Hoşgeldiniz!

trtturk

Ressamın Gözü 11. Bölüm (Köylüler) 04:00
Ressamın Gözü 11. Bölüm (Köylüler) 825 izlenme - 1 yıl önce Kısa belgesel serimizin bu bölümünde köylülerin resim sanatında işlenmesi ve bu işlenmensinin gelişmesini görüyoruz.
Ressamın Gözü - 38. Bölüm (Salvador Dali) 03:59
Ressamın Gözü - 38. Bölüm (Salvador Dali) 1.291 izlenme - 1 yıl önce Kısa belgesel dizimizde İspanyol resminin 3 büyüklerinden (Goya ve Picasso ile beraber) olan Salvador Dali'nin Eriyen Saater diye bildiğimiz ama asıl adı Belleğin Azmi olan resmini inceliyoruz. Dali meğer, sahildeki evinde, eriyen peynirlerin resmini yapmış.
Ressamın Gözü - 28. Bölüm (El Feyyum Mumya Portreleri) 03:59
Ressamın Gözü - 28. Bölüm (El Feyyum Mumya Portreleri) 1.039 izlenme - 1 yıl önce Feyyum mumya portreleri, Roma devrinde Mısır'da mumyaların üzerlerine yerleştirilen ahşap plakalara yapılmış gerçekçi portrelerdir. Genellikle milattan sonra 1. yüzyıldan 3. yüzyıl ortasına kadar süren devrede yapılmış oldukları kabul görür. Portreler Antik Mısır'da köklü bir geçmişi olan mumya tabutu resim sanatını miras almış ve dolayısıyla başta Kıpti ikonografisi olmak üzere post-klasik ve erken Orta Çağ dönemlerindeki Doğu Akdeniz sanatını etkilemiştir. Yaklaşık 900 portre günümüze kadar kalabilmiştir. Bunun temel nedeni Mısır'ın sıcak ve kurak bir iklime sahip olmasıdır. (wikipedi) Belgeselimizde daha geniş bilgiler var.
Ressamın Gözü 51. Bölüm (Oryantalizm) 04:08
Ressamın Gözü 51. Bölüm (Oryantalizm) 972 izlenme - 1 yıl önce Kısa belgesel dizimizin bu bölümünde Durmuş Akbulut hocamız, sadece oryantalist (şarkiyatçı) resmi değil, oryantalist zihniyeti de anlatıyor. Ayrıca Edward Sait'in kitaplarını da hararetle tavsiye ederim.
Ressamın Gözü - Eduard Manet 03:59
Ressamın Gözü - Eduard Manet 1.057 izlenme - 2 yıl önce Kısa belgesel dizimizin bu bölümünde Fransız resmini akademinin sınırları dışına çıkaran Eduard Manet'i tanıyoruz.
Ressamın Gözü - 6. Bölüm - Delilik 04:01
Ressamın Gözü - 6. Bölüm - Delilik 1.030 izlenme - 2 yıl önce Kısa belgesellerimizin bu bölümünde, resim sanatı tarihi boyunca, deliliği ele alıyoruz. Öğreniyoruz ki üç yüz yıl boyunca deliliğin sebebini kafatasında taş olduğuymuş.Kafaya geçirilmiş huninin delilik simgesi olması da, çok eskiden beri varmış. Deliliğin göstergesi hep çirkinlik olmuş. Bunun sebebi de çok boyutlu görmenin, ekzantirik dışavurumuymuş.
Ressamın Gözü - 14. Bölüm (Deniz) 03:59
Ressamın Gözü - 14. Bölüm (Deniz) 410 izlenme - 1 yıl önce Kısa belgesel serimizin bu bölümünde, çağlar boyunca ressamların denizlere bakışını inceliyoruz.
Sinemanın İlkleri 53. Bölüm (Yurttaş Kane) 04:59
Sinemanın İlkleri 53. Bölüm (Yurttaş Kane) 418 izlenme - 2 yıl önce Bu filme efsanevi Yurttaş Kane filmini, yönetmen Orson Welles ile beraber görüntü yönetmeni Greg Toland'ın deep fous (derinlik algısı) yöntemi açısından irdeliyoruz
Sinemanın İlkleri - 47. Bölüm (İlk Müzikaller) 04:59
Sinemanın İlkleri - 47. Bölüm (İlk Müzikaller) 211 izlenme - 2 yıl önce Belgesel dizimizin bu bölümünde 1927'den itibaren sinemaya ses gelmesi ile müzikal sinemanın gelişimini inceliyoruz. Filmlerdeki o kalabalık dans sahneleri de askerlerin toplu gösteri hareketlerinden ilham alınmış.
Okuma Saati - Tarık Buğra 04:31
Okuma Saati - Tarık Buğra 213 izlenme - 3 yıl önce TRTTÜRK'ün ve TRT OKUL'un kısa belgesel programı okuma saatinin, Tarık Buğra ile ilgili bölümünü gururla sunarız. Romanları bir dönem televizyon dizisi ve sinema dizisi olmuştur.
İsmail Hakkı Dümbüllü - Şehirler ve Yüzler - 38. Bölüm 44:23
İsmail Hakkı Dümbüllü - Şehirler ve Yüzler - 38. Bölüm 150 izlenme - 3 yıl önce İsmail Hakkı Dümbüllü Geleneksel Türk Tiyatrosunun son temsilcisi, Orta oyunu ve Tulûat sanatçısıdır. Trafik kazası sonucu 75 yaşına öldü. Cenazesi Boğaziçi Köprüsü üzerinden geçirilen ilk kişi olan Dümbüllü Karacaahmet Mezarlığı'nda yatar.
Sinemanın İlkleri - 36. Bölüm - Stüdyo Sistemi ve Dev Şirketler 04:59
Sinemanın İlkleri - 36. Bölüm - Stüdyo Sistemi ve Dev Şirketler 47 izlenme - 2 yıl önce Kısa belgesel dizimizin bu bölümünde stüdyolar dene dev şirketlerin özellikle kabaca 1030-1960 arasında hollywood denen Amerikan sinemasına hakimiyetini görüyoruz. Sadece film yapımı ve dağıtımı değil, salon sahipliği konusunda da tekelmişlr
TRT TÜRK 13:07
TRT TÜRK 20 izlenme - 9 yıl önce TRT TÜRK
TRT TÜRK 13:07
TRT TÜRK 7 izlenme - 9 yıl önce TRT TÜRK