Hoşgeldiniz!

toplum

Lozan Hezimettir Zihniyetine İnce Ayar - İsmail Dükel 03:00
Lozan Hezimettir Zihniyetine İnce Ayar - İsmail Dükel 3.781 izlenme - 3 hafta önce 15 seneden beri cemaat tarafından çocuk gibi kandirildigini iddia eden kitlenin 'Lozan hezimettir' söylemine, İsmail dükel cevabı. İzliyoruz.
 Toplumu Sevelim Kılları Jöleyle Kenara Ayıralım 00:06
Toplumu Sevelim Kılları Jöleyle Kenara Ayıralım 171.579 izlenme - 3 yıl önce Toplumu sevelim, kılları jöleyle kenara ayıralım
Aziz Nesin'in Öngörü Yeteneği 01:30
Aziz Nesin'in Öngörü Yeteneği 7.028 izlenme - 3 ay önce Büyük usta Aziz Nesin, bundan 25 yıl kadar önce ülkenin içinde bulunduğu süreç ve gelecekte alacagi şekil hakkında kısa ve öz konuşuyor. Gelinen nokta ortada. İzliyoruz.
İnsan Vücudunda Bulunan Evrimsel Kanıtlar 03:54
İnsan Vücudunda Bulunan Evrimsel Kanıtlar 8.361 izlenme - 6 ay önce Charles darwin, İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur. Günümüz dünyasinda Türkiye ve bir kaç orta dogu ülkesi disinda biyoloji ders müfredatında bulunan Evrim'in insan türü üzerindeki kanitlarini izliyoruz. Not: İnsanlar çamurdan geliyorsa şimdiki çamurlar neden insan olmuyor.
Kemal Kılıçdaroğlu - Şimdi Açıkla, SGK'yı Kim Batırmış 03:13
Kemal Kılıçdaroğlu - Şimdi Açıkla, SGK'yı Kim Batırmış 5.044 izlenme - 2 ay önce Benim genel müdürlüğümde açık 2 milyar 750 milyon liraydı, şimdi açık 80 milyar 629 milyon lira. Üstelik benim dönemimde emeklilik yaşı kadınlarda 38, erkeklerde 43'dü. Şimdi emeklilik yaşını 65’e çıkardın ve 80 milyar 629 milyon liralık bir açık kapatmaya çalışıyorsun. Şimdi söyle bakalım; Sosyal Güvenlik Kurumunu kim batırdı?
Bilim Karşısında Dinlerin Çaresizligi 03:30
Bilim Karşısında Dinlerin Çaresizligi 2.082 izlenme - 2 ay önce 100-200 yıl önce sakat veya genetik problemli doğan insanlar lanetli kabul edilerek öldürüldüğü bir Dünya'dan bilim ve rasyonalizmin doruğa cıktıgı 21. yy 'da yaşıyoruz . Buna rağmen gelişmemiş ve dinin egemen olduğu coğrafyalarda cehalet sonucu hala binlerce insan batıl inançlar yüzünden ölüyor . Tarih boyunca insanoğlunun hayatı ve evreni algılamak için başvurduğu dini dogmalarin yavaş yavaş yerini biraktigi bilim ve teknolojiye kulak veriyoruz ...
Hapisanenin Doğuşu ve Gözetim Toplumu - Facault 03:16
Hapisanenin Doğuşu ve Gözetim Toplumu - Facault 2.533 izlenme - 3 ay önce Tarihin en büyük sosyologlarından Facault, izlenmenin insan hayatını ne denli etkileyeceğini 1975 yılında görmüş. "Hapisanenin Doğuşu" kitabında nasıl tek tipleştiğimizi detaylı anlatmış. İyi seyirler, iyi okumalar efendim.
Gece Neden Karanlıktır - Olbers Paradoksu 05:23
Gece Neden Karanlıktır - Olbers Paradoksu 3.068 izlenme - 3 ay önce Olbers Paradoksu, Alman hekim ve astronom Heinrich Olbers'in 1823 yılında kaleme aldığı makalesinde öne sürülen tezdir. Olbers , bu makalesinde sonsuz statik bir Evren'de her çizgisel bakış doğrultusunun eninde sonunda bir yıldızın yüzeyinde sonlanacağını çıkarsamaktadır. İzliyoruz
Topluma Açık Yerlerde Osururken Termal Kameralara Yakalanan İnsanlar 01:55
Topluma Açık Yerlerde Osururken Termal Kameralara Yakalanan İnsanlar 157 izlenme - 2 gün önce Banana Factory kanalının yayınladığı görüntüde topluma açık yerlerde insanların osuruklarını termal kamera sayesinde kaydetti.
Ne Diyoruz Ne Anlıyoruz - Düşünce 39:15
Ne Diyoruz Ne Anlıyoruz - Düşünce 475 izlenme - 4 hafta önce Yüksek oranda entellektüel bilgi ve 4 aydin felsefeci içerdigi için TRT'de yayindan kaldirilan, ne diyoruz ne anlıyoruz programinin en kaliteli bölümlerinden olan düşüncenin altını çizecegiz. Ahmet inam hocamin gönül felsefesi dikkate alınmalı .
Kemal Kılıçdaroğlu - IŞİD Soruları 03:26
Kemal Kılıçdaroğlu - IŞİD Soruları 4.371 izlenme - 4 ay önce Cumhuriyet Halk Partisinin Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlunun halkı için sorduğu soruları izliyoruz sizinde görüşlerinizi merak ediyorum.
Sürü Filmi - Toplumda Sınıflar Var 00:31
Sürü Filmi - Toplumda Sınıflar Var 1.530 izlenme - 1 ay önce Sürü; bir aşireti, bir ikiliyi, bir sürüyü ve daha birçok şeyi anlatır. Aşiretler arası çatışmalar, kişiler arası hesaplaşmalar, insan-doğa, insan-insan, insan-toplum ilişkileri dramatik bir kuruluşun içine yerleştirilen malzemenin salt bir kısmını oluşturur. Filmin tümü ise temelde ekonomik zorlamalarla çağ dışı kalmış bir toplumun, ezilen kişilerin ve doğan çatışmaların çok geniş bir panoramasını sergilemektedir.
Yüzyıllardır Savaşların Tek Sebebi Dinlerdir -  Hulki Cevizoğlu 04:37
Yüzyıllardır Savaşların Tek Sebebi Dinlerdir - Hulki Cevizoğlu 2.108 izlenme - 4 ay önce Kitle psikolojisi bir cok kültürün toplumlari üzerinde uyguladigi bir sistemdir . İnandırıldıgı bir gerçek uğruna insanin yapamayacagi bir şey yoktur . Hulki cevizoglu'nun konuğu ile birlikte düşüncelerini dinliyoruz ..
Beynin Sırları -  Bilinçaltı 10:00
Beynin Sırları - Bilinçaltı 1.470 izlenme - 4 ay önce Yüzyillardir insanoğlu bir cok şeyi sorguladı , düşündü ve keşfetti . Bir cok konuda büyük aşama kaydeden bu yapı henüz beynin sınırlarını tam olarak çözebilmiş değil . Şimdi beyin ve bilincaltini yakından taniyoruz..
Mr.Robot - Fuck Society 01:40
Mr.Robot - Fuck Society 3.675 izlenme - 9 ay önce Son dönemin en etkili dizilerinden Mr.Robot'un günümüz toplumu ile ilgili eleştirel bir monologu.
Toplumsal Cinsiyet Eşitsizligi - Farkındalık 06:54
Toplumsal Cinsiyet Eşitsizligi - Farkındalık 1.974 izlenme - 8 ay önce Her kültür kendine özgü toplumsal normlar ve gelenekler barındırır . Özellikle ataerkil toplumlarda erkek cocugu dünya'ya geldigi andan itibaren belli şablonlar ile yetistirilir . ' 'Oglumuz cok canlar yakacak ' ' Aslan oglum ' gibi şablonlar zihnine kazinirken ; kız cocugu ' başımıza bela açacak ' zihniyeti ile yetistiriliyor .. Bu animasyon, İsveç BaşKonsoslosluğu'nun desteğiyle, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları tarafından yürütülen "Çocuklar arasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması için Ailelerin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında hazırlanmıştır. iyi seyirler...
Modern Toplumun Kadın İmajı 02:29
Modern Toplumun Kadın İmajı 4.990 izlenme - 2 yıl önce Bu videoda modern toplum adı altında kadınları ne hale getirdiklerini göreceksiniz..
Türkiye'de Bu Tür Bir Yardımsever Duyarlılığın Olmasını İstemez Misiniz? 02:39
Türkiye'de Bu Tür Bir Yardımsever Duyarlılığın Olmasını İstemez Misiniz? 3.583 izlenme - 1 yıl önce Bizim toplumumuzda da bu tür çalışmaların organize bir şekilde vatandaşlarımız ya da STK'larca yapılmasını canı gönülden temenni ediyoruz. Fakat temenniler yeterli olmuyor ki hala yardımseverlik endeksinde sondan yedinciyiz.
Ensar Vakfı Neden Korunuyor? - Türkiye'nin Dinden Çıkışı 31:51
Ensar Vakfı Neden Korunuyor? - Türkiye'nin Dinden Çıkışı 3.279 izlenme - 6 ay önce Nihat Genç, din istismarcılarının rezilliğini anlatıyor.
Mutluluğun Sırrını Çözen Adam 03:05
Mutluluğun Sırrını Çözen Adam 2.772 izlenme - 1 yıl önce Mutluluk, TDK sözlüğünde “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşmaktan duyulan kıvanç durumu” olarak tanımlanmakta olup, şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış görece ve göreli bir kavramdır. >>Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır? >>Mutluluk, manevi değerlere mi bağlıdır, maddi değerlere mi bağlıdır? >>Maddi değerlerin edinilmesiyle edinilen geçici hal mutluluk kapsamında değerlendirilebilir mi? >>Mutluluk kişinin diğerleri hakkındaki hareketleriyle ne derecede ilişkilidir, diğer insanlarla birlikte yaşamayan, toplumdan yalıtılmış biri mutlu olabilir mi? >>Istırap ya da mutsuzluğu tatmamış biri mutlu olabilir mi?
Türkiye'de Bu Tür Bir Yardımsever Duyarlılığın Olmasını İstemez Misiniz? 02:39
Türkiye'de Bu Tür Bir Yardımsever Duyarlılığın Olmasını İstemez Misiniz? 2.749 izlenme - 1 yıl önce Bizim toplumumuzda da bu tür çalışmaların organize bir şekilde vatandaşlarımız ya da STK'larca yapılmasını canı gönülden temenni ediyoruz. Fakat temenniler yeterli olmuyor ki hala yardımseverlik endeksinde sondan yedinciyiz.
Toplumlar ve Kurbağalar 01:26
Toplumlar ve Kurbağalar 2.108 izlenme - 1 yıl önce Alman bir vatandaşın hazırladığı,toplumu kurbağalar üzerinden değerlendiren bir video.
İnsanoglunun En Büyük Sorunu - Jacque Fresco 02:45
İnsanoglunun En Büyük Sorunu - Jacque Fresco 1.396 izlenme - 7 ay önce İnsan , icinde bulundugu kültür ve cevreye adapte olma yetisine sahiptir . Toplum icinde olusturulan belli kural ve düzenlerin dısına cıkabilmek 'tembel' insan icin cok zor olmustur . Tarih boyunca gereken şüphe ve sorgulama konusunda yeteri kadar merakli olmayan insanoglunun yüzyillardir başına gelenleri izliyoruz..
CHP Milletvekili Özgür Özer - Cumhurbaşkanlığı İftarına Eleştiri 02:27
CHP Milletvekili Özgür Özer - Cumhurbaşkanlığı İftarına Eleştiri 1.660 izlenme - 4 ay önce CHP'li Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı Sarayında verilen ve birtakım ünlülerin davet edildiği iftarın maddi maliyetlerinin devlet hazinesinden ödenmesini tenkit etti. Devletin parasıyla birilerine gövde gösterisi yapmanın doğru olmadığını söyleyen Özel, iftara meclisten sadece AKP'li hükumet görevlilerinin davet edilmesini de kınadı.
Uyan Türkiye! 04:30
Uyan Türkiye! 1.613 izlenme - 4 ay önce Efendim sizinde bildiğiniz gibi son günlerde bazıları Cumhuriyet Halk Partisinin teröre destek verdiğini ileri sürmektedir. Bazılarımızın aklında da '80 yıldır iktidar olamayan bir parti nasıl artan terörün müsebbibi olabilir?' sorusu mevcuttur. CHP birkaç gün önce iddialara cevap olarak Youtube hesabından bu videoyu yayınlamış.
Bir Toplum Nasıl Uyutulur ? 01:26
Bir Toplum Nasıl Uyutulur ? 2.047 izlenme - 1 yıl önce Açık toplum fikri, ilk defa Henri Bergson tarafından ortaya atılan, Karl Popper tarafından geliştirilip yaygınlaştırılan bir kavramdır. Popper'ın epistemoloji konusundaki teorisinde ifadesini bulan, dışımızdaki gerçeklik algımızın mükemmel olmadığı, dolayısıyla büyük ve değişmez doğrular konusunda ısrar edilmemesi ve gerçekliğin kimsenin tekelinde bulunmadığı görüşü, Açık toplum fikrinin de temelini oluşturur. Büyük ve kesin doğrular yok ise, farklı görüşlere saygılı olunmalıdır. Açık toplum, kimsenin mutlak bilgiyi elinde tutamayacağını, farklı insanların farklı fikirlere ve beklentilere sahip olabileceğini, ve insanların beraber barış içinde yaşayabilmelerini sağlamak için, bireylerin haklarını koruyacak kurumlara ihtiyaç duyulacağını kabul eden bir toplum anlayışıdır. Uygulamada açık toplum, hukukun üstünlüğüne dayanan, demokratik yollar ile seçilmiş hükümetlerce yönetilen, farklılıkları içinde barındıran güçlü bir sivil toplum; azınlıklara ve azınlık görüşlerine saygı anlamına gelir. www.alparslanvarer.com
Mutluluğun Sırrını Çözen Adam 03:05
Mutluluğun Sırrını Çözen Adam 2.237 izlenme - 1 yıl önce Mutluluk, TDK sözlüğünde “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşmaktan duyulan kıvanç durumu” olarak tanımlanmakta olup, şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış görece ve göreli bir kavramdır. >>Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır? >>Mutluluk, manevi değerlere mi bağlıdır, maddi değerlere mi bağlıdır? >>Maddi değerlerin edinilmesiyle edinilen geçici hal mutluluk kapsamında değerlendirilebilir mi? >>Mutluluk kişinin diğerleri hakkındaki hareketleriyle ne derecede ilişkilidir, diğer insanlarla birlikte yaşamayan, toplumdan yalıtılmış biri mutlu olabilir mi? >>Istırap ya da mutsuzluğu tatmamış biri mutlu olabilir mi?
Paylaşılmış Psikotik Bozukluk ve İnanç İlişkisi 07:34
Paylaşılmış Psikotik Bozukluk ve İnanç İlişkisi 952 izlenme - 5 ay önce İnsanoglunun yaşamı şartlanmışlıklar ve kosullanmalardan olusur . Kişi ne kadar şartlanmisliklara boyun egerse o kadar hapsolmuş ve o kadar dar bir perspektiften dünya' ya bakmaktadir .. Hal böyleyken , Dünya'daki inanc sistemlerinin insan yapımı mitolojik kavramlardan olustugunu anlamak ve ögrenmek icin insanogluna ne kadar rasyonel argumanlar , kanitlarda sunsanız onlar bunu reddedecektir .. İşte tam burda olaya Psikolojik perspektifte bakmamiz gerekiyor . Psikoloji'de Paylasilmis psikoz ( psikotik ) bozukluk olarak geçen bu hezeyan , bireyin algilari bozuldugu icin kendi inandıklarını en yakınlarındakinede inandirmasi olayidir .. Bu kişilerin önüne yüzlerce video binlerce kitap konulsa dahi buna inanmayacaklardir.. Platon , yani Nam- diger Eflatun ' un Meşur Magara alegorisinin bir nevi psikolojik aciklamasi da diyebiliriz .. İzliyoruz
Yardımseverlik Bir Kıvılcımla Topluma Karışır 04:45
Yardımseverlik Bir Kıvılcımla Topluma Karışır 2.203 izlenme - 1 yıl önce Yardımseverliğin samimi ufak bir yardımla, duyarlılıkla dalga, dalga ne şekilde toplumu etkilediğini gösteren güzel bir kısa film çalışması. Bu tür çalışmaların ülkemizde de olmasını canı gönülden diliyoruz çünkü 2014 araştırmaları gösteriyor ki dünya yardımseverlik endeksinde sondan yedinciyiz.
Sigarayı Bırakana Memelerini Gösteren Kadın 00:49
Sigarayı Bırakana Memelerini Gösteren Kadın 5.090 izlenme - 2 yıl önce Rusya'da gönüllü olarak toplum sağlığı adına kötü alışkınlıkları bıraktırmak isteyen bir kadın ilginç bir yönteme başvurmuş. Kadın, sigarayı bırakanlara göğüslerini göstermeyi teklif etmiş. Haydi bakalım biz de olsalar gelsin...