Hoşgeldiniz!

tiroid cerrahisi

Troid Bezi Hastalkları Ne Zaman Ameliyat Gerektirir 02:48
Troid Bezi Hastalkları Ne Zaman Ameliyat Gerektirir 474 izlenme - 2 yıl önce Prof.Dr. Umut Barbaros bilgilendirme platformu - WHATSAPP - 00905325444378 . Açıklama . Biz Cerrahlar Tiroid Bezi ile Ne Zaman İlgileniriz? Titoid bezi hastalıklarında en çok bilineni "zehirli guatr" dır. Zehirli guatr her zaman ameliuat gerektirmez,ama kimi durumlarda zehirli guatr tedavisi yani "toksik guatr" ve hiper tiroidi durumu ilaçla kontrol altına alınamaz . İlaçla kontrol altına alınsa bile bu durum kalıcı olmaz , ya da ilacın yan etkileri ortaya çıkabilir, ya da radyo aktif iyot tedavisi dediğimiz atomla tedavinin mümkün olmadığı hastalar vardır . . Bu kriterler araştırıldığı zaman CERRAHİ TEDAVİ - zehirl guatr da gerekebilir. Öte yandan tiroidin kendisi büyüdüğü zaman ki buna halk arasında Guatr diye bilinir üzerinde bulunan nefes borusuna, soluk borusuna baskı yapar. Bu da nefes darlığı meydana getirir. Biz buna bası bulgusu diyoruz . Bası bulgularının olduğu tiroid zehirli olmasa bile Ameliyat gerektirir . . Bunun dışında Kozmetik , Görüntü Bozuklğu boyunda kocaman patates gibi görüntünün durması hiç hoş birşey değil, bu gibi tiroid bezleri de çıkartılmalıdır. . En korkulanı ve en nadir olanı TİROİD KANSERİ riskidir, o da halk arasında NODÜL diye bilinen, tiroid nodülüm var diye dilden dile dolaşan oluşumlardan kaynaklanan kanserlerdir. . En sık görülen Endokrin Kanseri , Endokrin Bölge Kanseri " Tiroid Kanseri" dir. Ülkemizde de Tiroid kanserleri yaygın olduğu için, Tiroid Kanseri sıklığı yüksektir. . O yüzden Tiroid Nodülüm var diyen herkesin bir Hekim tarafından görülmesi gerekir . Zira tirpid kanserini atlamamk gerekir. Nodül tiroid içerisindeki patates görünümlü olan yuvarlak oluşumlardır , bu nodüllerin içeriği ve ihtiva ettiği hücre çeşidi önemlidir, zira Tiroid Kanseri bunlardan kaynaklanır. . Nodül varlığında kanser olup olmadığını anlayabilmek için bazı tetkikler yapılır bunların başında Ultrasonografi gelir . Tiroid ultrasonografisi Tiroid nodülünün Kanser olup olmadığını anlamak için yapılacak ilk tetkiktir. Ultrasonda şüphe varlığında ya da nodülün büyüklüğü 1-1,5 cm treyi geçtiğinde , bu nodülden İĞNE İLE BİYOPSİ - parça alınır. Alınan parçaya kanser tanısı ya da şüphesi koymakta önemlidir . . Ultrason ve İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi sonrasında nodulun cerrahi gerektirip gerektirmediğine karar verilir. . Bunların mutlaka Hekim kontrolünde yapılması önemlidir. .
Tiroid Ameliyatı Sonrasında Hastayı Neler Bekler ? 00:38
Tiroid Ameliyatı Sonrasında Hastayı Neler Bekler ? 336 izlenme - 2 yıl önce Prof Dr Umut Barbaros : Soru ve Bilgi Platformu . +905325444378 . Açıklama: . Normal bir trioid ameliyatı yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyattan 3-4 saat sonra hasta yatağında olur, ameliyattan sonraki 6. saatinde de yameğini yer ve sabah da evine gider. Amliyat sonrası görülebilecek sıkıntılar : ses kısıklılığı, ellerde uyuşma, kanama tekrarı gibi hiç hoş olmayan şeylerdir. Bu oran %1 in altında olmalıdır. Yine bu oran %1 in altında olduğu durumlarda Cerrahi Ekibin deneyiminden söz edilebilir. Yani kısacası Troid Cerrahisi kolay bi cerrahi değildir ve deneyimli ekipler tarafından yapılmalıdır..
Tiroid Cerrahisinde Neler Yapılır ? 00:49
Tiroid Cerrahisinde Neler Yapılır ? 66 izlenme - 2 yıl önce Tiroid cerrahisi dendiğinde günümizde kabul edilen metod ya tamemen bezin çıkartılması (total tireidektomi) ya da tamamına yakının (mia total) çıkartılması uygulanır. . Bunun ötesinde bazı nadir durumlarda tek taflı olgular da vardır, ama günümüzde subtotal yani her iki tarafın biraz alındığı teknik bırakılmıştır. . Çünkü korkutuğumuz şey ikinci kez cerrahi girişim ihtiyacının olmasıdır. . Tiroid cerrahisinde ikinci girişimler herzaman daha risklidir, o yüzden cerrahın deneyimli olması ve ilk ameliyatında yeterli tamama yakın cerrahi yi becerebilmesidir. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- Prof.Dr.Umut Barbaros bilgilendirme Platformu 05325444378 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------