Hoşgeldiniz!

türkçem

Türkçem - Kapalı E (é) 04:21
Türkçem - Kapalı E (é) 635 izlenme - 2 yıl önce Kapalı e deyince aklıma direk marula,maaaarul diyen komşu geliyor.Genelde a harfini uzatıyor,fakat oraya e harfinide koysan uzatır o.Kapalı e tabi böyle bişey değilmiş.Benim anladığım şey,doğudan batıya doğru dil değişmiş.Son olarak İstanbul büyük şehir olması ve genelde godamanların burada yaşamasından dolayı, türkçeyi istanbul ağzıyla konuşmak makbul sayılır hale gelmiş.Allahtan Edirne'de bitmemiş bu batıya doğru akan dil yapısı.Yoksa nabıyon bea kapçık,diye konuşurduk heralde.
F Klavyenin Hikayesi 04:26
F Klavyenin Hikayesi 688 izlenme - 2 yıl önce Efenim ben de video izlemeden önce f klavyenin mucidinin,bir türk olduğunu bilmiyordum. Sonra ben ne tür klavye kullanıyorum lan, diye klavyeye baktığımda en baştaki harf q olduğundan, mütevellit benim kullandığım klavye q klavye imiş. F klavyeye okulda 1 kere rastlamıştım,ama kullanamamıştım çünki genel olarak q klavye daha yaygın. Şimdi biz bu f klavyeyi milli mesele haline getirip, sokakalara çıkıp, temsili q klavye falan mı yakmalıyız bilemedim. İkinci bölüm için : http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/168301/f-klavyenin-hikayesi-2
Türkçem - Mecaz-ı Mürsel (Ad Aktarma) 04:34
Türkçem - Mecaz-ı Mürsel (Ad Aktarma) 473 izlenme - 2 yıl önce Türkçem serisinin bu bölümü,ÖSS,ÖYS,KPSS ve bilumum sınavlara hazırlanan için. Yıllardır anlayamadığım ve bana hep güzel benzetme denen mecaz-ı mürseli, intak (kişileştirme) ile braber çok güzel öğretmiştir bu belgesel.
Türkçem - İletişim ve Öğeleri 04:06
Türkçem - İletişim ve Öğeleri 287 izlenme - 2 yıl önce Bu bölümde iletişim kavramı ve iletişimin öğelerini öğreniyoruz.
Türkçem Eyvah Tiyatro Oyunu - Kültür Okulları 41:41
Türkçem Eyvah Tiyatro Oyunu - Kültür Okulları 262 izlenme - 2 yıl önce Özel Bursa Kültür Okulları Türkçem Eyvah Tiyatro Oyunu Başka'laştık! Başka bir gözle görüp başka bir şekilde "dil"e getirmeye başladık. Buraların "yabanchı"sıydık. Türkçeden Turkche'ye değişir oldu her şey. "Nslsn?" ı "ii" diye "tmm"lar olduk. Sadece harflerden değil, duygulardan da arınmaktaydı cümlelerimiz. Sözcükler kısaldıkça duygularımız azaldı. İki kelam edemez olduk. Ağzımız var, dilimiz yoktu. Birbirimize söyleyecek pek bir şeyimiz de yoktu zaten. Konuşuyorduk; ama anlamıyorduk. İşte tam burada başladı TÜRKÇE'M EYVAH yolculuğu. Harflerden, duygulardan değil de "özenthi" olan her şeyden arındırmaya çalıştık kendimizi. Sözcükleri "tamam"layıp uzun uzun cümleler kurduk. Turkche'yi Türkçeleştirdik; Türkçe eleştirdik. Anlatacak çok şeyimiz var. Dil'lere destan olmanın keyfini yaşamak ister misiniz?
Türkçem Eyvah Tiyatrosu - Kültür Okulları 42:26
Türkçem Eyvah Tiyatrosu - Kültür Okulları 170 izlenme - 1 yıl önce Kültür Okulularında sergilenen Türkçem Eyvah Tiyatrosu'nu izleyeceğiz. Oyundan Kareler: http://img842.imageshack.us/img842/4298/toplucapsturkcemeyvah.jpg
Türkçem - Düzeltme İşareti (Şapka) 04:19
Türkçem - Düzeltme İşareti (Şapka) 169 izlenme - 1 yıl önce Türkçem Programının bu bölümünde,bazı ünlü harflere konulan şapkanın önemini ve kullanılması gereken yerleri öğreniyoruz.Günümüzde şapkalama işaretini bırakın,yer tutmasın diye ünlü harfler bile mesajlaşırken kullanılmıyor.Korkarım ilerde türkçedeki sesli harfler kalkar,sessizlerle en kısa ve en hızlı yazma yarışları yapılır.İyimi olur,kötümü olur,orasını bilemem.
Türkçem - Altay Dilleri Teorisi 04:12
Türkçem - Altay Dilleri Teorisi 275 izlenme - 2 yıl önce Altay Dilleri Teorisini anlatılan bu bölümde neden Japonlar, Koreliler gibi milletlerle aynı dil ailesinden olduğumuza dair bilgiler ediniyoruz.
Kutadgu Bilig'in Yazarı - Yusuf Has Hacip 04:08
Kutadgu Bilig'in Yazarı - Yusuf Has Hacip 276 izlenme - 2 yıl önce Kutadgu bilig'in yazarı,balasagun'lu Yusuf lakaplı,Yusuf Has hacip'in hayatını, eserlerini ve sözlerini barındıran kısa bir belgesel. İzliyoruz efenim.
Türkçem Noktalama İşaretlerinin Tarihçesi 04:05
Türkçem Noktalama İşaretlerinin Tarihçesi 130 izlenme - 2 yıl önce Kısa belgeselerimizin bu bölümünde noktalama işaretlerinin dünyadaki ve Türklerdeki tarihsel gelişimini öğreneceğiz.
Türkçem - Bay ve Bayan Kelimeleri 04:23
Türkçem - Bay ve Bayan Kelimeleri 111 izlenme - 2 yıl önce Bu bölümde bay ve bayan kelimelerinin tarihsel gelişimini görüyoruz. Bay, zengin kişi ya da erkek anlamında kullanılsa da, bayan kelimesine ilk defa Halide Edip Adıvar'da rastlıyoruz. 20.Yüzyılda ortaya çıkış sebepleri de, yabancı dillerdeki misis, mistır,matmazel,mösyö gibi kelimelere karşılık bulmak.
Türkçem - Gerçek,Yan ve Mecaz Anlam 04:01
Türkçem - Gerçek,Yan ve Mecaz Anlam 209 izlenme - 2 yıl önce Türkçem'in bu bölümünde,dilimizin zenginliğini ve zorluğunu anlıyoruz.Türkçe nereye çekersen oraya giden bir dil.Bir yabancının gözünden bakarsak,öğrenmesi gerçekten zor bir dil aslında.
Türkçem - Namık Kemal 04:15
Türkçem - Namık Kemal 167 izlenme - 1 yıl önce Namık Kemal diyince insanın aklına Kozalaklı şiir gelir. Bu kısa belgesel kozalaktan ötesini anlatıyor efenim. İzliyoruz.
Cem Öğretir - Kendini Tekrar Anons Ettirmek 02:59
Cem Öğretir - Kendini Tekrar Anons Ettirmek 181 izlenme - 2 yıl önce Cem Öğretir, Atv'nin haber spikeri olarak tanıdığım beyefendi buradaki Etkili Konuşma ve Diksiyon Seminerini kısaca sizlerle paylaştım kısaca amacım kıza verdiği ayarı göstermek.
Türkçem - Genç Kalemler 04:26
Türkçem - Genç Kalemler 113 izlenme - 2 yıl önce Selanik'te çıkarılan, Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin gibi yazarların öncülük ettiği Genç Kalemler dergisi ve Türkçe 'ye etkileri.
Galat-ı Meşhur - Kullanılan Meşhur Yanlışlar 04:10
Galat-ı Meşhur - Kullanılan Meşhur Yanlışlar 133 izlenme - 2 yıl önce Galat-ı meşhur, kelime veya deyimlerin yaygın olarak yanlış bir biçimde kullanılması sonucu, doğrusunun yerini alması halidir. "Herkesin bildiği yanlış" denebilir. Konuyla ilgili olarak, Osmanlı Türkçesinde "Galat-ı meşhur, lugat-ı fasihten evlâdır." şeklinde bir atasözü de bulunmaktadır.
Türkçem - Ergenekon Destanı 04:18
Türkçem - Ergenekon Destanı 93 izlenme - 2 yıl önce Bu bölümde Türklerin Ergenekon destanı hakkında bilgileniyoruz.Destan muhtemelen Büyük Hun İmparatorluğunun dağılışı ile Köktürk devletinin kuruluşu arasındaki yaklaşık 4 yüzyıl süren Avar (Apar-Juan Juan) egemenliği sırasında Altay dağları arasına yerleşen ve kendilerini güçlü hissettikleri dönemde devletlerini kuran Türkleri anlatmaktadır.
Türkçem - Sayıların Yazılışı 04:08
Türkçem - Sayıların Yazılışı 141 izlenme - 2 yıl önce Türkçem programının bu bölümünde sayıların nasıl yazılacağını ve rakamlarla ilişkisini öğreniyoruz efenim.
F Klavyenin Hikayesi 2 04:25
F Klavyenin Hikayesi 2 164 izlenme - 2 yıl önce F klavyenin hikayesinin birinci bölümünü izledik efenim. Şimdi arayı fazla zaman sokmadan, ikinci ve son bölümüde izleyelim. Birinci bölümü izlemeyenler için: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/168213/f-klavyenin-hikayesi
Türkçem - Rakam Ve Sayı 04:05
Türkçem - Rakam Ve Sayı 108 izlenme - 2 yıl önce Trt Türk'ün bilgilendirici kısa belgesellerinden türkçem,yaygın yapılan türkçe hatalarını düzeltmek amacıyla hazırladığı programda,rakam ve sayının karıştırılmasını ele alıyor.İzliyoruz efenim.
Türkçem - Türkiye Türkçesi 04:14
Türkçem - Türkiye Türkçesi 60 izlenme - 1 yıl önce Türkçem programının bu bölümünde, Osmanlı türkçesinden, Türkiye türkçesine nasıl geçildiğini anlatıyor. İzliyoruz efenim.
Türkçem - Sözcük Türetme 04:04
Türkçem - Sözcük Türetme 76 izlenme - 2 yıl önce Bu bölümde, her dilin ihtiyacı olan sözcük türetmenin, Türkçe'de nasıl yapıldığını, kurallarının neler olduğunu öğreneceğiz.
Türkçem - En Az Çaba Kanunu 04:03
Türkçem - En Az Çaba Kanunu 83 izlenme - 2 yıl önce Tüm dillerde ve konuşma dilinde geçerli olan en az çaba kanunu hakkında bilgiler. Romanlar ile gerçek hayat arsındaki fark.
Türkçem - Hüseyin Baykara 04:22
Türkçem - Hüseyin Baykara 70 izlenme - 2 yıl önce Fetihleri çok da olsa, fetihlerinden ve devlet yönetiminden çok, şairliğiyle meşhurdur Hüseyin Baykara. Osmanlıda şiir ve edebiyat konuşarak vakit geçirmenin adı, Hüseyin Baykara'nın ruhunu şad etmekti.
Türkçem - Ses Olayları Ve Yazılışları 04:21
Türkçem - Ses Olayları Ve Yazılışları 109 izlenme - 2 yıl önce Türkçem programının bu bölümünde,dilimizde kullandığımız sesleri karşılayan harfleri ve bundan doğan yazılış değişikliklerini,öğreniyoruz efenim.
Türkçem  - Yayın ve Yayım 04:07
Türkçem - Yayın ve Yayım 45 izlenme - 1 yıl önce Bilgilendirici kısa belgesellerinden türkçem,yaygın yapılan türkçe hatalarını düzeltmek amacıyla yayın ve yayım ne demek olduğunu en ince ayrıntısına kadar anlatıyor.Ben 4 dakikalık videoyu 3 kez izledim hala televizyonda yayın diyenimi kınıycam,yoksa yayım diyenimi anlamadım.Ama bu videoyu buraya yüklemek yayım heralde tam da bilemedim.Ayrıca Türkçeye en çok dikkat eden alkışlarlayaşıyorum sitesi videolar yüklenirken,yayına hazırlanıyor yazısı acaba doğru mu?
Türkçem 16. Bölüm - Orhun Yaztılarının Keşfi - 1. Bölüm 04:49
Türkçem 16. Bölüm - Orhun Yaztılarının Keşfi - 1. Bölüm 65 izlenme - 1 yıl önce Türkçem adlı kısa belgeseller serisinden, Orhun yazıtlarının keşfine ait bölümlerin ilki. Bu arada, Radlof'u Sibiryadan adlı 4 ciltlik kitabını okumanızı tavsiye ederim.
Türkçem - Virgülün Tarihi 04:19
Türkçem - Virgülün Tarihi 66 izlenme - 1 yıl önce Trt Türk'ün bilgilendirici kısa belgesellerinden türkçem,yaygın yapılan türkçe hatalarını düzeltmek amacıyla hazırladığı programda,virgülün tarihini ve nerelerde kullanılması gerektiğini öğreniyoruz.
Türkçem - Alp Er Tunga ve Destanı 04:42
Türkçem - Alp Er Tunga ve Destanı 99 izlenme - 2 yıl önce Alp Er Tunga ile ilgili Türkçem programını izliyoruz. Muhtemelen Firdevsi'nin Şeyhname'sindeki Afrasiyap'da odur.
Türkçem - Ses Özellikleri 04:05
Türkçem - Ses Özellikleri 87 izlenme - 2 yıl önce Efenim türkçem programının bu bölümünde türkçemize giren yabancı sözcükleri ve atalarımızın konuştuğu dille,bugün kullandığımız dilin,ses değişiminlerini öğreniyoruz efenim.