Hoşgeldiniz!

türkçem

Türkçem - Kapalı E (é) 04:21
Türkçem - Kapalı E (é) 999 izlenme - 3 yıl önce Kapalı e deyince aklıma direk marula,maaaarul diyen komşu geliyor.Genelde a harfini uzatıyor,fakat oraya e harfinide koysan uzatır o.Kapalı e tabi böyle bişey değilmiş.Benim anladığım şey,doğudan batıya doğru dil değişmiş.Son olarak İstanbul büyük şehir olması ve genelde godamanların burada yaşamasından dolayı, türkçeyi istanbul ağzıyla konuşmak makbul sayılır hale gelmiş.Allahtan Edirne'de bitmemiş bu batıya doğru akan dil yapısı.Yoksa nabıyon bea kapçık,diye konuşurduk heralde.
Türkçem - İletişim ve Öğeleri 04:06
Türkçem - İletişim ve Öğeleri 521 izlenme - 3 yıl önce Bu bölümde iletişim kavramı ve iletişimin öğelerini öğreniyoruz.
F Klavyenin Hikayesi 04:26
F Klavyenin Hikayesi 854 izlenme - 3 yıl önce Efenim ben de video izlemeden önce f klavyenin mucidinin,bir türk olduğunu bilmiyordum. Sonra ben ne tür klavye kullanıyorum lan, diye klavyeye baktığımda en baştaki harf q olduğundan, mütevellit benim kullandığım klavye q klavye imiş. F klavyeye okulda 1 kere rastlamıştım,ama kullanamamıştım çünki genel olarak q klavye daha yaygın. Şimdi biz bu f klavyeyi milli mesele haline getirip, sokakalara çıkıp, temsili q klavye falan mı yakmalıyız bilemedim. İkinci bölüm için : http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/168301/f-klavyenin-hikayesi-2
Türkçem - Mecaz-ı Mürsel (Ad Aktarma) 04:34
Türkçem - Mecaz-ı Mürsel (Ad Aktarma) 625 izlenme - 3 yıl önce Türkçem serisinin bu bölümü,ÖSS,ÖYS,KPSS ve bilumum sınavlara hazırlanan için. Yıllardır anlayamadığım ve bana hep güzel benzetme denen mecaz-ı mürseli, intak (kişileştirme) ile braber çok güzel öğretmiştir bu belgesel.
Türkçem Eyvah Tiyatrosu - Kültür Okulları 42:26
Türkçem Eyvah Tiyatrosu - Kültür Okulları 340 izlenme - 3 yıl önce Kültür Okulularında sergilenen Türkçem Eyvah Tiyatrosu'nu izleyeceğiz. Oyundan Kareler: http://img842.imageshack.us/img842/4298/toplucapsturkcemeyvah.jpg
Türkçem Eyvah Tiyatro Oyunu - Kültür Okulları 41:41
Türkçem Eyvah Tiyatro Oyunu - Kültür Okulları 361 izlenme - 3 yıl önce Özel Bursa Kültür Okulları Türkçem Eyvah Tiyatro Oyunu Başka'laştık! Başka bir gözle görüp başka bir şekilde "dil"e getirmeye başladık. Buraların "yabanchı"sıydık. Türkçeden Turkche'ye değişir oldu her şey. "Nslsn?" ı "ii" diye "tmm"lar olduk. Sadece harflerden değil, duygulardan da arınmaktaydı cümlelerimiz. Sözcükler kısaldıkça duygularımız azaldı. İki kelam edemez olduk. Ağzımız var, dilimiz yoktu. Birbirimize söyleyecek pek bir şeyimiz de yoktu zaten. Konuşuyorduk; ama anlamıyorduk. İşte tam burada başladı TÜRKÇE'M EYVAH yolculuğu. Harflerden, duygulardan değil de "özenthi" olan her şeyden arındırmaya çalıştık kendimizi. Sözcükleri "tamam"layıp uzun uzun cümleler kurduk. Turkche'yi Türkçeleştirdik; Türkçe eleştirdik. Anlatacak çok şeyimiz var. Dil'lere destan olmanın keyfini yaşamak ister misiniz?
Türkçem - Düzeltme İşareti (Şapka) 04:19
Türkçem - Düzeltme İşareti (Şapka) 282 izlenme - 3 yıl önce Türkçem Programının bu bölümünde,bazı ünlü harflere konulan şapkanın önemini ve kullanılması gereken yerleri öğreniyoruz.Günümüzde şapkalama işaretini bırakın,yer tutmasın diye ünlü harfler bile mesajlaşırken kullanılmıyor.Korkarım ilerde türkçedeki sesli harfler kalkar,sessizlerle en kısa ve en hızlı yazma yarışları yapılır.İyimi olur,kötümü olur,orasını bilemem.
Kutadgu Bilig'in Yazarı - Yusuf Has Hacip 04:08
Kutadgu Bilig'in Yazarı - Yusuf Has Hacip 401 izlenme - 3 yıl önce Kutadgu bilig'in yazarı,balasagun'lu Yusuf lakaplı,Yusuf Has hacip'in hayatını, eserlerini ve sözlerini barındıran kısa bir belgesel. İzliyoruz efenim.
Türkçem Noktalama İşaretlerinin Tarihçesi 04:05
Türkçem Noktalama İşaretlerinin Tarihçesi 204 izlenme - 3 yıl önce Kısa belgeselerimizin bu bölümünde noktalama işaretlerinin dünyadaki ve Türklerdeki tarihsel gelişimini öğreneceğiz.
Galat-ı Meşhur - Kullanılan Meşhur Yanlışlar 04:10
Galat-ı Meşhur - Kullanılan Meşhur Yanlışlar 241 izlenme - 3 yıl önce Galat-ı meşhur, kelime veya deyimlerin yaygın olarak yanlış bir biçimde kullanılması sonucu, doğrusunun yerini alması halidir. "Herkesin bildiği yanlış" denebilir. Konuyla ilgili olarak, Osmanlı Türkçesinde "Galat-ı meşhur, lugat-ı fasihten evlâdır." şeklinde bir atasözü de bulunmaktadır.
Türkçem - Altay Dilleri Teorisi 04:12
Türkçem - Altay Dilleri Teorisi 344 izlenme - 3 yıl önce Altay Dilleri Teorisini anlatılan bu bölümde neden Japonlar, Koreliler gibi milletlerle aynı dil ailesinden olduğumuza dair bilgiler ediniyoruz.
Türkçem - Gerçek,Yan ve Mecaz Anlam 04:01
Türkçem - Gerçek,Yan ve Mecaz Anlam 260 izlenme - 3 yıl önce Türkçem'in bu bölümünde,dilimizin zenginliğini ve zorluğunu anlıyoruz.Türkçe nereye çekersen oraya giden bir dil.Bir yabancının gözünden bakarsak,öğrenmesi gerçekten zor bir dil aslında.
Türkçem - Bay ve Bayan Kelimeleri 04:23
Türkçem - Bay ve Bayan Kelimeleri 131 izlenme - 3 yıl önce Bu bölümde bay ve bayan kelimelerinin tarihsel gelişimini görüyoruz. Bay, zengin kişi ya da erkek anlamında kullanılsa da, bayan kelimesine ilk defa Halide Edip Adıvar'da rastlıyoruz. 20.Yüzyılda ortaya çıkış sebepleri de, yabancı dillerdeki misis, mistır,matmazel,mösyö gibi kelimelere karşılık bulmak.
Türkçem - Ergenekon Destanı 04:18
Türkçem - Ergenekon Destanı 148 izlenme - 3 yıl önce Bu bölümde Türklerin Ergenekon destanı hakkında bilgileniyoruz.Destan muhtemelen Büyük Hun İmparatorluğunun dağılışı ile Köktürk devletinin kuruluşu arasındaki yaklaşık 4 yüzyıl süren Avar (Apar-Juan Juan) egemenliği sırasında Altay dağları arasına yerleşen ve kendilerini güçlü hissettikleri dönemde devletlerini kuran Türkleri anlatmaktadır.
Türkçem - Rakam Ve Sayı 04:05
Türkçem - Rakam Ve Sayı 189 izlenme - 3 yıl önce Trt Türk'ün bilgilendirici kısa belgesellerinden türkçem,yaygın yapılan türkçe hatalarını düzeltmek amacıyla hazırladığı programda,rakam ve sayının karıştırılmasını ele alıyor.İzliyoruz efenim.
Türkçem - Namık Kemal 04:15
Türkçem - Namık Kemal 228 izlenme - 3 yıl önce Namık Kemal diyince insanın aklına Kozalaklı şiir gelir. Bu kısa belgesel kozalaktan ötesini anlatıyor efenim. İzliyoruz.
Cem Öğretir - Kendini Tekrar Anons Ettirmek 02:59
Cem Öğretir - Kendini Tekrar Anons Ettirmek 234 izlenme - 3 yıl önce Cem Öğretir, Atv'nin haber spikeri olarak tanıdığım beyefendi buradaki Etkili Konuşma ve Diksiyon Seminerini kısaca sizlerle paylaştım kısaca amacım kıza verdiği ayarı göstermek.
Türkçem - Sayıların Yazılışı 04:08
Türkçem - Sayıların Yazılışı 209 izlenme - 3 yıl önce Türkçem programının bu bölümünde sayıların nasıl yazılacağını ve rakamlarla ilişkisini öğreniyoruz efenim.
Türkçem - Genç Kalemler 04:26
Türkçem - Genç Kalemler 155 izlenme - 3 yıl önce Selanik'te çıkarılan, Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin gibi yazarların öncülük ettiği Genç Kalemler dergisi ve Türkçe 'ye etkileri.
F Klavyenin Hikayesi 2 04:25
F Klavyenin Hikayesi 2 251 izlenme - 3 yıl önce F klavyenin hikayesinin birinci bölümünü izledik efenim. Şimdi arayı fazla zaman sokmadan, ikinci ve son bölümüde izleyelim. Birinci bölümü izlemeyenler için: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/168213/f-klavyenin-hikayesi
Türkçem - Virgülün Tarihi 04:19
Türkçem - Virgülün Tarihi 159 izlenme - 3 yıl önce Trt Türk'ün bilgilendirici kısa belgesellerinden türkçem,yaygın yapılan türkçe hatalarını düzeltmek amacıyla hazırladığı programda,virgülün tarihini ve nerelerde kullanılması gerektiğini öğreniyoruz.
Türkçem - Uygur Yazmalarının Keşfi 1 04:16
Türkçem - Uygur Yazmalarının Keşfi 1 159 izlenme - 3 yıl önce Uygur yazmalarının keşfi bayağı bir zahmetli olmuş. Türkler bunu hiç umursamazken, Almanlar ve İngilizler bayağı emek vermişler. Bu zahmetlerin 1. bölümünü izliyoruz.
Türkçem - Sözcük Türetme 04:04
Türkçem - Sözcük Türetme 122 izlenme - 3 yıl önce Bu bölümde, her dilin ihtiyacı olan sözcük türetmenin, Türkçe'de nasıl yapıldığını, kurallarının neler olduğunu öğreneceğiz.
Türkçem - Anlam Değişmeleri 04:16
Türkçem - Anlam Değişmeleri 216 izlenme - 3 yıl önce Türkçem programının bu bölümünde zamanla kelimelerin manalarının değişmesini,geçmişten günümüze değişen kelimeler ve yeni icat edilen kelimeleri anlatıyor.İzliyoruz efenim.
Türkçem 16. Bölüm - Orhun Yaztılarının Keşfi - 1. Bölüm 04:49
Türkçem 16. Bölüm - Orhun Yaztılarının Keşfi - 1. Bölüm 136 izlenme - 3 yıl önce Türkçem adlı kısa belgeseller serisinden, Orhun yazıtlarının keşfine ait bölümlerin ilki. Bu arada, Radlof'u Sibiryadan adlı 4 ciltlik kitabını okumanızı tavsiye ederim.
Türkçem - En Az Çaba Kanunu 04:03
Türkçem - En Az Çaba Kanunu 128 izlenme - 3 yıl önce Tüm dillerde ve konuşma dilinde geçerli olan en az çaba kanunu hakkında bilgiler. Romanlar ile gerçek hayat arsındaki fark.
Türkçem - Türkiye Türkçesi 04:14
Türkçem - Türkiye Türkçesi 94 izlenme - 3 yıl önce Türkçem programının bu bölümünde, Osmanlı türkçesinden, Türkiye türkçesine nasıl geçildiğini anlatıyor. İzliyoruz efenim.
Türkçem - Ses Olayları Ve Yazılışları 04:21
Türkçem - Ses Olayları Ve Yazılışları 161 izlenme - 3 yıl önce Türkçem programının bu bölümünde,dilimizde kullandığımız sesleri karşılayan harfleri ve bundan doğan yazılış değişikliklerini,öğreniyoruz efenim.
Türkçem  - Yayın ve Yayım 04:07
Türkçem - Yayın ve Yayım 73 izlenme - 3 yıl önce Bilgilendirici kısa belgesellerinden türkçem,yaygın yapılan türkçe hatalarını düzeltmek amacıyla yayın ve yayım ne demek olduğunu en ince ayrıntısına kadar anlatıyor.Ben 4 dakikalık videoyu 3 kez izledim hala televizyonda yayın diyenimi kınıycam,yoksa yayım diyenimi anlamadım.Ama bu videoyu buraya yüklemek yayım heralde tam da bilemedim.Ayrıca Türkçeye en çok dikkat eden alkışlarlayaşıyorum sitesi videolar yüklenirken,yayına hazırlanıyor yazısı acaba doğru mu?
Türkçem - Alp Er Tunga ve Destanı 04:42
Türkçem - Alp Er Tunga ve Destanı 157 izlenme - 3 yıl önce Alp Er Tunga ile ilgili Türkçem programını izliyoruz. Muhtemelen Firdevsi'nin Şeyhname'sindeki Afrasiyap'da odur.