Hoşgeldiniz!

Yeniden Yeryüzü

Yeniden Yeryüzü: Tazmanya Canavarı Üretme Parkı 05:40
Yeniden Yeryüzü: Tazmanya Canavarı Üretme Parkı 349 izlenme - 3 yıl önce Avustralya’nın en meşhur hayvanlarından Tazmanya canavarı, tilki ve yaban kedisi gibi türleri avlayarak kıtadaki biyolojik dengeyi sağlamada önemli rol oynuyor. Fakat adına yüz tümörü denilen ve kolayca yayılan kanser tipi nedeniyle canavarın nesli son on yıldır tükenme tehlikesi altında. Avustralya Sürüngen ve Canavar Parkı, Tazmanya’nın doğal yaşam alanlarından seçilen sağlıklı Tazmanya canavarlarını korumaya alarak gözetim altında tutuyor; erginleştirerek Canavar Yetiştirme Parkı’na gönderiyor. Yeniden Yeryüzü, tehlike altındaki Tazmanya canavarı için verilen mücadeleyi izlemek üzere Yeni Güney Galler’deki Barrington Tops Ulusal Parkı’nda. ALINTI.
Yeniden Yeryüzü - 7/24 Güneş Enerjisi 04:45
Yeniden Yeryüzü - 7/24 Güneş Enerjisi 207 izlenme - 3 yıl önce Uluslararası Enerji Ajansı, 2050 yılına kadar, küresel elektrik ihtiyacının yüzde 11'inin konsantre güneş enerjisi ile karşılanmasını öngörüyor. Ancak yenilenebilir enerjinin depolanma sorunu, geleceğe yönelik sürdürülebilir alternatiflerin kısıtlanmasına neden oluyor. Günün 24 saati elektrik üretebilen ilk güneş santrali Cemasolar'ı ziyaret etmek için Yeniden Yeryüzü ekibi Güney İspanya'da. Al Jazeera Türk Belgeselleri: http://ajtr.me/1jXma2z
Çölü Yeşillendirmek - Yeniden Yeryüzü 04:44
Çölü Yeşillendirmek - Yeniden Yeryüzü 151 izlenme - 2 yıl önce Yeniden Yeryüzü, Al Jazeera Türk'te yayınlanan bugünün çevre sorunlarına çözümleri, dünyanın her yerinden ekolojik, bilimsel, teknolojik ve tasarıma dayalı projeleri mercek altına alan belgesel kuşağıdır. Bir zamanlar dünyanın en verimli topraklarından biri olarak kabul edilen Ürdün Vadisi, aşırı otlatma ve kuraklık sebebiyle artık büyük oranda çölleşmiş durumda. Sürdürülebilir tarım uzmanı Geoff Lawton, Ürdün'ün Cevaşta Köyü'nde geliştirdiği basit tarım ilkeleriyle çölü yeniden canlandırıyor. Yeniden Yeryüzü ekibi permakültür yöntemini ve etkilerini araştırmak üzere Ürdün'de.
Yeniden Yeryüzü - Bisiklet Kenti 04:49
Yeniden Yeryüzü - Bisiklet Kenti 180 izlenme - 3 yıl önce Trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artıyor ve 2050'ye gelindiğinde motorlu araç sayısının üçe katlanacağı tahmin ediliyor. Yoğun trafiğe ve hava kirliliğine yol açan bu sorunun önüne geçmek için Kopenhag'da bisiklet kullanımı özendirilmeye çalışılıyor. Bisikletin motorlu araçlara tercih edilmesi, trafik yoğunluğunu ciddi ölçüde düşürdüğü gibi, hava ve gürültü kirliliğini de azaltıyor. Yeniden Yeryüzü bu bölümde, bisikletin nasıl şehir içi ulaşımda popüler bir araca dönüştüğünü öğrenmek için Danimarka'da.
Alternatif Teknoloji - Yeniden Yeryüzü 04:55
Alternatif Teknoloji - Yeniden Yeryüzü 140 izlenme - 3 yıl önce Yeniden Yeryüzü, Al Jazeera Türk'te yayınlanan bugünün çevre sorunlarına çözümleri, dünyanın her yerinden ekolojik, bilimsel, teknolojik ve tasarıma dayalı projeleri mercek altına alan belgeseller serisidir. Yeniden Yeryüzü bizleri ekolojik ve bilimsel projelerden haberdar etmeye devam ediyor. Serinin bu bölümünde, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşam için neler yapılabileceğine dair örnekler veriliyor. Ekibimiz, geleceğin çevrecilerini yetiştiren, Galler'deki Alternatif Teknoloji Merkezi'ne gidiyor.
Berlin'in Arıları - Yeniden Yeryüzü 03:53
Berlin'in Arıları - Yeniden Yeryüzü 114 izlenme - 2 yıl önce Yeniden Yeryüzü, Al Jazeera Türk'te yayınlanan bugünün çevre sorunlarına çözümleri, dünyanın her yerinden ekolojik, bilimsel, teknolojik ve tasarıma dayalı projeleri mercek altına alan belgeseller serisidir. "Yeniden Yeryüzü", bu bölümde Berlin'e uzanıyor. Arılar, bitkilerin polenlenmesinde dünyada en büyük katkıya sahip. Ancak sayıları giderek azalıyor. Berlin'de, halkın doğayla tekrar ilişki kurabilmesi ve uzun vadede sürdürülebilir bir yaşam için bir proje hayata geçirildi. Ekibimiz, şehirdeki ünlü binaların çatılarına kovanlar yerleştirerek arıcılığı özendirmeyi amaçlayan bu projeyi bizlere tanıtıyor.
Altı Ayaklı Yiyecekler - Yeniden Yeryüzü 06:36
Altı Ayaklı Yiyecekler - Yeniden Yeryüzü 111 izlenme - 3 yıl önce Yeniden Yeryüzü, Al Jazeera Türk'te yayınlanan bugünün çevre sorunlarına çözümleri, dünyanın her yerinden ekolojik, bilimsel, teknolojik ve tasarıma dayalı projeleri mercek altına alan belgeseller serisidir. Dünya nüfusu büyüdükçe et ürünlerine olan talep artıyor. Ancak, hayvansal proteinlerin çiftlik hayvanlarından elde edilmesi hem çevreye zarar veriyor, hem de doğal kaynakların tükenmesine yol açıyor. "Yeniden Yeryüzü" ekibi bu bölümde Wageningen Üniversitesi, Alternatif Yiyecek Üretim Merkezi'ni ziyaret ediyor. Kraca Böcek Üretim Tesisi, protein ihtiyacımızı çiftlik hayvanları yerine, böceklerden karşılamamızı tavsiye ediyor. Muhabirimiz, böcek yemenin çevresel yararlarını araştırmak için Hollanda'da. Bide umarım böcek yemek zorunda kalmayız.
Yeniden Yeryüzü - Komşunla Paylaş 06:06
Yeniden Yeryüzü - Komşunla Paylaş 110 izlenme - 3 yıl önce Londra'da kurulan Streetbank adlı web sitesi, oyuncaktan bahçe ekipmanına ortak kullanılabilecek birçok eşyanın komşularla paylaşımını sağlıyor. Böylece çöpe giden, ya da gereksiz yere evlerde yer işgal eden eşya sayısı azalıyor. Üstelik bu portal, diğer sosyal iletişim ağları gibi insanların yüz yüze görüşmelerini engellemiyor; aksine komşuluğu yeniden canlandırıyor. Yeniden Yeryüzü bu bölümde modern iletişim yöntemlerini kullanarak eşyalarını paylaşanlarla tanışmak üzere İngiltere'de. Bknz: http://www.streetbank.com/
Yeniden Yeryüzü - Gelgitten Enerji Üretimi 05:27
Yeniden Yeryüzü - Gelgitten Enerji Üretimi 80 izlenme - 3 yıl önce Enerji üretimi için o kadar yenilenebilir yol var ki biz sadece rüzgar,su ve güneş enerjisinden haberdarız. Fakat İrlanda bu işi bir adım ileriye götürmüş.Helal olsun.
Kendi Enerjisini Üreten Çiftçi - Yeniden Yeryüzü 05:42
Kendi Enerjisini Üreten Çiftçi - Yeniden Yeryüzü 65 izlenme - 2 yıl önce Bilindiği üzere tarımda kullanılan kimyasallar, toprağın aşırı kullanımı ve çiftlik hayvanlarının ürettiği metan gazı çevreye zarar veriyor. Ancak Güney İskoçya'da uygulamaya sokulan bir tarım modeli, inek dışkısının yaydığı metan gazını yenilebilir enerjiye dönüştürüyor. Yeniden Yeryüzü ekibi atıkları dönüştüren Wyn Evans'la tanışmak için Galler'de. Alıntı.
Çöpten Gelen Güç - Yeniden Yeryüzü 05:49
Çöpten Gelen Güç - Yeniden Yeryüzü 57 izlenme - 2 yıl önce Yeniden Yeryüzü, Al Jazeera Türk'te yayınlanan bugünün çevre sorunlarına çözümleri, dünyanın her yerinden ekolojik, bilimsel, teknolojik ve tasarıma dayalı projeleri mercek altına alan belgeseller serisidir. Sao Paulo'da her gün 26 bin ton çöp üretiliyor. Bu atıklar çözüldükçe metan gazı açığa çıkarıp küresel ısınmayı artırıyor. Şehirde artık kullanılmayan Bancerançes atık depolama sahası, metan gazını enerjiye çevirip yararlı hale getirmek üzere yeniden düzenlenmiş. Yeniden Yeryüzü, çöpten açığa çıkan gazlardan elektrik üretilişini gözlemlemek için Brezilya'da.
Beyaz Çatılar - Yeniden Yeryüzü 04:22
Beyaz Çatılar - Yeniden Yeryüzü 64 izlenme - 3 yıl önce Yeniden Yeryüzü, Al Jazeera Türk'te yayınlanan bugünün çevre sorunlarına çözümleri, dünyanın her yerinden ekolojik, bilimsel, teknolojik ve tasarıma dayalı projeleri mercek altına alan belgeseller serisidir. Büyük metropollerde hava sıcaklığı düşük nüfuslu şehirlere göre daha yüksek oluyor. Kimi New Yorklu ısının etkilerini azaltmak için klima çalıştırıp elektrik tüketmek yerine çatılarını beyaza boyayarak çok eski zamanlardan beri bilinen oldukça basit fakat etkili bir bilimsel yöntemden yararlanıyor. Yeniden Yeryüzü, "Beyaz Çatı Projesi"ni gözlemlemek için New York'da. Al Jazeera Türk Belgeselleri: http://ajtr.me/1o1B4CO
Büyük Tohum Bankası - Yeniden Yeryüzü 05:37
Büyük Tohum Bankası - Yeniden Yeryüzü 43 izlenme - 3 yıl önce Yeniden Yeryüzü, Al Jazeera Türk'te yayınlanan bugünün çevre sorunlarına çözümleri, dünyanın her yerinden ekolojik, bilimsel, teknolojik ve tasarıma dayalı projeleri mercek altına alan belgeseller serisidir. "Yeniden Yeryüzü" ekibi bu bölümde, dünyanın en büyük bitki koruma projesi olan Milenyum Bitki Tohumu Bankası'nın çalışmalarını araştırıyor. Muhabirimiz, risk altında olan Çan Çiçeği bitkisinin tohumlarını bulmak üzere, Doğu Gürcistan'a gidiyor.
Yosun Kültürü - Yeniden Yeryüzü 07:01
Yosun Kültürü - Yeniden Yeryüzü 42 izlenme - 3 yıl önce İnsanlar yani biz doğaya verdiğimiz zararları yeni yeni fark etmeye başlıyoruz. Denizin anasını ağlatan bizler bir çok sene zamansız avlanma ve denizin kirletilmesi gibi sebeplerden ötürü balık avlanması ve haliyle yemekte sıkıntı yaşıyoruz. Artan talebi karşılamak için balık çiftlikleri devreye giriyor ama onlarda tam istenilen ekolojiyi sağlayamıyor. Bunun farkında olan birileri İspanyada farklı bi teknik uyguluyorlarmış. Helal olsun.
Sifonu Gururla Çekmek - Yeniden Yeryüzü 05:41
Sifonu Gururla Çekmek - Yeniden Yeryüzü 30 izlenme - 2 yıl önce Yeniden Yeryüzü, Al Jazeera Türk'te yayınlanan bugünün çevre sorunlarına çözümleri, dünyanın her yerinden ekolojik, bilimsel, teknolojik ve tasarıma dayalı projeleri mercek altına alan belgeseller serisidir. Dünyada her yıl iki milyon ton atık su kanalizasyonlara ulaşıyor. Kaliforniya'daki Arcata şehri ise yenilikçi bir su arıtma tesisine sahip. Arcata Sazlığı ve Yaban Hayatı Koruma Alanı klasik su arıtma tesislerinin aksine yenilenebilir enerji kullanarak atık suları ekosistemde kullanılabilir hale getiriyor. Geleneksel yöntemlerde bu iş, enerji, makina ve kimyasal madde kullanılarak yapılıyor. Yeniden Yeryüzü ekibi, bu arıtma ve yaşam alanını gözlemlemek üzere Arcata'da.