Hoşgeldiniz!

1891 Yılında Bisikletle Yapılan Dünya Turundan Enfes Fotoğraflar

Bisiklet
Dünya
Enfes
Eski
Fotograf
Geçmiş
Kultur
Mühteşem
Tur

Bisikletle dünya turu ya da dünya turu benzeri bir şey yapmak birçok insanın hayalidir. Bu hayali gerçekleştiren iki arkadaş, gittikleri yerlerde enfes fotoğraflara imza atmışlar. William Schatleben ve Thomas Allen'in 1891 yılında bisiklet ile yaptıkları ve Round Trip Bicycling Asia Minors ismini verdikleri yunanistan'dan özbekistan'a uzanan tur da bunlardan biridir.

Yunanistan, Atina'nın Aşağılarında Bir Sokak Sahnesi

1890 yılında Washington Üniversitesi'nden mezun olan iki kafadar Marco Polo'dan gaza gelip bir seyahate çıkarlar. Önce trenle New york'a varan gençler sonra Londra üzerinden Küçük Asya ismini verdikleri bu tura çıkarlar.

Türk Camii Önünde Gezginleri Bekleyen Kalabalık

Bu turda sırasıyla; Yunanistan, Türkiye, İran ve günümüzde Türkmenistan ve Özbekistan olan diyarları dolaşırlar.

Acropolis'te Bisiklet Sürmek

Fotoğraflar 28 ocak 1891- 15 mart 1891 arası çekilmiştir. Fotoğrafların en güzel özelliği ise, adeta bir street view tadında olması ve doğrudan insanlar ile beraber çekilmesi. Kodak kamera ile çekilen yaklaşık 1200 civarında tarihi fotoğrafların bir kısmı şu şekilde görülebilir;

Türkiye, Sultan Abdülhamid'in Cuma Selamlığı

Sandal ile Boğaza Giriş

Sultanahmet

Ayasofya

Galata Köprüsü Üzerinde

Çemberlitaş Civarı

Beypazarı

Sivas

İran, Ülkeye Giriş Kapısı

Amerika'lı Bir Misyoner

Tebriz'in Güney Kapısı

Halılarıyla Meşhur Kazvin Şehri Girişi

Türkmenistan ve Özbekistan, Semerkant'ta Toplanan Halk

Semerkant'lı Bir Berber

Taşkent'te Bir Rus Ortodoks Kilisesi

hani en başında marco polo'dan esinlenmişler demiştik ya; buralardan sonra kazakistan'a oradan da gobi çölü üzerinden çin'e kadar gitmişler. nihayetinde şangay üzerinden gemi ile vancouver'a oradan da san francisco'ya 1892 yılında varabilmişler. Oradan da new york'a giden gezginler sonunda 1893 yılında tam bir turu tamamlamışlar. her iki gezgin de ilginç şekilde 1950 yılında vefat etmiş.