Hoşgeldiniz!

toplum

 Toplumu Sevelim Kılları Jöleyle Kenara Ayıralım 00:06
Toplumu Sevelim Kılları Jöleyle Kenara Ayıralım 171.608 izlenme - 4 yıl önce Toplumu sevelim, kılları jöleyle kenara ayıralım
Prof. Dr. Celal Şengör ile röportaj / 09:32
Prof. Dr. Celal Şengör ile röportaj / "Cahil toplumlar çöker" 2.259 izlenme - 3 ay önce Dünyada Jeoloji ve doğa tarihi deyince akla gelen ilk isimlerden çılgın profesör Celal Şengör yeni bir başarıya daha imza atarak 2018 Arthur Holmes Madalyası'nı kazandı. Madalyayı bahane ederek Celal Hoca'yı içinde nadide jeolojik taşlar ve müthiş bir kütüphanenin de bulunduğu evinde ziyaret ettik; eğitim sistemine dair eleştirilerinden konu açılınca yine çok tartışılacak şeyler söyleyen Prof. Şengör eğitimdeki kalitesizliğin kökeninde demokrasinin yattığını, ideal sistemin monarşi olduğunu iddia etti. Röportaj: Kübra Par Fotoğraf: Ece Oğultürk Video: Melik Demirel, Yankı Saraç -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Prof. Celal Şengör ile bilim / "Evrimi engelleyemezsiniz" https://www.youtube.com/watch?v=00HY7... (Her pazartesi yeni video) Copyright © 2017 - Habertürk Gazetecilik A.Ş.
Manavgatlı Abiden Toplum Eleştirisi 02:20
Manavgatlı Abiden Toplum Eleştirisi 3.068 izlenme - 5 ay önce Manavgat sokak röportajları facebook sayfası üzerinde yayınlanan röportajda abimiz, toplumumuzun eleştirisini adeta bizim sesimizmiş gibi yapıyor. Sana katılıyoruz sayın abim. Katılmamak mümkün mü?
Simon de Beauvoir - İkinci Cins 03:11
Simon de Beauvoir - İkinci Cins 661 izlenme - 2 ay önce İnsan kadın olarak doğmaz, ona dönüşür. Kadın olmak doğal bir gerçek değildir. Belli bir tarihin sonucudur. Kadını kendi başına tanımlayan biyolojik veya psikolojik bir kader söz konusu değil. Toplumun şekillendirdiği, onlara yüklediği bu yapıyı yok etmek için şu balyozu elden ele uzatalım lütfen.
Modern Köle Olmanin Dayanilmaz Hafifligi 13:24
Modern Köle Olmanin Dayanilmaz Hafifligi 3.999 izlenme - 7 ay önce Günde sekiz saat boyunca yemek yiyemezsiniz. Sekiz saat boyunca hiç durmadan bir şeyler içemezsiniz. sekiz saat boyunca seks yapamazsınız. ama sekiz saat boyunca hiç durmadan çalışabilirsiniz. işte insanlığın mutsuzluğuna neden olan en büyük şey budur… '' William Faulkner'' http://p1304.hizliresim.com/18/t/mfmkm.jpg
İnsan Vücudunda Bulunan Evrimsel Kanıtlar 03:54
İnsan Vücudunda Bulunan Evrimsel Kanıtlar 8.615 izlenme - 2 yıl önce Charles darwin, İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur. Günümüz dünyasinda Türkiye ve bir kaç orta dogu ülkesi disinda biyoloji ders müfredatında bulunan Evrim'in insan türü üzerindeki kanitlarini izliyoruz. Not: İnsanlar çamurdan geliyorsa şimdiki çamurlar neden insan olmuyor.
Modern Toplumlardaki Mutluluğu Anlatan Kısa Film: Happiness 04:16
Modern Toplumlardaki Mutluluğu Anlatan Kısa Film: Happiness 1.933 izlenme - 5 ay önce Londra merkezli sanatçı ve animatör Steve Cutts'ın elinden çıkan ve 5 dakikadan az bir sürenizi ayırmanız gereken o kısa filmi izliyoruz efendim.
Lozan Hezimettir Zihniyetine İnce Ayar - İsmail Dükel 03:00
Lozan Hezimettir Zihniyetine İnce Ayar - İsmail Dükel 4.048 izlenme - 2 yıl önce 15 seneden beri cemaat tarafından çocuk gibi kandirildigini iddia eden kitlenin 'Lozan hezimettir' söylemine, İsmail dükel cevabı. İzliyoruz.
Bağırsakların İkinci Beyin Olması 08:18
Bağırsakların İkinci Beyin Olması 2.092 izlenme - 10 ay önce Bağırsaklar ile insan beyni arasında, başka hiçbir organda olmayan bir bağlantı var. İkinci beyin olarak nitelendirilen bağırsaklar, yediğiniz içtiğinize bağlı olarak duygu durumunu etkileyebiliyor. Ya da ruh haliniz de aynı şekilde bağırsaklarınızı.
Aziz Nesin'in Öngörü Yeteneği 01:30
Aziz Nesin'in Öngörü Yeteneği 7.903 izlenme - 2 yıl önce Büyük usta Aziz Nesin, bundan 25 yıl kadar önce ülkenin içinde bulunduğu süreç ve gelecekte alacagi şekil hakkında kısa ve öz konuşuyor. Gelinen nokta ortada. İzliyoruz.
Modern Toplumun Kadın İmajı 02:29
Modern Toplumun Kadın İmajı 5.746 izlenme - 3 yıl önce Bu videoda modern toplum adı altında kadınları ne hale getirdiklerini göreceksiniz..
Din Basit Bir Coğrafi Meseledir 05:03
Din Basit Bir Coğrafi Meseledir 2.327 izlenme - 1 yıl önce Her insan belli bir kültür ve gelenek havuzunun içine dogar . Bu havuzda insanin dil ve din gibi hayatina şekil verecek kimlikleri oluşmaya başlar . Neden insanlar icinde yetiştigi kültürün dinini hakikat sanır ? "her mezhep hakikatin kendi egemenliği altında olduğunu ve bundan farklı düşünenlerin de yanlış yolda olduklarını zanneder. sisli bir havada yolculuk yapan bir adam gibi, yolda onun biraz önünde olanları sisin içinde kaybolmuş olarak görür, elbette arkasındakileri, sağında ve solunda olanlar da dahil; ancak ona yakınlaştıkça her şey berraklaşır. aslına bakarsanız, o da en az ötekiler kadar sisin içindedir." benjamın franklın.
Hapisanenin Doğuşu ve Gözetim Toplumu - Facault 03:16
Hapisanenin Doğuşu ve Gözetim Toplumu - Facault 2.661 izlenme - 2 yıl önce Tarihin en büyük sosyologlarından Facault, izlenmenin insan hayatını ne denli etkileyeceğini 1975 yılında görmüş. "Hapisanenin Doğuşu" kitabında nasıl tek tipleştiğimizi detaylı anlatmış. İyi seyirler, iyi okumalar efendim.
Mr.Robot - Fuck Society 01:40
Mr.Robot - Fuck Society 4.974 izlenme - 2 yıl önce Son dönemin en etkili dizilerinden Mr.Robot'un günümüz toplumu ile ilgili eleştirel bir monologu.
Gece Neden Karanlıktır - Olbers Paradoksu 05:23
Gece Neden Karanlıktır - Olbers Paradoksu 3.166 izlenme - 2 yıl önce Olbers Paradoksu, Alman hekim ve astronom Heinrich Olbers'in 1823 yılında kaleme aldığı makalesinde öne sürülen tezdir. Olbers , bu makalesinde sonsuz statik bir Evren'de her çizgisel bakış doğrultusunun eninde sonunda bir yıldızın yüzeyinde sonlanacağını çıkarsamaktadır. İzliyoruz
Kemal Kılıçdaroğlu - Şimdi Açıkla, SGK'yı Kim Batırmış 03:13
Kemal Kılıçdaroğlu - Şimdi Açıkla, SGK'yı Kim Batırmış 5.195 izlenme - 2 yıl önce Benim genel müdürlüğümde açık 2 milyar 750 milyon liraydı, şimdi açık 80 milyar 629 milyon lira. Üstelik benim dönemimde emeklilik yaşı kadınlarda 38, erkeklerde 43'dü. Şimdi emeklilik yaşını 65’e çıkardın ve 80 milyar 629 milyon liralık bir açık kapatmaya çalışıyorsun. Şimdi söyle bakalım; Sosyal Güvenlik Kurumunu kim batırdı?
Toplumsal Cinsiyet Eşitsizligi - Farkındalık 06:54
Toplumsal Cinsiyet Eşitsizligi - Farkındalık 2.743 izlenme - 2 yıl önce Her kültür kendine özgü toplumsal normlar ve gelenekler barındırır . Özellikle ataerkil toplumlarda erkek cocugu dünya'ya geldigi andan itibaren belli şablonlar ile yetistirilir . ' 'Oglumuz cok canlar yakacak ' ' Aslan oglum ' gibi şablonlar zihnine kazinirken ; kız cocugu ' başımıza bela açacak ' zihniyeti ile yetistiriliyor .. Bu animasyon, İsveç BaşKonsoslosluğu'nun desteğiyle, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları tarafından yürütülen "Çocuklar arasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması için Ailelerin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında hazırlanmıştır. iyi seyirler...
Bilim Karşısında Dinlerin Çaresizligi 03:30
Bilim Karşısında Dinlerin Çaresizligi 2.250 izlenme - 2 yıl önce 100-200 yıl önce sakat veya genetik problemli doğan insanlar lanetli kabul edilerek öldürüldüğü bir Dünya'dan bilim ve rasyonalizmin doruğa cıktıgı 21. yy 'da yaşıyoruz . Buna rağmen gelişmemiş ve dinin egemen olduğu coğrafyalarda cehalet sonucu hala binlerce insan batıl inançlar yüzünden ölüyor . Tarih boyunca insanoğlunun hayatı ve evreni algılamak için başvurduğu dini dogmalarin yavaş yavaş yerini biraktigi bilim ve teknolojiye kulak veriyoruz ...
Sigarayı Bırakana Memelerini Gösteren Kadın 00:49
Sigarayı Bırakana Memelerini Gösteren Kadın 7.080 izlenme - 3 yıl önce Rusya'da gönüllü olarak toplum sağlığı adına kötü alışkınlıkları bıraktırmak isteyen bir kadın ilginç bir yönteme başvurmuş. Kadın, sigarayı bırakanlara göğüslerini göstermeyi teklif etmiş. Haydi bakalım biz de olsalar gelsin...
Kemal Kılıçdaroğlu - IŞİD Soruları 03:26
Kemal Kılıçdaroğlu - IŞİD Soruları 4.494 izlenme - 2 yıl önce Cumhuriyet Halk Partisinin Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlunun halkı için sorduğu soruları izliyoruz sizinde görüşlerinizi merak ediyorum.
Türkiye'de Bu Tür Bir Yardımsever Duyarlılığın Olmasını İstemez Misiniz? 02:39
Türkiye'de Bu Tür Bir Yardımsever Duyarlılığın Olmasını İstemez Misiniz? 3.590 izlenme - 3 yıl önce Bizim toplumumuzda da bu tür çalışmaların organize bir şekilde vatandaşlarımız ya da STK'larca yapılmasını canı gönülden temenni ediyoruz. Fakat temenniler yeterli olmuyor ki hala yardımseverlik endeksinde sondan yedinciyiz.
Jean-Jacques Rousseau -  Toplum Sözleşmesi 03:12
Jean-Jacques Rousseau - Toplum Sözleşmesi 1.298 izlenme - 11 ay önce Rousseau tuhaf birisiydi. 1712 ' de cenova'da dünyaya geldi ve bir gravürcüde ciraklik yapti . Müzisyen olmak istiyordu ama bir kez olsun bir ensturman calmamisti . Bütün hayali kimsenin ilgilenmedigi yeni bir nota sistemiydi . Çogunlukla onu finanse eden kadinlar sayesinde geciniyordu . Genel olarak içe dönük bir karaktere sahip olan rousseau , insanın mutlulugun sadece yalnizlikta bulunabilecegini düsünüyordu . Paris'te Aydinlanma'nın önde gelenleriyle tanisti ama onlar arasinda da pek fazla sevilen biri olmadi . Rousseau 37 yasinda oldugu 1748 yilinin bir ekim günü , yaşamini daha sonra o günü gercek bir aydinlanma deneyimi olarak ifade edecegi kadar fazla degistirdi . illumination - aydinlanma anayolda meydana gelmişti . Dönemin paris'inin en etkili gazetesi olan mercure de france ' ın bir nusasına rastladi . Gazetede dijon akademisi tarafindan ortaya konan ödülli bir soru vardi . Soru şöyleydi ; bilimlerin ve sanatların restorasyonu , ahlakin arinmasına yardimci olur mu ? Bu soru karşısında Rousseou inanilmaz bir ilham etkisi ile kendinden geçti . ''Kendimi bir agacin altina attim . öyle ki , ayaga kalktigimda yelegimi gözyaşlarimdan islanmis halde buldum . Ah tanrim , o sirada agacin altinda hissettiklerimin dörtte birini kaleme alabilmis olsaydim, o zaman hangi şeffaflıkla toplumsal düzenin catismalarını tartisabilirdim ! '' Rossue'nin dinsiz aydinlanmasi oldukca ünlendi . Ancak ödüllü soruya verdigi yanit daha da ünlenmisti . '' İnsanlar kötüdür ; acılı ve sürekli bir deneyim kanita gerek birakmiyor : ama insan doğasında iyidir . İnsan topluma istedigi kadar sasirabilir , bu insanlarin cikarlarinin cakismadigi topluluktan nefret ettikleri gercegini daha fazla azaltmaz . -Roousseau ' nın uygarligin insan üzerindeki kötü etkisi hakkında yazısı sansasyona yol acti . Birincilik ödülünü kazandi . Bir gecede ünlendi . onu ünlü yapan neydi ? Onun düsüncesine göre insanlar '' dogalarinda aslinda dürüst , barisci ve iyiydiler . Ama nereye bakılırsa bakılsın , her yerde yine de yalan dolan , cinayet ve adam öldürme vardi . o halde şu sorulabilirdi : kötülük nereden geliyor ? "bir arazinin etrafını tel örgülerle çevirip, 'bu topraklar ve üzerindeki meyveler bana ait' diyen insan, bugünkü modern toplumların kurucusu olmuştur. arazinin etrafındaki telleri söküp atarak 'o adama inanmayın, bu topraklar ve üzerindeki meyveler herkesindir' diyen adam, dünyayı nice savaşlardan, katliamlardan, kan ve göz yaşından kurtaracak olan insandır." - jean-jacques rousseau - "insanın özgürlüğü; her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır...
Münevver Karabulut 07:20
Münevver Karabulut 8.973 izlenme - 9 yıl önce münevver karabulut cinayeti,münevver karabulut,cem garipoğlu,münevver,ihanet,ölüm,müneverrin ölümü
Yüzyıllardır Savaşların Tek Sebebi Dinlerdir -  Hulki Cevizoğlu 04:37
Yüzyıllardır Savaşların Tek Sebebi Dinlerdir - Hulki Cevizoğlu 2.219 izlenme - 2 yıl önce Kitle psikolojisi bir cok kültürün toplumlari üzerinde uyguladigi bir sistemdir . İnandırıldıgı bir gerçek uğruna insanin yapamayacagi bir şey yoktur . Hulki cevizoglu'nun konuğu ile birlikte düşüncelerini dinliyoruz ..
Mutluluğun Sırrını Çözen Adam 03:05
Mutluluğun Sırrını Çözen Adam 2.788 izlenme - 3 yıl önce Mutluluk, TDK sözlüğünde “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşmaktan duyulan kıvanç durumu” olarak tanımlanmakta olup, şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış görece ve göreli bir kavramdır. >>Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır? >>Mutluluk, manevi değerlere mi bağlıdır, maddi değerlere mi bağlıdır? >>Maddi değerlerin edinilmesiyle edinilen geçici hal mutluluk kapsamında değerlendirilebilir mi? >>Mutluluk kişinin diğerleri hakkındaki hareketleriyle ne derecede ilişkilidir, diğer insanlarla birlikte yaşamayan, toplumdan yalıtılmış biri mutlu olabilir mi? >>Istırap ya da mutsuzluğu tatmamış biri mutlu olabilir mi?
Toplumlar ve Kurbağalar 01:26
Toplumlar ve Kurbağalar 2.139 izlenme - 3 yıl önce Alman bir vatandaşın hazırladığı,toplumu kurbağalar üzerinden değerlendiren bir video.
Türkiye'de Bu Tür Bir Yardımsever Duyarlılığın Olmasını İstemez Misiniz? 02:39
Türkiye'de Bu Tür Bir Yardımsever Duyarlılığın Olmasını İstemez Misiniz? 2.756 izlenme - 3 yıl önce Bizim toplumumuzda da bu tür çalışmaların organize bir şekilde vatandaşlarımız ya da STK'larca yapılmasını canı gönülden temenni ediyoruz. Fakat temenniler yeterli olmuyor ki hala yardımseverlik endeksinde sondan yedinciyiz.
Beynin Sırları -  Bilinçaltı 10:00
Beynin Sırları - Bilinçaltı 1.548 izlenme - 2 yıl önce Yüzyillardir insanoğlu bir cok şeyi sorguladı , düşündü ve keşfetti . Bir cok konuda büyük aşama kaydeden bu yapı henüz beynin sınırlarını tam olarak çözebilmiş değil . Şimdi beyin ve bilincaltini yakından taniyoruz..
tükendi aşkın diyarbakırlı 04:20
tükendi aşkın diyarbakırlı 6.230 izlenme - 9 yıl önce tükendi aşkın diyarbakırlı,süper parça,süper şarkı,rap
Bir Toplum Nasıl Uyutulur ? 01:26
Bir Toplum Nasıl Uyutulur ? 2.123 izlenme - 3 yıl önce Açık toplum fikri, ilk defa Henri Bergson tarafından ortaya atılan, Karl Popper tarafından geliştirilip yaygınlaştırılan bir kavramdır. Popper'ın epistemoloji konusundaki teorisinde ifadesini bulan, dışımızdaki gerçeklik algımızın mükemmel olmadığı, dolayısıyla büyük ve değişmez doğrular konusunda ısrar edilmemesi ve gerçekliğin kimsenin tekelinde bulunmadığı görüşü, Açık toplum fikrinin de temelini oluşturur. Büyük ve kesin doğrular yok ise, farklı görüşlere saygılı olunmalıdır. Açık toplum, kimsenin mutlak bilgiyi elinde tutamayacağını, farklı insanların farklı fikirlere ve beklentilere sahip olabileceğini, ve insanların beraber barış içinde yaşayabilmelerini sağlamak için, bireylerin haklarını koruyacak kurumlara ihtiyaç duyulacağını kabul eden bir toplum anlayışıdır. Uygulamada açık toplum, hukukun üstünlüğüne dayanan, demokratik yollar ile seçilmiş hükümetlerce yönetilen, farklılıkları içinde barındıran güçlü bir sivil toplum; azınlıklara ve azınlık görüşlerine saygı anlamına gelir. www.alparslanvarer.com