Hoşgeldiniz!

tarihi yerler

Topkapı Sarayı Tarihçesi 01:49
Topkapı Sarayı Tarihçesi 662 izlenme - 2 yıl önce Topkapı Sarayı, Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezi. İstanbul fatihi II. Mehmed tarafından 1460-1478 yılları arasında inşa ettirilen ve zaman içerisinde bazı ilavelerin yapıldığı sarayda, Osmanlı padişahları ve saray halkı 19. yüzyıl ortalarına kadar ikamet ediyor. 1850’li yılların başında mevcut saray 19. yüzyılın devlet protokolü ve merasimlerine ilişkin gereksinimleri karşılamakta yetersiz kalınca Saray, Boğazdaki Dolmabahçe Sarayı’na taşınıyor. Ancak Saltanat hazinesi, Mukaddes Emanetler ve imparatorluk arşivleri Topkapı Sarayı’nda muhafaza edildiği için devlet törenleri burada yapılmaya devam ediyor. Topkapı Sarayı, hanedanlık 1922 yılında kaldırıldıktan sonra, 3 Nisan 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle müzeye dönüştürülüyor. Saray, Tarihî Yarımada’da 1985 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesi'ne giren tarihi eserlerin başında geliyor.Topkapı Sarayı'nın planının belirlenmesinde Osmanlı devlet felsefesi ile Saray-tebaa ilişkisinin büyük rolü olmuş. Ayrıca, sarayın ilk inşa edildiği dönemde, Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan II. Murad'ın Tunca Nehri kenarında yaptırmış olduğu ve günümüze sadece kalıntıları ulaşan Edirne Sarayı'nın planından olduğu kadar ihtişamından da esinlenildiği biliniyor. Topkapı Sarayı’nın planı; çeşitli avlular ve bahçeler arasında devlet işlerine ayrılmış daireler, hükümdarın ikametgâhı olan bina ve köşkler ile sarayda yaşayan görevlilere mahsus binalardan oluşuyor.
gelinkaya beldesi 02:49
gelinkaya beldesi 3.199 izlenme - 8 yıl önce
Şanlıurfa 04:24
Şanlıurfa 821 izlenme - 7 yıl önce şanlıurfanın tarihi yerleri
İstanbul'un Şahane Görüntüler Eşliğinde Tarihi Yerleri 04:17
İstanbul'un Şahane Görüntüler Eşliğinde Tarihi Yerleri 125 izlenme - 10 ay önce Diyanet Başkanlığının İstanbul Camileri için hazırladığı o muhteşem tarihi eser videoyu izlemeden geçmeyin. İstanbul Boğazı'nın ve tarihi yarım adanın o eşsiz manzarasını izlerken büyük keyif alacaksınız. "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için >www.izlesene.com/mplay< kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Tarihi yerler 00:38
Tarihi yerler 343 izlenme - 4 yıl önce Tarihi yerler
Görülmesi Gereken Yerler - Çorum 07:00
Görülmesi Gereken Yerler - Çorum 680 izlenme - 8 yıl önce tarihi yerler -
*ordu* 00:40
*ordu* 813 izlenme - 8 yıl önce ...güzel ordumuzun gezilesi görülesi cmekanları...
Sivas 05:05
Sivas 229 izlenme - 3 yıl önce Sivas Tarihi Yerler 2014-05-09 23:14:55 günü Alacahanfm kanalına yüklediğim 'Sivas' başlıklı videoyu izleyin. Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/kanal/Alacahanfm kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler...
Tarihi Yerler 04:24
Tarihi Yerler 489 izlenme - 7 yıl önce şanlıurfa ve ilçelerinin tarhi yerleri
Topkapı Sarayı Sofa Köşkü 00:45
Topkapı Sarayı Sofa Köşkü 151 izlenme - 2 yıl önce Sofa Köşkü, 17. yüzyıl sonlarına doğru, Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı düşünüldüğünden yapıya, Mustafa Paşa Köşkü de deniliyor. Surlar üzerine oturtulan ahşap ve iki bölümlü olan Sofa Köşkü, bahçeye açılan bir divanhane…Sultanlar köşkten, alt bahçelerdeki spor oyunlarını seyreder ve eğlenceler düzenletirlerdi. İşte sultanların spor oyunlarını izledikleri taht… Köşk, özellikle sarayda “Halvet” ilan edilerek yapılan büyülü gece ve gündüz eğlencelerinde harem halkına açılırdı. Sofa Köşkü, alt yapısı bir köşe burcu olan Bağdat Köşkü’ne surlar ve kule ile bağlanıyor.
Kınacızade Konağı 07:37
Kınacızade Konağı 871 izlenme - 8 yıl önce kınacızade konağı klip
Topkapı Sarayı Sünnet Odası 00:33
Topkapı Sarayı Sünnet Odası 147 izlenme - 2 yıl önce Revakların bir ucunda Revan Köşkü, diğer ucunda ise, sünnet odası bulunuyor. Haliç tarafındaki manzaraya bakan Sünnet Odası adı verilen köşk, 1640 yılında, Sultan İbrahim tarafından yaptırılmış.Şehzadelerin sünnet düğünleri için kullanıldığı için Sünnet Odası adıyla anılan yapı, Osmanlı çini sanatının eşsiz örnekleri ile bezeli… Cephedeki 1529 yılına tarihlenen Uzak Doğu etkili mavi – beyaz yekpare çini panolar müstesna çini örneklerinden.
Türkiye’de Görülmesi Gereken Antik Kentler 11:17
Türkiye’de Görülmesi Gereken Antik Kentler 109 izlenme - 2 yıl önce Ülkemizin dünyanın medeniyetlerinin çoğunluğunun yaşadığı bir yer olduğunu düşünürseniz, zengin bir kültüre sahip olduğumuzu çok daha iyi anlarsınız. Fakat, ne yazık ki pek çok tarihi eserimiz yurt dışında ki müzelerde sergileniyor. İşte mutlaka görülmesi gereken antik kentlerimiz ;
Gürcü Mimarisiyle Maçahel Camii 05:43
Gürcü Mimarisiyle Maçahel Camii 85 izlenme - 2 yıl önce Halen mevcut cami 1855 yıllarında çığ felaketi sırasında yıkılan ve yerine yapılan camidir. İlk caminin yapılış tarihi kesin bilinmemekte olup, Osmanlı Padişahı II Mahmud (1808-1839) döneminde (Miladı 1819 senesinde) Batum Vilayetinin Macahel Kazasındaki eski ismi Hartvisi, şimdiki ismi Camili Köyü Camisi için yazılan bir İmam-Hatip görevlendirme beratı (Beratı Hümayun) okunmak sureti ile yapılış tarihi ile ilgili yaklaşık bilgilere ulaşılmıştır. Bu berat bilgilerinden hareketle caminin yapılış tarihi Miladı 1819’ dan önce olduğu ifade edilmektedir. Çığ felaketi sonucu yıkılmış cami keresteleri yeni yapılan caminin tavanında kullanılmış, eksik kalan kısımların köylüler tarafından samanlıklar, serenderler ve ambarlar bozularak 1855 yılında Arhavili ustalar tarafından tamamlanmıştır. Halen ibadete açık olup 1 adet İmam-Hatip ve 1 adet Müezzin- Kayyım Kadroları ve görevlileri bulunmaktadır.
Kınacızade Konağı 2 03:37
Kınacızade Konağı 2 530 izlenme - 8 yıl önce ankara kalesinde bulunan kınacızade konağı için ses tv den sn. gonca ertugrul'un çekmiş olduğu kliptir.
Kınacızade Konağı 04:00
Kınacızade Konağı 521 izlenme - 8 yıl önce ankara kalesinde bulunan tarihi değerlere önem veren kınacızade konağının klibi
Fethiye'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler ve Antik Kentleri 01:09
Fethiye'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Yerler ve Antik Kentleri 53 izlenme - 2 yıl önce Türkiye'nin en büyük turizm merkezlerinden birisi olan Fethiye'de tatil anlayışınızın dışında farklı aktviteler yapmanız mümkün. Fethiye'yi bu kadar önemli bir turizm yapan etkenlerin en önemlisi elbette deniz ve binlerce yıllık tarihi. İşte Fethiye tatilinizin mutlaka bir parçası olması gereken tarihi yerleri mutlaka ziyaret edin. Sizler için Fethiye'nin mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerini bir araya topladık ve önem sırasına göre sıraladık.
Birisi Macera Mı Dedi? (Selami Çevik) 05:43
Birisi Macera Mı Dedi? (Selami Çevik) 185 izlenme - 7 yıl önce "hayatta eline geçen her anı değerlendirmektir asıl mutluluğun sırrı..."
Trabzontarihiyerler 04:40
Trabzontarihiyerler 127 izlenme - 7 yıl önce trabzondaki tarihi yerler
Dünyanın En Güzel 10 Antik Şehri 03:28
Dünyanın En Güzel 10 Antik Şehri 39 izlenme - 2 yıl önce Bazı şehirler tarihiyle, tarihi yaşanmışlıklarıyla, günümüze gelen kalıntılarıyla ve tarihi yapılara sahip olmalarıyla tüm dünya insanlarının dikkatini çeker. Onlarca mediniyete ev sahipliği yapan ve bu medeniyetlerden insanlığa miraslar bırakan bazı antik şehirler günümüzde hala popülerliğini korumakta. Bu videomuzda bu antik şehirlerin hangileri olduğuna değindik. Sırasıyla dünyanın en önemli ve en çok ziyaret edilen antik şehirleri: 10-Filibe (Plovdiv) Bulgaristan 9-Kudüs (İsrail) 8-Şian (Xi'an) Çin 7-Cholula (Meksika) 6-Varanasi (Hindistan) 5-Lizbon (Portekiz) 4-Atina (Yunanistan) 3-Şam (Suriye) 2-Roma (İtalya) 1-İstanbul (Türkiye)
Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü 00:33
Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü 46 izlenme - 2 yıl önce Karşımızda Mecidiye Köşkü var. Topkapı Sarayı’nda yapılan en son padişah köşkü olan yapı Nigoğos Balyan tarafından Sultan Abdülmecid zamanında, 1858 yılında yapılıyor. Mecidiye Köşkü, Topkapı Sarayı’nda yapılan törenlere katılan padişahların kabul ve dinlenme mekanı olarak tasarlanıp, 15.yy’dan kalma bir başka köşkün üzerine inşa ediliyor. Fransız bahçe köşklerini anımsatan Mecidiye Köşkü, Ihlamur Köşkü ile büyük benzerlikler gösteriyor.
Topkapı Sarayı Arz Odası 00:22
Topkapı Sarayı Arz Odası 35 izlenme - 2 yıl önce Babüssade’den geçer geçmez karşımıza Arz Odası çıkıyor. Arz Odası, divan üyeleri ve yabancı elçilerin karşılandığı oda. Vezir-i azam, Divan toplantısı bittikten sonra ikindi vakti, Arz Divanı veya İkindi Divanı olarak adlandırılan divanda padişaha gündem ile ilgili arzını gerçekleştiriyordu.
Denizli Pamukkale2 00:03
Denizli Pamukkale2 6 izlenme - 8 ay önce
Tarihin Derinliklerine Gömülmüş 7 Kayıp Şehir 04:04
Tarihin Derinliklerine Gömülmüş 7 Kayıp Şehir 11 izlenme - 1 yıl önce Dünyanın sırları ve bilinmeyen gizemleri vardır. Ve insanoğlu bunların çok azını bilebilmektir . İşte karşınızda dünyanın kayıp şehirleri. İyi Seyirler
Aydın Karacasu Afrodisyası 01:32
Aydın Karacasu Afrodisyası 4 izlenme - 8 ay önce