Hoşgeldiniz!

teori

Merkez Kaç Kuvvetine Sakar Şakir Etkisi 01:51
Merkez Kaç Kuvvetine Sakar Şakir Etkisi 6.919 izlenme - 2 yıl önce Bir lisede fizik hocası yavru kurtları toplamış merkez kaç teorisini anlatıyor . İzliyelim.
Şempanze ve Bebeği Bir Arada Büyütmek 10:48
Şempanze ve Bebeği Bir Arada Büyütmek 6.448 izlenme - 3 yıl önce Winthrop Niles Kellogg, 1898-1972 yılları arasında yaşamış bir karşılaştırmalı psikologdur.Yapmak istediği deney de oldukça uç düzeydeydi: şempanze gibi bir kuyruksuz maymunu, bir insan bebeğiyle bir arada büyüterek davranışlarının karşılıklı olarak değişimini incelemek... Bu deneyiyle ilgili yapmak istediklerini, Humanizing The Ape (Kuyruksuz Maymunu İnsanlaştırmak) başlıklı makalesinde tüm bilim camiasına ilan etti ve diğer bilim insanlarını da, gelişimsel psikoloji araştırmalarında kuyruksuz maymunların insanlarla bir arada kullanılmalarına davet etti. Kellogg, şempanze olarak Gua isimli bir bebek şempanzeyi seçti. İnsan yavrusu olaraksa, kendi oğlu Donald'ı denek olarak belirledi.
Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi 03:34
Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi 2.038 izlenme - 2 yıl önce Maslow teorisi veya ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisi, ABD'li psikolog Abraham Maslow tarafından 1943 yılında yayınlanmış bir çalışmada ortaya atılmış ve sonrasında geliştirilmiş bir insan psikolojisi teorisidir. Şimdi bu teoriyi yakından tanıyalim...
Teori Çürüten adam 00:06
Teori Çürüten adam 2.631 izlenme - 3 yıl önce Teori Çürüten adam - yeni vine
Teori Çürüten adam part 2 00:06
Teori Çürüten adam part 2 2.050 izlenme - 3 yıl önce Teori Çürüten adam part 2 - yeni vine
Aşkın Evrimine Genel Bir Bakış 08:07
Aşkın Evrimine Genel Bir Bakış 1.673 izlenme - 2 yıl önce Bu videomuzda aşkın biyolojik kökenlerine ve evrimine genel bir bakış atıp, insan türüne özellikle sekse ulaşmak konusunda nasıl bir avantaj sağlamış olabileceğini anladıktan sonra, kısaca kültürel boyutlarına da göz atacağız. Konuyla ilgili çok daha detaylı bilgiler için: 1) Aşkın Evrimi ve Neden, Nasıl Aşık Olduğumuz Üzerine... (http://evrimagaci.org/makale/398/) 2) Aşkın Evriminin Psikolojik Temelleri (http://evrimagaci.org/makale/513)
Büyük Patlama (Big Bang) - Her Şeyin Başlangıcı (Altyazılı) 05:32
Büyük Patlama (Big Bang) - Her Şeyin Başlangıcı (Altyazılı) 2.305 izlenme - 3 yıl önce Big Bang (büyük patlama), teorisi yaklaşık 13,7 milyar yıl önce evrenin sonsuz yoğunluk ve aşırı sıcak bir ortamdan geldiğini savunan bir teoridir.Teoriye göre başlangıçta evren tek bir nokta halindeyken milyonlarca yıl genişleyerek şu anki formuna ulaşmıştır.Bu teori 1927'de fizikçi Geeorges Lemaitre'nin, Friedman çözümleri üzerinde tekrar hesaplamalar yapıp evrenin genişlemekte olduğunu iddia etmesi ve 1929'da Edwin Hubble'ın evrenin genişlediğine dair kanıtları ile ortaya atılmıştır.Fakat fizikçilerin büyük kısmı tarafından kabul gören bir teori olmasına rağmen Big Bang hala bazı küçük soruları beraberinde taşır: Big Bang'den önce ne vardı? Big Bang'e sebep olan nedir? Bu video bu teoriyi işlemektedir.İyi seyirler.
Teori Çürüten adam 00:06
Teori Çürüten adam 1.711 izlenme - 3 yıl önce Teori Çürüten adam - yeni vine
Kalıcı Bir Damga: İnsanın Evrimsel Geçmişi 08:41
Kalıcı Bir Damga: İnsanın Evrimsel Geçmişi 1.210 izlenme - 2 yıl önce Çok önceden yüklediğimiz ama nedense sonradan bulamadığımız bu videoyu, okurlarımızdan sevgili Yasir Buğdayeken sayesinde yeniden bulduk ve altyazılandırdık. Çok fazla açıklamaya gerek yok, video oldukça net bir şekilde konuyu gösteriyor. O hiç benzemek istemediğimiz ve kendimize akraba olarak yakıştıramadığımız yakın kuzenlerimizden özünde hiçbir farkımız yok. Onlardan belli çerçevede farklı mıyız? Elbette. Zaten o yüzden onların adı "şempanze" ya da "goril" ya da bir başka kuyruksuz maymun, bizim adımızsa "insan". Ancak bu aradaki farklılık "kedi" ile "tavşan" arasındaki farklılıktan çok fazla değil. Her bir türle ortak bir atayı paylaşıyoruz; şempanzeler ve diğer büyük kuyruksuz maymunlarla ise bu akrabalığımız diğer hayvanlara kıyasla en üst düzeyde. Evrimi doğrulayan moleküler kanıtlardan tutun da, fosil kayıtlarına, sözde "ara geçiş" türlerine (her tür zaten bir ara geçiş türüdür), morfolojik kanıtlara, fizyolojik verilere, karşılaştırmalı anatomi verilerine sahibiz. Şu anda evrime bilimsel bir temelde karşı çıkmanın hiçbir yolu yok, olsa zaten bilim insanları bunun üzerine atlarlardı. Şu andaki tek karşıtlık, şahsi inançlara (felsefi ve dini temellere) dayanıyor ve bilim için herhangi bir anlam, önem, değer veya geçerlilik arz etmiyor. Videonun da söylediği gibi... Belki de özümüzü ve doğadaki yerimizi bugüne kadar kabul etseydik, atalarımızdan kalma hayvani güdülerimizi çok daha kolay kontrol altına alır, bu zulümleri yaşamazdık. Kim bilir? Sadece bir fikir... Diğer kuyruksuz maymunlarla olan kromozom farkımızın evrimi doğrudan nasıl ispatladığıyla ilgili olarak şu yazımıza bakabilirsiniz: http://www.evrimagaci.org/fotograf/54... Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı) Teşekkür: Yasir Buğdayeken (Evrim Ağacı Okuru)
Darwin'in Mücadelesi - BBC Belgeseli (2009) 59:07
Darwin'in Mücadelesi - BBC Belgeseli (2009) 1.880 izlenme - 3 yıl önce BBC tarafından hazırlanan 'Darwin's Struggle: The Evolution of the Origin of Species' adlı bu belgeselde Darwin'in, büyük eseri Türlerin Kökeni'ni yazma süreci işlenmektedir. Darwin, bulunduğu çağa göre, fazlasıyla tepki çekecek olan düşüncelerini yaptığı uzun araştırmalar vasıtasıyla kitaba dönüştürecektir. Bu süreç onun için çetrefillidir, fakat inançlı bir insan olan karısı Emma da onun en büyük destekçisi olacaktır. Darwin doğadaki canlılar/türler arasındaki mücadeleye ve bu mücadelenin kazananlarının bulundukları ortama uyum sağlayarak var olmaya devam edecekleri hususuna vurgu yapmaktadır. Belgeselde Darwin'in ailesiyle olan ilişkisi de anlatılmaktadır. İyi seyirler.
Spermlerin Dişi Vücudunda Yolculuğu! 05:52
Spermlerin Dişi Vücudunda Yolculuğu! 223 izlenme - 9 ay önce Daha önceki bir videomuzda (http://goo.gl/tx6amf) seks öncesi ve sırasında vücutta olanlara eğlenceli bir bakış atmıştık, bu videoda da spermlerin bir dişinin vücudundaki baş döndürücü yolculuklarına eşlik edeceğiz. Bu kadar çok sayıda sperm üretiliyor olmasının bir nedeni var: dişiler, yumurtalarını sperm haricindeki işgalcilerden korumak için bir dizi önleme sahip olacak şekilde evrimleşmiştir. Üstelik spermler arası mücadele (ki evrimsel biyolojinin en ilgi çeken alanlarından birisidir), aslında yaşam mücadelesinin ilk adımıdır. Her sperm birbirinin aynı değildir ve yaşanan ortamda yumurtayı döllemeye en uygun olan spermler hayatta kalır, diğerleri elenir. Bu videoda da, spermler üzerine etki eden güçlü seçilim baskısını ve dolayısıyla bir yaşamın başlangıcında evrimin ilk izlerini göreceğiz. "Spermler neden bu kadar zahmete giriyorlar ki?" diye sorabilirsiniz, çünkü insanlar olarak bundan çok daha iyi sistemler geliştirebilir, en azından aklımızda canlandırabiliriz. Örneğin normalde en iyi yol, tek bir spermin tek bir yumurtaya yetecek olan bir sistemdir, böylece sayısız sperm boşuna üretilmemiş ve doğanın karşıtı olduğu bir numaralı şey, "israf" olmamış olur. Ne var ki evrim bilinçli bir tasarım yapamaz, bilinçli bir süreç bile değildir! Sadece elindeki malzemeyi çok yavaş bir şekilde değiştirebilir. Bu nedenle, aklımıza kolayca gelebilecek "en uygun" sistemleri doğada her zaman göremeyiz (bazı örneklerde doğa bunu bizim hayal edebileceğimizden bile iyi başarmış olsa da; hepsi için geçerli değildir). Doğa kusursuz olmadığı için, çok daha basit olabilecek bu düzenekleri de doğada görmemiz maalesef mümkün olmaz. İyi seyirler. ÇMB (Evrim Ağacı) *** Yeni videolarımıza ve Evrim Ağacı ile yan oluşumlarının düzenli harcamalarına maddi destekte bulunmak için Patreon üzerinden bizi destekleyebilirsiniz: http://www.patreon.com/evrimagaci Patreon'un nasıl çalıştığını merak ediyorsanız veya nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48... Patreon kullanımının video anlatımı için: https://youtu.be/yU0VT4Bt7RM Paypal üzerinden destek olmak için: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48... IBAN kullanarak bir banka aracılığıyla bağışta bulunmak isterseniz, gerekli bilgileri edinmek için lütfen evrimagaci@gmail.com adresinden bize ulaşınız. -~-~~-~~~-~~-~- Bu videomuzu da izleyebilirsiniz: "Tavuklarda Kafa Stabilizasyonu ve Dinozorlarla Evrimsel Akrabalık" https://www.youtube.com/watch?v=CAN7S... -~-~~-~~~-~~-~-
Kezban Teorisi 00:06
Kezban Teorisi 1.016 izlenme - 4 yıl önce Kezban Teorisi - Tam Kezban
Teori Çürüten Adam Part 3 00:06
Teori Çürüten Adam Part 3 679 izlenme - 3 yıl önce Teori Çürüten Adam Part 3 - yeni vine
Teori - Bu Gözler Hep Seni Özler 04:00
Teori - Bu Gözler Hep Seni Özler 611 izlenme - 7 yıl önce teori - bu gözler hep seni özler
Kargaların Baş Döndüren Zekası 03:14
Kargaların Baş Döndüren Zekası 1.376 izlenme - 4 yıl önce insan, 'tek zeki canlı' olma sıfatından son derece uzak bir tür. modern bilim dahilinde beyni olan her canlının zeki ve belli bir ölçüde bilinçli olduğunu biliyoruz. hayvanlar salt içgüdüleri ile hareket etmiyorlar, otomatik makineler de değiller. onlar da bizler gibi düşünüyorlar, analiz ediyorlar, algılıyorlar, kararlar alıyorlar. fakat insan harici hayvanların yine de davranışlarının büyük bir kısmını içgüdüsel davranışlar, özellikle de 'sabit aksiyon şablonları' adını verdiğimiz davranış paketleri domine ediyor. bu yüzden dışarıdan bakıldığında, canlıları detaylı incelemeyen gözler onların robotlar gibi hareket ettiğini sanıyorlar. bu tamamen yanlış. bu videoda, en zeki canlılar arasında yer alan kargaların muhteşem problem çözme yeteneklerini izleyeceğiz. tıpkı bir insanın bir problemi çözerken deneme-yanılma ve gözlem becerilerine başvurması gibi,
Dünyanın Düz Olduğunu Kanıtlamak için Kendini El Yapımı Füzeyle Fırlatacak 01:44
Dünyanın Düz Olduğunu Kanıtlamak için Kendini El Yapımı Füzeyle Fırlatacak 104 izlenme - 6 ay önce Mike Hughes isimli 61 yaşındaki bir ABD'li, Dünya'nın düz olduğunu kanıtlamak adına önümüzdeki Cumartesi günü ev yapımı roketiyle kendini 1.6 kilometre yüksekliğe fırlatacak. 61 yaşındaki Mike Hughes isimli bu ilginç adam, son yıllarını garajındaki hurda eşyalardan roket yapmaya çalışarak geçirmiş. Aslen bir limuzin şoförü olan Hughes, roket mühendisliğiyle ilgili herhangi bir geçmişi olmamasına rağmen kendi öğrendiği bilgilerle yıllardır roketler üzerinde çeşitli deneyler yapıyor. Son geliştirdiği buharla çalışan roketi için yaklaşık 20 bin dolar harcayan Mike Hughes, nihayet roketinin tamamlanmasıyla beraber artık önümüzdeki günlerde kendini fırlatmaya hazırlanıyor.
Sayfayä± Ã§evir(Mã¼zik:metallica--Turn The Page) 06:09
Sayfayä± Ã§evir(Mã¼zik:metallica--Turn The Page) 1.290 izlenme - 9 yıl önce fizik
Evrim Teorisi Simpsons 01:09
Evrim Teorisi Simpsons 1.639 izlenme - 9 yıl önce evrim teorisi simpsons
Darwinin Evrim Teorisinin İlk Kanıtları. 02:13
Darwinin Evrim Teorisinin İlk Kanıtları. 1.105 izlenme - 9 yıl önce şok.şok.şok.darwin'in evrim teorisinin ilk kanıtları burada.sakın kaçırmayın.
Dyatlov Geçidi Vakası Varsayımları 16:52
Dyatlov Geçidi Vakası Varsayımları 646 izlenme - 3 yıl önce Rus yapımı Dyatlov Geçidinin Sırrı belgeselinden bir kesit. İnsan sosyal bir varlık oldukça doğayı tanımak için kendisini en zorlu koşulların içine atıyor. Maceraperest dokuz Rus gencin 1959'da Sibirya'daki Ural Dağı'na tırmanışlarının amacı da buydu.Ancak deneyimli dağcıların bu macerası, arkasında komplo teorileri bırakan ve tarihe Dyatlov Geçidi olarak geçen bir trajediye dönüştü.Gizemi çözülmeyen bir şekilde ölen gençlerin ölüm nedeni hakkında onlarca teori ortaya atıldı.Ufo,çığ,mansi yerlileri,rus askerlerinin silah deneyleri vb gibi. 2013 Eylül ayında yayımlanan Devil's Pass (Şeytan Geçidi) isimli filme de konu oldu. Amerikalı gençler Ural Dağları'nda hayatını kaybeden dokuz gencin akıbetini araştırmak üzere yola çıkar. Ve tüm teorileri yerle bir eden bir şeyle karşılaşırlar; yaratıklar. Belgeseli izlemek isteyenler için; http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/91986/dyatlov-gecidinin-sirri-1bolum http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/92015/dyatlov-gecidinin-sirri-2-bolum
Uzaylılarla İlgili En Popüler 5 Komplo Teorisi 04:06
Uzaylılarla İlgili En Popüler 5 Komplo Teorisi 537 izlenme - 3 yıl önce Dünyayı ziyaret eden uzaylılarla ilgili en popüler komple teorilerini listeledim. Bunlar adı üstünde komplo teorisi. Doğru olduğuna yürekten inananlar da var, saçmalık diyenler de. En meşhur uzaylı hikayesiyle başlayalım: Roswell olayı. İddiaya göre, 1947 yılında, Amerika’daki Roswell kasabasının yakınlarına bir uçan daire düştü. Haber gazetelerde yer alınca ordu bunun bir meteoroloji balonu olduğunu söyledi. Ancak bu kez de basında, askerlerin UFO’nun üstünü brandalarla kapatarak kaçırdığı haberleri çıktı. Doksanlı yıllarda ordudan bir itiraf geldi: Balon konusunda yalan söylemedik ama “Moğol Projesi” adında gizli bir “Casus Balon” projesi olduğu için gizli saklı davrandık. 1995’te bir uzaylıya otopsi yapıldığına dair görüntüler ortaya çıktı. İddiaya göre, Roswell’e düşen uçan dairede ölü bir uzaylı vardı ve 51. bölgede ona otopsi yapılmıştı. Bunun düzmece olduğu anlaşılsa da hala gerçek olduğunu öne sürenler var. Listemizdeki ikinci komplo teorisi bir yer: 51. bölge. Bununla ilgili ayrı bir video yapmıştım, ekrandaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz. 51. bölge, Amerika’nın Nevada eyaletinde bir hava üssü. Komplo teorisyenlerine göre burası UFO’lar için yapılmış. Görünen binaların dışında, yerin altında 40 kat daha var. Bugüne kadar ele geçirilen uçan daireler burada inceleniyor ve onlardan edinilen teknolojilerle savaş uçakları yapılıyor. Ayrıca az önce dediğim gibi bu üs, Roswell’de düşen uzaylıya otopsi yapılan yer. Bir diğer uçuk iddia da, Amerikalıların burada uzaylılarla düzenli bir şekilde toplantılar yaptığı. Adı üstünde, komplo teorisi. Uçmak serbest tabii. Üçüncü sırada, “Mavi Kitap Projesi” var. Bu, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin yaptığı bir çalışma. Amaç, UFO’larla ilgili tüm bilgilerin bir elde toplanması ve gerçek olup olmadıklarının incelenmesi. Bu bir komplo teorisi değil. Amerikan devleti tarafından resmen kabul edildi. 1952’den başlayan proje 1969’a kadar sürdü. 17 yıl süren araştırmanın raporu ise 1986’da yayınlandı. Rapora göre, dünyaya UFO ziyaretleri yapılmıyordu. Ancak komplo teorisyenleri, hükümetin Mavi Kitap Projesi’ni gerçek UFO olaylarını örtbas etmek için yaptığını düşünüyordu. Asıl amaç, “Bu kadar araştırdık ama kanıt bulamadık” demekti. Dördüncü sırada çok uçuk bir komplo teorisi var. Listeye aldım çünkü bunun da inananı çok. İddia sahibi David Icke adında ünlü bir komplo teorisyeni. Diyor ki, “Dünyayı uzaylılar yönetiyor. Sürüngen-insan karışımı melez bir ırk var. Şekil değiştirme yeteneklerine sahipler. Aramızda dolaşıyorlar ve hatta dünya liderlerinin bir bölümü de bu sürüngenimsi ırktan. Bitmedi. İnsan eti yedikleri ve kan içtikleri de söyleniyor. İçlerinde ABD eski başkanları George Bush ve Bill Clinton, İngiltere Kraliçesi ikinci Elizabeth’in de olduğu bu ırkı yönetenler ise Thuban yıldızında yaşayan uzaylılar. Tam bir Hollywood senaryosu yani. İnanmak size kalmış. Beşinci sıradaki kompo teorimiz tarihi bulgulara dayanıyor. Erich von Däniken adında İsviçreli bir yazar var. Kitaplarında uzaylıların dünyayı çok eski çağlardan bu yana ziyaret ettiğini öne sürüyor. En ünlü kitabı “Tanrıların Arabaları”. Bulursanız okumanızı tavsiye ederim. Bu komple teorisine göre, insanoğlunun kurduğu uygarlık aslında uzaylıların eseri. Mesela piramitleri uzaylıların yaptığını söylüyorlar. İtalya’da bulunan duvar resimlerini göstererek, eskiçağ astronotlarının varlığını kanıtlamaya çalışıyorlar. Bir başka büyük iddia da, insanların aslında uzaylıların tarafından oluşturulup dünyaya getirildikleri. Pek çok filme, romana konu olan bu komple teorisi de en popülerlerden biri olduğu için listemizde yerini aldı. Kaynakça http://io9.com/5692584/6-real-life-al... http://en.wikipedia.org/wiki/Area_51 http://en.wikipedia.org/wiki/Roswell_... http://en.wikipedia.org/wiki/Project_... http://en.wikipedia.org/wiki/Reptilians http://www.uludagsozluk.com/k/reptilian/ http://content.time.com/time/specials... http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_... http://en.wikipedia.org/wiki/Erich_vo...
kaos teorisi 00:21
kaos teorisi 778 izlenme - 9 yıl önce kaos teorisi budur işte kelebeğin kanat çırpışı o kadar olaya neden oluyo
Sicim Teorisi  - Michio Kaku - 1. Bölüm 04:02
Sicim Teorisi - Michio Kaku - 1. Bölüm 418 izlenme - 3 yıl önce Dr. Michio Kaku; halka bilimi sevdirmeye çalışan Japon asıllı ABD'li bir kuramsal fizikçi. City University of New York'ta Henry Semat teorik fizik profesörü ve fütürist. Fizikle alakalı birkaç kitap yazmış; radyo, televizyon ve filmlerde sıkça kendini göstermiştir. Sicim alanı kuramı ve süpersicim kuramının kurucusudur. Sicim kuramı, fiziğin temel modellerinden birisidir. (ki bu sicimlerin diğer teorilerde -M-Kuramı gibi- aslında tek boyutlu değil iki boyutlu da olabileceği gösterilmiştir.). Bu temel yaklaşım farklılığı, parçacıkları noktalar olarak tasvir eden modellerde karşılaşılan bazı problemlerden sakınılmasını sağlamaktadır. Kuramdaki temel fikir, gerçekliğin esas bileşenlerinin rezonans frekanslarında titreşen ve Planck uzunluğunda olan (1035 mm civarı) sicimler olduğudur. Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Sicim_kuram
Teori Çürüten Adam Part 5 00:06
Teori Çürüten Adam Part 5 286 izlenme - 3 yıl önce Teori Çürüten adam part 5 - yeni vine
İnanılmaz Game of Thrones Teorileri 03:43
İnanılmaz Game of Thrones Teorileri 174 izlenme - 3 yıl önce Duyunca çok şaşıracağınız 7 Game of Thrones teorisi. Kaynak : Pancar Tarlası Facebook Sayfam : www.facebook.com/shockvoicetv
darwin'in türk düşmünlığı 07:16
darwin'in türk düşmünlığı 798 izlenme - 9 yıl önce darwin evrim teorisi gereğince türk ırkı aşağılık bir ırktır ve yok olmalıdır.
Teori Ft. Ecel - Anladım 03:32
Teori Ft. Ecel - Anladım 201 izlenme - 7 yıl önce teori & ecel
Evrim Teorisi 03:12
Evrim Teorisi 470 izlenme - 8 yıl önce
Açıkça Açıkla: Evrim Nedir? 08:07
Açıkça Açıkla: Evrim Nedir? 83 izlenme - 1 yıl önce Açıkla Açıkla'nın bu bölümünde, evrimin ne olduğunu basitçe öğreneceğiz. Tabii ki çok detaylara girilmeyecek ve sadece özü anlatılacak ama yine de faydalı olacağı kanaatindeyiz. İyi seyirler. Açıklama bire bir alıntıdır... Seslendiren: Umut Efe (Evrim Ağacı) Transkript: ÇMB (Evrim Ağacı) Kaynak: http://www.statedclearly.com/ *** Yeni videolarımıza ve Evrim Ağacı ile yan oluşumlarının düzenli harcamalarına maddi destekte bulunmak için Patreon üzerinden bizi destekleyebilirsiniz: http://www.patreon.com/evrimagaci Patreon'un nasıl çalıştığını merak ediyorsanız veya nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48... Patreon kullanımının video anlatımı için: https://youtu.be/yU0VT4Bt7RM Paypal üzerinden destek olmak için: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48... IBAN kullanarak bir banka aracılığıyla bağışta bulunmak isterseniz, gerekli bilgileri edinmek için lütfen evrimagaci@gmail.com adresinden bize ulaşınız. -~-~~-~~~-~~-~- Bu videomuzu da izleyebilirsiniz: "Tavuklarda Kafa Stabilizasyonu ve Dinozorlarla Evrimsel Akrabalık" https://www.youtube.com/watch?v=CAN7S... -~-~~-~~~-~~-~-
Merdiven Enstrümantal Amatör Beste: Güneş Yakartepe Ahmet Haşim Piyano Piano Rebab Song Müzikal Bil 06:02
Merdiven Enstrümantal Amatör Beste: Güneş Yakartepe Ahmet Haşim Piyano Piano Rebab Song Müzikal Bil 600 izlenme - 3 yıl önce Yaptığım Enstrümantal Besteleri Piyano Tuş Sesleri ve Rebap ile Dinlediniz mi?. Melodik Bestelerimi Çok Sesli Armoni ile Acaba Sevecek misiniz? Piyanist Güneş Yakartepe "No 4 Merdiven Ağır Ağır Çıkacaksın " Bestesinin Piyano Notalarını yazdı, Armonik Şekil ile Piyano çaldı Yeni bestelerim Türk Sazları ile Düetleri Piyano Serisi: 4 Yeni besteleri Piyano ve Rebab ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider. Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar... Bestemin Şiiri Ahmet Haşim'e Aittir. Onu Sevgi ve Rahmetle anıyorum . Şarkı Sözleri: MERDİVEN Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden, Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak, Ve bir zaman bakacaksın semâya ağlayarak... Sular sarardı... yüzün perde perde solmakta, Kızıl havâları seyret ki akşam olmakta... Eğilmiş arza, kanar, muttasıl kanar güller; Durur alev gibi dallarda kanlı bülbüller, Sular mı yandı? Neden tunca benziyor mermer? Bu bir lisân-ı hafîdir ki ruha dolmakta, Kızıl havâları seyret ki akşam olmakta... AHMET HAŞİM(1884-1933) Fecr-i Âti topluluğunun en güçlü şairidir. Şiirlerinde musiki de vardır. Empresyonizm ve sembolizmin etkisiyle şiirler yazar. Ona göre şiir, anlamın ve ahengin uyumundan doğar. Ahenk kavramına büyük önem verir. Sanatçıya göre gerçek şiir, nesre çevrilmesi mümkün olmayan bir şiirdir. Aruz ölçüsüyle yazan şair, Arapça ve Farsça sözcüklere de bolca yer verir. Haşim, anlamca kapalı olan şiirleri sever. Serbest müstezata ilgi duyar. Haşim’e göre şiirlerde “açıklık” ve “fikir” gereksizdir. Şiir, anlamınıokuyucudan almalıdır. Okuyucu kendi gücü oranında yorum yapmalıdır. ”Piyâle” Haşim’in olgunluk dönemi şiirlerini kapsamaktadır. Bu dönemde hayat ve kadın karşısında kendisini yalnızlık içinde bulan sanatçının ruh yansımaları vardır. Ahmet Haşim, hece ölçüsünü musiki açısından yeterli görmez, serbest müstezatı Servet-i Fünûnculardan daha rahat kullanır. Ahmet Haşim hece ölçüsünü hiç kullanmamıştır. Hatta bu ölçüyü “Köylü Vezni” olarak nitelemiştir. Şiirlerinde tasvire yer veren sanatçı sıfatları da çok kullanır. Sembolizmin ahenk ve anlam kapalılığı ilkesinden; empresyonizmin izlenimlerinden yararlanır. Sanatçı, toplumsal sorunlara ilgisizdir. Şiirlerinin konusunu hüzün, yalnızlık, ölüm, aşk gibi bireysel konular oluşturur. Haşim’e göre şiir, musiki ile söz arasında; fakat sözden çok musikiye yakın bir dildir. Şiirlerin, açık ve anlaşılır olmasına karşıdır. Haşim; sarı, kırmızı, siyah renkleri kullanır. Şiirlerinde duygusallığa anlam kargaşalığına önem veren sanatçı nesirlerinde açık, yalın, anlaşılır bir üslupla karşımıza çıkar. Sanatçının fıkraları, edebi tenkitleri, gezi yazıları vardır. Ayrıca nesirlerinde sosyal konulara da ağırlık verir. NOT:Ahmet Haşim'in çok ilginç özellikleri için TIKLAYINIZ 45 E Enstrümantal Rebap Rebab Beste No 4 Merdiven Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Kabak Kemane Yaylı Türk Müziği Sazları Piyano ile Besteler Küçük Genç Piyanist Besteleri Şair Şiir Müzik Aleti Etkinlikleri Kültür Ahmet Haşim (1884-1933) 1884 yılında Bağdat’ta doğan Ahmet Haşim, Fecriati topluluğu dağıldıktan sonra da edebî anlayışını değiştirmeden sanat hayatına devam etmiştir. Sembolizmin edebiyatımızdaki en önemli temsilcisi olan sanatçı, Cenap Şahabettin’in sadece müziği ve ahengi ön plan çıkaran sembolist şiir anlayışına semboller ve hayal unsurlarını kullanmayı da ekleyerek şair, şiirlerinde bunu başarıyla uygulamıştır. Babasının Arabistansebebiyle düzensiz bir ilkokul tahsili görmüş ve bu yaşamında Arapçayı öğrenmiştir. Annesinin ölümü üzerine 12 yaşında babasıyla birlikte İstanbul’a gelmiş ve Galatasaray Lisesi’ne gitmiştir. hastalığı sebebiyle Frankfurt’a gitmiştir. Daha sonra buradaki yaşamını “Frankfurt Seyahatnamesi” adlı eserinde anlatmıştır. Ahmet Haşim’in sanat ve edebiyata olan ilgisi Galatasaray Lisesi’nde başlar. Edebi Kişiliği Bilinen ilk manzume si Bu dönemde Muallim Naci, Abdülhak Hâmid, Tevfik Fikret ve tesiri altında kalmıştır. Son sınıfta iken Fransız şiirini ve sembolistleri tanıdı. Bundan sonra kendi şahsiyetini gösterdi ve ilk şiirlerini kitaplarına almadı. yılları arasında yazdığı ve daha sonra Piyâle kitabına aldığı “Şii’r-i Kamer” serisindeki şiirleri hayal zenginliği, Şiirleri o güne kadar alışılmış biçimlere benzemediği için bazı kesimlerden tepki ve eleştiri alan Ahmet Haşim, bu tepki ve eleştirileri Piyano Ve Rebap İle Enstrümantal Besteler Enstrümantal Besteler Merdiven Ahmet Haşim Şiiri Etkinlikleri Kültür Besteleri Müzikal Aletlerii Piyano Rebab Büyülü Şiirleri Duygusal Anlam Kargaşa Önem Veren Sanatçı Nesir Açık Yalın Anlaşılır Üslup Karşı Çıkar Sanatçı Fıkraları Edebi Tenkitleri Gezi Yazıları Vardır Ayrıca Sosyal Konular Da Ağırlık Verir Çok İlginç Özellikleri İçin TIKLA NOT Ahmed Haşin Müzik Bilgileri Fasıllar Besteciler Makamlar Müzik Teorisi Türk Müziği Makaleler Dış Duyurulartürk Müziği Ses Eğitimi Alan Öğrenci Beste Fasıl Faslı Faz Derleme Derlenmiş Bilgilere Klasikler Masalı Hikaye Sponsor Bağlantı Edebiyatı İdeolojinin Değil Estetik Emrine Vermek Prensibi Hareket Eden Topluluk Yayın Organı Enstrümantal Rebap Rebab Beste No 4 Merdiven Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Kabak Kem MERDİVEN Enstrümantal Amatör Beste: Güneş Yakartepe AHMET HAŞİM Piyano Piano Rebab Song Müzikal Bilgi Fasıl Besteci beste Makam Teori Müziği Makale Dış Duyuru Ses Eğitimi Alan Öğrenci Şiiri Etkinlikleri Kültür Besteleri Aletleri Büyü Şiirleri Duygusal Anlam sanatçı Fıkraları Edebi Tenkitleri Önem Veren Gezi Yazıları Vardır Ayrıca Sosyal Konu Kargaşa MERDİVEN, Enstrümantal, Amatör Besteler, Piyano song, canlı konser, AHMET HAŞİM, Piano Rebab Müzikal Bilgi Fasıl Besteci beste Makam Teori Müziği Makale Dış Duyuru Ses Eğitimi Güneş Yakartepe Alan Öğrenci Şiiri Etkinlikleri Kültür Besteleri Aletleri Büyülü Şiirleri Duygusal Anlam sanatçı Fıkraları Edebi Tenkitleri Önem Veren Gezi Yazıları Vardır Ayrıca Sosyal Konu Kargaşa Sanatçı Nesir Açık Yalın Anlaşılır Üslup Karşı Çıkar Sar Da Ağırlık Verir Çok İlginç Özellikleri İçin TIKLA NOT Ahmed Haşin Müzik Beste Fasıl Faslı Faz Derleme Derlenmiş Bilgilere Klasikler Masalı Hikaye Sponsor Bağlantı Edebiyatı İdeolojinin Değil Estetik Emrine Vermek Prensibi Hareket Eden Topluluk Yayın Organı Enstrümantal Rebap Rebab Beste No 4 Merdiven Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Kabak Kem PİYANO - DÜETİ Piyanist Güneş Yakartepe Türk Müziği Sazları İle Piyano Düetleri PİYANİST GÜNEŞ YAKARTEPE TÜRK MÜZİĞİ SAZLARI İLE PİYANO DÜETLERİ Kuyruklu Akustik Piyanoları Fotoları Piano, Ney, Keman, Vokal, Solist, Bendir, Darbuka, Mızraplı Tambur, Bağlama Saz, Keman, Çello, Kudüm, Kanun, Klasik Kemençe, Sol Klarnet, Si Bemol Klarnet, Rebab, Yaylı Tanbur Güneş Yakartepe Dijital Piyanoları Hepsi Burada Hep Bura Liste Piyanosu Saat Tuş Tuşlu Çalgılar Jwin Casio Suzuki Kawai Roland Medeli Yamaha Steinbeck Dominguez Piyano Teknik Akort Onarım Satış Piyano Tekno Akustik Armoni Akustiği Salon Kuyruklu Kuyruksuz Duvar Piyano Teknik Akustik Piyano Dijital Piyano World Digital Digi Sayısal Piyano Satış Akort Bakım Ekspertiz İkinci El Piyano Piyano Kılıfı Medeli Digital Dante Müzik En Kaliteli En Ucuz Digital Piyanolar Digital Davul Müzik Malzemeleri Medeli Markası Türkiye Distürbütörü Ucuz Piyano Amfi Org Müzik Aryalar Klasik Müzik Konseri Duyurular Göster Üniversitesi Klasiği Klasikleri Batı Müzikleri Pianist Piano Pıyano Pıanıst Piyona Piyonam GUNES Günes Guneş Yakar Tepe Müzisyen Güzel Sade Daha Fazla Online Video İzlemek İçin Hemen Tıkla En Çok İzlenen My Net Sahne Tv Çocuk Çocuklar Çocuğu Ufak Minik Mini Küçük Genç Piyanist Besteleri Şair Şiir Kaval Mey Büyülü Şiirleri Duygusal Anlam Kargaşa Önem Veren Sanatçı PIANO PIANIST