Hoşgeldiniz!

sürrealist

Ezginin Günlüğü - Düşler Sokağı 04:35
Ezginin Günlüğü - Düşler Sokağı 8.232 izlenme - 8 yıl önce Akıl ile akıl dışı arasında çizgiyi yok etmek. Çeşitli motif ve simgeler kullanarak büyülü ve de çocuksu bir dünya yaratmayı denedim.
Le Sang d'un Poete (Bir Şairin Kanı) - 1930 50:31
Le Sang d'un Poete (Bir Şairin Kanı) - 1930 689 izlenme - 2 yıl önce Şair, romancı, oyun yazarı ve ressam olan Jean Cocteau'nun yönetmenliğini yaptığı film, ''Orpheus Üçlemesi'' adı verilen bir dizi filminin de ilkidir. Karmaşık ve rüyayı andıran yapısıyla, Bir Şairin Kanı, David Lynch gibi yönetmenlerin sinemasına ilham vermiştir. Kostüm tasarımını devrin ünlü modacısı Coco Chanel yapmış, travesti şovmen Barbette de rol almıştır. Yapımcısı Vikont Charles Noailles, filmin hristiyanlık karşıtı mesajlar içerdiğine dair söylentiler yaygınlaşınca katolik kilisesinden aforoz edilme tehdidi almış, bu nedenle film bir yıl gecikmeyle gösterime girebilmiştir. Süre: 55 dk.
Sürrealist Açılım 02:22
Sürrealist Açılım 479 izlenme - 3 yıl önce Yeşilçam da sürrealist açılım için gerekli 4 temel unsur bulunmaktadır. 1-Bikinili bir bayan 2-Slip Mayolu tercihen bıyıklı bir jön 3-Deniz,kum,güneş 4-Kafasına güneş geçmiş bir senarist
Walt Disney ve Salvador Dali Destino (Safkan Sürrealizm İçerir) 06:31
Walt Disney ve Salvador Dali Destino (Safkan Sürrealizm İçerir) 222 izlenme - 2 yıl önce Walt Disney'in Salvador Dali'nin çalışmalarından yaptığı eşsiz bi kolaj sitede arayıp bulamayınca bu eksiği hemen kapatayım dedim. SALVADOR DALİ... Bir deliyle benim aramdaki tek fark benim deli olmayışımdır. On yaşında izlenimci teknikleri öğrenmiştir. Madrid Kraliyet Akademisine girmiş, uyumsuz davranışları nedeniyle birkaç defa akademiden kovulmuştur. Daha sonraki hayatını belirleyecek dönüm noktası olan sürrealizm ile tanışmıştır. Freud tarafından geliştirilen psikanalizden derinden etkilenen Dali tüm hayatı boyunca bağlı kalacağı eleştirel paranoya anlayışını geliştirerek gerçeküstücülüğe önemli katkılarda bulunmuştur. Dali, 1934te Belleğin Israrı - Yumuşak Saatler resmi ünlü Modern Sanatlar Müzesinin yolunu tuttuğunda tam beş yıldır Parisli gerçeküstücüler grubunun içerisinde yer almıştır. Yumuşak Saatler alamet-i farikalarından biri haline geldi, bu imajı başka resimlerinde, grafiklerinde ve tiyatrolar için tasarladığı sahne düzenlemelerinde tekrarlamıştır. Dalinin resimleri, her türlü mantığın ve rasyonel düşüncenin ötesinde, açıklanması imkânsız imajlarla ve şifrelerle dolu düşsel vizyonların gün ışığına çıkarılmış hallerine benzer. Bir deliyle benim aramdaki tek fark, benim deli olmayışımdır diyen Dali, kendisini resim yapan bir rüya fotoğrafçısı olarak tanımlamıştır. Dali monografisinde sadece sıradışı bir kişiliği tanımak değil aynı zamanda resim sanatını alt üst eden bir dahi ile karşılaşmanın büyüsü de mevcuttur.
Sürrealist A 03:36
Sürrealist A 135 izlenme - 6 yıl önce ..
Jan Svankmajer - Picnic With Weissmann 10:41
Jan Svankmajer - Picnic With Weissmann 95 izlenme - 3 yıl önce Çek sürrealist sanatcı Jan Svankmajer'ın 1968'de yapmış olduğu Picnic With Weissmann adlı kısa metrajlı süreal (gerçek üstü) film ile insanlar eşyaların esiri olduğunu göstermeye çalışmıştır.
nefes 02:25
nefes 234 izlenme - 7 yıl önce dip not filmin sonunda geçen kitap okunan bölüm ''yaratıcının havasından tek bir nefes bile almışsam ve rastlantıları zorlayan o göksel zorunluluktan bir yıldız dansı yapmak istemişsem..arkamdan gelen gök gürültüsüyle fakat boyun eğerek izleyen yaratıcı yıldırımın gürlemesiyle bir daha gülmüşsem... '' böyle buyurdu zerdüşt. f. nietzsche
Bohemya'da Stalinizmin Ölümü 09:57
Bohemya'da Stalinizmin Ölümü 126 izlenme - 2 yıl önce 1990 yılında, şu an bize göre yaşayan en büyük sürrealist yönetmen olan Švankmajer, The Death of Stalinism in Bohemia – Bohemya’da Stalinizm’in Ölümü isimli on dakikalık stop motion/animasyon kısa filmini, “Bir ajit-prop” alt başlığıyla yaptı. 1948 Sovyet işgalinden 1989`da `Kadife Devrim`e kadar Çekoslavakya tarihine kendi sürrealist sanat anlayışı ve politik görüşünü birleştirerek bakan yönetmen, II. Dünya Savaşı sonrası paylaşımdan başlayarak 89daki Kadife Devrim’le birlikte, ülkedeki Stalinizm’in ölümünü gösteriyor. Ameliyat masasında kesilen Stalin büstünden, tek tipleştirilmiş işçilere, çetrefilli bir film bu. Jan Švankmajer, yetmişli yıllarda Prag Sürrealist Grubu’na katıldı. Sürrealizmi sadece bir estetik hareket olarak değil; politik görüş, ideoloji olarak benimsedi. Bu yanıyla o da (sürrealist) bir militan sinemacı sayılır nazarımızda.
Sürrealist Ne Olcek 02:53
Sürrealist Ne Olcek 131 izlenme - 6 yıl önce
Sürrealist 01:38
Sürrealist 64 izlenme - 8 yıl önce serrealist