Hoşgeldiniz!

ww1

Birinci Dünya Savaşı (Renklendirilmiş Görüntüler) 06:23
Birinci Dünya Savaşı (Renklendirilmiş Görüntüler) 1.893 izlenme - 3 yıl önce 1914 yılında ham madde ve insan gücü arayışı, kapitalistlerin imparatorlukları bitirmek istemesi gibi amaçlarla başlamış, 1918 yılında öncülümüz Osmanlı İmparatorluğunun da içinde bulunduğu ittifak taraflarının teslim olmasıyla son bulan ve yaklaşık 20 milyon insanın öldüğü Birinci Dünya Savaşından renklendirilmiş görüntüleri sizlerle paylaşıyorum. İyi seyirler.
ShellShock - Savaşın Psikolojik Kurbanları 01:02
ShellShock - Savaşın Psikolojik Kurbanları 625 izlenme - 3 yıl önce Shell Shock, ilk topyekün savaş kabul edilen Birinci Dünya Savaşı'nda savaşmış askerlerde sıkça görülen,yoğun top ateşi ve savaşın insan psikolojisine etkisinin sonucudur. Görüntülerdeki askerler İngiliz askerleridir. Seale Hayne Askeri Hastanesi'nde tedavi görmüşlerdir.
Günü Gününe l. Dünya Savaşı 03:34
Günü Gününe l. Dünya Savaşı 1.277 izlenme - 3 yıl önce Bir önceki paylaşımım olan günü gününe ll. Dünya Savaşı çalışmasının l. dünya savaşı için yapılmış olanını izliyoruz. Bir önceki çalışma yani Günü Gününe ll. Dünya Savaşı için http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/150739/gunu-gunune-ll-dunya-savasi
Arapların Gözünden 1. Dünya Savaşı 44:39
Arapların Gözünden 1. Dünya Savaşı 575 izlenme - 3 yıl önce Tarih boyunca ilk defa dünya savaşı olarak nitelendirilen büyük savaşta milyonlarca insan ölürken siyasi haritalar yeniden şekillendi. Üç bölümlük “Arapların Gözünden 1. Dünya Savaşı” belgeseli, 1914-1918 tarihleri arasında yaşananları Arap bakış açısıyla değerlendiriyor. Birinci bölümde, karşıt cephelerde birbirleriyle savaşan Arap askerlerinin bilinmeyen hikayesi anlatılıyor.
1. Dünya Savaşı - Kimyasal Gaz Savaşları 02:59
1. Dünya Savaşı - Kimyasal Gaz Savaşları 750 izlenme - 3 yıl önce Kimyasal gazların kullanımı 1. Dünya Savaş'ının yeniliklerinden biridir. Klor, DA, hardal, fosgen gibi sert ölümcül gazlar kullanılmıştır. Kimyasalların yoğun kullanıldığı topyekün savaş olması nedeniyle "Kimyagerlerin Savaşı" da denilir. Taraflar bu gazları o kadar aşırı kullanmışlardır ki yer yer cephelerin üstü kimyasal gaz bulutlarıyla kaplanmıştır. Ölümlerin yüzde 3'ük kısmı da sadece gazlar yüzünden gerçekleşmiştir. Yarattığı acı ve ömür boyu bıraktığı yaralar ile savaş sırasında askerlerin en büyük korkusu olarak tarihe geçmiştir. Kimyasal savaş, ilk Almanların klorin gazı dolu bidonları savaş alanına getirip kapaklarını açması ve rüzgarın bu gazı yaymasıyla başlamıştır. Daha sonraları Fransızlar, bunu geliştirip gazları top yardımıyla Alman mevzilerine atmışlardır. Bunun üzerine Almanlar, kusturucu DA gazı ile Hardal gazını birleştirip ortaya savaşın en tehlikeli bileşenini çıkarırlar. DA gazı insanda kusma isteği yaratır ve insan gaz maskesini çıkartmak zorunda kalır (o dönemin gaz maskeleri, bu döneme göre çok farklıdır). Bundan sonra Hardal gazı devreye girer ve 12 saat süren acılı bir ölüm sizi bekler. Bu gazlar yüzünden iki tarafın da canı çok yanmıştır ve 2. Dünya Savaş'ında çok miktarda kimyasal bulunmasına rağmen kullanılmamıştır.
1. Dünya Savaşı Renkli Arşiv - Bölüm 4 - Gökyüzünde Savaş 32:08
1. Dünya Savaşı Renkli Arşiv - Bölüm 4 - Gökyüzünde Savaş 584 izlenme - 3 yıl önce 1. Dünya savaşının eski siyah-beyaz görüntüsünün düzenlenmiş hali olan bu dev belgeselin dördüncü bölümü. İyi seyirler.
1. Dünya Savaşı Renkli Arşiv  - Bölüm 1 - Savaşı Başlatan Suikast 31:29
1. Dünya Savaşı Renkli Arşiv - Bölüm 1 - Savaşı Başlatan Suikast 659 izlenme - 3 yıl önce 1. Dünya savaşının eski siyah-beyaz görüntüsünün düzenlenmiş hali olan bu dev belgeselin ilk bölümü. iyi seyirler.
Rus Birlikleri - Birinci Dünya Savaşı 01:46
Rus Birlikleri - Birinci Dünya Savaşı 604 izlenme - 3 yıl önce Görüntüler 1914'den. Asya'da Japonya ve Britanya ile çatışmaya son veren Rusya, 1906'dan sonra Balkanlar üzerinde nüfuz kazanmak için Avusturya'ya karşı yoğun bir mücadeleye girdi. Balkanlar'da giderek kızışan ortam, Rusya'nın çok geçmeden Britanya ile Fransa'nın yanında I. Dünya Savaşı'na katılmasını getirdi. Bir süre sonra Osmanlı Devleti'nin Almanya ve Avusturya'nın müttefiki olarak savaşa girmesiyle Kafkasya'da yeni bir cephe açmak zorunda kalan Rusya, aynı zamanda Boğazlar'ın açık olmasına bağlı olan ikmal desteğini büyük ölçüde yitirdi. Ciddi silah ve mühimmat sıkıntısı çekmeye başlayan Rus orduları batıda birbirini izleyen ağır yenilgilere uğradı. 1915 sonbaharına gelindiğinde Rusya'nın kayıpları bir milyonu aşmış bulunuyordu. Savaşın yol açtığı yıkımla birlikte basında ve Duma'da "halkın güvenine sahip bir hükümet" talebi yükselmeye başladı. Ama Nikolay'ın dar bir hizbe dayanan beceriksiz yönetimi, ekonominin hızla bozulmasına ve imparatorluğa karşı tepkilerin derinleşmesine yol açtı. 1917 yılına gelindiğinde Rusya'da maliye iflas etmiş durumdaydı, vergi sistemi karışık, bozuk ve adaletsizdi. Savaşın finansmanı ancak erimekte olan altın rezervleri ile dış borçlarla sağlanmaktaydı. Buna ek olarak Rusya'da, devlet kurulduğundan bu yana demokratik gelenek ve örgütlerin olmaması, hiçbir biçimde sesini duyuramayan Rus halkına, İmparatorluk rejimine karşı şiddetli başkaldırıdan başka bir seçenek bırakmamıştı. Birinci Dünya Savaşı'nın bütün bu koşulları, imparatorluğu yıkmayı hedefleyen liberaller, reformcular ve Bolşevikler için bulunmaz bir fırsat oldu. Herşeyden önce, ülkede genel seferberlik ilan edildiği için, silah bu kez Rus halkının eline geçmişti. Mart 1917'de başkentte yayılan grev ve sokak gösterileri, çarlık subaylarının emirlerini dinlemeyen askeri birliklerin de protestoları desteklemesiyle, Şubat Devrimi olarak bilinen bir ayaklanmaya dönüştü. Petrograd İşçi ve Asker Delegeleri Sovyeti ile Duma'nın vardığı anlaşma sonucunda, Prens G. Y. Lvov başkanlığında, ağırlığını Kadetler ve Oktobristlerin oluşturduğu bir Geçici Hükümet oluşturuldu. Hükümete bağlı birliklerce Pskov'da kuşatılan Nikolay'ın 15 Mart 1917'de tahttan çekilmesiyle imparatorluk rejimi sona erdi.
1. Dünya Savaşı Renkli Arşiv - Bölüm 2 - Batı Cephesi 31:15
1. Dünya Savaşı Renkli Arşiv - Bölüm 2 - Batı Cephesi 472 izlenme - 3 yıl önce 1. Dünya savaşının eski siyah-beyaz görüntüsünün düzenlenmiş hali olan bu dev belgeselin ikinci bölümü. iyi seyirler.
Fransız Renault FT-17 Tankı 04:44
Fransız Renault FT-17 Tankı 439 izlenme - 3 yıl önce Renault FT, Fransız tank tarihinin devrim niteliğindeki en etkili hafif tankları arasında yer aldı. Renault FT, silahlı, tareti dönebilen ilk paletli tankdır. Ön, arka bölmesi ve taret yapısı ile bugüne kadar uzanan tankların temelini oluşturmuştur. Tank tarihçisi Steven Zaloga'nın yorumu ile Renault FT "dünyanın ilk modern tankı" ünvanına sahiptir. Renault FT-17'nin sonundaki "17" rakamı Renault'un özel kodlamasıdır. Üretim yılı olan 1917'yi temsil etmektedir. Motor, şanzıman ve 100 lt kapasiteli yakıt tankı aracın arka kısmında bulunuyordu. Tanka 360° döndürülebilen taret takıldı. Ön taraftaki 2 kapaklı dolap yardımı ile sürücü ön tarafa yerleştirilmektedir. Bir üst bölmede taretin arka kısmında gunner / taret komutanı bulunmaktaydı. Nispeten ön tarafa montajlı taret sebebiyle tankın ön kısmı aşırı ağırdı ve test sırasında hendeklerde çok zorlandı. Hatta bu ağırlık çamurlu arazide tanka büyük dezavantajlar sağlıyordu. Bu kusura karşılık aracın kıç kısmına ek bölüm eklendi. Aracın taşınması için bu bölme kaldırılabilmektedir. FT-17 Tankının, zırhı 16 mm kalınlığındadır. Yatay plaka 8mm ve alt kısımda 6mm'dir. Aynı zamanda, kule 16 mm kalınlığındadır. Daha sonradan Berliet kuleleri 22mm zırh imkanı sunmuştur. Kulenin 2 kısmındada acil durum için açıklıklar bulunmaktadır. Silahı araç dışındada kullanabilmek için yapılmıştır. Renault FT, savaş boyunca radyatör fanı kayışı sorunlarına boğulmuş kalmıştır. Prototip ancak, 1917 yılının ilk yarısında yavaş yavaş rafine olmuştur. Sadece 1917 yılında 84 adet üretilmiş ve 1918 yılında 2697 adet teslim edilmiştir. Toplamda en az 3.177, belki de daha fazla tank üretimi yapılmıştır; bazı tahminlere göre 4.000 gibi yüksek rakamlar belirtilmektedir. Toplam teslimat; Fransız Ordusu: 3.177, ABD Ordusu: 514, İngiltere: 24, ve İtalya: 3 olmak üzere 3694 gibi olası bir üretim numarası verilmiştir.
1. Dünya Savaşı Renkli Arşiv - Bölüm 3 - Verdun Savaşı 33:09
1. Dünya Savaşı Renkli Arşiv - Bölüm 3 - Verdun Savaşı 423 izlenme - 3 yıl önce 1. Dünya savaşının eski siyah-beyaz görüntüsünün düzenlenmiş hali olan bu dev belgeselin üçüncü bölümü. İyi seyirler.
Alman Sturmpanzerwagen A7V Tankı 02:33
Alman Sturmpanzerwagen A7V Tankı 329 izlenme - 3 yıl önce A7V, Birinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru, 1918'de Almanya tarafından geliştirilen tank. 100 adet üretilmesi emredildi ancak entüstrideki çelik sıkıntısı nedeniyle yalnızca 20 adet teslim edildi. Siper savaşlarındaki kayıpları engellemek ve düşman hatlarını yarma amacıyla geliştirilen A7V zamanın şartlarında diğer silahların tanklardan daha fazla önemsenmesi sebebi ile pratikte etkin tank savaş taktikleri uygulanamamıştır. Zırh ve hız bakımından rakiplerine karşı avantajlıydı. A7V Belçika malı 57mm bir topla donatılmıştı ayrıca 6 adet MG 08/15 mevcuttu. 18 kişilik bir mürettebata sahipti ancak içerideki sıcaklık 80 dereceyide aşabildiğinden sıkıntı yaratıyordu ve motor seside çok fazlaydı. A7V, 7.34 metre (24.1 ft) uzunluğunda, 3 metre (9,8 ft) genişliğinde ve maksimum yükseklik 3.3 metre (11 ft) idi. Tankın yanları için iki taraftan 20mm, önüne 30 mm ve çatıya 10 mm çelik levha kaplandı; ancak çelik sertleştirilmiş değildi etkinliği azdı. Bu makineli tüfek ve tüfek ateşini durdurmak için yeteri kadar kalındı, ama büyük kalibre mermiler için yeterli değildi. Bu sertleştirilmiş çelik dönemin kullanılan diğer tanklarına oranla iyi bir koruma sundu. Şekli ve yapısı itibari ile İngilizler tarafından "Yürüyen Kale" lakabı takılmıştı. A7V tankları Birinci Dünya Savaşı esnasında Almanya'nın kullanabileceği tek tankdı. Az sayıda üretildiği için herbirine ayrı ayrı isimler takılmıştı. Savaşlardan geriye kalan tek orjinal A7V tankı olan Mephisto, bugün Avustralya'daki bir müzede bulunuyor.
Battlefield 1 Resmi Tanıtım Videosu (Birinci Dünya Savaşı) 01:19
Battlefield 1 Resmi Tanıtım Videosu (Birinci Dünya Savaşı) 152 izlenme - 2 yıl önce Battlefield 1 Resmi Tanıtım Videosu (Birinci Dünya Savaşı) Çıkış Tarihi 21 Ekim 2016
Savaşa Hazırlık - Fransa & Rusya 04:42
Savaşa Hazırlık - Fransa & Rusya 308 izlenme - 3 yıl önce Birinci Dünya Savaşı'na hazırlanan Rusya ve Fransa'dan görüntüler. Tarih 1914.
ShellShock - Savaşın Psikolojik Kurbanları 2 02:53
ShellShock - Savaşın Psikolojik Kurbanları 2 214 izlenme - 3 yıl önce Shell Shock, ilk topyekün savaş kabul edilen Birinci Dünya Savaşı'nda savaşmış askerlerde sıkça görülen, yoğun top ateşi ve savaşın insan psikolojisine etkisinin sonucudur. Görüntülerdeki hastalar, İngiltere'deki Seale Hayne hastanesinde tedavi görmüşlerdir.
Fransız Schneider CA1 Tankı 02:48
Fransız Schneider CA1 Tankı 203 izlenme - 3 yıl önce Schneider CA1 ilk Fransız tankıdır. İlk olarak 1916'da üretilmiştir. I. Dünya Savaşı'nda kullanılmışlardır. Tasarımcı : Schneider Üretici : Somua Üretim adedi : 400 Ağırlık : 13,6 ton Uzunluk : 6.32m Genişlik : 2.05m Yükseklik : 2.30m Zırh : 11mm Mürettebat : 6 kişi Azami hız : 8.1 km/h
İngiliz Mark I Tankı 03:43
İngiliz Mark I Tankı 177 izlenme - 3 yıl önce Mark I, Birleşik Krallık tarafından üretilen ve dünyada savaş alanında kullanılan ilk tanktır. I. Dünya Savaşı'ndaki Somme Çarpışması'nda savaş alanıyla tanışmıştır.150 adet üretilmiştir. Tasarlandığı tarih : 1915 Ağırlık : 28.4 ton Uzunluk : 9.94m Genişlik : 4.33m Yükseklik : 2.49m Mürettebat : 8 kişi Azami hız : 9km/s
Fransız Renault FT-17 Tankı - 2 01:21
Fransız Renault FT-17 Tankı - 2 175 izlenme - 3 yıl önce Renault FT, Fransız tank tarihinin devrim niteliğindeki en etkili hafif tankları arasında yer aldı. Renault FT, silahlı, tareti dönebilen ilk paletli tankdır. Ön, arka bölmesi ve taret yapısı ile bugüne kadar uzanan tankların temelini oluşturmuştur. Tank tarihçisi Steven Zaloga'nın yorumu ile Renault FT "dünyanın ilk modern tankı" ünvanına sahiptir. Renault FT-17'nin sonundaki "17" rakamı Renault'un özel kodlamasıdır. Üretim yılı olan 1917'yi temsil etmektedir. Motor, şanzıman ve 100 lt kapasiteli yakıt tankı aracın arka kısmında bulunuyordu. Tanka 360° döndürülebilen taret takıldı. Ön taraftaki 2 kapaklı dolap yardımı ile sürücü ön tarafa yerleştirilmektedir. Bir üst bölmede taretin arka kısmında gunner / taret komutanı bulunmaktaydı. Nispeten ön tarafa montajlı taret sebebiyle tankın ön kısmı aşırı ağırdı ve test sırasında hendeklerde çok zorlandı. Hatta bu ağırlık çamurlu arazide tanka büyük dezavantajlar sağlıyordu. Bu kusura karşılık aracın kıç kısmına ek bölüm eklendi. Aracın taşınması için bu bölme kaldırılabilmektedir. FT-17 Tankının, zırhı 16 mm kalınlığındadır. Yatay plaka 8mm ve alt kısımda 6mm'dir. Aynı zamanda, kule 16 mm kalınlığındadır. Daha sonradan Berliet kuleleri 22mm zırh imkanı sunmuştur. Kulenin 2 kısmındada acil durum için açıklıklar bulunmaktadır. Silahı araç dışındada kullanabilmek için yapılmıştır. Renault FT, savaş boyunca radyatör fanı kayışı sorunlarına boğulmuş kalmıştır. Prototip ancak, 1917 yılının ilk yarısında yavaş yavaş rafine olmuştur. Sadece 1917 yılında 84 adet üretilmiş ve 1918 yılında 2697 adet teslim edilmiştir. Toplamda en az 3.177, belki de daha fazla tank üretimi yapılmıştır; bazı tahminlere göre 4.000 gibi yüksek rakamlar belirtilmektedir. Toplam teslimat; Fransız Ordusu: 3.177, ABD Ordusu: 514, İngiltere: 24, ve İtalya: 3 olmak üzere 3694 gibi olası bir üretim numarası verilmiştir.
Amerikan Ford 3 - Ton M1918 Tankı 01:29
Amerikan Ford 3 - Ton M1918 Tankı 209 izlenme - 3 yıl önce Ford M1918,Birleşik Devletler tarafından tasarlanan ilk hafif tanklardandır.Mürettebatı sadece 2 kişidir ve bir M1919 Browning ile silahlandırılmıştır. Ağırlık : 3 ton Uzunluk : 14 ft Genişlik : 6 ft Yüseklik : 6ft Mürettebat : 1 sürücü 1 topçu Azami hız : 12.8 km/s
Kör Edilen 15 000 Osmanlı Askeri (TRT) 02:11
Kör Edilen 15 000 Osmanlı Askeri (TRT) 179 izlenme - 3 yıl önce 1. Dünya savaşında mısırın trajik bir hatırası daha vardı.Mondros Ateşkes ile savaş sona ererken esir askerler kamplara toplanmıştı. İngiliz , Türk ve Alman esirleri iskenderiye yakınlarındaki seydibeşir kampında tutuyorlardı. Yaklaşık 130-135 bin civarındaki askerler bu kampta iki yıl kaldı. Ve bu kampta yaşanan olaylar tüyler ürpertici...
Bakü - Birinci Dünya Savaşı'nın Petrol Cephesi 04:17
Bakü - Birinci Dünya Savaşı'nın Petrol Cephesi 58 izlenme - 3 yıl önce 1900 yılına gelindiğinde, Avrupa'nın sınırlarındaki, bir dönemin bu küçük kenti tek başına tüm dünyanın petrol ihtiyacının yarısını karşılıyordu. Ve bu doğal zenginlik, yeni tür bir savaşta çok önemli bir rol üstlendi. Bakü'de yaşayan farklı milletler, farklı dinler, farklı etnik kökenler, bölgeyi kontrol etmek için birbirleriyle mücadele ediyorlardı. Sanayileşmeyle birlikte, herkes, yeni savaşın yeni makinelerine hayat verecek bu sihirli yakıtın peşindeydi... BBC Azerice'den Leyla Nacaflı'nın özel haberi... Alıntıdır.
Arthur Fields - Oui Oui Marie (1918) 03:02
Arthur Fields - Oui Oui Marie (1918) 14 izlenme - 3 yıl önce Oui,Oui,Marie Arthur Feilds tarafından 1918'de seslendirilmiş şarkıdır.Müziği Fred Fisher tarafından bestelenip sözleri Alfred Bryan ve Joe McCarthy tarafından yazılmıştır.Birinci Dünya Savaşı'nın son yılında "En İyi 100 Şarkı" arasında ikinci sıraya oturmuştur.