Hoşgeldiniz!

wehrmacht

Barbarossa Harekâtı'ndan Görüntüler 2 06:38
Barbarossa Harekâtı'ndan Görüntüler 2 3.018 izlenme - 2 yıl önce Mihver Devletleri'ne bağlı 4,5 milyonun üzerinde asker, 2.900 km.lik bir cephe hattı üzerinden Sovyetler Birliği'ni istilaya girişti.Bu birliklerin yanı sıra harekâta 600 bin motorlu araç ve 625 bin at katılmıştır.Barbarossa Harekâtı'nın planlamasına 18 Aralık 1940 tarihinde başlandı. Alman ordularının 22 Haziran 1941 günü Sovyetler Birliği’ne saldırmasıyla başlayan ve 5 Aralık 1941 gününe kadar süren çatışmalarda Alman orduları neredeyse kesintisiz olarak ilerlemişlerdir. Gizlilik içinde devam ettirilen hazırlıklar ve harekâtın kendisi, neredeyse bir yıl sürmüştür. Kızıl Ordu Wehrmacht'ın güçlü darbelerini karşısında Moskova önlerine ve Leningrad'a kadar geriledi. Alman ilerleyişi 5 Aralık 1941 tarihinde ilk kez Moskova önlerinde durduruldu. Bu tarihten itibaren 1942 ilk üç ayı boyunca cephedeki durum, ard ardına gelen Kızıl Ordu karşı taarruzlarıyla bunlara göğüs germeye çalışan Alman ordu birlikleri arasındaki amansız çatışmalar olarak sürmüştür. Sonuç itibariyle Hitler, umduğu zafere erişemedi, Kızıl Ordu Wehrmacht'ın ileri hareketini sonuçta durdurmayı başarmışdı. Alman kuvvetleri taktik olarak parlak zaferler de kazandı. Sovyetler Birliği'nin Ukrayna da dahil olmak üzere ekonomik yönden en önemli bölgelerinden bir kısmında geniş toprakları işgal etmeyi başardı.Bununla birlikte harekâtın operatif hedefleri olan Sovyet kuvvetlerinin ülkenin batı kesiminde imha edilmesi ve Moskova'nın alınması gerçekleştirilemedi. Alman ve müttefiklerine bağlı kuvvetler, cephenin genelinde, izleyen yılın ortalarına kadar yaygın bir taarruza bir daha girişemediler.1942 yılının baharından itibaren ise Alman ilerleyişi yeniden başlayacak ve SSCB topraklarında derin ve geniş ilerlemeler sağlayacaktır. Barbarossa Harekâtı'nın başarısızlığı Hitler'i, Sovyet topraklarında daha sonraki başarısız harekâtlara yöneltmiştir, Leningrad Kuşatması,Nordlicht Harekâtı, Stalingrad Muharebesi ve Sovyet topraklarındaki diğer harekâtlar gibi. Barbarossa Harekâtı, katılan insan gücü ve sonuçları itibariyle askeri tarihteki en büyük çaplı askeri harekât olmuştur.Başarısızlıkla sonuçlanması, III. Reich tarihinde bir dönüm noktası olmuştur. En önemlisi de harekâtın Doğu Cephesi'ni açmış olmasıdır. Bu cephede, başlangıçta ve süreç içinde tüm dünya tarihi savaş alanlarının hepsinden daha fazla kuvvet savaşa sürülmüştür. Barbarossa Harekâtı ve etkisi altına aldığı bölgelerde ve kentlerde gerçekleşen en büyük muharebelerden bazılarının ölümcül yırtıcılığıyla, yüksek kayıplarıyla ve her iki taraf için de çok zor koşularıyla, tüm bunlar 20. Yüzyıl'da ve II. Dünya Savaşı'nda tarihin akışını etkilemiştir.İyi seyirler.
Wehrmacht Savaşta - Renklendirilmiş Görüntüler 4 04:56
Wehrmacht Savaşta - Renklendirilmiş Görüntüler 4 1.578 izlenme - 2 yıl önce Almanya'nın eski silahlı gücü Wehrmacht'ın kara ve deniz ordularının görüldüğü renklendirilmiş görüntüler. Karada düşman uçakları avlanırken denizlerde düşmana geçit verilmemek için çabalanıyor.
Normandiya Çıkarması - 1944 Wehrmacht Savunması 03:16
Normandiya Çıkarması - 1944 Wehrmacht Savunması 1.769 izlenme - 1 yıl önce Erwin Rommel'in çıkarma günü karısının yanına gideceği tutmuş, Hitler'in de yeteri kadar desteği vermeyip, çıkarma ihtimalini düşük tutması müttefiklerin başarılı olmasına neden olmuştur. Az bir orduyla, yine de Wehrmacht ve SS birlikleleri müttefiklere daha çok kayıp verdirttirmiştir.
3. Reich'ın Çöküşü 03:38
3. Reich'ın Çöküşü 1.373 izlenme - 1 yıl önce Hızlı yükselmiş olduğu gibi hızlı düşmüş bir imparatorluk. O düşüş ki son derece elem verici oldu. Bombardımanlar neticesinde yangın yerine dönen şehirler, yitip giden genç kuşak ve tecavüze uğrayan, yakınlarını kaybeden insanlar...
Schwerer Gustav - 800 m.m.'lik Demiryolu Topu (1942) 03:35
Schwerer Gustav - 800 m.m.'lik Demiryolu Topu (1942) 2.005 izlenme - 3 yıl önce Schwerer Gustav, Almanlar tarafından Dora olarakta adlandıralan bu top 800 mm çapta namluya sahipti. Bu çapta bir namlu savaş alanında ilk ve tek olarak kullanılmıştır. 1930 yılında Krupp tarafından geliştrilen bu top, geniş alana sahip istikham mevzilerini yok etmek için tasarlanmıştır. 1350 ton civarında ağırlığa sahipti ve 7 tonluk topu 48 km uzaklıktaki hedefe gönderebiliyordu. Bu kadar ağır bir nesneyi hiçbir motorlu araç hareket ettiremeyeçeği için, demiryolu üzerinde yürütülüyordu. Top ilk olarak II. Dünya Savaşında Fransa'ya karşı Maginot hattını imha etmesi için kullanılması düşünüldü. Fakat Wehrmacht Fransa savaşında bu hattı erken ele geçirdiği için, kullanımına gerek duyulmadı. Almanlar bu topu Barbarossa operasyonunun sivastapol kuşatmasında Sovyetler birliğine karşı kullanmışlardır. Savaşın sonlarına doğru Amerikan Ordusu tarafından ele geçirilmiş ve Sovyet Kızılordusu'nun eline geçmesi endişesiyle demonte edilmiştir.
Ünlü Alman Generalleri - WW2 04:42
Ünlü Alman Generalleri - WW2 1.824 izlenme - 3 yıl önce Almanya'nın yetiştirdiği ve ikinci dünya savaşına damga vurmuş ünlü Wehrmacht generalleri..himmler, goering, çöl tilkisi lakaplı erwin rommel(favorimdir), guderian, von brauchitsch, von boch, von manstein gibi prusya askeri ekolünden yetişme generallerin kolaj görüntülerini izleyeceksiniz.
Nazi Almanyası - Renkli Görüntüler 06:08
Nazi Almanyası - Renkli Görüntüler 1.883 izlenme - 3 yıl önce Absürdane'nin duraklama devrini girdiği şu dönemlerde paylaşmayı kendime bir borç bildim. Tabi başlıkta renkli görüntüler yazmasa biyerlerim şişerdi.
Kızıl Ordu - Wehrmacht - Renkli Görüntüler 01:25
Kızıl Ordu - Wehrmacht - Renkli Görüntüler 1.699 izlenme - 3 yıl önce İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus ve Alman güçlerini gösteren kısa klip.
Doğu Cephesi - Stalingrad Muharebesi Renkli Görüntüler 02:47
Doğu Cephesi - Stalingrad Muharebesi Renkli Görüntüler 1.636 izlenme - 3 yıl önce Stalingrad Muharebesi, Stalingrad Meydan Muharebesi ya da Stalingrad Savaşı, II. Dünya Savaşı’nın Doğu Cephesi'nde, Mihver ordularıyla Kızıl Ordu arasında, Stalingrad kenti için yapılan savaştır. Hemen hemen tüm tarihçiler tarafından II. Dünya Savaşı’nın kesin dönüm noktalarından biri olarak kabul edilir.Bu savaş, tarafların tüm güç ve azimlerini ortaya koydukları, kıran kırana süren ve sonuçta, toplam kayıpların neredeyse iki milyona ulaşmasıyla askeri tarihin en kanlı savaşları arasında yer almaktadır.Savaşın sonu Almanya açısından bir yıkım oldu. Mihver güçlerin savaşı kendi lehlerine döndürmeleri çabasında bir dönüm noktasıydı ve Doğu Cephesi'nde Alman zaferini olanaksız kıldı.Doğu Cephesi'ndeki Mihver kuvvetleri toplamının neredeyse dörtte biri bu muharebe sırasında kaybedilmiştir.
Adolf Hitler'in Bergholf Günleri - Renkli Görüntüler 11:33
Adolf Hitler'in Bergholf Günleri - Renkli Görüntüler 934 izlenme - 2 yıl önce Hitler'in Baverya'daki evinde çekilen özel görüntüleri. Çekim yılının 1938-40 arasında olduğunu düşünüyorum. Hitler'in günlük yaşamına ait görüntüler yer almakta. Videoda ayrıca Albert Speer, Himmler, Eva Braun, Goebbels gibi simalar da yer almakta.
Doğu Cephesi - Korsun - Şevçenkovski Taarruzu Renkli Görüntüler 02:01
Doğu Cephesi - Korsun - Şevçenkovski Taarruzu Renkli Görüntüler 1.620 izlenme - 3 yıl önce Korsun - Şevçenkovski taarruzu, 24 Ocak - 16 Şubat 1944 tarihleri arasında yer alan ve Korsun - Çerkassi Kuşatması'na yol açan bir muharebedir. Taarruz, Dinyeper-Karpatlar Taarruzu'nun bir parçasıdır. Bu harekât sırasında Nikolay Vatutin'in komutasındaki 1. Ukrayna Cephesi ve Ivan Konev komutasındaki 2. Ukrayna Cephesi kuvvetleri, Alman Güney Ordular Grubu'na bağlı bazı birlikleri Dinyeper Nehri kıyılarında tuzağa düşürüp kuşattılar. Haftalar boyunca süren çatışmalarda Kızıl Ordu kuvvetleri kuşatma altındaki Alman kuvvetlerini imha etmeye çalıştılar. Kuşatma altındaki Alman birlikleri dışardan yardıma gelen başka Alman birlikleriyle işbirliği halinde kuşatmayı yarıp kaçmayı başardı. Bu kuvvetlerin yaklaşık üçte ikisi kurtulmayı başarmıştır. Bölge, derin vadilerin ve akarsuların böldüğü, tepelik, büyük ölçüde bataklık ve ormaklık bir arazidir. Arazinin yapısı ve bitki örtüsü dolayısıyla görüş mesafesi çoğu kez 5 - 10 km.yi geçmemektedir. Harekât boyunca ince ince kar yağışı, aralıklarla da olsa hemen hemen her gün oldu. Isı, geceleri eksi değerlere düşmekle birlikte gündüzleri çoğunlukla -4 derece dolayındadır. Alman kuvvetleri için harekâtın en kritik günlerinden biri olan 5 Şubat'ta, ısı birden bire - 8 dereceye kadar düşmüştür. Ocak ayının son günlerine kadar bölge, genellikle karla kaplıdır. Şubat ayı başında karlar erimeye başladı. Bu durum, paletli araçlar için pek sorun olmasa da, her iki tarafın tekerlekli araçları için ciddi sorun yarattı. Ayrıca 24 - 28 Ocak ve 5 - 9 Şubat günlerinde, sabahları ve öğleden sonraları yoğun bir sis tabakası bölgeyi kaplamış, görüş mesafesini yer yer 200 metreye kadar düşürmüştür Sonuç : Sovyet Zaferi
Alman Ordusu Wehrmacht - Renkli Görüntüler 4 (1939) 02:41
Alman Ordusu Wehrmacht - Renkli Görüntüler 4 (1939) 451 izlenme - 3 yıl önce Zamanının en güclü ordusu olan Wehrmact ın savaştan önceki propadanda görüntüleri
Alman Ordusu Wehrmacht - Renkli Görüntüler 03:36
Alman Ordusu Wehrmacht - Renkli Görüntüler 978 izlenme - 3 yıl önce Wehrmacht (Savunma Gücü),1935 ile 1945 yılları arasında Nazi Almanyası döneminde "Waffenträger der Nation" olan Heer (Kara Kuvvetleri), Kriegsmarine (Deniz Kuvvetleri) ve Luftwaffe (Hava Kuvvetleri)'ne verilen genel addır. Heer ve Luftwaffe'nin amblemleri Wehrmacht ile aynıdır. Sadece deniz kuvvetleri bayrağı farklıdır. Adolf Hitler, 16 Mart 1935'te Versay Antlaşması'ndaki Almanya'nın silahlı gücünü sınırlayan maddeleri iptal ederek yeniden silahlandırmasını ilan etmiştir. Bununla birlikte Weimar Cumhuriyeti dönemindeki silahlı kuvvetlerinin adı olan Reichswehr, Wehrmacht olarak değiştirilmiştir. Reichsheer, Heer olarak, Reichsmarine ise Kriegsmarine olarak değiştilmiş ve ayrıyeten Luftwaffe kurulmuştur. Adolf Hitler'e doğrudan bağlı olan özel kuvvetleri SS-Verfügungstruppe Mayıs 1940'deki Fransa Seferi'nden sonra Waffen-SS olarak adlandırılarak Üç Ordusu ile birlikte devletin dördüncü silahlı kuvveti olmuştur. Çoğu tarihçi, araştırmacı ve II. Dünya Savaşı dönemlerinde yaşamış insanlar, Wehrmacht'ın o zamanlar hem Avrupa'nın, hem de dünyanın en güçlü silahlı kuvvetleri olduğunu söyler. Wehrmacht'ın 18 milyon personeli vardı.Videoda farklı farklı cephelerde kaydedilen Alman askerlerinin görüntülerini izleyeceğiz.
Batı Cephesi - Ardenler Taarruzu - Renkli Görüntüler 02:10
Batı Cephesi - Ardenler Taarruzu - Renkli Görüntüler 947 izlenme - 3 yıl önce Ardenler Taaruzu, Rundstedt Taarruzu olarak da bilinir. II. Dünya Savaşı Normandiya Çıkarması sonrasında, Avrupa cephesindeki en büyük muharebedir. Alman cephesinde bu taarruzun kod adı Herbstnebel'dir. Ardenler bölgesinde, son bir umutla ve Almanya dışındaki birliklerini kurtarabilmek amacıyla, Alman Ordusu, Müttefik Orduları'na karşı 100 km lik bir hatta tanklardan örülmüş bir cephe zinciri oluşturmuşlardır. General Bernard Law Montgomery komutasındaki Müttefik Orduları bu ani saldırı karşısında bozulmuş ve ilerleyişleri durmuştur. Almanların şiddetli ateş gücü karşısında müttefikler çok ağır kayıplar vermişlerdir ve buna rağmen General Montgomery çok azimli bir direniş göstermiştir. Müttefikleri çember içine alma şansını ele geçiren Almanlar, bu başarı karşısında kendinden geçen Adolf Hitler'in Paris'e yürüyüş emri vermesiyle mevkilerini terk etmişlerdir. Oysa Alman ordusunun Paris'e gidecek yakıtı mevcut değildi. Bu hattı koruyarak müttefikleri tamamen imha etme şansını böylece ellerinden kaçırdılar. Tank savaşında George Smith Patton ve Amerikan 12. Ordular Grubu komutanı General Omar Bradley'in savaşn yönetimindeki başarıları sayesinde Müttefik Orduları Alman taarruzunu durdurmuş ve Ardenler'i aşarak Almanya'ya ilerleyişlerini sürdürmüşlerdir. Almanlar ise bu savaştaki en büyük kazancı yurt dışındaki mekanize birliklerini kurtarmış olmasıdır. Bu savaştaki başarısından Omar Bradley, Mareşal olarak terfi ettirildi.
Nazi Almanyası - Sonne 04:31
Nazi Almanyası - Sonne 587 izlenme - 2 yıl önce Nazi Almanyası'nın görülmeyen birçok video karesi ile birlikte Rammstein adlı rock grubu'nun Sonne adlı parçasını birleştirip harika bir video ortaya çıkarmışlar.İnsan izlerken hayran oluyor.İyi seyirler.
Alman Marşı - Erika (Renkli Görüntülerle) 02:09
Alman Marşı - Erika (Renkli Görüntülerle) 569 izlenme - 2 yıl önce Erika, Auf der Heide blüht ein kleines Blümelein olarak da bilinen Nazi Almanyası'nda popüler şarkı.1930'lu yllarda müziği Nazi Almanyası'nın önde gelen marş besteci olup ayni zamanda Reichsarbeitsdienst önderlerinden olan Herms Niel (d. 1888 - ö. 1954) tarafından bestelendi ve şarkı sözü de aynı kişi tarafından yazıldı.Şarkıdaki "Erika" kelimesi, Funda çiçeğin Almancası olan "Erika" ile kadın adı "Erika" olmak üzere iki anlamı taşımaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında askerler tarafndan okundu. Ben de bu Marş'a özel bir video hazırlamıştım. Madem 2.Dünya Savaşı Renkli Görüntüler furyası var dedim ki bunu da koyayım. 35.saniye de bir görüntü sorunu var. Kusura bakmayın artık.
Doğu Cephesi - İkinci Kiev Muharebesi 05:24
Doğu Cephesi - İkinci Kiev Muharebesi 723 izlenme - 3 yıl önce II. Kiev Muharebesi, II. Dünya Savaşı sırasında Doğu Cephesi'nde Kızıl Ordu tarafından gerçekleştirilen üç stratejik harekâtı (ikisi taarruz, biri savunma) ve bir Wehmacht karşı taarruz harekâtını ifade etmektedir. Tüm bu harekâtlar, Wehmacht'ın Kursk'a yönelik başarısız Hisar Harekâtı ardından, 3 Ekim - 22 Aralık 1943 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Savaşın, Kızıl Ordu tarafından başlatılan yaz taarruzu, Dinyeper gerisine çekilmiş olan Mareşal Manstein'in Güney Ordular Grubu'na yöneldi. Bu hatta Manstein, kayıplarını gidermek ve güç kazanmak niyetindeydi fakat gelişmeler buna fırsat vermedi. STAVKA, Merkez Cephesi'ne (20 Ekim 1943 tarihinden itibaren Beyaz Rusya Cephesi adını alacaktır) ve Voronej Cephesi'ne (20 Ekim 1943 tarihinden itibaren 1. Ukrayna Cephesi adını alacaktır), Almanların kendilerini toparlamalarından önce Dinyeper geçişlerini zorlamaları yönünde emir verdi. Bu girişim, Ekim ayında başarısız olunca, harekâta katılan güçler, 2. Ukrayna Cephesi'nin bazı birlikleriyle de takviye edilerek 1. Ukrayna Cephesi emrine verildi. General Vatutin komutasındaki 1. Ukrayna Cephesi, Kiev'in kuzey ve güneyinde sağlam dayanaklar oluşturdu. Alman tarafında ise General Hermann Hoth komutasındaki deneyimli 4. Panzer Ordusu bulunmaktaydı. Kızıl Ordu, Merkez Ordular Grubu ile demiryolu bağlantısını kesmek veya Güney Ordular Grubu'nu kuşatmak konusunda başarılı olamadı. Buna karşın Kiev'i geri aldı, Dinyeper hattını kesti ve 4. Panzer Ordusu'na ağır kayıplar verdirdi. Alman kuvvetleri ise birkaç büyük Sovyet birliğini imha ettiler ve yaşamsal önemdeki demiryolu hattını korumayı başardılar. Birkaç gün sonra 48. Panzer Kolordusu geriye alındı ve Kızıl Ordu Noel'de, kış genel taarruzlarını (Dinyeper-Karpat Taarruzu) başlattı. Voronej Cephesi, Alman kuvvetlerini 3 Ocak 1944 tarihinde 1939'daki Polonya sınırına kadar geri atmayı başardı.
Happy Birthday Adolf Hitler 06:04
Happy Birthday Adolf Hitler 353 izlenme - 3 yıl önce Bugün führerin 125. doğum yılı. Çocukluk resimleri ve videolarıyla duygusal bi slayt hazırlanmış. Site ahalisinde sayısı azımsanamayacak nasyonal sosyalistler için gelsin.
Wehrmacht 1940 Zafer Yürüyüşü 08:00
Wehrmacht 1940 Zafer Yürüyüşü 229 izlenme - 3 yıl önce 1940 yılında Fransa'nın fethedilmesinden sonra, wehrmacht'ın Berlin'de yaptığı zafer yürüyüşü.
The Battle of Britain - Hava Savaşı 04:43
The Battle of Britain - Hava Savaşı 267 izlenme - 3 yıl önce Iron maiden "aces high" şarkısı eşliğinde "The Battle of Britain" filminden etkileyici hava savaşı sahnesi. Dip not: 2. Dünya savaşında İngiltere'nin radar kullanmaya başlamasının yanında İngilizlere savaşı kazandıran bir diğer etkili faktör de Spitfire'ın o dönemde gösterdiği üstün performanstır
Çekoslovakya Wehrmacht Konvoyları - Mayıs 1945 02:10
Çekoslovakya Wehrmacht Konvoyları - Mayıs 1945 147 izlenme - 3 yıl önce Wehrmacht'ın Çekovlovakyadan çekilişi sırasında çekilen görüntülerde birçok sivilinde bölgeyi terk ettiği görünüyor. Videonun devamında yaralı Alman askerlerinin Amerikalılar tarafından infaz edildiği belirtiliyor.
Almanların Stalingrad'ı Alması 01:16
Almanların Stalingrad'ı Alması 151 izlenme - 2 yıl önce 1942 ve 1943 yıllarında meydana gelen Stalingrad çarpışmaları, II. Dünya Savaşı'nın kaderini belirleyen çarpışmalar olmakla kalmadı, aynı zamanda 20. yüzyılın geri kalan kısmının politik ortamının da belirlenmesinde önemli rol oynadı. 1942 yazında Alman orduları, savaşta Amerika'nın müttefiki olan Sovyetler Birliği'ne yönelik yoğun bir işgal hareketine başladı. Ancak olağanüstü bir lojistik desteğe sahip olan Alman orduları, Volga Irmağı kıyısındaki endüstri merkezi Stalingrad'a ulaşabilmek için bin millik bir yolu kat etmek zorunda kalırken beklenmedik bir şey oldu: Bütün bir Sovyet halkının direnişiyle karşılaştı. Bu direnişe Rusya'nın dayanılmaz soğuğu da eklenince savaşın seyri değişti.
Wehrmacht Zafer Geçidi Berlin - 1940 (Orjinal Ses Kayıt) 08:00
Wehrmacht Zafer Geçidi Berlin - 1940 (Orjinal Ses Kayıt) 165 izlenme - 2 yıl önce Polonya'dan zaferle dönen Alman ordusu Berlin'deki Brandenburg kapısından marşlar eşliğinde geçit töreni yapıyor.Bu sefer siyah beyaz görüntüler eşliğinde ama müziksiz orjinal ses kayıtla.
Budapeşte Müdafaası (1944) 02:16
Budapeşte Müdafaası (1944) 103 izlenme - 3 yıl önce 33 bin Alman ve 37 bin macar askerin savunduğu kent, 29 Kasım 1944 tarihinde 1 milyona yakın sovyet askeri tarafından kuşatılmıştır. Kuşatmadan sadece 600-700 kadar Alman askeri kurtulabilmiştir ve sovyetler 80 bin ölü, 240 bin yaralı vermiştir. Aradaki bu personel sayı farkına rağmen Wehrmacht'ın kızılordu ya verdiği zarar ileri seviyede.
Caen Muharebesi (1944) 04:00
Caen Muharebesi (1944) 69 izlenme - 3 yıl önce 1944 Haziran-Ağustos'unda Müttefiklerin(ABD-İngiltere-Kanada) 1 ordu ve 5 kolordusu, Alman'ların ise 1 ordu, 3 panzer ordusu ve 1 kolordusunun Fransa'nın Caen şehri civarında yaptıgı muharebedir.Sonuç olarak Müttefikler Caen şehrini almış olsada beklenenden fazla kayıp verilmiş ve zaman kaybetmiştir müttefikler.
Wehrmacht Doğu Cephesinde (Uzun Versiyon) 08:14
Wehrmacht Doğu Cephesinde (Uzun Versiyon) 70 izlenme - 2 yıl önce Videonun ilk kısımları 1941 den başlıyor ve 1944 e kadar doğu cephesinden kesitler var.Aslında doğu cephesindeki durumu özetlemiş diyebiliriz, ilk zamanlar Almanların parlak zaferleri sonra durumun eşitlenmesi ve ağır kış şartları.