Hoşgeldiniz!

ülser tedavisi

Mide ülseri nedir ? Sebepleri nelerdir ? 00:47
Mide ülseri nedir ? Sebepleri nelerdir ? 74 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Ümraniye Polikliniği, Şirineveler Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer mide ülseri hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde; mide hastalıkları, reflü hastalığı, polipler, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalıkları, hepatitler, safra kesesi hastalıkları ve tıkanma sarılıkları tedavileri yapılmaktadır. Gastroskopi, Kolonoskopi, Perkütan endeskopik gastrostomi açılması, ERCP işlemi, 24 saat pH metre ölçümleri, Mide ve bağırsak kanaması olan hastalarda endoskopik müdaheleler, Obezitede mide balonu yerleştirilmesi işlemeri yapılmaktadır. Ülser yara demektir. Yara ise mide içerisinde oluşursa buna mide ülseri diyoruz. Ülser midenin iç tabakalarındaki muskularis mukozaya kadar yaranın inmesi durumundadır. Mide ülserlerinin en büyük nedeni ise helikobakter pylori dediğimiz mikroptur. Bunlar midede kronik gastrit neden olmakta ve ülsere neden olmaktadır. Bunun dışında özellikle çok miktarlarda yapılan antiinflamatuar ilaçlar dediğimiz ve diğer ağrı kesici ilaçlar midenin koruyucu tabakasına etki ederek ülser oluşmasına neden olmaktadırlar. Ve bunu da endosopide net olarak görmemiz mümkündür.
Ülser nasıl tedavi edilir ?  01:14
Ülser nasıl tedavi edilir ? 46 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Ümraniye Polikliniği, Şirineveler Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer ülser tedavisi hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde; mide hastalıkları, reflü hastalığı, polipler, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalıkları, hepatitler, safra kesesi hastalıkları ve tıkanma sarılıkları tedavileri yapılmaktadır. Gastroskopi, Kolonoskopi, Perkütan endeskopik gastrostomi açılması, ERCP işlemi, 24 saat pH metre ölçümleri, Mide ve bağırsak kanaması olan hastalarda endoskopik müdaheleler, Obezitede mide balonu yerleştirilmesi işlemeri yapılmaktadır. Ülseri tedavi edebilmemiz için önce tanıyı koymamız yani teşhisi koymamız mümkündür. Ve ülserin nerede olduğu önemlidir. Ülserler ya midede olabilmekte ya da onikiparmak bağırsağında olabilmekte. Bunun dışında kanserin görüntüsü de ülsere benzemektedir. Yani kanser ülserleri de söz konusudur. Ülseri saptadıktan sonra ülser tedavisinde mide asidini bloke eden ilaçlar kullanmaktayız. Ama özellikle ülserin nedeni helikobakter pylori olduğu için helikobakter pyloriyi saptadığımız takdirde ona yönelik tedaviler mümkündür. 1990’lı yıllarda helikobakter pylori dediğimiz mikrop bulunduktan sonra artık tıp çok gelişmiştir. Eskiden gereksiz yere birçok ameliyatlar yapılıyor idi. Mikrop bulunduktan ve tedavi edildikten sonra ülserin oluşumu da engellenmekte ve problem büyük oranda ortadan kalkmaktadır. Dediğimiz gibi önce ülserin nerede olduğu ve etken faktörler ortaya konduktan sonra tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.
Uzun Süreli Ülser Kansere Sebep Olur Mu? 00:37
Uzun Süreli Ülser Kansere Sebep Olur Mu? 50 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hikmet Akyüz, Mide Ülseri Hakkında Bilgilendiriyor.fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Kliniği, Kendi İçinde Birçok Yan Dala Ayrılmakla Beraber, Erişkin Hasta Grubunun Cerrahi Dışı Tüm Şikayetlerinin İlk Başvuru Merkezidir.dahiliye Kliniğinde; Kan Hastalıkları (Anemiler),böbrek Hastalıkları,koroner Kalp Hastalıkları,kalp Yetersizliği,ritm Bozuklukları,hipertansiyon,lipid Düzeyi (Kolestrol,trigliserid) Bozuklukları,diabetus Mellitus (Şeker Hastalığı),tiroid Bezi Bozuklukları (Guatr),obezite,karaciğer Hastalıkları,reflü, Gastrit, Ülser, Kabızlık, Kolit Gibi Sindirim Sistemi Hastalıkları,yaşlılık Ve Yaşlılığa Bağlı Sorunlar (Geriatri),ateşli Hastalıklar,romatizmal Hastalıklar Ve Ateşli Eklem Romatizması Hastalıklarının Tedavisi ,ameliyat Öncesi Ve Sonrası Genel Değerlendirme Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr uzun Süreli Ülser Kansere Sebep Olur Mu? sanıldığının Aksine Sebep Olmaz Yani Aslında Uzun Süren Endoskopi Yapıldığında Eğer Hasta Şikayetleri Geçmiyorsa Ülser Şikayetleri Varsa Endoskopi Yapıyoruz. Endoskopi Yaptığımızda Hastanın Altında Maling Bir Olay Çıkma İhtimali Daha Fazla. İyileşmeyen Ülserlerin Maling Olma İhtimali Var Normal Bening Ülserlerin Kanserleşme Eğilimi Yok.
Mide ülserinin belirtileri nelerdir? 00:32
Mide ülserinin belirtileri nelerdir? 41 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hikmet Akyüz, Mide Ülseri Hakkında Bilgilendiriyor.fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Kliniği, Kendi İçinde Birçok Yan Dala Ayrılmakla Beraber, Erişkin Hasta Grubunun Cerrahi Dışı Tüm Şikayetlerinin İlk Başvuru Merkezidir.dahiliye Kliniğinde; Kan Hastalıkları (Anemiler),böbrek Hastalıkları,koroner Kalp Hastalıkları,kalp Yetersizliği,ritm Bozuklukları,hipertansiyon,lipid Düzeyi (Kolestrol,trigliserid) Bozuklukları,diabetus Mellitus (Şeker Hastalığı),tiroid Bezi Bozuklukları (Guatr),obezite,karaciğer Hastalıkları,reflü, Gastrit, Ülser, Kabızlık, Kolit Gibi Sindirim Sistemi Hastalıkları,yaşlılık Ve Yaşlılığa Bağlı Sorunlar (Geriatri),ateşli Hastalıklar,romatizmal Hastalıklar Ve Ateşli Eklem Romatizması Hastalıklarının Tedavisi ,ameliyat Öncesi Ve Sonrası Genel Değerlendirme Yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr mide Ülserinin Belirtileri Nelerdir? mide Ülserinin Belirtileri Yanma, Ekşime Retrositengal Dediğimiz Göğsün Arkasında Olan Ağrı, Ağza Ekşi Su Gelmesi, Gece Yataktan Ağrı İle Uyanması Yemekten Önce Veya Yemekten Sonra Ağrı Ve Ekşimenin Fazlalaşması Bunlar Mide Ülserinin Tipik Belirtileridir.