Hoşgeldiniz!

sscb

Kozmonot Yuri Gagarin Karşılama Töreni Azerbaycan Türkçesi ile 02:20
Kozmonot Yuri Gagarin Karşılama Töreni Azerbaycan Türkçesi ile 316 izlenme - 8 saat önce
Ağır Yaralı Sovyet Askerinin Son İsteği 08:12
Ağır Yaralı Sovyet Askerinin Son İsteği 19.984 izlenme - 1 yıl önce Nazi Almanyası tarafından bombalanan bir bölgede ağır yaralanan genç sovyet askerinin ölmeden önce istediği son isteğini izliyoruz.
SSCB - İlk ve Son Geçit Gösterileri (1945-1990) 03:39
SSCB - İlk ve Son Geçit Gösterileri (1945-1990) 4.914 izlenme - 1 yıl önce Video alıntıdır. SSCB'nin ilk ve son geçit törenlerini görüyorsunuz.
Sovyetler Birliğinin Son Anları 00:44
Sovyetler Birliğinin Son Anları 4.746 izlenme - 3 yıl önce Gorbaçev'in Sovyetler birliği başkanlığından istifasıyla başlayıp kızıl bayrağın indirilişiyle biten; Sovyetler birliğinin son anları. Tarih 25 Aralık 1991.
Rusya'da Komünist & Anti-komünist Vatandaşların Tartışması (1991) 01:25
Rusya'da Komünist & Anti-komünist Vatandaşların Tartışması (1991) 2.859 izlenme - 10 ay önce 1991 yılına yani SSCB'nin henüz yeni yıkıldığı döneme ait olan bu görüntülerde sokakta bir Komünist ve bir Anti-Komünist vatandaşın ufak çaplı atışması kameralara yansıyor. Görüntüler duayen gazeteci Mehmet Ali Birand'ın 32. gün programına aittir.
1970'lerde Sovyetler Birliği 02:13
1970'lerde Sovyetler Birliği 2.105 izlenme - 1 yıl önce 1970'lerde Sovyetler Birliği'nden insan ve çevre manzaraları.
Nazım Hikmet'in SSCB'de Çocuklarla Sohbeti - 1952 02:30
Nazım Hikmet'in SSCB'de Çocuklarla Sohbeti - 1952 2.396 izlenme - 1 yıl önce 1952 yılında Nazım Hikmet sovyet çocuklarıyla yaptığı sohbette çocuklara Türkiye'nin durumu gibi konuları anlatıyor.
1958'de Küba'da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Fransa'dan Daha Yüksek Seviyedeydi (Besim Tibuk) 09:46
1958'de Küba'da Kişi Başına Düşen Milli Gelir Fransa'dan Daha Yüksek Seviyedeydi (Besim Tibuk) 2.385 izlenme - 1 yıl önce Türkiye'de ''Kronik solcu'' lafını kullanan kesimi sevmem ama iyi lakap bulmuşlar bizim solculara
Bolşevik Parti Marşı 01:39
Bolşevik Parti Marşı 1.251 izlenme - 2 yıl önce ''Marx ve Engels'in dehası Doğacak komünü gördü Lenin özgürlüğün yolunu çizdi Ve büyük Stalin bu yolda liderimiz''
Hidrojen Bombası Testi - 1953 01:56
Hidrojen Bombası Testi - 1953 2.047 izlenme - 3 yıl önce 12 Ağustos 1953'te Sovyetler Birliği tarafından denenen hidrojen bombasının görüntülerini izleyeceksiniz. Hidrojen Bombası, atom bombasından yaklaşık 1000 kat daha güçlüdür ve şu ana kadar deneme haricinde herhangi bir alanda kullanılmamıştır. İlk hidrojen bombasının 1954 yılında, ABD tarafından denendiği bilinse de Sovyetlerin de 1 yıl öncesinden deneme çalışmaları olmuş.
Nazım Hikmet'in Moskova'da Uc 00:35
Nazım Hikmet'in Moskova'da Uc 2.944 izlenme - 2 yıl önce Nazım Hikmet’in, 8 Temmuz 1951’te Moskova’nın kuzeyinde Tuşino havaalanında uçak gösterisini izlediği görüntüleri ortaya çıktı. Nazım Hikmet'in yanı sıra dönemin Sovyet lideri Josef Stalin başta olmak üzere SSCB yönetimi, ünlü isimler de uçak gösterisini izliyor. Görüntüde ünlü şairin yanında Stalin Barış Ödülü alan isimler Heriberto Jara Corona (İspanya), Eugenie Cotton (Fransa) ve Jean Frederic Joliot-Curie (Fransa, ünlü bilim adamı) gözüküyor. Nazım Hikmet'in Joliot-Curie ile birlikte gösteriyi izlediği görülüyor. Yönetmen V.Boykov’un çektiği film 8 Temmuz Sovyet Hava Kuvvetleri Günü vesilesiyle yapılan bayram ve uçak gösterisini anlatıyor. Türkiye’den kaçan Nazım Hikmet'in Moskova’ya 29 Haziran 1951’de geldiği biliniyor. Gösterinin yapıldığı 8 Temmuz’da Nazım Hikmet'in Sovyetler Birliği’ne geldiği 10'uncu günü.
Stalin'in Moskova Metrosu Açılış Konuşması - 15 Mart 1935 06:34
Stalin'in Moskova Metrosu Açılış Konuşması - 15 Mart 1935 1.834 izlenme - 2 yıl önce Stalin Moskova Metrosu'nun başarılı inşası sebebiyle Sovyet devleti adına çalışmada başarılı olanlara ödüller veriyor. Birinciye Lenin Nişanı, ikinciye Kızıl Yıldız Nişanı, üçüncüye Kızıl Öncüler Birliği Bayrağı, dördüncüye SBMK ödülü. İlk dördün dışında kalanlara metroyu hediye ediyor. Moskova Metrosu hakkında kısa bilgi: Moskova Metrosu dünyanın en eski ve en büyük metrolarından biridir. Metronun yapımı komünist işçiler ve Genç Komünistler Birliği (Komsomol) tarafından sürdürülmüştür. Moskova Metrosu dünyanın en çok yolcu taşıyan metrosudur. Her biri sanat harikası olarak kabul edilen 182 istasyonda her gün yaklaşık 13 milyon kadar kişi yolculuk etmektedir. Ayrıca metronun haritasına bakıldığında başka sistemlerde olmayan ilginç bir harita yapısı vardır. Toplam 12 hattın bulunduğu Moskova Metrosu'nda her hattın kendine ait ismi ve rengi bulunmaktadır. Hatlar genellikle Moskova'nın dışından merkezine doğru yönlenmiştir. Sadece çember isimli -ring- hattı (20 km) tüm diğer hatları keserek transfer hattı gibi kullanılmasını sağlamıştır. Ayrıca hattın ismi ve istasyonların isimleri yolculuk sırasında anons edilmektedir. Anonsu yapan kişi erkek ise bindiğiniz trenin yönü Moskova'nın merkezine doğru gidiyor, kadın ise merkezden dışarı doğru gidiyor anlamı taşımaktadır. Ring hattı için erkek anons sesi saat yönünde, kadın anons sesi saatin ters yönünde yol aldığınızı göstermektedir. Ayrıca tüm metro sisteminin neredeyse tamamı yer altında kurulmuştur. Sadece 1, 2 ve 4 numaralı hatlar Moskova Nehri'ni köprüyle geçmektedir ve yeryüzüne çıkmaktadır. Saat sabah 05.30 ile gece 01.00 arasında toplam 19.5 saat aralıksız çalışan Moskova Metrosu, yoğun saatlerde 90 saniye aralıklı seferler yapmaktadır. Moskova Metrosu II. Dünya Savaşı'ndaki Moskova Muharebesi sırasında önemli bir sığınak ve merkez olarak kullanılmıştır. Özellikle Stalin 1941 kışında Alman askerleri başkenti tehdit ederken şehri terk etmemiş ve buradaki karargahından ayrılmayarak savaşmakta olan Sovyet toplumuna moral vermiştir.
SSCB Türkiye'den Toprak Talep Etti mi? 06:20
SSCB Türkiye'den Toprak Talep Etti mi? 1.423 izlenme - 1 yıl önce Sovyetler Birliği'nin Türkiye'den Kars, Ardahan ve Boğazlar'ı talep ettiği söylencesinin Amerikan menşeili bir uydurmaca olduğu üzerine açıklamalar.
Stalin'in Çalışma Kampları ve Çağdaş Kölelik (Yeryüzündeki Cehennem: Gulag) 02:16
Stalin'in Çalışma Kampları ve Çağdaş Kölelik (Yeryüzündeki Cehennem: Gulag) 1.851 izlenme - 2 yıl önce Stalin dönemiyle birlikte Sovyet Birliği'nde yürürlüğe giren uygulamalardan biri de 'gulag'lardı. Yani Türkçe Çalışma Kampları Yönetimi Baş İdaresi. 25 Nisan 1930 tarihinde kurulan bu yargı ve infaz sistemiyle muhalif kişilerin toplumdan soyutlanması hedefleniyordu. Tutukluların büyük bölümü Sovyet karşıtı propaganda ile suçlanıyor ve "halk düşmanı" olarak isimlendiriliyordu. Pek çoğu Sibirya'da yer alan bu kamplara gönderilenlerin yüzde 80'i daha ilk aylarda yaşamını yitiriyordu. Bunun başlıca nedeni ise yetersiz beslenme ve ağır çalışma koşullarıydı. Kamplarda kerestecilik ve madencilik en yaygın faaliyetlerdi. Gulag madeninde çalışmaya zorlanan bir kişinin günlük üretim kotası zaman zaman 13 tona kadar çıkabiliyordu. Buna karşın mahkûmlara verilense; sadece 300 gram kara çavdar ekmeği, 27 gram et, 170 gram patatesti. Üstelik dondurucu soğuğa rağmen gerekli kıyafet verilmiyor, tıbbi yardım almalarına müsaade edilmiyordu. -----Muhaliflere Ömür Boyu Şüpheli Damgası----- Bir çalışma kampında veya hapishanede tutulanlar için, mahkûmiyet sonrası iş seçenekleri de fazla değildi. Daha önce mahkum olmak, yeniden yargılanma olasılığını içinde barındırıyordu. Gizli polis teşkilatı açısından siyasi tutuklular, tahliye olduktan sonra izlenmesi gereken "baş belaları"ydı. Kamplardan tahliye edilenlerin çoğuna büyük şehirlere yerleşmek de yasaklanmıştı. Hayatlarını çalışma kampında geçirenler, eski mesleki becerilerini ve çevrelerini kaybetmiş olarak tahliye oluyordu. 1930-1953 yılları arasında yirmi milyon insanın kapatıldığı ve bunların on iki milyonunun yaşamını yitirdiği gulag'lar, yeryüzünde insan eliyle yaratılan "cehennem" olarak da adlandırılıyor. Muhalif yazar Aleksander Soljenitsin'in başından geçenleri anlattığı "Gulag Takımadaları" adlı roman kamplardaki pek çok insanlık dışı mumaleleyi gözler önüne sermiş ve dünya çapında geniş yankı uyandırmıştı. Kamplarda yaşananlar filmlere de konu oldu. Çalışma kamplarını anlatan son film 2010 yılında çekilen Özgürlük Yolu'ydu. Peter Weir'in yönettiği film dondurucu soğuğa rağmen kamplardan kaçarak kurtulmaya çalışan bir grup mahkûmun öyküsünü anlatıyor.
Sovyetlerin Stalingrad'da Uyguladığı Psikolojik Savaş 03:27
Sovyetlerin Stalingrad'da Uyguladığı Psikolojik Savaş 2.603 izlenme - 3 yıl önce Efsanenin doğrulunu destekleyek bir kaynak olmasa bile Sovyetlerin II. Dünya Savaşında uyguladığı alternatif çözümler meşhurdur. Ve yine efsaneye göre Sovyetler Birliği Kızıl Ordusu, şehre yerleştirdiği dinletme cihazları ile bu kaydı dinletiyordu. General Vasili Çuykov "Volga'nın ötesinde bir vatan yok" diyordu ve Mareşal Jukov'un uyguladığı başarılı taktikler ve soğuk hava Alman 6. Ordusunu kuşatmıştı. Almanlar dışarıdan kuşatmayı yarıp 6. Orduyu kurtarmaya yeltendiyse de başarılı olamadı. Savaş Sovyetler Birliği inisiyatifine geçmişti. Kuşatılan 6. Orduya, şehre yerleştirilen dinletme cihazlarıyla teslim ol çağrısı yapıldı. Ancak Mareşal Paulus'un 6. Ordusu teslim olmayı reddedip, kuşatmanın yarılmasını bekliyordu. Sovyetler uygulanan teslim çağrısının yetersiz olduğunu düşünüp, Almanlara psikolojik baskı yapmaya başladı. Dinletme cihazları her zamanki teslim çağrısı kaydının aksine başka kayıt çalıyordu. "Her yedi saniyede bir Alman ölür, Stalingrad bir toplu mezar." Durmadan tekrar eden bu kayıt askerler üzerinde çok etkili oluyor, onların savaşma azmini kırıyordu. Stalingrad Savaşında 1 milyona yakın kayıp veren Mihvet Kuvvetleri, her yedi saniyede bir Almanın öldüğünü doğruluyordu. Hitler, 6. Ordu Generali Paulus'a teslim olmayı yasaklamıştı. Durum çaresiz görünüyordu. Paulus teslim olmaya karar vermişti. Hitler akıllı bir hamle yapıp, Paulus'a şöyle bir not yolladı; "Seni Mareşal yapıyorum ve unutma ki hiç bir Alman Mareşali esir alınmadı." Ancak bu bile 6. Ordunun yok edilmesine engel olamadı. Paulus teslim olmuş, Almanlar savaş boyunca bir daha belini doğrultamamıştı.
Moskova Savaşı - Stalin'in Şehri Terk Etmesi 01:22
Moskova Savaşı - Stalin'in Şehri Terk Etmesi 2.456 izlenme - 2 yıl önce İkinci Dünya Savaşı tüm hızıyla devam ediyordu ve Barbarossa Harekâtı başarıya ulaşmak üzereydi. Naziler zafere ulaşmak üzereydiler çünkü Moskova'ya 20 KM'ye kadar yaklaşmış ve oraya kadar bütün Komünist Rusya'yı almışlardı. Stalin de şehri işte böyle terk etme kararı alıp şehri terk edince, bunun haberi Hitler'e gitmiş ve Hitler şunu söylemiştir: "Kremlin'i öyle bir bombalayın ki, komünizmin sonu geldiğini herkes görsün!.." Evet bu sözler halkı için mutluluk verdi ama işler beklenildiği gibi de olmamıştı. Komünist Rusya'nın acımasız kışı bastırmış ve Nazileri yavaşlatmıştı. Yiyecek, mermi, silah ve yakıt sevkiyatının o karda kışta hemen gelmesi mümkün değildi. Ayrıca Nazilerin üniformaları da böyle bir kış için tasarlanmış değildi. Naziler kış iyice bastırınca geri çekilmeye başladılar tıpkı Napolyon gibi ve Tayfun Harekâtı başarısızlıkla sonuçlandı...
Nazım Hikmet Ran - Bakü televizyonu (1957) 03:06
Nazım Hikmet Ran - Bakü televizyonu (1957) 1.817 izlenme - 3 yıl önce Ünlü şairimizin 1957 yılının şubat ayında Bakü televizyonunda yaptığı yayının bir kısmını izliyoruz.
Çözülmenin Şafağında Enternasyonal (1986) 01:05
Çözülmenin Şafağında Enternasyonal (1986) 928 izlenme - 1 yıl önce Sovyetler Birliği Komünist Partisinin son genel sekreteri Gorbaçov, Demokratik Almanya'nın son lideri Honecker ve marşı zoraki söylediği adeta her halinden belli olan bir adet Yeltsin. Ya da sadece fazla alkol almıştır bilemeyiz tabi...
White Tiger Filmi: Tiger vs. T-34 05:18
White Tiger Filmi: Tiger vs. T-34 2.153 izlenme - 2 yıl önce İkinci Dünya Savaşı başlamıştır. Adolf Hitler, Barbarossa Harekâtı emrini vermiş ve Nazi Almanyası tüm gücüyle Komünist Rusya'ya saldırmaya başlamıştır. Naziler dört bir koldan tüm hatları yararak ilermeye devam etmektedir. Bu sahnede, o dönemlerde yaşanmış bir çatışmadır. Film'deki sahne hikayesi; 1940 yılının ilk aylarında Rus tankları, Almanların efsane tankı Beyaz Kaplan (White Tiger/Belyy tigr) tarafından tek tek imha edilmektedir. Ruslar, aniden ortaya çıkan ve arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolan olan Beyaz Kaplan’ın sırrını bir türlü çözememektedirler. Ivan Ivanovich Najdjonov, Beyaz Kaplan’ın saldırısında tankının içinde vücudunun % 90’ı yanmış halde bulunan bir tank sürücüsüdür. Tedavisinden sonra hafızasını yitirmiş ve geçmişinde adının ne olduğu, kaçıncı birlikten olduğu gibi şeyleri hatırlamamaktadır ama bir tek şeyi iyi yapmaktadır o da tank sürücülüğü. Rus komutanlar Beyaz Kaplan’ın bir an önce bulunup yok edilmesini istemektedir. Bunun için kendi tanklarından bir tanesinin zırhını ve silah kapasitesini arttırıp, Beyaz Kaplan’ın peşine düşmesini planlamaktadırlar. Bu görev için Ruslar en iyi 3 askerini seçerler: Tank şöförü Teğmen Najdjonov, nişancı Çavuş Kriuk ve yükleyici er Berdiev’den oluşan bir tim kurarlar. Görevi belli:Beyaz Kaplan’ı bulup yok etmek. Artık Sibiryanın bataklıklarla dolu ormanlarında, tıpkı iki keskin nişancının yaptığı gibi, iki tank arasında da köşe kapmaca başlamıştır.
Mehter Takımı & Kızıl Ordu Korosu - Katyuşa 03:17
Mehter Takımı & Kızıl Ordu Korosu - Katyuşa 1.527 izlenme - 2 yıl önce Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan bir anlaşma ile 2008 yılı "Rusya'da Türk Kültür Yılı" olarak kutlanmıştır. Buna bağlı olarak da Rusya'nın Kazan, Krasnodar ve Moskova şehirlerinde dünyanın en eski askerî bandosu olan Mehter Takımı ile dünyanın en gaz korolarından Kızıl Ordu Korosu "Birlikte Dostluk Konseri" adı altında konserler vermiştir. İşte bu konserlerden birine göz atıyoruz şimdi. 20 Ekim 2008 günü Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda gerçekleştirilen konser elbetteki muhteşemdi, özellikle Genç Osman ve Katyuşa yorumları. Sitede o günkü konsere ait olan ve müzik halinde bulunan Katyuşa'nın (http://bit.ly/MeApcI) videosunu yüklemek de bana nasipmiş. Mehter Başı: Kürşat Tuncay Kızıl Ordu Korosu Şefi: Viktor Yeliseyev Organizasyon: İleri Organizasyon AŞ
Ukrayna Sovyetler Zulmünü Unutmadı (Holodomor Katliamı) 02:27
Ukrayna Sovyetler Zulmünü Unutmadı (Holodomor Katliamı) 1.699 izlenme - 2 yıl önce Ukrayna'nın Sovyetler döneminde yaşadığı en büyük şüphesiz, Holodomor. Holodomor, Ukrayna dilindeki anlamıyla "açlıkla öldürmek". Bu kavram; 1923-1933 yılları arasında Ukrayna'da milyonlarca insanın ölümüne neden olan açlık dönemini anlatmak için kullanılıyor. -----3 Milyon 900 Bin İnsan Açlıktan Öldü----- O yıllarda, kooperatif tarım uygulamalarını kabul etmeyen Ukrayna köylüsü zorlamalar karşısında tarımdan vazgeçerek, üretimi durdurdu. Ancak bunun yaratacağı sonuçları umursamayan Josef Stalin'nin başında bulunduğu Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) yönetimi 1932'de 1 milyon 700 bin, 1933'te ise 1 milyon 800 bin ton tahıl ihraç etti. Kıtlık haberleri de sansürlenerek dünyadan gizlendi. Bir anlamda yaşanan büyük felakete göz yumuldu. Ukrayna adaleti yıllar sonra görülen davada, eski Sovyet lideri Stalin'i bu büyük dramın sorumlusu ilan etti. Kiev İstinaf Mahkemesi, 2010 yılı başında karara bağladığı davada, Josef Stalin'i "halkın hayat koşullarını yapay olarak kötüleştirerek soykırımı organize etmekten" suçlu buldu. Mahkeme sürecinde yapılan araştırmaya göre; Holodomor olarak adlandırılan felakette yaşamını yitirenlerin sayısı 3 milyon 900 bin olarak açıklandı. Ancak pek çok araştırmacı o dönemde Ukrayna ve Rusya'da açlık nedeniyle ölenlerin toplam sayısının 10 milyona yakın olduğunu savunuyor. Stalin'in Ukrayna mahkemesi tarafından soykırımından suçlu bulunması ülkede yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Karar Ukrayna milliyetçilerini memnun ederken, komünist parti mahkeme kararına tepki gösterdi. -----Holodomor Soykırım Olarak Tanınıyor----- 2010'un Mayıs ayında Zaporojye kentindeki Ukrayna Komünist Partisi Bölge Teşkilatı binası önüne Stalin'in iki buçuk metrelik bir heykeli dikildi. Heykelin dikilmesiyle birlikte Ukrayna'daki Stalin tartışmaları da alevlendi. Ve tartışmalı heykel, aynı yılın sonunda bombalı bir saldırının hedefi oldu. Başkent Kiev'in 750 kilometre güneydoğusunda bulunan kentte meydana gelen patlama sonucunda Stalin heykeli tamamen yıkıldı. Saldırıyı Ukrayna milliyetçilerinin kurduğu "Üçdiş" adlı organizasyon üstlendi. Rusya, Ukrayna'nın Holdomor'un bir soykırım olarak tanınmasına taleplerine karşı çıkıyor. Ancak Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve 20'den fazla ülke yaşananları soykırım olarak kabul ediyor.
Sovyetler Birliği'ne Açılan İlk Mc Donalds (1990) 02:07
Sovyetler Birliği'ne Açılan İlk Mc Donalds (1990) 1.478 izlenme - 3 yıl önce 1990 yılında Sovyetlerin çökmesine bir yıl kala başkent Moskova'ya açılan ilk Mc Donalds şubesi aynı zamanda kapitalizmin Sovyetler Birliği'ne ilk ayak basışı olarak da anlamlandırılabilir.İnsanların ilgisi ise dikkatte şayan.
Sovyet Kızıl Ordu - Renkli Görüntüler 04:10
Sovyet Kızıl Ordu - Renkli Görüntüler 1.958 izlenme - 3 yıl önce Kızıl Ordu veya Bolşevik Ordusu 1918 - 1946 yılları arasındaki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin silahlı kuvvetleri. Rus İç Savaşı'nda Bolşeviklerin silahlı kuvvetleriydi ve 1922 yılında Sovyetler Birliği'nin resmi ordusu oldu."Kızıl" ismi İşçi Sınıfı'nı temsil ediyordu. Bu ad 25 Şubat 1946 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri olarak değiştirildi. Bu ad silahlı kuvvetlerin genelini kapsamaktadır.
Berlin - 14 Mayıs 1945 04:57
Berlin - 14 Mayıs 1945 1.513 izlenme - 3 yıl önce Savaştan yenik çıkan Almanya'nın başkenti Berlin'in görüntüleri. Berlin Muharebesi, Sovyetler Birliği'nin II. Dünya Savaşı sonlarında düzenlediği genel taarruzlardan biri olan Berlin Stratejik Taarruz Harekâtı sonunda gerçekleşen muharebedir. Avrupa Cephesi'ndeki son genel taarruz olmamakla birlikte, Nazi Almanyası'nın kayıtsız şartsız teslimiyle sonuçlandığı için savaşı bitiren muharebe olarak kabul edilmektedir. Berlin Harekâtı, sadece Berlin'i almak için girişilen bir harekât değildi. Esas olarak üç Sovyet cephesi kuvvetlerinin, halen Alman kontrolünde olan Elbe Nehri'nin doğusundaki Alman topraklarının işgalini amaçlıyordu. Elbe, Alman topraklarını kuzeyden güneye kabaca ikiye bölmektedir. Berlin Muharebesi ise, kentin Kızıl Ordu birliklerince ele geçirilmesi içindi, çatışmalar kent sınırları içinde gerçekleşti ve Avrupa Cephelerinde savaşın sonunu getirdi.
Elena Vaenga & Alena Petrovskaya - Katyusha 02:06
Elena Vaenga & Alena Petrovskaya - Katyusha 1.381 izlenme - 3 yıl önce Çoğu insanın beğeniyle dinlediği bir Rus halk şarkısı olan Katyusha'yı bir de Elena Vaenga ve Alena Petrovskaya ikilisinden dinliyoruz. Rastsvetali yabloni i gruşi, Poplıli tumanı nad rekoy. Vıhodila na bereg katyuşa, Na vısokiy bereg, na krutoy. Vıhodila, pesnyu zavodila Pro stepnogo sizogo orla. Pro togo, kotorogo lyubila, Pro togo çi pisma beregla. Oy tı pesnya, pesenka deviçya, Tı leti za yasnım solntsem vsled İ boytsu na dalnem pograniçe Ot katyuşi pereday privet. Pust on vspomnit devuşku prostuyu, Pust uslışit, kak ona poyot, Pust on zemlyu berejet rodnuyu, A lyubov katyuşa sberejyot. Rastsvetali yabloni i gruşi, Poplıli tumanı nad rekoy. Vıhodila na bereg katyuşa, Vıhodila na bereg krutoy...
Doğu Cephesi - Stalingrad Muharebesi Renkli Görüntüler 02:47
Doğu Cephesi - Stalingrad Muharebesi Renkli Görüntüler 1.606 izlenme - 3 yıl önce Stalingrad Muharebesi, Stalingrad Meydan Muharebesi ya da Stalingrad Savaşı, II. Dünya Savaşı’nın Doğu Cephesi'nde, Mihver ordularıyla Kızıl Ordu arasında, Stalingrad kenti için yapılan savaştır. Hemen hemen tüm tarihçiler tarafından II. Dünya Savaşı’nın kesin dönüm noktalarından biri olarak kabul edilir.Bu savaş, tarafların tüm güç ve azimlerini ortaya koydukları, kıran kırana süren ve sonuçta, toplam kayıpların neredeyse iki milyona ulaşmasıyla askeri tarihin en kanlı savaşları arasında yer almaktadır.Savaşın sonu Almanya açısından bir yıkım oldu. Mihver güçlerin savaşı kendi lehlerine döndürmeleri çabasında bir dönüm noktasıydı ve Doğu Cephesi'nde Alman zaferini olanaksız kıldı.Doğu Cephesi'ndeki Mihver kuvvetleri toplamının neredeyse dörtte biri bu muharebe sırasında kaybedilmiştir.
Leonid Brejnev - Haydar Aliyev Buluşması 04:33
Leonid Brejnev - Haydar Aliyev Buluşması 589 izlenme - 1 yıl önce Sovyetler Birliği Komünist Partisinin Genel Sekreteri ve Sovyetlerin lideri Leonid Brejnev Azerbaycan SSC'de Azerbaycan Komünist Partisinin Merkez Komitesinin lideri Haydar Aliyev ile görüşüyor. Lenin posterli coşkulu bir halk karşılamış Brejnev'i. Ayrıca Aliyev kendisinin elinden Sovyetler Birliği'nin en önemli madalyalarını ve ödüllerini almıştır.
1972 Olimpiyat Oyunları Dramatik Final (ABD vs SSCB) 05:40
1972 Olimpiyat Oyunları Dramatik Final (ABD vs SSCB) 891 izlenme - 3 yıl önce
Grup Yorum - Enternasyonal Marşı (Türkçe) 03:42
Grup Yorum - Enternasyonal Marşı (Türkçe) 947 izlenme - 2 yıl önce Sovyetler Birliğinin 1922'den 1944'e kadar ulusal marş olarak kullandığı Enternasyonal Marşı'nın Grup Yorum tarafından Türkçeleştirilmiş halini dinleyeceğiz. İyi dinlemeler!
Dünya Futbol Tarihinin En Onursuz Golü (Şili & SSCB) 00:31
Dünya Futbol Tarihinin En Onursuz Golü (Şili & SSCB) 1.116 izlenme - 3 yıl önce ''Şili'de, Salvador Allende'nin başkanlık ettiği Halk Birliği (Unidad Popular) iktidarı 1973 yılında faşist general Augusto Pinochet liderliğindeki askeri darbeyle devrilmişti. Darbenin ardından yaklaşık 40 bin kişi başkent Santiago'daki Şili Stadyumu'nda toplanmış ve aralarında dünyaca ünlü müzisyen Victor Jara'nın da bulunduğu çok sayıda kişi burada işkence görmüş, öldürülmüştü... Aynı yıl, Sovyetler Birliği'nin, 1974 Dünya Kupası elemeleri için aynı stadyumda oynaması gereken bir maç vardı. Sovyetler Birliği söz konusu stadyumda maç yapmayı reddedince, Şili takımı sahaya tek başına çıkmış. Tribünlerde ise yaklaşık 15 bin asker ve darbeci rejimin davetlileri yerlerini almış. 21 Kasım 1973'teki maç, Avusturyalı hakem Erich Linnemayr'ın düdüğüyle başlamış. Şilili oyuncular, videoda görülebildiği üzere, paslaşarak rakip takım kalesine doğru ilerlemiş ve takım kaptanı Francisco Valdes Şili'yi 1-0 öne geçmiş. Dönemin kuralları gereğince, karşı takımın santra yapmaması üzerine maç sona erdirilmiş ve maç skoru 2-0 olarak kayda geçirilmiş.''