Hoşgeldiniz!

tunç başaran

Alkışlarlayaşıyorum Film Kuşağı Sunar - Piano Piano Bacaksız 01:20:31
Alkışlarlayaşıyorum Film Kuşağı Sunar - Piano Piano Bacaksız 4.591 izlenme - 2 yıl önce Antrakt verdiğim film kuşağı serisine 1990 yılı yapımı, zaman zaman trt'de yarım yamalak izlendiğini düşündüğüm, ya da hep "ismini çok duydum ama izlemedim bi türlü" denilen, gayet başarılı, sinemanın sinema olduğu dönemlerden bir Tunç Başaran filmi; Piano Piano Bacaksız... 1985'te yayınlanan Kemal Demirel'in "evimizin insanları" adlı romanından uyarlanmıştır ve oscar'a aday olmuştur. Lakin bildiğimiz gibi oscar tabii ki alamamış; ama 10. istanbul film festivali'nde de en iyi yönetmen ödülünü tunç başaran'a getirmiştir. Oscar'da zaten hep bi adam kayırmacalık, bi böyle taraf tutmacılık, bi gün sana bana verdiğini görmedim heykeli... Filmin konusuna gelirsem; Olaylar 1940'lı yıllarda eski ahşap bir konakta geçer. Her odasında bir ailenin oturduğu konakta yaşanılanlar, günümüzün acımasız dünyasında kopup giden dostluklar sekiz yaşındaki bir çocuğun gözüyle anlatılır. Film hakkında teknik bilgileri de şuraya iliştirip sizi filmle başbaşa bırakıyorum: Süre: 85 dakika Yönetmen: Tunç Başaran, Oyuncular: Rutkay Aziz, Meral Çetinkaya, Menderes Samancılar, Suna Selen, Yaman Okay, Ayşegül Ünsal, Taner Barlas, Cemal Şan, Serap Aksoy, Meriç Başaran, Yalçın Güzelce, Emin Sivas, Özcan Özgür, Sabriye Kara, Seslendirenler : Müşfik Kenter, Müzisyen : Can Kozlu, Görüntü Y.: Colin Mounier, Senaryo: Tunç Başaran, Senaryo (Kitap): Kemal Demirel. Ödüller: 10. uluslararası istanbul film festivali en iyi yönetmen 1992 antalya film festivali en iyi film, en iyi yönetmen 1992 istanbul sinema günleri en iyi türk filmi san sebastian en iyi film brezilya film festivali çocuk filmleri ödülü "sevgisiz hiçbir şeyin asla yaşayamayacağı bir dünya içinde var olmak, ne mutluluktur."
Freddy Krueger Yeşilçam'da 02:08
Freddy Krueger Yeşilçam'da 844 izlenme - 3 yıl önce Freddy Krueger Hollywood'da ünlü olmadan önce yol+ssk+sodexho kuponu karşılığında yeşilçam'da çalışması sinemamız için kazanç mıdır yoksa kayıp mıdır, karar vermek oldukça zor gözüküyor. Ama yine bir süperadam gelip kızımızı kurtaracaktır, bu konuda bir endişeniz olmasın. Fantezi açısından bakarsak senaristin bilinçaltına ulaşabileceğimizi düşünebiliriz. Film Künyesi; Demir Yumruk Devler Geliyor (1970)
Cafer Bey - Nejat Uygur (1970 - 60 dk) 59:46
Cafer Bey - Nejat Uygur (1970 - 60 dk) 929 izlenme - 2 yıl önce Cafer Bey, Nejat Uygur'un başrolünde oynadığı 1970 yapımı siyah beyaz bir Tunç Başaran filmidir. Charlie Chaplin'in City Lights (1931) adlı filminden uyarlanmıştır. Tunç Başaran filmin içinde rol alarak yönetmen oyuncu türünde bir selam çakmıştır. Yönetmen: Tunç Başaran Senaryo yazarları: Tunç Başaran, Bülent Oran, Burhan Bolan Oyuncular: Nejat Uygur, Ülkü Özen, Avni Dilligil, Mümtaz Ener, Cevat Kurtuluş, Şaziye Moral, Mürüvvet Sim, Müjdat Gezen, Tunç Başaran Kamera: Mike Rafaelyan Yapım: Erman Film Yıl: 1970 Süre: Komedi, Macera
Yeşilçamdan Western Klasiği - Vur ( 1972 ) 05:01
Yeşilçamdan Western Klasiği - Vur ( 1972 ) 619 izlenme - 2 yıl önce 15 Nisan 1949'da Ordu'da doğan Türk Sineması'nın büyük oyuncularından Kadir İnanır, oyunculuk hayatına foto-roman'lar ile başladı ve "Son Yedi Adım Sonra" isimli film ile sinemaya geçti. Türk sinemasının yetiştirdiği yıldız oyunculardan biri olan Kadir İnanır'ın önemli filmleri arasında, başrollerini Türk Sineması'nın Sultanı olarak bilinen Türkan Şoray'la paylaştığı "Dönüş", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Yılanların Öcü" filmleri ile Ah Güzel İstanbul, Tatar Ramazan, Bir Yudum Sevgi filmleri yer alıyor. Vur ,1972 yapımı senaryosu ve yönetmenliği Tunç Başaran'a ait olan başrollerinde Kadir İnanır,Perihan Savaş,Seyyal Taner,Tunç Oral,Kazım Kartal'ın oynadığı bir Yeşilçam western filmidir.Filmde kötülüklere karşı savaş veren iki kardeşin öyküsü anlatılmaktadır. Her zaman olduğu gibi sahneler,replikler ve en önemlisi dublaj bizi bizden almaya yetiyor.
Piano Piano Bacaksız 07:25
Piano Piano Bacaksız 464 izlenme - 2 yıl önce 1990 yapımı Tunç Başaran filmi. Yoksulluğun insanı nasıl düşürdüğüne, paranın insanı nasıl mahvettiğine dair hüzünlü bir ders. Bir tavuktan bile dargınlıkların çıktığı kadar hassaslaşan insanlarla dolu bir ev, ve bu evi yönetmekle sorumlu bir adam.
Uçurtmayı Vurmasınlar - Miki İşedi 00:18
Uçurtmayı Vurmasınlar - Miki İşedi 344 izlenme - 2 yıl önce Uçurtmayı Vurmasınlar' ın Barış' ı Ozan Bilen' in akıllardan silinmeyecek o lafı: "Ben işemedim ki miki işedi" her ne kadar miki diye gösterdiği kahraman Tom ve Jerry'nin Jerry' si olsa da döneminde ve sonraki dönemlerde yüzlerimizde tebessüm oluşturmayı başarmıştır.
Grup Yorum - Uçurtmayı Vurmasınlar 05:15
Grup Yorum - Uçurtmayı Vurmasınlar 243 izlenme - 2 yıl önce Uçurtmayı Vursunlar Filmi Tunç Başaran'ın yaptığı 1989 yapımı uzun metrajlı Türkiye sinema filmidir. Beş yaşındaki bir çocuğun gözüyle kadınlar hapishanesinin durumunu anlatan bir filmdir. Gerçek bir hapishanede, Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevinde çekilmiştir. Muziğini ise Grup Yorum özel olarak bestelemiştir.