Hoşgeldiniz!

ülser tedavisi

Mide Ülseri Nasıl Tedavi Edilir? 01:02
Mide Ülseri Nasıl Tedavi Edilir? 153 izlenme - 2 yıl önce Ülser,sindirim sistemini oluşturan yemek borusu,mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar sonucu oluşur ve yara halini alır. Midenin iç kısmının mide asidi ile parçalanması sonucu oluşan hastalık ise mide ülseri olarak bilinir. Mide asidinin üretimi ve miktarı her bünyede farklılık göstermektedir fakat bazı insanlarda aşırı üretim gerçekleşir. Hastalığın Nedenleri Nelerdir? Midenin iç kısmında,mideyi koruyan ve yapısının bozulmasını engelleyen katı bir tabaka bulunmaktadır.Ülser rahatsızlığın en büyük nedeni ”Helicobacter Pylori” adı verilen bakteridir.Katı tabakanın delinerek ve buna bağlı mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak mide korunmasız hale gelir ve yaralanmalar oluşur.Aşırı sinir,stres,mide asidinin düzensiz ve aşırı bir şekilde üretimi,tedavi sürecinde doğru sonuçlanmayan gastrit,karaciğer yetersizliği,kalp rahatsızlıkları,sindirimi zor olan besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi,sigara,çay ve alkol gibi zararlı maddelerin aşırı bir şekilde vücuda alınması veya kullandığınız ilaçların zamanında önce ya da sonra tüketilmesi mide ülserinin en büyük nedenleri arasındadır. Belirtileri Nelerdir? İlk aşamada mide ekşimesi ve midede beliren ağırlık hissi ortaya çıkmaktadır.Hasta kişi sürekli ağzında ekşimsi bir tat hissi ile karşılaşır ve tat alma duyusu normal bir bireye göre hassas değildir.Hasta kişinin dili,normal insanlara göre daha koyu bir renge bürünür,Karnın üst kısmında ağrı ve acı hissi ortaya çıkar.İlk aşamada ortaya çıkan belirtiler sonrası tedavi için doktora başvurulmazsa hasta her yemek sonrası aşırı ağrılara maruz kalır.Baş dönmesi ve aşırı terleme hastalığın ikinci aşamasında meydana gelir.Kusmalar başlar ve çoğu zaman hastanın ağzından kan gelir,bazı hastaların büyük abdestleri kan şeklinde meydana gelir,hastalık artık ilerlemiş ve tedavisine bir an önce başlanması gereklidir. Tedavisi Nasıl Yapılır? Bu hastalık tedavi konusunda çok fazla zorluk çıkarmamaktadır.Özellikle ilk aşamada teşhis konulur ve tedaviye erken başlanırsa hastalığın tedavisi erken zamanda ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.İlaç tedavisi uygulanır ilaçlar,hastalığa neden olan bakteriyi yok etmek ve mide asidini düzene sokmak amaçlı kullanılır.Bu hastalıkta ameliyat çok nadir gerçekleştirilmektedir.Stres bu hastalık için tehlikedir bu yüzden tedavi aşamasında moral ve motivasyonunuz oldukça yüksek olmalıdır,ayrıca tedaviye ek olarak aşağıda belirtilen durumlara dikkat etmeniz önerilmektedir. – Düzenli bir şekilde istirahat etmek – Yemek saatlerinizi kaçırmamak ve bu saatleri belirli bir düzene sokmak – Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalıştığından emin olmak gerekirse bunun hakkında doktorunuzdan bilgi almak – Sigara,alkol ve çay gibi maddelerden olabildiğince uzak durmak ve sigaralı ortamda bulunmamak.
Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir? 02:29
Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir? 121 izlenme - 2 yıl önce Ülser,sindirim sistemini oluşturan yemek borusu,mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar sonucu oluşur ve yara halini alır. Midenin iç kısmının mide asidi ile parçalanması sonucu oluşan hastalık ise mide ülseri olarak bilinir. Mide asidinin üretimi ve miktarı her bünyede farklılık göstermektedir fakat bazı insanlarda aşırı üretim gerçekleşir. Hastalığın Nedenleri Nelerdir? Midenin iç kısmında,mideyi koruyan ve yapısının bozulmasını engelleyen katı bir tabaka bulunmaktadır.Ülser rahatsızlığın en büyük nedeni ”Helicobacter Pylori” adı verilen bakteridir.Katı tabakanın delinerek ve buna bağlı mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak mide korunmasız hale gelir ve yaralanmalar oluşur.Aşırı sinir,stres,mide asidinin düzensiz ve aşırı bir şekilde üretimi,tedavi sürecinde doğru sonuçlanmayan gastrit,karaciğer yetersizliği,kalp rahatsızlıkları,sindirimi zor olan besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi,sigara,çay ve alkol gibi zararlı maddelerin aşırı bir şekilde vücuda alınması veya kullandığınız ilaçların zamanında önce ya da sonra tüketilmesi mide ülserinin en büyük nedenleri arasındadır. Belirtileri Nelerdir? İlk aşamada mide ekşimesi ve midede beliren ağırlık hissi ortaya çıkmaktadır.Hasta kişi sürekli ağzında ekşimsi bir tat hissi ile karşılaşır ve tat alma duyusu normal bir bireye göre hassas değildir.Hasta kişinin dili,normal insanlara göre daha koyu bir renge bürünür,Karnın üst kısmında ağrı ve acı hissi ortaya çıkar.İlk aşamada ortaya çıkan belirtiler sonrası tedavi için doktora başvurulmazsa hasta her yemek sonrası aşırı ağrılara maruz kalır.Baş dönmesi ve aşırı terleme hastalığın ikinci aşamasında meydana gelir.Kusmalar başlar ve çoğu zaman hastanın ağzından kan gelir,bazı hastaların büyük abdestleri kan şeklinde meydana gelir,hastalık artık ilerlemiş ve tedavisine bir an önce başlanması gereklidir. Tedavisi Nasıl Yapılır? Bu hastalık tedavi konusunda çok fazla zorluk çıkarmamaktadır.Özellikle ilk aşamada teşhis konulur ve tedaviye erken başlanırsa hastalığın tedavisi erken zamanda ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.İlaç tedavisi uygulanır ilaçlar,hastalığa neden olan bakteriyi yok etmek ve mide asidini düzene sokmak amaçlı kullanılır.Bu hastalıkta ameliyat çok nadir gerçekleştirilmektedir.Stres bu hastalık için tehlikedir bu yüzden tedavi aşamasında moral ve motivasyonunuz oldukça yüksek olmalıdır,ayrıca tedaviye ek olarak aşağıda belirtilen durumlara dikkat etmeniz önerilmektedir. – Düzenli bir şekilde istirahat etmek – Yemek saatlerinizi kaçırmamak ve bu saatleri belirli bir düzene sokmak – Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalıştığından emin olmak gerekirse bunun hakkında doktorunuzdan bilgi almak – Sigara,alkol ve çay gibi maddelerden olabildiğince uzak durmak ve sigaralı ortamda bulunmamak.
Mide ülseri nedir ? Sebepleri nelerdir ? 00:47
Mide ülseri nedir ? Sebepleri nelerdir ? 207 izlenme - 4 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Ümraniye Polikliniği, Şirineveler Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer mide ülseri hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde; mide hastalıkları, reflü hastalığı, polipler, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalıkları, hepatitler, safra kesesi hastalıkları ve tıkanma sarılıkları tedavileri yapılmaktadır. Gastroskopi, Kolonoskopi, Perkütan endeskopik gastrostomi açılması, ERCP işlemi, 24 saat pH metre ölçümleri, Mide ve bağırsak kanaması olan hastalarda endoskopik müdaheleler, Obezitede mide balonu yerleştirilmesi işlemeri yapılmaktadır. Ülser yara demektir. Yara ise mide içerisinde oluşursa buna mide ülseri diyoruz. Ülser midenin iç tabakalarındaki muskularis mukozaya kadar yaranın inmesi durumundadır. Mide ülserlerinin en büyük nedeni ise helikobakter pylori dediğimiz mikroptur. Bunlar midede kronik gastrit neden olmakta ve ülsere neden olmaktadır. Bunun dışında özellikle çok miktarlarda yapılan antiinflamatuar ilaçlar dediğimiz ve diğer ağrı kesici ilaçlar midenin koruyucu tabakasına etki ederek ülser oluşmasına neden olmaktadırlar. Ve bunu da endosopide net olarak görmemiz mümkündür.
Mide Ülserinin Tedavisi Nedir? 04:51
Mide Ülserinin Tedavisi Nedir? 68 izlenme - 2 yıl önce Ülser,sindirim sistemini oluşturan yemek borusu,mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar sonucu oluşur ve yara halini alır. Midenin iç kısmının mide asidi ile parçalanması sonucu oluşan hastalık ise mide ülseri olarak bilinir. Mide asidinin üretimi ve miktarı her bünyede farklılık göstermektedir fakat bazı insanlarda aşırı üretim gerçekleşir. Hastalığın Nedenleri Nelerdir? Midenin iç kısmında,mideyi koruyan ve yapısının bozulmasını engelleyen katı bir tabaka bulunmaktadır.Ülser rahatsızlığın en büyük nedeni ”Helicobacter Pylori” adı verilen bakteridir.Katı tabakanın delinerek ve buna bağlı mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak mide korunmasız hale gelir ve yaralanmalar oluşur.Aşırı sinir,stres,mide asidinin düzensiz ve aşırı bir şekilde üretimi,tedavi sürecinde doğru sonuçlanmayan gastrit,karaciğer yetersizliği,kalp rahatsızlıkları,sindirimi zor olan besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi,sigara,çay ve alkol gibi zararlı maddelerin aşırı bir şekilde vücuda alınması veya kullandığınız ilaçların zamanında önce ya da sonra tüketilmesi mide ülserinin en büyük nedenleri arasındadır. Belirtileri Nelerdir? İlk aşamada mide ekşimesi ve midede beliren ağırlık hissi ortaya çıkmaktadır.Hasta kişi sürekli ağzında ekşimsi bir tat hissi ile karşılaşır ve tat alma duyusu normal bir bireye göre hassas değildir.Hasta kişinin dili,normal insanlara göre daha koyu bir renge bürünür,Karnın üst kısmında ağrı ve acı hissi ortaya çıkar.İlk aşamada ortaya çıkan belirtiler sonrası tedavi için doktora başvurulmazsa hasta her yemek sonrası aşırı ağrılara maruz kalır.Baş dönmesi ve aşırı terleme hastalığın ikinci aşamasında meydana gelir.Kusmalar başlar ve çoğu zaman hastanın ağzından kan gelir,bazı hastaların büyük abdestleri kan şeklinde meydana gelir,hastalık artık ilerlemiş ve tedavisine bir an önce başlanması gereklidir. Tedavisi Nasıl Yapılır? Bu hastalık tedavi konusunda çok fazla zorluk çıkarmamaktadır.Özellikle ilk aşamada teşhis konulur ve tedaviye erken başlanırsa hastalığın tedavisi erken zamanda ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.İlaç tedavisi uygulanır ilaçlar,hastalığa neden olan bakteriyi yok etmek ve mide asidini düzene sokmak amaçlı kullanılır.Bu hastalıkta ameliyat çok nadir gerçekleştirilmektedir.Stres bu hastalık için tehlikedir bu yüzden tedavi aşamasında moral ve motivasyonunuz oldukça yüksek olmalıdır,ayrıca tedaviye ek olarak aşağıda belirtilen durumlara dikkat etmeniz önerilmektedir. – Düzenli bir şekilde istirahat etmek – Yemek saatlerinizi kaçırmamak ve bu saatleri belirli bir düzene sokmak – Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalıştığından emin olmak gerekirse bunun hakkında doktorunuzdan bilgi almak – Sigara,alkol ve çay gibi maddelerden olabildiğince uzak durmak ve sigaralı ortamda bulunmamak.
Ülser nasıl tedavi edilir ?  01:14
Ülser nasıl tedavi edilir ? 147 izlenme - 4 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Ümraniye Polikliniği, Şirineveler Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer ülser tedavisi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde; mide hastalıkları, reflü hastalığı, polipler, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalıkları, hepatitler, safra kesesi hastalıkları ve tıkanma sarılıkları tedavileri yapılmaktadır. Gastroskopi, Kolonoskopi, Perkütan endeskopik gastrostomi açılması, ERCP işlemi, 24 saat pH metre ölçümleri, Mide ve bağırsak kanaması olan hastalarda endoskopik müdaheleler, Obezitede mide balonu yerleştirilmesi işlemeri yapılmaktadır. Ülseri tedavi edebilmemiz için önce tanıyı koymamız yani teşhisi koymamız mümkündür. Ve ülserin nerede olduğu önemlidir. Ülserler ya midede olabilmekte ya da onikiparmak bağırsağında olabilmekte. Bunun dışında kanserin görüntüsü de ülsere benzemektedir. Yani kanser ülserleri de söz konusudur. Ülseri saptadıktan sonra ülser tedavisinde mide asidini bloke eden ilaçlar kullanmaktayız. Ama özellikle ülserin nedeni helikobakter pylori olduğu için helikobakter pyloriyi saptadığımız takdirde ona yönelik tedaviler mümkündür. 1990’lı yıllarda helikobakter pylori dediğimiz mikrop bulunduktan sonra artık tıp çok gelişmiştir. Eskiden gereksiz yere birçok ameliyatlar yapılıyor idi. Mikrop bulunduktan ve tedavi edildikten sonra ülserin oluşumu da engellenmekte ve problem büyük oranda ortadan kalkmaktadır. Dediğimiz gibi önce ülserin nerede olduğu ve etken faktörler ortaya konduktan sonra tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.
Uzun Süreli Ülser Kansere Sebep Olur Mu? 00:37
Uzun Süreli Ülser Kansere Sebep Olur Mu? 76 izlenme - 4 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hikmet Akyüz, Mide Ülseri Hakkında Bilgilendiriyor.fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Kliniği, Kendi İçinde Birçok Yan Dala Ayrılmakla Beraber, Erişkin Hasta Grubunun Cerrahi Dışı Tüm Şikayetlerinin İlk Başvuru Merkezidir.dahiliye Kliniğinde; Kan Hastalıkları (Anemiler),böbrek Hastalıkları,koroner Kalp Hastalıkları,kalp Yetersizliği,ritm Bozuklukları,hipertansiyon,lipid Düzeyi (Kolestrol,trigliserid) Bozuklukları,diabetus Mellitus (Şeker Hastalığı),tiroid Bezi Bozuklukları (Guatr),obezite,karaciğer Hastalıkları,reflü, Gastrit, Ülser, Kabızlık, Kolit Gibi Sindirim Sistemi Hastalıkları,yaşlılık Ve Yaşlılığa Bağlı Sorunlar (Geriatri),ateşli Hastalıklar,romatizmal Hastalıklar Ve Ateşli Eklem Romatizması Hastalıklarının Tedavisi ,ameliyat Öncesi Ve Sonrası Genel Değerlendirme Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr uzun Süreli Ülser Kansere Sebep Olur Mu? sanıldığının Aksine Sebep Olmaz Yani Aslında Uzun Süren Endoskopi Yapıldığında Eğer Hasta Şikayetleri Geçmiyorsa Ülser Şikayetleri Varsa Endoskopi Yapıyoruz. Endoskopi Yaptığımızda Hastanın Altında Maling Bir Olay Çıkma İhtimali Daha Fazla. İyileşmeyen Ülserlerin Maling Olma İhtimali Var Normal Bening Ülserlerin Kanserleşme Eğilimi Yok.
Mide ülserinin belirtileri nelerdir? 00:32
Mide ülserinin belirtileri nelerdir? 66 izlenme - 4 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hikmet Akyüz, Mide Ülseri Hakkında Bilgilendiriyor.fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Kliniği, Kendi İçinde Birçok Yan Dala Ayrılmakla Beraber, Erişkin Hasta Grubunun Cerrahi Dışı Tüm Şikayetlerinin İlk Başvuru Merkezidir.dahiliye Kliniğinde; Kan Hastalıkları (Anemiler),böbrek Hastalıkları,koroner Kalp Hastalıkları,kalp Yetersizliği,ritm Bozuklukları,hipertansiyon,lipid Düzeyi (Kolestrol,trigliserid) Bozuklukları,diabetus Mellitus (Şeker Hastalığı),tiroid Bezi Bozuklukları (Guatr),obezite,karaciğer Hastalıkları,reflü, Gastrit, Ülser, Kabızlık, Kolit Gibi Sindirim Sistemi Hastalıkları,yaşlılık Ve Yaşlılığa Bağlı Sorunlar (Geriatri),ateşli Hastalıklar,romatizmal Hastalıklar Ve Ateşli Eklem Romatizması Hastalıklarının Tedavisi ,ameliyat Öncesi Ve Sonrası Genel Değerlendirme Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr mide Ülserinin Belirtileri Nelerdir? mide Ülserinin Belirtileri Yanma, Ekşime Retrositengal Dediğimiz Göğsün Arkasında Olan Ağrı, Ağza Ekşi Su Gelmesi, Gece Yataktan Ağrı İle Uyanması Yemekten Önce Veya Yemekten Sonra Ağrı Ve Ekşimenin Fazlalaşması Bunlar Mide Ülserinin Tipik Belirtileridir.
Mide Ülseri Nedir? 00:47
Mide Ülseri Nedir? 20 izlenme - 2 yıl önce Ülser,sindirim sistemini oluşturan yemek borusu,mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar sonucu oluşur ve yara halini alır. Midenin iç kısmının mide asidi ile parçalanması sonucu oluşan hastalık ise mide ülseri olarak bilinir. Mide asidinin üretimi ve miktarı her bünyede farklılık göstermektedir fakat bazı insanlarda aşırı üretim gerçekleşir. Hastalığın Nedenleri Nelerdir? Midenin iç kısmında,mideyi koruyan ve yapısının bozulmasını engelleyen katı bir tabaka bulunmaktadır.Ülser rahatsızlığın en büyük nedeni ”Helicobacter Pylori” adı verilen bakteridir.Katı tabakanın delinerek ve buna bağlı mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak mide korunmasız hale gelir ve yaralanmalar oluşur.Aşırı sinir,stres,mide asidinin düzensiz ve aşırı bir şekilde üretimi,tedavi sürecinde doğru sonuçlanmayan gastrit,karaciğer yetersizliği,kalp rahatsızlıkları,sindirimi zor olan besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi,sigara,çay ve alkol gibi zararlı maddelerin aşırı bir şekilde vücuda alınması veya kullandığınız ilaçların zamanında önce ya da sonra tüketilmesi mide ülserinin en büyük nedenleri arasındadır. Belirtileri Nelerdir? İlk aşamada mide ekşimesi ve midede beliren ağırlık hissi ortaya çıkmaktadır.Hasta kişi sürekli ağzında ekşimsi bir tat hissi ile karşılaşır ve tat alma duyusu normal bir bireye göre hassas değildir.Hasta kişinin dili,normal insanlara göre daha koyu bir renge bürünür,Karnın üst kısmında ağrı ve acı hissi ortaya çıkar.İlk aşamada ortaya çıkan belirtiler sonrası tedavi için doktora başvurulmazsa hasta her yemek sonrası aşırı ağrılara maruz kalır.Baş dönmesi ve aşırı terleme hastalığın ikinci aşamasında meydana gelir.Kusmalar başlar ve çoğu zaman hastanın ağzından kan gelir,bazı hastaların büyük abdestleri kan şeklinde meydana gelir,hastalık artık ilerlemiş ve tedavisine bir an önce başlanması gereklidir. Tedavisi Nasıl Yapılır? Bu hastalık tedavi konusunda çok fazla zorluk çıkarmamaktadır.Özellikle ilk aşamada teşhis konulur ve tedaviye erken başlanırsa hastalığın tedavisi erken zamanda ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.İlaç tedavisi uygulanır ilaçlar,hastalığa neden olan bakteriyi yok etmek ve mide asidini düzene sokmak amaçlı kullanılır.Bu hastalıkta ameliyat çok nadir gerçekleştirilmektedir.Stres bu hastalık için tehlikedir bu yüzden tedavi aşamasında moral ve motivasyonunuz oldukça yüksek olmalıdır,ayrıca tedaviye ek olarak aşağıda belirtilen durumlara dikkat etmeniz önerilmektedir. – Düzenli bir şekilde istirahat etmek – Yemek saatlerinizi kaçırmamak ve bu saatleri belirli bir düzene sokmak – Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalıştığından emin olmak gerekirse bunun hakkında doktorunuzdan bilgi almak – Sigara,alkol ve çay gibi maddelerden olabildiğince uzak durmak ve sigaralı ortamda bulunmamak…
Ülser Tedavisi Ve Teşhisi 06:32
Ülser Tedavisi Ve Teşhisi 9 izlenme - 2 yıl önce Ülser,sindirim sistemini oluşturan yemek borusu,mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar sonucu oluşur ve yara halini alır. Midenin iç kısmının mide asidi ile parçalanması sonucu oluşan hastalık ise mide ülseri olarak bilinir. Mide asidinin üretimi ve miktarı her bünyede farklılık göstermektedir fakat bazı insanlarda aşırı üretim gerçekleşir. Hastalığın Nedenleri Nelerdir? Midenin iç kısmında,mideyi koruyan ve yapısının bozulmasını engelleyen katı bir tabaka bulunmaktadır.Ülser rahatsızlığın en büyük nedeni ”Helicobacter Pylori” adı verilen bakteridir.Katı tabakanın delinerek ve buna bağlı mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak mide korunmasız hale gelir ve yaralanmalar oluşur.Aşırı sinir,stres,mide asidinin düzensiz ve aşırı bir şekilde üretimi,tedavi sürecinde doğru sonuçlanmayan gastrit,karaciğer yetersizliği,kalp rahatsızlıkları,sindirimi zor olan besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi,sigara,çay ve alkol gibi zararlı maddelerin aşırı bir şekilde vücuda alınması veya kullandığınız ilaçların zamanında önce ya da sonra tüketilmesi mide ülserinin en büyük nedenleri arasındadır. Belirtileri Nelerdir? İlk aşamada mide ekşimesi ve midede beliren ağırlık hissi ortaya çıkmaktadır.Hasta kişi sürekli ağzında ekşimsi bir tat hissi ile karşılaşır ve tat alma duyusu normal bir bireye göre hassas değildir.Hasta kişinin dili,normal insanlara göre daha koyu bir renge bürünür,Karnın üst kısmında ağrı ve acı hissi ortaya çıkar.İlk aşamada ortaya çıkan belirtiler sonrası tedavi için doktora başvurulmazsa hasta her yemek sonrası aşırı ağrılara maruz kalır.Baş dönmesi ve aşırı terleme hastalığın ikinci aşamasında meydana gelir.Kusmalar başlar ve çoğu zaman hastanın ağzından kan gelir,bazı hastaların büyük abdestleri kan şeklinde meydana gelir,hastalık artık ilerlemiş ve tedavisine bir an önce başlanması gereklidir. Tedavisi Nasıl Yapılır? Bu hastalık tedavi konusunda çok fazla zorluk çıkarmamaktadır.Özellikle ilk aşamada teşhis konulur ve tedaviye erken başlanırsa hastalığın tedavisi erken zamanda ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.İlaç tedavisi uygulanır ilaçlar,hastalığa neden olan bakteriyi yok etmek ve mide asidini düzene sokmak amaçlı kullanılır.Bu hastalıkta ameliyat çok nadir gerçekleştirilmektedir.Stres bu hastalık için tehlikedir bu yüzden tedavi aşamasında moral ve motivasyonunuz oldukça yüksek olmalıdır,ayrıca tedaviye ek olarak aşağıda belirtilen durumlara dikkat etmeniz önerilmektedir. – Düzenli bir şekilde istirahat etmek – Yemek saatlerinizi kaçırmamak ve bu saatleri belirli bir düzene sokmak – Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalıştığından emin olmak gerekirse bunun hakkında doktorunuzdan bilgi almak – Sigara,alkol ve çay gibi maddelerden olabildiğince uzak durmak ve sigaralı ortamda bulunmamak.
Ülser Nedir? 02:36
Ülser Nedir? 7 izlenme - 2 yıl önce Ülser,sindirim sistemini oluşturan yemek borusu,mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar sonucu oluşur ve yara halini alır. Midenin iç kısmının mide asidi ile parçalanması sonucu oluşan hastalık ise mide ülseri olarak bilinir. Mide asidinin üretimi ve miktarı her bünyede farklılık göstermektedir fakat bazı insanlarda aşırı üretim gerçekleşir. Hastalığın Nedenleri Nelerdir? Midenin iç kısmında,mideyi koruyan ve yapısının bozulmasını engelleyen katı bir tabaka bulunmaktadır.Ülser rahatsızlığın en büyük nedeni ”Helicobacter Pylori” adı verilen bakteridir.Katı tabakanın delinerek ve buna bağlı mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak mide korunmasız hale gelir ve yaralanmalar oluşur.Aşırı sinir,stres,mide asidinin düzensiz ve aşırı bir şekilde üretimi,tedavi sürecinde doğru sonuçlanmayan gastrit,karaciğer yetersizliği,kalp rahatsızlıkları,sindirimi zor olan besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi,sigara,çay ve alkol gibi zararlı maddelerin aşırı bir şekilde vücuda alınması veya kullandığınız ilaçların zamanında önce ya da sonra tüketilmesi mide ülserinin en büyük nedenleri arasındadır. Belirtileri Nelerdir? İlk aşamada mide ekşimesi ve midede beliren ağırlık hissi ortaya çıkmaktadır.Hasta kişi sürekli ağzında ekşimsi bir tat hissi ile karşılaşır ve tat alma duyusu normal bir bireye göre hassas değildir.Hasta kişinin dili,normal insanlara göre daha koyu bir renge bürünür,Karnın üst kısmında ağrı ve acı hissi ortaya çıkar.İlk aşamada ortaya çıkan belirtiler sonrası tedavi için doktora başvurulmazsa hasta her yemek sonrası aşırı ağrılara maruz kalır.Baş dönmesi ve aşırı terleme hastalığın ikinci aşamasında meydana gelir.Kusmalar başlar ve çoğu zaman hastanın ağzından kan gelir,bazı hastaların büyük abdestleri kan şeklinde meydana gelir,hastalık artık ilerlemiş ve tedavisine bir an önce başlanması gereklidir. Tedavisi Nasıl Yapılır? Bu hastalık tedavi konusunda çok fazla zorluk çıkarmamaktadır.Özellikle ilk aşamada teşhis konulur ve tedaviye erken başlanırsa hastalığın tedavisi erken zamanda ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.İlaç tedavisi uygulanır ilaçlar,hastalığa neden olan bakteriyi yok etmek ve mide asidini düzene sokmak amaçlı kullanılır.Bu hastalıkta ameliyat çok nadir gerçekleştirilmektedir.Stres bu hastalık için tehlikedir bu yüzden tedavi aşamasında moral ve motivasyonunuz oldukça yüksek olmalıdır,ayrıca tedaviye ek olarak aşağıda belirtilen durumlara dikkat etmeniz önerilmektedir. – Düzenli bir şekilde istirahat etmek – Yemek saatlerinizi kaçırmamak ve bu saatleri belirli bir düzene sokmak – Bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalıştığından emin olmak gerekirse bunun hakkında doktorunuzdan bilgi almak – Sigara,alkol ve çay gibi maddelerden olabildiğince uzak durmak ve sigaralı ortamda bulunmamak