Hoşgeldiniz!

tarihi yerler

Topkapı Sarayı Tarihçesi 01:49
Topkapı Sarayı Tarihçesi 1.085 izlenme - 3 yıl önce Topkapı Sarayı, Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezi. İstanbul fatihi II. Mehmed tarafından 1460-1478 yılları arasında inşa ettirilen ve zaman içerisinde bazı ilavelerin yapıldığı sarayda, Osmanlı padişahları ve saray halkı 19. yüzyıl ortalarına kadar ikamet ediyor. 1850’li yılların başında mevcut saray 19. yüzyılın devlet protokolü ve merasimlerine ilişkin gereksinimleri karşılamakta yetersiz kalınca Saray, Boğazdaki Dolmabahçe Sarayı’na taşınıyor. Ancak Saltanat hazinesi, Mukaddes Emanetler ve imparatorluk arşivleri Topkapı Sarayı’nda muhafaza edildiği için devlet törenleri burada yapılmaya devam ediyor. Topkapı Sarayı, hanedanlık 1922 yılında kaldırıldıktan sonra, 3 Nisan 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle müzeye dönüştürülüyor. Saray, Tarihî Yarımada’da 1985 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesi'ne giren tarihi eserlerin başında geliyor.Topkapı Sarayı'nın planının belirlenmesinde Osmanlı devlet felsefesi ile Saray-tebaa ilişkisinin büyük rolü olmuş. Ayrıca, sarayın ilk inşa edildiği dönemde, Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan II. Murad'ın Tunca Nehri kenarında yaptırmış olduğu ve günümüze sadece kalıntıları ulaşan Edirne Sarayı'nın planından olduğu kadar ihtişamından da esinlenildiği biliniyor. Topkapı Sarayı’nın planı; çeşitli avlular ve bahçeler arasında devlet işlerine ayrılmış daireler, hükümdarın ikametgâhı olan bina ve köşkler ile sarayda yaşayan görevlilere mahsus binalardan oluşuyor.
gelinkaya beldesi 02:49
gelinkaya beldesi 3.248 izlenme - 9 yıl önce
Efes Antik Kenti Nasıl Kuruldu? 00:56
Efes Antik Kenti Nasıl Kuruldu? 76 izlenme - 5 ay önce Atina kralı Kodros'un cesur oğlu Androklos, Ege'nin karşı yakasını keşfetmek ister. Önce, Delfi kentindeki Apollon Tapınağı'nın kahinlerine danışır. Kahinler ona, balık ve domuzun işaret ettiği yerde bir kent kuracağını söyler. Androklos bu sözlerin anlamını düşünürken Ege'nin lacivert sularına yelken açar. Kaystros Nehri'nin ağzındaki körfeze geldiklerinde karaya çıkmaya karar verirler. Ateş yakarak tuttukları balıkları pişirirlerken çalıların arasından çıkan bir yabandomuzu, balığı kaparak kaçar. İşte kehanet gerçekleşmiştir. Burada bir kent kurmaya karar verirler...” İşte Efes’in üç bin yıllık kuruluş hikayesi Hadrianus (Hadriyanus)Tapınağı’nın kapısındaki frizlerde böyle anlatılır… Kehanet gerçekleşmiş, kent kurulmuştur. Şimdi üzerinde gezdiğimiz, yapılarını hayranlıkla izlediğimiz bu kent hala dimdik ayakta…
Şanlıurfa 04:24
Şanlıurfa 832 izlenme - 8 yıl önce şanlıurfanın tarihi yerleri
Görülmesi Gereken Yerler - Çorum 07:00
Görülmesi Gereken Yerler - Çorum 690 izlenme - 9 yıl önce tarihi yerler -
Tarihi yerler 00:38
Tarihi yerler 349 izlenme - 6 yıl önce Tarihi yerler
*ordu* 00:40
*ordu* 815 izlenme - 9 yıl önce ...güzel ordumuzun gezilesi görülesi cmekanları...
Tarihi Yerler 04:24
Tarihi Yerler 494 izlenme - 8 yıl önce şanlıurfa ve ilçelerinin tarhi yerleri
Efes Antik Kenti -  Büyük Antik Tiyatro 01:35
Efes Antik Kenti - Büyük Antik Tiyatro 41 izlenme - 5 ay önce Büyük Tiyatro Şüphesiz ki şu an üzerinde bulunduğumuz devasa yapı, Efes Ören Yeri’nin en güzel yapılarından biri. Bu dev tiyatro 150 metrelik çapı ve 24 bin kişilik kapasitesi ile dünyanın en büyük açık hava tiyatrosu…Tiyatro, Efes’te turistlerin en çok ilgisini çeken ve vakit geçirdikleri mekan… Antik Tiyatro, akustik denemelerine de sahne oluyor. Kimi gruplar el çırparak bu denemeyi yaparken, kimileri de şarkı söylemeyi tercih ediyor.Biraz tiyatronun geçmişine gidelim… Yapının inşasına Helenistik dönemde başlanmış. Roma döneminde İmparator Domitianus ile Traianus, zamanında yapılan yenileme çalışmalarıyla birlikte bu devasa yapı önce iki, daha sonra üç katlı görkemli bir cepheye sahip olmuş.Panayırdağı'nın batı yamacına kurulan tiyatro yapısının, liman yönü olan batıya bakması ise, tesadüf değil. Böylece, limana gemi ile gelen ziyaretçiler şehrin en büyük yapısı olan bu devasa tiyatroyu, çok uzak mesafeden görülebiliyormuş. İşte bu konumuyla antik tiyatro, şehirde her zaman ayrıcalıklı olmuş. Tiyatro, şehrin odak noktası olması, toplanma merkezi olarak kullanılması ve sahne olduğu artistik, atletik performanslar ile de büyük öneme sahip. Tiyatro, imparatorluk çağında aynı zamanda gladyatörler arenası olarak da kullanılmış. Antik tiyatro aynı zamanda, tanrıça Artemis ve din adamlarının kullandığı tören yolu üzerinde önemli bir durak olmuş. Bu görkemli yapı, St. Paul’ün de vaazlarını verdiği bir mekan... Efes halkı için önemli bir buluşma yeri olan bu yapıdan, bu özelliği ile Yeni Ahit’te, gümüş heykel üreticilerinin St. Paul'e karşı düzenlediği ayaklanmaların merkezi olarak söz ediliyor.
İstanbul'un Şahane Görüntüler Eşliğinde Tarihi Yerleri 04:17
İstanbul'un Şahane Görüntüler Eşliğinde Tarihi Yerleri 179 izlenme - 2 yıl önce Diyanet Başkanlığının İstanbul Camileri için hazırladığı o muhteşem tarihi eser videoyu izlemeden geçmeyin. İstanbul Boğazı'nın ve tarihi yarım adanın o eşsiz manzarasını izlerken büyük keyif alacaksınız. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Sivas 05:05
Sivas 231 izlenme - 4 yıl önce Sivas Tarihi Yerler 2014-05-09 23:14:55 günü Alacahanfm kanalına yüklediğim 'Sivas' başlıklı videoyu izleyin. Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/kanal/Alacahanfm kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler...
Kınacızade Konağı 07:37
Kınacızade Konağı 929 izlenme - 9 yıl önce kınacızade konağı klip
Topkapı Sarayı Sünnet Odası 00:33
Topkapı Sarayı Sünnet Odası 229 izlenme - 3 yıl önce Revakların bir ucunda Revan Köşkü, diğer ucunda ise, sünnet odası bulunuyor. Haliç tarafındaki manzaraya bakan Sünnet Odası adı verilen köşk, 1640 yılında, Sultan İbrahim tarafından yaptırılmış.Şehzadelerin sünnet düğünleri için kullanıldığı için Sünnet Odası adıyla anılan yapı, Osmanlı çini sanatının eşsiz örnekleri ile bezeli… Cephedeki 1529 yılına tarihlenen Uzak Doğu etkili mavi – beyaz yekpare çini panolar müstesna çini örneklerinden.
Topkapı Sarayı Sofa Köşkü 00:45
Topkapı Sarayı Sofa Köşkü 226 izlenme - 3 yıl önce Sofa Köşkü, 17. yüzyıl sonlarına doğru, Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı düşünüldüğünden yapıya, Mustafa Paşa Köşkü de deniliyor. Surlar üzerine oturtulan ahşap ve iki bölümlü olan Sofa Köşkü, bahçeye açılan bir divanhane…Sultanlar köşkten, alt bahçelerdeki spor oyunlarını seyreder ve eğlenceler düzenletirlerdi. İşte sultanların spor oyunlarını izledikleri taht… Köşk, özellikle sarayda “Halvet” ilan edilerek yapılan büyülü gece ve gündüz eğlencelerinde harem halkına açılırdı. Sofa Köşkü, alt yapısı bir köşe burcu olan Bağdat Köşkü’ne surlar ve kule ile bağlanıyor.
Türkiye’de Görülmesi Gereken Antik Kentler 11:17
Türkiye’de Görülmesi Gereken Antik Kentler 154 izlenme - 3 yıl önce Ülkemizin dünyanın medeniyetlerinin çoğunluğunun yaşadığı bir yer olduğunu düşünürseniz, zengin bir kültüre sahip olduğumuzu çok daha iyi anlarsınız. Fakat, ne yazık ki pek çok tarihi eserimiz yurt dışında ki müzelerde sergileniyor. İşte mutlaka görülmesi gereken antik kentlerimiz ;
Kınacızade Konağı 04:00
Kınacızade Konağı 538 izlenme - 9 yıl önce ankara kalesinde bulunan tarihi değerlere önem veren kınacızade konağının klibi
Kınacızade Konağı 2 03:37
Kınacızade Konağı 2 536 izlenme - 9 yıl önce ankara kalesinde bulunan kınacızade konağı için ses tv den sn. gonca ertugrul'un çekmiş olduğu kliptir.
Efes Antik Kenti - Varius Hamamı 00:38
Efes Antik Kenti - Varius Hamamı 17 izlenme - 5 ay önce Aşk evi, Varius Hamamı ve ortasında sütunlarla süslü havuz olan umumi tuvalet yapısı yan yana. Efesteki en büyük hamamlardan biri olan Varius Hamamı,1926 yılındaki kazılarda ortaya çıkarılmış. Bu hamam dönemin en önemli yapılarından bir tanesi… Yapıldıktan sonra, gymnasium olarak da kullanılmış olan bu yapıda, soğuk, ılık ve sıcak kısımlar, dinlenme, okuma ve oturma odaları da varmış. Bizans devrinde tamir gören hamamın bir nişinde, hamamı Hıristiyanlık döneminde onartmış olan Skolastika’nın heykeli bulunuyor.
Gürcü Mimarisiyle Maçahel Camii 05:43
Gürcü Mimarisiyle Maçahel Camii 94 izlenme - 3 yıl önce Halen mevcut cami 1855 yıllarında çığ felaketi sırasında yıkılan ve yerine yapılan camidir. İlk caminin yapılış tarihi kesin bilinmemekte olup, Osmanlı Padişahı II Mahmud (1808-1839) döneminde (Miladı 1819 senesinde) Batum Vilayetinin Macahel Kazasındaki eski ismi Hartvisi, şimdiki ismi Camili Köyü Camisi için yazılan bir İmam-Hatip görevlendirme beratı (Beratı Hümayun) okunmak sureti ile yapılış tarihi ile ilgili yaklaşık bilgilere ulaşılmıştır. Bu berat bilgilerinden hareketle caminin yapılış tarihi Miladı 1819’ dan önce olduğu ifade edilmektedir. Çığ felaketi sonucu yıkılmış cami keresteleri yeni yapılan caminin tavanında kullanılmış, eksik kalan kısımların köylüler tarafından samanlıklar, serenderler ve ambarlar bozularak 1855 yılında Arhavili ustalar tarafından tamamlanmıştır. Halen ibadete açık olup 1 adet İmam-Hatip ve 1 adet Müezzin- Kayyım Kadroları ve görevlileri bulunmaktadır.
Efes Antik Kenti Tarihi 01:24
Efes Antik Kenti Tarihi 13 izlenme - 5 ay önce Efes’in tarihi MÖ 6000’e kadar uzanıyor. Bu dönem, neolitik dönem olarak da adlandırılan Cilalı Taş Devri’ni kapsıyor. Klasik Yunan döneminde İyonya'da on iki şehrinden biri olan Efes’te yapılan son araştırmalar ve kazı çalışmaları, şehirde Hitit dönemine ait yerleşimler olduğunu gösteriyor. Efes’in Hitit dönemdeki adı ise, Apasas. Büyük bir liman kenti olan Efes’te MÖ 1050 yılı ile birlikte Yunanistan’dan gelen göçmenler yaşamaya başlıyor. Bugün üzerinde yürüdüğümüz ve yapılarını hayranlıkla izlediğimiz Efes ise, MÖ 300 yıllarında Büyük İskender’in generellaerinden biri olan Lysimakhos (Liysimakos) tarafından kuruluyor. Lysimakhos, kenti Miletli Hippodamos'un bulduğu "Izgara Plan"a göre yeniden kurmuş. Bu plana göre, kentteki bütün cadde ve sokaklar birbirini dik olarak kesiyor. Efes de para basılan antik kentlerden bir tanesi. Efes, Roma’dan özerk olarak, Apameia Kibotos (Apameya Kibotos) şehri ile ortak para bastırmış ve bu iki şehir, klasik dönemdeki Küçük Asya'nın parlayan yıldızları olmuş. Bu şehirler, dönemlerinde o kadar yükselmiş ki, bu hızlı yükseliş yarı özerk davranmalarına neden olmuş. Hellenistik dönemde ve Roma çağlarında en görkemli günlerini yaşayan Efes, Roma İmparatoru Augustus (Agustus) zamanında, mermerden yapılmış anıtsal yapılarla donatılmış.
Efes Antik Kenti - Celsus Kütüphanesi 01:29
Efes Antik Kenti - Celsus Kütüphanesi 13 izlenme - 5 ay önce Celsus Kütüphanesi görkemli işçiliği ile Efes Ören Yeri’nin en bilinen yapısı. Döneminin en zengin kütüphanelerinden biri olan Celsus ile ilgili çalışmalar 1970 yılında arkeolog Strocka (Şıtroka) ve yüksek mimar Hueber (Huber) tarafından başlatılmış. Kütüphanenin mimari bir şaheser olan ön yüzünün ayağa kaldırılması ile birlikte bu çalışmalara 1978 yılında son verilmiş. Roma Dönemi’nde 110 - 135 yılları arasında inşa ettirilen bu yapı iki katlı. Celsus kalıntıları üzerinde yapılan çalışmalar, ön cephenin iki katlı görünmesine rağmen, aslında üç katlı olduğunu gösteriyor. Kütüphanenin zamanında yaklaşık olarak 14 bin kitaba sahip olduğu düşünülüyor. Celsus’daki el yazması eserler, rulolar halinde, galerilerden oluşan üst katlarda muhafaza ediliyormuş. Okuma salonu, 3’üncü yüzyılda bölgeyi etkileyen depremler sırasında yanmış; fakat daha sonra tamir edilmiş. Celsus’un ön cephesinin yine Orta Çağ'da yaşanan bir deprem sonucu yıkıldığı sanılıyor. Depremde ön cephesi haricinde diğer kısımları yıkıldığı için bu görkemli yapı oldukça uzun bir süre bir çeşmenin arka duvarı olarak kullanılmış. Merdiven korkuluklarındaki yazıtlardan elde edilen bilgilere göre M.S. 110 yılında konsül olan Gaius Julius Aquila, kütüphaneyi babası Gaius Celsus Polemaeanos heroonu olarak inşa ettirmiş. Aquila, Celsus’un bakımı ve kitap alımı için ise, 25 bin dinar miras bırakmış. Milattan sonra 135 yıllarında Aquila’nın varisleri Celsus’u nihayet tamamlamış. Celsus’un mermerden yapılmış olan lahiti, büyük orta nişin altındaki tonozlu alt yapıda halen görülebiliyor. ki katlı olan kütüphanenin ön cephe kolonları arasında yer alan dört kadın heykeli bu muhteşem yapıya adını veren Celsus’un kişisel erdemleri sayılan, bilgelik, karakter, yargılama gücü ve deneyim özelliklerini simgeliyor.
Efes Antik Kenti - Oktagon 00:31
Efes Antik Kenti - Oktagon 12 izlenme - 5 ay önce Kuretler caddesi üzerinde ilgimizi çeken bir diğer yapı da Oktagon… 9 metre uzunluğundaki bu kare kaide, mermer bir lahitle gömülmüş olan genç bir kadının mezar odası… Bu kadının büyük bir olasılıkla Kleopatra’nın Efes’te öldürülen kız kardeşi IV. Arsinoë olduğu düşünülüyor…Selam sana değerli Eutropius diye başlayan bu yazı ise, İmparator Valentianus, Valens, ve Gratianus’un, tarihçi Eutropius’ a mektubu…
Fethiye'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler ve Antik Kentleri 01:09
Fethiye'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler ve Antik Kentleri 69 izlenme - 3 yıl önce Türkiye'nin en büyük turizm merkezlerinden birisi olan Fethiye'de tatil anlayışınızın dışında farklı aktviteler yapmanız mümkün. Fethiye'yi bu kadar önemli bir turizm yapan etkenlerin en önemlisi elbette deniz ve binlerce yıllık tarihi. İşte Fethiye tatilinizin mutlaka bir parçası olması gereken tarihi yerleri mutlaka ziyaret edin. Sizler için Fethiye'nin mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerini bir araya topladık ve önem sırasına göre sıraladık.
Trabzontarihiyerler 04:40
Trabzontarihiyerler 132 izlenme - 8 yıl önce trabzondaki tarihi yerler
Birisi Macera Mı Dedi? (Selami Çevik) 05:43
Birisi Macera Mı Dedi? (Selami Çevik) 185 izlenme - 9 yıl önce "hayatta eline geçen her anı değerlendirmektir asıl mutluluğun sırrı..."
Conkbayırı  Muharebesi Atatürk'ün saati Çanakkale zaferi şehitlik programı Aykut öğretmen 03:31
Conkbayırı Muharebesi Atatürk'ün saati Çanakkale zaferi şehitlik programı Aykut öğretmen 3 izlenme - 1 ay önce Aykut öğretmen Conkbayırı Muharebesi Atatürk'ün saati Çanakkale zaferi şehitlik programı Aykut öğretmen çanakkale gezisi,ören yeri,çanakkale kültür gezisi,tarihi yerler,conkbayırı,conk bayırı muharebesi Yeni videolardan haberdar olun ABONE OLUN. Emeğe Saygı Çerçevesinde Videoyu Beğenip Paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızla destek olursanız katkı sağlamış olursunuz. Müzik Malzemeleri ile ilgili özel sitemden dan tüm müzik malzemelerini inceleyebilirsiniz. www.aykutilter.com Bana telefon ile ulaşabilirsiniz. 0532 3222351 Mektebim Okulları 560 öğrenci ve eğitim kadrosu ile Çanakkalede. Rehber Ahmet Şenol Özbek Seyahat acentası Seyahat firması İntedu Duygu Bayam Conkbayırı Muharebesi, 7 Ağustos 1915 tarihinde Anzak ve İngiliz birliklerinin Conk Bayırı Osmanlı mevzilerine taarruzlarıyla başlayan ve 10 Ağustos 1915 tarihine kadar süren çarpışmalardır. İçindekiler 1 Öncesi 2 7 Ağustos 3 8 Ağustos Anzak taarruzu 4 9 Ağustos 5 10 Ağustos 6 Dipnotlar 7 Kaynakça Öncesi İtilaf Devletleri'nin 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadası’na yaptıkları çıkartmalar ardından Mayıs ayı sonlarına kadar kanlı çatışmalar olmuştu. Osmanlı savunması, Birleşik Donanma’nın çok yoğun topçu desteğinde girişilen bu taarruzlar karşısında hatlarını birkaç yüz metre geri çekmek zorunda kalmışsa da inatçı bir direnme göstermişti. Bu birkaç yüz metrelik ilerlemeler, İtilaf Devletlerinin Akdeniz Yurtdışı Seferi Kuvvetleri’ne, hiç beklenmedik ölçüde ağır kayıplara mal olmuştu. Mayıs sonlarında ise Osmanlı savunması iyice pekişmiş, mevziler Avrupa cephesinde olduğu gibi kilitlenmişti. Akdeniz Yurtdışı Seferi Kuvvetler komutanı General Sır Ian Hamilton, cephelerdeki bu kilitlenmeyi kırabilmek için Müttefik üst komutanlıklarından sürekli olarak takviye birlikler istemektedir. Bu talepler karşısında bazı birlikler izleyen iki ay içinde bölgeye aktarılmıştır. General Hamilton, takviye birlikleri iki cephede kullanmaya karar vermiştir. Bölgeye aktarılan birliklerin bir bölümüyle Anzak Kolordusu’nun 2. tümeni takviye edilecek ve Arıburnu Cephesi’nin kuzey yanından bir çevirme taarruzuna girişilecektir. Takviye kuvvetlerin ağırlıklı bölümü ise Arıburnu Cephesi’nin kuzeyinde karaya çıkarılarak yeni bir cephe açılacaktır. Her iki operasyona aynı gün yani 6 Ağustos 1915 tarihinde başlanılması planlanmıştır. Takviyeli Anzak 2. Tümeni’nin girişeceği bu çevirme taarruzu, Sarı Bayır Harekâtı olarak bilinir. Sarı Bayır Harekâtı, Müttefiklerin “Sarı Bayır” olarak adlandırdıkları Kocaçimen Tepesi – Besim Tepe – Conk Bayırı ve Düztepe hattının işgal edilmesini amaçlamaktadır. Anzak kuvvetleri, iki kol halinde cephenin sol kesiminden kuzey yönünde ilerleyecek, daha sonra sola çark ederek doğu yönünde ilerlemelerini sürdüreceklerdir. Daha güneyde olan sağ kol Şahintepe üzerinden Conkbayırı’nı ele geçirecektir. Sol kol ise Ağıldere'de ikiye ayrılarak Kocaçimen Tepesi’ni ve Besim Tepe’yi ele geçirecektir. Anzak Tümeni sağ kol görev kuvvetinin Conk Bayırı Osmanlı mevzilerine karşı giriştikleri taarruzlar ve Osmanlı kuvvetlerinin karşı taarruzları Conk Bayırı Muharebeleri olarak bilinir. 7 Ağustos Plana göre General F.E. Johnston komutasındaki sağ taarruz kolu, 7 Ağustos günü sabaha karşı Şahin Sırtı üzerinden Conk Bayırı’na taarruz edecek ve tepeyi gün doğmadan bir saat önce, yaklaşık 03:30’da işgal etmiş olacaktı. Ancak özellikle Yayla Tepe’deki Osmanlı direnmesi nedeniyle ileri hareket gecikmelerle sürdürülebilmişti. Öte yandan saat 04:30’da taarruz kolunun bir taburu da yolunu kaybetmiş, buluşma noktası olan Şahin Sırtı’na ulaşamamıştı. General Johnston, saat 06:30’a kadar bu taburu beklemiştir. Gece boyu işitilen silah sesleri Osmanlı karargâhlarını alarma geçirmişti. Arıburnu Cephesi’nin kuzey kesimindeki sırtlar üzerinden kuvvetli düşman kollarının ilerlemekte olduğu yönünde raporlar alan Kuzey Grup Komutanı Esat Paşa, elindeki tek ihtiyat tümeni olan 9. Tümen komutanı Albay Hans Kannengiesser’e, tümenin üç alayından ikisiyle Conkbayırı’na hareket emri vermiştir.
Conkbayırı  Muharebesi Atatürk'ün saati Çanakkale zaferi şehitlik programı Aykut öğretmen 02:34
Conkbayırı Muharebesi Atatürk'ün saati Çanakkale zaferi şehitlik programı Aykut öğretmen 3 izlenme - 1 ay önce Aykut öğretmen Conkbayırı Muharebesi Atatürk'ün saati Çanakkale zaferi şehitlik programı Aykut öğretmen çanakkale gezisi,ören yeri,çanakkale kültür gezisi,tarihi yerler,conkbayırı,conk bayırı muharebesi Yeni videolardan haberdar olun ABONE OLUN. Emeğe Saygı Çerçevesinde Videoyu Beğenip Paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızla destek olursanız katkı sağlamış olursunuz. Müzik Malzemeleri ile ilgili özel sitemden dan tüm müzik malzemelerini inceleyebilirsiniz. www.aykutilter.com Bana telefon ile ulaşabilirsiniz. 0532 3222351 Mektebim Okulları 560 öğrenci ve eğitim kadrosu ile Çanakkalede. Rehber Ahmet Şenol Özbek Seyahat acentası Seyahat firması İntedu Duygu Bayam Conkbayırı Muharebesi, 7 Ağustos 1915 tarihinde Anzak ve İngiliz birliklerinin Conk Bayırı Osmanlı mevzilerine taarruzlarıyla başlayan ve 10 Ağustos 1915 tarihine kadar süren çarpışmalardır. İçindekiler 1 Öncesi 2 7 Ağustos 3 8 Ağustos Anzak taarruzu 4 9 Ağustos 5 10 Ağustos 6 Dipnotlar 7 Kaynakça Öncesi İtilaf Devletleri'nin 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadası’na yaptıkları çıkartmalar ardından Mayıs ayı sonlarına kadar kanlı çatışmalar olmuştu. Osmanlı savunması, Birleşik Donanma’nın çok yoğun topçu desteğinde girişilen bu taarruzlar karşısında hatlarını birkaç yüz metre geri çekmek zorunda kalmışsa da inatçı bir direnme göstermişti. Bu birkaç yüz metrelik ilerlemeler, İtilaf Devletlerinin Akdeniz Yurtdışı Seferi Kuvvetleri’ne, hiç beklenmedik ölçüde ağır kayıplara mal olmuştu. Mayıs sonlarında ise Osmanlı savunması iyice pekişmiş, mevziler Avrupa cephesinde olduğu gibi kilitlenmişti. Akdeniz Yurtdışı Seferi Kuvvetler komutanı General Sır Ian Hamilton, cephelerdeki bu kilitlenmeyi kırabilmek için Müttefik üst komutanlıklarından sürekli olarak takviye birlikler istemektedir. Bu talepler karşısında bazı birlikler izleyen iki ay içinde bölgeye aktarılmıştır. General Hamilton, takviye birlikleri iki cephede kullanmaya karar vermiştir. Bölgeye aktarılan birliklerin bir bölümüyle Anzak Kolordusu’nun 2. tümeni takviye edilecek ve Arıburnu Cephesi’nin kuzey yanından bir çevirme taarruzuna girişilecektir. Takviye kuvvetlerin ağırlıklı bölümü ise Arıburnu Cephesi’nin kuzeyinde karaya çıkarılarak yeni bir cephe açılacaktır. Her iki operasyona aynı gün yani 6 Ağustos 1915 tarihinde başlanılması planlanmıştır. Takviyeli Anzak 2. Tümeni’nin girişeceği bu çevirme taarruzu, Sarı Bayır Harekâtı olarak bilinir. Sarı Bayır Harekâtı, Müttefiklerin “Sarı Bayır” olarak adlandırdıkları Kocaçimen Tepesi – Besim Tepe – Conk Bayırı ve Düztepe hattının işgal edilmesini amaçlamaktadır. Anzak kuvvetleri, iki kol halinde cephenin sol kesiminden kuzey yönünde ilerleyecek, daha sonra sola çark ederek doğu yönünde ilerlemelerini sürdüreceklerdir. Daha güneyde olan sağ kol Şahintepe üzerinden Conkbayırı’nı ele geçirecektir. Sol kol ise Ağıldere'de ikiye ayrılarak Kocaçimen Tepesi’ni ve Besim Tepe’yi ele geçirecektir. Anzak Tümeni sağ kol görev kuvvetinin Conk Bayırı Osmanlı mevzilerine karşı giriştikleri taarruzlar ve Osmanlı kuvvetlerinin karşı taarruzları Conk Bayırı Muharebeleri olarak bilinir. 7 Ağustos Plana göre General F.E. Johnston komutasındaki sağ taarruz kolu, 7 Ağustos günü sabaha karşı Şahin Sırtı üzerinden Conk Bayırı’na taarruz edecek ve tepeyi gün doğmadan bir saat önce, yaklaşık 03:30’da işgal etmiş olacaktı. Ancak özellikle Yayla Tepe’deki Osmanlı direnmesi nedeniyle ileri hareket gecikmelerle sürdürülebilmişti. Öte yandan saat 04:30’da taarruz kolunun bir taburu da yolunu kaybetmiş, buluşma noktası olan Şahin Sırtı’na ulaşamamıştı. General Johnston, saat 06:30’a kadar bu taburu beklemiştir. Gece boyu işitilen silah sesleri Osmanlı karargâhlarını alarma geçirmişti. Arıburnu Cephesi’nin kuzey kesimindeki sırtlar üzerinden kuvvetli düşman kollarının ilerlemekte olduğu yönünde raporlar alan Kuzey Grup Komutanı Esat Paşa, elindeki tek ihtiyat tümeni olan 9. Tümen komutanı Albay Hans Kannengiesser’e, tümenin üç alayından ikisiyle Conkbayırı’na hareket emri vermiştir.
Troia Ören yeri Bilgi Çanakkale Gezisi Aykut ilter'in Kamerasından Ortam Videosu Belgesel 00:35
Troia Ören yeri Bilgi Çanakkale Gezisi Aykut ilter'in Kamerasından Ortam Videosu Belgesel 3 izlenme - 1 ay önce Aykut öğretmen Troia Ören Yeri Bilgi Çanakkale Gezisi Aykut ilter'in Kamerasından Ortam Videosu Belgesel Aykut öğretmen aykut ilter öğretmen,müzik ve eğitim,çanakkale gezisi,truva troia örenyeri,ören yeri,truva atı,çanakkale kültür gezisi Yeni videolardan haberdar olun ABONE OLUN. Emeğe Saygı Çerçevesinde Videoyu Beğenip Paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızla destek olursanız katkı sağlamış olursunuz. Müzik Malzemeleri ile ilgili özel sitemden dan tüm müzik malzemelerini inceleyebilirsiniz. Bana telefon ile ulaşabilirsiniz. Çanakkale Truva (Troia) Örenyeri Truva (Troia) Örenyeri İzmirli ünlü ozan Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarının anayurdu, binlerce yıllık geçmişi olan Troas ve Troia kenti, Çanakkale İli, Tevfikiye Köyü yakınlarındadır. Burası, günümüzde Hisarlık adıyla bilinmektedir. 15 Nisan / 2 Ekim Yaz Açılış Saati: 09:0015 Nisan / 2 Ekim Yaz Kapanış Saati: 19:30 3 Ekim / 14 Nisan Kış Açılış Saati: 08:003 Ekim / 14 Nisan Kış Kapanış Saati: 17:00 Tatil Günü: Yok Giriş Ücreti: 25 TL T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Adres : Tevfikiye Köyü, Çanakkale E-posta : canakkalemuze@kulturturizm.gov.tr Tel : +90 (286) 217 23 71 - 217 82 05 E-bilet Satın Al»
Troia Ören yeri Bilgi Çanakkale Gezisi Aykut ilter'in Kamerasından Ortam Videosu Belgesel 05:30
Troia Ören yeri Bilgi Çanakkale Gezisi Aykut ilter'in Kamerasından Ortam Videosu Belgesel 3 izlenme - 1 ay önce Aykut öğretmen Troia Ören Yeri Bilgi Çanakkale Gezisi Aykut ilter'in Kamerasından Ortam Videosu Belgesel Aykut öğretmen aykut ilter öğretmen,müzik ve eğitim,çanakkale gezisi,truva troia örenyeri,ören yeri,truva atı,çanakkale kültür gezisi Yeni videolardan haberdar olun ABONE OLUN. Emeğe Saygı Çerçevesinde Videoyu Beğenip Paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızla destek olursanız katkı sağlamış olursunuz. Müzik Malzemeleri ile ilgili özel sitemden dan tüm müzik malzemelerini inceleyebilirsiniz. Bana telefon ile ulaşabilirsiniz. Çanakkale Truva (Troia) Örenyeri Truva (Troia) Örenyeri İzmirli ünlü ozan Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarının anayurdu, binlerce yıllık geçmişi olan Troas ve Troia kenti, Çanakkale İli, Tevfikiye Köyü yakınlarındadır. Burası, günümüzde Hisarlık adıyla bilinmektedir. 15 Nisan / 2 Ekim Yaz Açılış Saati: 09:0015 Nisan / 2 Ekim Yaz Kapanış Saati: 19:30 3 Ekim / 14 Nisan Kış Açılış Saati: 08:003 Ekim / 14 Nisan Kış Kapanış Saati: 17:00 Tatil Günü: Yok Giriş Ücreti: 25 TL T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Bir yıl boyunca Müzekart ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Adres : Tevfikiye Köyü, Çanakkale E-posta : canakkalemuze@kulturturizm.gov.tr Tel : 90 (286) 217 23 71 - 217 82 05 E-bilet Satın Al»
Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü 00:33
Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü 73 izlenme - 3 yıl önce Karşımızda Mecidiye Köşkü var. Topkapı Sarayı’nda yapılan en son padişah köşkü olan yapı Nigoğos Balyan tarafından Sultan Abdülmecid zamanında, 1858 yılında yapılıyor. Mecidiye Köşkü, Topkapı Sarayı’nda yapılan törenlere katılan padişahların kabul ve dinlenme mekanı olarak tasarlanıp, 15.yy’dan kalma bir başka köşkün üzerine inşa ediliyor. Fransız bahçe köşklerini anımsatan Mecidiye Köşkü, Ihlamur Köşkü ile büyük benzerlikler gösteriyor.