Hoşgeldiniz!

yassıada

Düşükler Yassıada'da - 1960 Darbesi Propaganda Filmi 04:37
Düşükler Yassıada'da - 1960 Darbesi Propaganda Filmi 4.212 izlenme - 4 yıl önce 1960 Darbe'si sonrası, Demokrat Parti kadrosu büyük oranda Yassıada'da hapsedilmiş yargılanmayı bekliyordu; ama halk arasında mahkumlara kötü davranıldığına dair söylentiler dolaşmaktaydı. Bunun üzerine hükümet bir propaganda filmi çekip bu filmin sinemalarda göstertilmesine karar verir. Görüntülerin alındığı belgesel olan Demirkırat'ın da hazırlayıcısı olan Can Dündar'ın dediğine göre, film devlet sırrı sayıldığı için tamamına ulaşmak şu anda imkansızmış; belgesele ait elimizdeki nadir görüntüleri Alkışlarla Yaşıyorum ailesiyle paylaşmaktan onur duyarım.
27 Mayısçılara Alçak Demekten Yargılanmak 09:29
27 Mayısçılara Alçak Demekten Yargılanmak 1.129 izlenme - 2 yıl önce Tarihiminizin en alçak olaylarındandır.Hala iyi bir şey yapıldığına dair beyin yıkanır.Modern hukuğun temeli atılan yer İstanbul'dur.O zamanın İstanbul Baro'su Adnan Menderes'i savunanı barodan atarım demiştir.Gördüğünüz üzere bu mantık 2000'lere kadar devam etmiştir.O zamanın Zekeriya Öz'üsünün çakma kemalist versiyonu gördüğünüz üzere bu alçaklıığı yargı gücünü,yani güç kullanarak meşrulaştırmaya devam etmiştir.Böyle bir alçaklığı türk halkı yutmuştur.O zamanın yandaş medyası yutturmuştur.Az sonra altta okuyacağınız yorumlar o salakların büyük resmi gördüğünü sanan torunlarıdır.Bundan,6-7 Eylül'den,Roboski'den,Hrant'dan,Ahmet Kaya'dan,Berkin Elvan'dan,Dersim'den temizlenmediğimiz,yüzleşmediğimiz sürece bize her şey müstehak.
  Yassıada'nın ismi resmen değişti 00:37
Yassıada'nın ismi resmen değişti 1.112 izlenme - 5 yıl önce Türk siyasi ve demokrasi tarihinde 27 Mayıs 1960 darbesi yargılamaları ile anılan Yassıada’nın ismi resmen “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak değişti. İçişleri Bakanlığı’nın bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan “Yer adlarının değiştirilmesine dair” Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri bakanı Muammer Güler7in imzasını taşıyan 3’lü kararnamede, “İstanbul İli Adalar İlçesi sınırları içerisinde bulunan Yassıada’nın isminin “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak değiştirilmesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2 nci maddesinin (B) ve (D) bentlerine göre uygun görülmüştür” denildi. Kararın yayımlanması ile birlikte Yassıada’nın ismi resmen “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak değişti. Bu arada, Yassıada Yargılamaları, 27 Mayıs 1960 Darbesi'nden sonra iktidardan uzaklaştırılan Demokrat Parti yönetiminin, darbeyi gerçekleştiren cunta tarafından Yassıada’da kurulan özel bir mahkemede yargılandığı davalar dizisini kapsıyor. Yassıada’daki yargılamalar sonucunda Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan İmralı Adasında idam edildiler.
Adnan Menderes'in Sesinden Yassıada Savunması 05:26
Adnan Menderes'in Sesinden Yassıada Savunması 1.004 izlenme - 6 yıl önce 27 Mayıs Darbesi'nin Ardından Asılarak İdam Edilen Başbakan Adnan Menderes, Yargılandığı Yassıada Mahkemesinde Savunmasını Beyefendiliğini Ve Nezaketini Bıra...
Yassıada Gerçeği - Habertük 01:08:39
Yassıada Gerçeği - Habertük 238 izlenme - 3 yıl önce 2013 Yılında Habertürk TV Ekranların'da Yassıada Gerçeği Adlı Belgesel Yayınlanmış idi.İzlenilmesi Gereken Bir Belgesel Olduğunu Düşünüyor. Yüce ALLAH'TAN Bir Daha Böyle Şeylerin Yaşanmamasını Diliyorum.Bu Belgeseli Youtube'ye Yükleyen; Fthstglbrhm ' a Teşekkür Ederiz.
Başbakan Erdoğan: 'O Bayrağı İndireni, İndireceksin' 02:30
Başbakan Erdoğan: 'O Bayrağı İndireni, İndireceksin' 419 izlenme - 5 yıl önce Başbakan Erdoğan, Diyarbakır’da Türk bayrağının indirilmesi konusunda çok sert açıklamalar yaptı.
Yassıada'nın Arşiv Görüntüleri 08:54
Yassıada'nın Arşiv Görüntüleri 22 izlenme - 3 yıl önce * Adalar Savunması adlı grup, Yassıada'nın ağır iş makinalarınca tahrip edildiğini iddia ettiği iddiasıyla eylem yapmıştı.
Yassıada'nın Son Hali Havadan Görüntülendi 05:26
Yassıada'nın Son Hali Havadan Görüntülendi 4 izlenme - 1 yıl önce Yassıada'nın son hali havadan görüntülendi Yassıada demokrasi adasına dönüşüyor Adnan Menderes'in ve iki bakanın idam kararının verildiği ada Demokrasi adasına dönüşüyor İşte Yassıada'nın son haliİSTANBUL - Türk Demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılan Başbakan Adnan Menderes'in ve...