Hoşgeldiniz!

Vedat Bilgiç Videoları İzle

Psikiyatri ve Sanat İlişkisi 33:54
Psikiyatri ve Sanat İlişkisi 22 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç: İnsanlar kendilerine ifade aracı olarak sanatı kullanırlar. Kendisine ifade yolu bulamayan psikodinamik süreçler bazen sanatla ifade edilebiliyor. Orta Çağ dönemlerinde de müzikle terapi edilen rahatsızlıklar mevcut iken, müzik terapi dünyada kabul edilen bir bilim dalıdır. www.hastane.fatih.edu.tr
Mevsimsel depresyon nedir? 01:30
Mevsimsel depresyon nedir? 24 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç, mevsimsel depresyon hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Psikiyatri ve psikiyatr; akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri, düşünce davranış ve duygu değişiklikleri gibi hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Ruh-zihin gibi kavramların bedenin işlevlerinden bağımsız olduğu düşüncesi yaygındır. Bizler mesleğimize adını veren ruh kavramının beyin, duygu, düşünce ve davranışlarla olan ilişkisi irdeliyoruz. Mevsimsel depresyon nedir? Depresyon, çökkün duygu durum, haytan zevk almama, ilgi ve zevk kaybı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, kronik ağrılar, unutkanlık, dikkat dağınıklığı gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde duygu durum bozukluklarının görülme sıklığı artar. Depresyon da bir çeşit duygu durum bozukluğudur. Duygu durum bozukluklarının mevsim geçişlerinde artmasının nedeni, insan biyolojisi gereği dış dünyada olup biten ısı ışık değişiklikleri gibi şeylerden oldukça fazla etkilenir. Bu nedenle özellikle mevsim dönüşlerinde, bahar aylarında ya da sonbahar aylarında bazı depresyon türleri görülebilir. Duygu durum bozukluklarının sık görülmesi mevsim dönüşlerinde, kişinin biyolojik ritminin ısı ışık değişikliklerinden etkilenmesi nedeni ile olur. Özellikle ışığın azaldığı kış aylarında depresyon görülme sıklığı artar.
Kalp hastalıkları ile ruh hastalıkları arasından bağlantı var mıdır ? 01:23
Kalp hastalıkları ile ruh hastalıkları arasından bağlantı var mıdır ? 17 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç,Kalp Hastalıkları ve Ruh Sağlığı hakkında bilgilendiriyor. Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Psikiyatri ve psikiyatr; akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri, düşünce davranış ve duygu değişiklikleri gibi hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Ruh-zihin gibi kavramların bedenin işlevlerinden bağımsız olduğu düşüncesi yaygındır. Bizler mesleğimize adını veren ruh kavramının beyin, duygu, düşünce ve davranışlarla olan ilişkisi irdeliyoruz. Kalp hastalıkları ile ruh hastalıkları arasından bağlantı var mıdır ? Kalp hastalıkları ile psikolojik hastalıklar arasında güçlü bir bağ olduğu hem klinikte hem de bilimsel çalışmalarda rastlayabiliyoruz. Özellikle bazı kalp hastalıkları a tipi kişilik dediğimiz yarışmacı, tez canlı, heyecanlı, kontrolcu kişiliklerde daha sık görülmektedir. Özellikle mükemmeliyetçi kişilerde daha sık kalp hastalıkları görüldüğü yapılan çalışmalarda ortaya konmuş. Zaten kardiyologlara başvuran önemli bir kısmında da panik ataklar, anksiyeteler, kaygı bozuklukları çok sık olarak gözlenmektedir. Bazı psikiyatrik ilaçlar da bazı kalp hastalıkları ve kalp ritim bozukluklarına yol açabilmektedir. Özellikle QT uzaması gibi durumları olan hastalarda psikiyatrik ilaçların kullanılması çok ciddi olarak sağlanmalıdır.
Depresyonda genetik faktorlerin etkisi var mıdır? 00:50
Depresyonda genetik faktorlerin etkisi var mıdır? 13 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Bilgiç, depresyon hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Psikiyatri ve psikiyatr; akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri, düşünce davranış ve duygu değişiklikleri gibi hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenir. Ruh-zihin gibi kavramların bedenin işlevlerinden bağımsız olduğu düşüncesi yaygındır. Bizler mesleğimize adını veren ruh kavramının beyin, duygu, düşünce ve davranışlarla olan ilişkisi irdeliyoruz. Depresyonda genetik faktörlerin etkisi var mıdır? Depresyonda genetik oldukça önemlidir. Oldukça etkilidir. Hem biyolojik anlamda hem de psikososyal anlamda daha önceki yaşadıklarımız bizi oldukça fazla etkiler ailelerinde depresyon görülen bireylerin kendilerinde de depresyon ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Bir de psikososyal olaylar ailevi aktarımlar önceki kuşakların yaşantıları kişinin psikodinamik açıdan ruhsal durumunda belirleyicidir ve depresyon ortaya çıkmasında etkilidir.