Hoşgeldiniz!

tapir

Apocalypto - Tapir Tuzağı Sahnesi 00:46
Apocalypto - Tapir Tuzağı Sahnesi 1.759 izlenme - 3 yıl önce Apocalypto filminin can alıcı sahnelerinden bir tanesi karşınızda. Ronaldinho ya benzeyen arkadaşımız peşindeki azılı gurubun liderini alt ediyor . Apocalypto, Mel Gibson'ın Maya uygarlığı hakkında çektiği 2006 yapımı bir filmdir. Filmde kullanılan dil günümüzde Yukatan Yarımadasında 800.000 kişi tarafından konuşulan Yukatek Mayacasıdır. Vikipedi Yayın tarihi: 8 Aralık 2006 (Amerika Birleşik Devletleri) Yönetmen: Mel Gibson Dil: Yukatek Mayacası Film müziğinin bestecisi: James Horner Oyuncular: Rudy Youngblood, Dalia Hernández, Raoul Trujillo, Diğer Senaryo: Mel Gibson, Farhad Safinia
Dünyanın En Tuhaf  Burunlu 5 Hayvanı 02:50
Dünyanın En Tuhaf Burunlu 5 Hayvanı 808 izlenme - 3 yıl önce Dünya’nın En Acayip Burnuna Sahip 5 Hayvanı Doğa ana hakikaten yeryüzünde yarattığı tuhaf canlılarla bizleri nasıl şaşırtacağını bilir. Bunlardan biri de zaten insanoğludur. Eğer tuhaf hayvanlardan konuşmaya başlarsak görürüz ki günlük hayatta olandan çok daha farklıdırlar. Bahse girerim ki bu tuhaf hayvanların çoğu hakkında, özellikle de tuhaf burunlu olanlarıyla ilgili çok fazla şey bilmiyorsunuz. Bu arada suda yaşayan canlılarda, bahsettiğimiz bu tuhaf burunlu canlıların çokta gerisinde değildir. Bir kurbağa kadar küçük olanlardan bir fil kadar büyük canlılara kadar uzanır bu sıra. Bu videoda bizler onların burunlarına gördükçe onların niçin böyle bir buruna sahip olduğunu anlayacak ve merakımızı gidereceğiz. Öncelikle bu canlıların tuhaf burnu için diyebileceğimiz şey; onlar burunlarını nefes almak, kurbanlarını avlamak, karşı cinsle çiftleşmek, yemek, içmek, kendi bölgelerini korumak amacıyla dövüşmek için kullandıkları olacaktır. Bu canlılardan bazılarının burnu ürpertici görünebilir ama yinede bu onların burunlarının ilginç olduğu gerçeğini değiştirmez. Şimdi daha fazla lafı uzatmadan Dünya’nın En Acayip Burnuna Sahip 5 Hayvanını anlatalım. Bakalım neler öğreneceğiz. 1. Proboscis Monkeys (Uzun Burunlu Maymunlar) : Uzun burunlu maymunlar maymun ailesinde en uzun burunlu maymunlardandır. Uzun burunlu maymunların burunları 17 cm’e kadar ulaşabilmektedir. Öyle ki bazen burunları ağızlarının üzerine kadar sarkabilir. Ayrıca burunlarını dişilerle çiftleşmek için onları cezbetme amacıyla kullanırlar. Bu maymun türünün nesli tükenme tehlikesi altındadır ve IUCN Kırmızı Listesindedir. 2. Mandril: Köpeksi maymun ailesindendir. Mandrillerin burunları beyaz, kırmızı ve mavi renkteki şeritlerle bezenmiştir. Erkek mandriller ile kıyaslandığında dişiler biraz daha mat renktedirler. 3. Çekiç başlı köpekbalığı: Bu sıra dışı köpekbalığı ağzı boyunca dışarı doğru bir çıkıntı yapan burna sahiptir. Burunları koklamanın daha ötesinde işlere yarar. Çekiç başlı köpekbalıkları bu tuhaf burunlarıyla kurbanlarını yakalamadan önce yerlerini tespit ederler. Bu köpekbalıkları burunları sayesinde diğer tür köpek balıklarına göre avlarını daha kesin şekilde algılarlar. Çünkü burun delikleri kokunun yönünü kusursuz olarak belirlemelerine yardım eder. 4. Fil Faresi: Bir diğer ilginç hayvan ise fil faresidir. Fil faresi ne bir faredir ne de bir fildir. Ama her ikisiyle ilişkili bir hayvandır. Genellikle yer seviyesinde uzun, etkili ve de itici görünümlü burnuyla avlanır. Daha çok örümcek ve böceklerle beslenir. 5. Tapir: Domuza benzeyen bu hayvanlar otçuldurlar. Burunlarıyla kavrayabilen tapirlerin burunları hafif, uzun ve yüksek derecede esnektir. Burunları yemek ararken her yöne hareket edebilir ve de bükülebilir. Ayrıca burunlarıyla çalıları ve alçak ağaçların dallarıyla yapraklarını yakalayarak yiyebilirler.
Her Gün Masaj Yapılan Tapirler - Bursa Hayvanat Bahçesi 04:04
Her Gün Masaj Yapılan Tapirler - Bursa Hayvanat Bahçesi 94 izlenme - 11 ay önce Güney Amerika'dan 'ne getirilen Brezilya tapirlerine her gün belirli saatlerde özel masaj yapılıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin Güney Amerika barınağında kapibaralar ve karınca yiyenlerle beraber yaşayan 3 Brezilya tapiri ilgi odağı oldu. Tapirlere her gün belirli saatlerde özel masaj yapılıyor. Masajla yan yatıp ayaklarını yukarı doğru iyice kaldıran tapir büyük keyif yaşıyor. Öyle ki bakıcısının masajıyla havyanın yüz hatlarının değişmesi gözlerden kaçmıyor. Bakıcıların elleriyle beslediği tapirlerle aralarında sıcak bağ kurulduğunu dile getiren yetkililer, "Aralarında çıkan kavgalarda yaralar, bereler oluşabiliyor. Herhangi olumsuz bir durumda hemen tedavi ediliyor. Hayvanlarla insanların aralarındaki sıcak bağı burada çok net görebiliyoruz " diye konuştu. Brezilya tapirleriyle birlikte yaşayan dünyanın en büyük faresi kabul edilen kapibaralara da bakıcılar özel ilgi gösteriyor.