis Uzay Mekiği'nin Fırlatılmaya Hazırlanışı 00:38
#18- Atlantis Uzay Mekiği'nin Fırlatılmaya Hazırlanışı 5 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Atlantis Uzay Mekiği'nin Fırlatılmaya Hazırlanış Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Atlantis Uzay Mekiği Hakkında Bilgi : Uzay Mekiği Atlantis, (OV-104) NASA'ya bağlı uzay mekiği filosuna ait uzay aracıdır. İnşa edilmiş olan dördüncü işlevsel mekiktir. İlk uçuşunu Ekim 1985'te gerçekleştirdi. Atlantis son uçuşunu 8 Temmuz 2011'de yapmış ve NASA'nın mekik programı bitmiştir.
#16- Roket'in Üzerindeki Kameradan Uzay 02:46
#16- Roket'in Üzerindeki Kameradan Uzay 4 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Roketin Üzerine Takılan Kameralardan Görüntülenen Uzay Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Roket Hakkında Bilgi : 6 Kasım 2015'te UP Aerospace Inc., yakın mesafedeki 20 metrelik (6 metrelik) uzun SL-10 roketini piyasaya sürdü. Görev: Atmosfere tekrar girişte yükün aerodinamiğini ve kararlılığını test eden Maraia Capsule'yi dağıtın. Roket, 396.000 fit (120.700 metre) yüksekliğe ulaştı ve motorun tükenmesiyle Mach 5.5 (3800mph veya 6115km / s) hızına ulaştı.
#11- Schiaparelli Uzay Aracı'nın Mars'a İnişi 01:56
#11- Schiaparelli Uzay Aracı'nın Mars'a İnişi 4 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Schiaparelli Uzay Aracı'nın Mars'a İniş Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Schiaparelli Hakkında Bilgi : Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos'un ortak projesi olan ExoMars kapsamında Mars'a indirilecek iki araçtan ilki olan Schiaparelli, 19 Ekim'de yüzeye inmiş ancak araçtan bir daha haber alınamamıştı. Günlerdir Mars yüzeyinde kaybettikleri araçlarını arayan Avrupalılara kötü haberi ise NASA verdi. Mars yörüngesine daha önce yerleştirdiği Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uydusu ile yüzeyi tarayan NASA, Schiaparelli'nin parçalanmış gövdesinin fotoğraflarını çekmeyi başardı. Binlerce metreden aşağı düşmüş : MRO'nun, Schiaparelli'nin iniş bölgesinde tespit ettiği ve daha önce orada olmayan siyah krater ve gölgelerin, aracın yüksekten düşerek parçalanmış olduğu şüphesini doğurdu. NASA, parçalanan aracın yerini tam olarak tespit ettiği için, MRO'nun bölge üzerinden yeniden geçişi sırasında daha detaylı ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek için uydunun kameraları ABD dışında başka bir uzay ajansı tarafından Mars'a bir araç indirilmesi çok önemli bir gelişme olarak kabul ediliyordu. Böylece ABD'nin Mars'ı tekeline almasının önüne geçilmiş olacaktı. Ancak Schiaparelli'nin iniş sırasında parçalanmasıyla bu planlar şimdilik suya düştü. ESA ve Roscosmos şimdi önümüzdeki aylarda yola çıkacak ikinci araçtan umutlular. ExoMars programı ile Mars'a ulaşacak yeni araç, Schiaparelli'nin aksine yüzeyde sabit kalmayacak, rahatça hareket ederek çevrede araştırma ve analizler yapabilecek. Programın asıl amacının ise Mars'ta mikrobik hayat olabileceği ihtimaline dair kanıtlar bulmak olduğunun tekrar altını çizelim.
#9- Curiosity'nin Mars Yolculuğu 03:34
#9- Curiosity'nin Mars Yolculuğu 4 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Curiosity Uzay Aracı'nın Mars'a Yaptığı Yolculuğu'nun Simülasyon Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Curiosity Hakkında Bilgi : Curiosity, NASA'nın Mars Bilim Laboratuvarı misyonunun bir parçası olarak Mars'ta Gale kraterinde keşifte bulunan otomobil büyüklüğündeki kâşif robotu. Curiosity kâşif robotu, Mars Bilim Laboratuvarı'nın içinde 26 Kasım 2011 saat 10:02'de (Doğu Zaman Dilimi) Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatıldı ve 6 Ağustos 2012 saat 05:17'de (UTC) başarılı bir şekilde Mars'taki Gale kraterinde Aeolis Palus bölgesine iniş yaptı. Kâşifin iniş yeri 563.000.000 km'lik yolculukla hedefleyip inmek istediği Bradbury iniş bölgesinden 2.4 km ötede gerçekleşti. Kâşifin hedefleri Mars iklimini, jeolojisini incelemek ve Mars'ta daha önce yaşam olup olmadığını araştırmak ve su barınabilirliği ve dünyasal yerleşim ile ileri zamanlarda insansı keşiflerin mümkün olup olmadığını araştırmaktır. Curiosity kelimesi türkçe "merak" anlamına gelmektedir.
#5- SpaceX'in Gezegenlerarası Nakliye Sistemi 04:08
#5- SpaceX'in Gezegenlerarası Nakliye Sistemi 4 izlenme - 3 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, SpaceX'in Gezegenlerarası Nakliye Sistemini Gösteren Bir Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Gezegenlerarası Nakliye Sistemi Hakkında Bilgi : Bu taşıma sistemi ile zamanla Dünya ile Mars arasında ciddi bir ulaşım ağı kurulacak ve Mars'ta koloni kurmanın yolu açılacak. Bu ulaşım ise gelecekte testleri yapılacak ve hayata geçirilecek olan BFR (Big Falcon Rocket) ve BFS (Big Falcon Spaceship) denilen araçlarla gerçekleştirilecek. BFR, fırlatma üslerinden BFS ile fırlatılacak, BFS gerekli yakıt ile uzayda roketten ayrılarak Mars yolculuğuna başlayacak. BFR ise üsse geri dönüp, ikmal için yakıt ya da yeni uzay gemisini alarak yeniden fırlatılacak. Her iki aracın da boyunun 122 metre olacağı belirtiliyor. Ayrıca BFS, saatte yaklaşık 100 bin km hıza ulaşabilecek. Ve Mars atmosferine girdiğinde yaklaşık 1,700 derece sıcaklığa maruz kalacak ve buna dayanabilecek. Tek bir roketin ortalama 1000 kere fırlatılabileceği ve her fırlatmada 100 insan taşıyabileceği söyleniyor. Böylece Mars'a daha uygun fiyatlarla insan taşınabilecek.
#17- Pegasus XL Roketi'nin Fırlatılışı 01:21
#17- Pegasus XL Roketi'nin Fırlatılışı 4 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Pegasus XL Roketi'nin Fırlatılış Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Pegasus XL Roketi Hakkında Bilgi : Bu Pegasus bir hava-başlattı roket tarafından geliştirilen Orbital ATK, eskiden Orbital Sciences Corporation. Yetenekli taşıyan küçük yükleri için 443 kilogram (977 lb) düşük Dünya yörüngesinde, Pegasus, ilk uçakla 1990 ve hala aktif olarak 2016. Aracın oluşur üç katı yakıtlı aşamaları ve isteğe bağlı monopropellant dördüncü aşama. Pegasus taşıyıcı uçaklarını (12.000 m) yaklaşık 40.000 ft çıkmış, birinci aşaması olan süre atmosferde asansör ve tutum den kontrolü sağlamak için kanatları ve kuyruğu vardır. (Yabancı Dilden Çevirilmiştir, Anlamsız Olabilir).
Uzaya Kullanılmış Roket Fırlatmak 53:02
Uzaya Kullanılmış Roket Fırlatmak 3 izlenme - 3 ay önce Uzaya gönderdiği roketleri sağlam bir şekilde dünyaya indirme üzerinde yoğun çalışmalar yapan SpaceX'in denemelerini az çok bilen vardır. Başarılı inişler gerçekleştiren şirket şimdi ilk defa indirdiği roketi tekrardan ilk defa uzaya gönderiyor.
#8- Uzay'dan Atlayan Adam 04:24
#8- Uzay'dan Atlayan Adam 4 izlenme - 2 ay önce Herkese Merhaba Arkadaşlar Sizlere Bu Videomuzda, Uzay'dan Atlayan Adamın Videosunu Paylaşıyorum. Bana Destek Olmak İçin Videoyu Arkadaşlarınızla Paylaşıp Görüşlerinizi Yorum Olarak Bize Bildirmeyi Unutmayınız. Kendinize İyi Bakmanız Dileğiyle Hoşçakalın By By. Uzay'dan Atlayan Adam Hakkında Bilgi : 1969 doğumlu Felix Baumgartner Avusturyalı paraşütçü ve yüksek atlamacıdır. 2004 yılında Millau Viyadüğü, 2006 yılında Turning Torso'dan atlayışlar gerçekleştirdi. 2007 yılında Taipei 101 binasının 91. katından atlayan ilk kişi oldu. Felix, görevi canlı izleyen dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişinin gözleri önünde New Mexico yerel saatiyle 9:31’de kalkış yaptı. Balon ile saatte 39,2 km. ile uzayın sınırına kadar yükseldikten sonra da aşağı atladı. Felix’in paraşütünü açması ve sağ salim yere inmesiyle görev başarıyla tamamlanmış oldu ve ekip de üç dünya rekorunun kırılmasını içeren, aynı zamanda gelecekteki hava-uzay projeleri için bol miktarda araştırma ve veri de sağlayacak olan bu benzersiz başarıyı kutladı. Atlayışını ortalama 1166 km/h hızla toplamda 4 dakika 19 saniyede tamamladı.