Hoşgeldiniz!

tıkanma

ÇOCUK YETİŞKİN TAM TIKANMADA İLKYARDIM 1 - 8 YAŞ VE ÜSTÜ KİŞİLERDE 01:10
ÇOCUK YETİŞKİN TAM TIKANMADA İLKYARDIM 1 - 8 YAŞ VE ÜSTÜ KİŞİLERDE 1.915 izlenme - 3 yıl önce İlkyardım bireylerin sağlıklarını geri kazanmalarındaki ilk adımdır. 8 Yaş ve Üzeri Çocuklarda ve Yetişkinlerde Tam Tıkanma durumunda ilkyardım nasıl yapılır? Bu kısa video ile Türk Kızılayı ilkyardım uzmanlarından tam tıkanma durumlarında ne yapmak gerektiğini öğreneceksiniz.
0 - 1 YAŞ BEBEKLERDE TAM TIKANMADA İLKYARDIM 00:59
0 - 1 YAŞ BEBEKLERDE TAM TIKANMADA İLKYARDIM 1.042 izlenme - 3 yıl önce İlkyardım bireylerin sağlıklarını geri kazanmalarındaki ilk adımdır. 0 – 1 Yaş Bebeklerde Tam Tıkanmada İlkyardım nasıl yapılmalı?Bu kısa video ile Türk Kızılayı ilkyardım uzmanlarından bebeklerde tıkanma durumlarında ne yapmak gerektiğini öğreneceksiniz.
Bebeklerde Tıkanma Durumunda İlkyardım 00:59
Bebeklerde Tıkanma Durumunda İlkyardım 557 izlenme - 3 yıl önce Bebeklerde ve küçük çocuklarda boğaza kaçan cisimler ile nefes durduysa yapılacak uygulama; kolunuzun üzerine yatırara kürek kemiklerinin arasına enseye doğru vurarak ciğerlerdeki havayı sıkıştırmak ve cismin dışarı atılmasını sağlamaktır.
Trafik Neden Olur? 00:39
Trafik Neden Olur? 316 izlenme - 3 yıl önce Evet sevgili japonlar başka bir araştırmaları ile karşımızdalar. Videodaki bilgilere göre japonyadaki konu ile ilgili bilim adamları trafiğin aslında tek sebebinin domino etkisi tarzında oluştuğunu kanıtlamak için otomobiller ile yaptıkları deneyi izliyoruz. Herkesin bildiği bu olayı neden incelediklerini bilmiyorum. Sonuç olarak bunu İstanbul'da denemeleri gerektiğini düşünüyorum.
İlaçlı stent nedir? 00:51
İlaçlı stent nedir? 131 izlenme - 3 yıl önce Şeker hastalarında normal stentlerin erken tıkanma riski vardır. Bu riski önlemek amacıyla stentin üstüne çeşitli maddeler yerleştirilir ve damarın erken dönemde tekrar tıkanması engellenebilir.
Uyku apnesi nasıl tedavi edilir ? 00:48
Uyku apnesi nasıl tedavi edilir ? 187 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,KOAH hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Uyku apnesinin tedavisi ağırlığına göre değişmekle birlikte genellikle ağır uyku apneli veya orta uyku apneli hastalarda beraberinde tansiyon kalp hastalığı gibi hastalıklarda varsa mutlaka solunum cihazı dediğimiz tıp literatüründe sipap bipap diye isimlendirdiğimiz cihazlarla tedavi edilmesi gerekir. Sipap cihazı gece uyku sırasında solunum yollarını açık tutmak için kişinin burundan sürekli hava yolu basıncını arttırmaya yönelik uyguladığımız bir cihazdır.
AKUT Var Hayat Var - Tam Tıkanma ve Kısmi Tıkanma Nedir? Tıkanan Kişiye Nasıl Müdahele Edilmelidir? 04:11
AKUT Var Hayat Var - Tam Tıkanma ve Kısmi Tıkanma Nedir? Tıkanan Kişiye Nasıl Müdahele Edilmelidir? 96 izlenme - 4 yıl önce AKUT Var Hayat Var - Tam Tıkanma ve Kısmi Tıkanma Nedir? Tıkanan Kişiye Nasıl Müdahele Edilmelidir?
Uyku apnesi tanısı nasıl konur ? 00:41
Uyku apnesi tanısı nasıl konur ? 79 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,uyku apnesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Uyku apnesi tanısı gece uyku sırasında hastanın hastanede polisomnografi dediğimiz tetkiklerle bir gece izlenmesiyle tanı konur. Beyi EEG’si elektrotları, solunum elektrotları, oksijen elektrotları, kalp elektrotlarıyla birlikte hasta bir gece boyunca total uyku incelemesi yapılarak uyku apnesi tanısı konulur.
Uyku apnesi nedir ? 00:33
Uyku apnesi nedir ? 64 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,uyku apnesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Uyku apnesi solunumun uyku sırasında ağırlıklı olarak durmasıdır. Normal şartlarda her insanda saatte belli oranda nefes durması normaldir. Ama bu oranın saatte beşin üzerine çıktığı zaman uyku apnesi hastalığından bahsederiz.
Uyku apne sendromu nedir ? Belirtileri nelerdir ? 01:24
Uyku apne sendromu nedir ? Belirtileri nelerdir ? 41 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Fidan, uyku apnesi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Uyku apne sendromu apne dediğimiz durum uykuda nefesin durması on saniyenin üzerinde nefesin durması apne olarak tanımlanır. Uyku apne sendromu gece uyku sırasında kişinin tekrarlayan uykuda nefesin durması ve o sırada vücutta oksijen düşmesiyle karakterize bir hastalıktır. Bu apne sırasında nefes durunca oksijende düştüğü için vücudumuzdaki tüm sistemler üzerine çok fazla etkili olan bir hastalıktır. Bu uyku apne sendromlu kişilerde horlama uyku sırasında eşleri yakınları tarafından nefesin durduğunun gözlemlenmesi, gündüz çabuk uykusu gelmesi, yorgun dinlenememiş hissetme gibi belirtiler olur. Bu tür şikayeti olan hastalara uyku testi yaparak uyku apne sendromu var mı yok mu diye bakıyoruz. Uyku apne sendromu az öncede söylediğim gibi uyku sırasında nefes durup o sırada oksijen düştüğü için kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kalp krizi riski, felç riski, şeker hastalığı riski pek çok organlarla ilgili hastalıklara yol açabildiği için çok önemsediğimiz bir hastalık. Erken teşhis ve tedavi ile ileride oluşabilecek hastalık riskleri azaltılmış oluyor.
Horlamadan tedaviyle kurtulmak mümkün mü ? 01:35
Horlamadan tedaviyle kurtulmak mümkün mü ? 32 izlenme - 3 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Fidan,horlama hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Horlama uyku apnesi sendromunun bir ön belirtisi olabilir bazen uyku testi yaptığımız zaman hastada uyku apne sendromu olmaz ama şiddetli horlama olabilir. İşte hastanın eşi rahatsız olabilir. Kişi kendi horlamasıyla uyanabilir. Tek başına horlaması olan hastalarda bile belli kardiyovasküler hastalık risklerinin arttığını gösteren hastalar var henüz uyku apne sendromu oluşmamış olsa bile. Eğer kilo varsa mutlaka kilo vermesi horlamayı azaltır. Sigara alkol varsa işte horlamayı arttıracak ilaç kullanımı gibi durumlarda ön tedbir olarak bunları uygulamak ilk basamakta yapabileceğimiz şeyler. Örneğin kilo verdiği zaman zayıfken horlamıyorsa son yıllarda kilo aldım ondan sonra horlamam başladı diyen hastalarda öncelikle kilo vermesini önerebiliyoruz. Kilo verdikten sonra horlaması tamamen düzelebiliyor. Ama sadece kilo kaynaklı olmayabiliyor o horlama. Onun dışında sigara alkolü bırakacak. Uyku testi yaptık apnesi eşlik ediyor mu etmiyor mu baktık ona göre değişik tedavi yöntemleri de horlamaya yönelik basit horlama şeklindeyse kulak burun boğaz bölümüne yönlendiriyoruz. Kulak burun boğazda da burun tıkanıklığı var mı işte geniz eti, bademciklerinde irilik o bölgelere radyofrekans değişik cerrahi yöntemlerle de horlamayı azaltıcı tedaviler uygulanabiliyor.
Uyku apne sendromu nasıl tedavi edilir ? 02:10
Uyku apne sendromu nasıl tedavi edilir ? 32 izlenme - 3 yıl önce "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/fatihtip kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."
Uyku laboratuvarında hangi işlemler yapılmaktadır ? 01:08
Uyku laboratuvarında hangi işlemler yapılmaktadır ? 29 izlenme - 3 yıl önce "Kanalımıza ait diğer videolara ulaşmak ve güncel içerikleri takip etmek için www.izlesene.com/fatihtip kanalımıza göz atabilir ve abone olabilirsiniz. Keyifli seyirler..."