Hoşgeldiniz!

2017, 2018 ve 2019 Yapımı En Yeni Kore Filmleri

Sizler için, 2017, 2018 ve 2019 yapımı en yeni Kore filmlerinden oluşan bir seçki hazırladık.

Kore filmlerinin en güncel, IMDb puanları en yüksek ve en çok izlenenlerinden oluşan, her türden en yeni Kore film önerileri listemiz huzurlarınızda!

1. The Spy Gone North / Gongjak (2018)

the spy gone north

The Spy Gone North IMDb Puanı: 7.1

Oyuncular: Jung-min Hwang, Sung-min Lee, Jin-Woong Cho

Tür: Dram

The Spy Gone North Konusu: İlk gösterimi 2018 Cannes Film Festivali’nde gerçekleşen 2018 Güney Kore yapımı dram filmi The Spy Gone North, eski bir Güney Kore ajanı olan Park Chae-seo’nun Kuzey Kore’nin nükleer tesislerine başarıyla sızması olayını tarihsel gerçeklere kurgu da katarak anlatıyor.

Beş günlük gösteriminden 15 milyon dolar, totalde 38.5 milyon dolar gişe hasılatı yapmayı başaran yeni Kore filmi, Hollywood Reporter, Variety ve The Guardian gibi gazetelerin eleştirmenlerinden oldukça iyi yorumlar almış. Eğer tarihi filmleri seviyorsanız bu film, izlemeniz gereken en yeni Kore filmlerinin başında geliyor.

2. What a Man Wants / PG-13 (2018)

what a man wants

What a Man Wants IMDb Puanı: 6.3

Oyuncular: Ha-kyun Shin, Ji-Hyo Song, El Lee

Tür: Komedi

What a Man Wants Konusu: Listemizin 2018 yapımı romantik komedi türündeki yeni Kore filmi What A Man Wants, aşka karşı farklı yaklaşımlara sahip olan dört insanın hayatını inceliyor. Seok-Geun devamlı karısını aldatan, ama aynı zamanda onu sevmeye de devam eden orta yaşlı bir taksi şoförüdür. Hemen yan dairelerinde ise kız kardeşi Seok-Geun ve eşi Bong-Soo yaşamaktadır. Bong-Soo, pek başarılı olmayan bir İtalyan restoranı işletmektedir ve kayınbiraderinin devamlı karısını aldattığı görüp buna bir türlü anlam veremez. Fakat bu yaklaşımı, bir gün Je-Ni ile tanışmasıyla test edilir.

Romantik komedi türündeki Kore dizilerinin en iyilerini derlediğimiz listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Romantik Komedi Kore Filmleri İçinden İzlenmesi Gerekenler

3. Burning / Beoning (2018)

burning

Burning IMDb Puanı: 7.7

Oyuncular: Ah-in Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jun

Tür: Dram, Gizem

Burning Konusu: 2015 yapımı Kore tarihi draması The Throne'dan tanıdığımız Ah-in Yoo ve The Walking Dead’in tanınan yüzü Steven Yeun’un başrollerini paylaştıkları film, 2018 Cannes Film Festivali'nde Palme D’ior (Altın Palmiye) için yarışan filmler arasına girmiş bir yapım. Aynı zamanda, Oscar Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film ödülünde kısa listeye girmiş ilk Kore filmi. En yeni Kore filmleri listemizin, eleştirmenler tarafından en iyi not almış filmi olan 2018 yapımı Kore filmi The Burning, psikolojik drama türünde.

Haruki Murakami tarafından yazılan kısa hikayeye dayanan filmin konusu ise kısaca şöyle: Jong-su, ondan Afrika’ya gideceği için kedisine bakmasını rica eden eski bir komşusuyla karşılaşır. Komşusu Shin Hae-mi, bir süre sonra Afrika’dan döner ve Jong-su’yu oradayken tanıştığı başka biriyle tanıştırır. Ben adındaki bu gizemli figür, tüm hikayenin kilit noktasını ve başlangıcını oluşturacaktır.

4. Along with the Gods: The Last 49 Days / Singwa hamkke: Ingwa yeon (2018)

along with the gods the last 49 days

Along with the Gods The Last 49 Days IMDb Puanı: 7.3

Oyuncular: Jung-woo Ha, Tae-Hyun Cha, Ji-Hoon Ju

Tür: Aksiyon, Dram, Fantastik

Along with the Gods The Last 49 Days Konusu: 2017 yapımı Along With The Gods filminin devamı olan Along with the Gods: The Last 49 Days, dört film olarak planlanan film serisinin ikinci filmi. Fantastik ve aksiyon türlerini barındıran güncel Kore yapımı, başarılı bir devam filmi olmayı başarmış ve gişede 92.5 milyon dolar hasılat elde etmiş. 

Film, üç ölüm meleği Gang-rim, Haewonmak ve Haewonmak’ın, kahramanca ölen Kim Soohong’a, öteki hayatta yardım etmesini konu ediniyor. En yeni Kore filmleri arasında fantastik türdeki en başarılı filmlerden biri olan bu yapım, sanıyoruz ki sonraki devam filmlerinde de seyirciyi sinemalara doldurmayı başaracak.

 

Fantastik türdeki Kore filmlerini seviyorsanız, en iyi fantastik Kore filmlerini derlediğimiz listemiz de ilginizi çekebilir:

En İyi Fantastik Kore Filmleri

5. The Outlaws / Beomjoidosi (2017)

the outlaws

The Outlaws IMDb Puanı: 7.1

Oyuncular: Jin-ah Bae, Gwi-hwa Choi, Ki-Joon Hong

Tür: Aksiyon, Suç

The Outlaws Konusu: Heuksapa Incident olarak bilinen gerçek olaylardan esinlenerek yazılmış The Outlaws, Çinli bir çete ile yerel bir çetenin Seoul şehrinin Guro bölgesini paylaşamamalarından dolayı çıkan olayları konu ediniyor. Bu iki grup birbirleriyle rekabet içine girerken, bölgeyi korumak yerel polis memurlarına kalıyor. Polisler, bu iki çetenin yarattığı karmaşanın arasında kalan halk için, barışı ve düzeni korumaya; bir yandan da çetelere karşı mücadele vermeye çalışıyor.

Eğer aksiyon ve suç türündeki filmleri severlendenseniz, 2017'nin en iyi Kore filmlerinden olan The Outlaws'u mutlaka izlemelisiniz. Film, daha çok Hollywood'da rastladığımız suç türünün başarılı bir Kore versiyonu olmakla beraber; gişede 52 milyon dolar gibi bir hasılat elde etmiş.

6. A Taxi Driver / Taeksi woonjunsa (2017)

a taxi driver

A Taxi Driver IMDb Puanı: 7.8

Oyuncular: Kang-ho Song, Thomas Kretschmann, Hae-jin Yoo

Tür: Aksiyon, Dram, Tarih

A Taxi Driver Konusu: 1980 Gwangju Ayaklanmaları sırasında geçen aksiyon dolu tarihi Kore filmi A Taxi Driver, listemizin IMDb puanı yüksek en yeni Kore filmleri arasında.

Kim Man-seob eşini kaybetmiş bir babadır ve Seoul şehrinde taksi şoförlüğü yapmaktadır. Bir gün, bir meslektaşının Gwangju’ya gidecek olan Alman bir müşteriden bahsettiğini duyar ve hemen bu müşteriyi kendisinin yakalaması gerektiğini düşünerek hızla havaalanına koşar. Ne var ki, Jürgen Peter Hinzpeter adlı Alman bir gazeteci olan bu müşteriyi söylenilen yere bırakmak hayal ettiği kadar kolay olmayacaktır. 

7. Confidential Assignment / Gongjo (2017)

confidential assignment

Confidential Assignment IMDb Puanı: 6.5

Oyuncular: Hyun Bin, Hae-jin Yoo, Ju-hyuk Kim

Tür: Aksiyon

Confidential Assignment Konusu: Gişede başarılı olmuş bir başka yeni Kore filmi daha! 58.6 milyon dolarlık hasılatıyla Kore sinemasında iyi bir yere oturmuş olan Confidential Assignment, bize Kore sinemasının polisiyede en az Hollywood kadar iyi olduğunu kanıtlar seviyede.

Aksiyon dolu Kore filmi, Kuzey Koreli bir suç örgütünün ülke sınırlarını aşmasıyla birlikte, Güney Kore polis teşkilatının olaya dahil olmak durumunda kalması ve yürüttükleri gizli operasyonu konu alıyor. Filmin konusuyla ilgili önemli ve farklı olan nokta ise, Güney ve Kuzey Kore yetkililerinin birlikte çalıştığı bir senaryoyu bize sunuyor oluşu.

 

Confidential Assignment gibi kovalamaca dolu filmleri seviyorsanız, Kore sinemasının en iyi aksiyon filmlerini yıllarına göre sıraladığımız listeye buyurun:

Yıllara Göre En İyi Kore Aksiyon Filmleri

8. The King / Deoking (2017)

the king

The King IMDb Puanı: 6.7

Oyuncular: In-sung Jo, Seong-woo Bae, Woo-sung Jung

Tür: Dram, Suç

The King Konusu: IMDb puanının yanında Rotten Tomatoes’ta %83’lük bir oy oranına ulaşan Kore filmi The King, politik, suç ve dram türlerini içinde barındıran bir yapım. Romantik kore filmi A Moment To Remember filminden de hatırlayacağınız Woo-sung Jung’un da rol aldığı film, vizyona girdiği hafta 13.2 milyon dolar ile gişelere birinci sıradan giriş yapmış ve toplamda 38.5 milyon dolar hasılat yaparak 2017 yılının en çok kazandıran yedinci Kore filmi olmuş.

Filmin hikayesi, fakir bir aileden gelen Tae-soo’nun, hayatta ilerleyebilmek ve güç elde etmek için savcı olmaya karar vermesiyle başlıyor. Tae-soo, en iyi okulları kazanarak hedefine ulaşsa da tatmin olmuyor ve güçlü gördüğü bir grup savcı arasında olmayı hedefliyor. Hırsı, onu bu hedefe götürse de elde ettiği gücün tatlılığı yanında, hoş olmayan karanlık ve acımasız tarafıyla da yüzleşiyor.

9. On Your Wedding Day / Neo-eui kyeol-hoon-sik (2018)

on your wedding day

On Your Wedding Day IMDb Puanı: 6.9

Oyuncular: Bo-Young Park, Young-kwang Kim, Jae-rim Song

Tür: Romantik

On Your Wedding Day Konusu: Yönetmenin 2017 yapımı The Bros filminden sonra ikinci filmi olan 2018'in en iyi Kore filmlerinden olan On Your Wedding Day, Woo-Yeon’un lisede tanıştığı ve ilk aşkı olan Seung-Hee’den aldığı nikah davetiyle başlıyor. Hala aşkını unutamayan Woo-Yeon, aşkını hatırlayıp tekrar onunla olmak istiyor.

Film, Woo-Yeon'un yaşadıklarını bize gösterişi bakımından oldukça gerçekçi bulunan ve kendini diğer filmlerden bu yönüyle ayırabilen bir yapıya sahip. Eğer sonlarını tahmin edebildiğiniz romantik filmlerden bıktıysanız, 2018 yapımı bu Kore filmini izlemelisiniz!

 

On Your Wedding Day benzeri, aşkı en iyi anlatan diğer Kore filmleri işte bu listede:

En İyi Kore Aşk Filmleri

10. Intimate Strangers / Wanbyeokhan tain (2018)

intimate strangers

Intimate Strangers IMDb Puanı: 6.9

Oyuncular: Yoo Hae-jin, Cho Jin-woong, Lee Seo-jin, Yum Jung-ah, Kim Ji-soo, Song Ha-yoon, Yoon Kyung-ho

Tür: Komedi, Dram

Intimate Strangers Konusu: En yeni Güney Kore filmleri listemize, 2018 yapımı Kore komedi filmlerinden birini de eklemek istedik. A Taxi Driver, Veteran ve King and The Clown gibi yapımlardaki rolleriyle tanıdığımız Hae-jin Yoo’nun son filmi olan Intimate Strangers, oldukça da ilginç bir konuya sahip.

2016 yapımı İtalyan filmi Perfect Strangers’tan (Perfetti Sconosciuti) ilham alınarak çekilen film, akşam yemeği için toplanan bir grup yetişkinin sıradan akşamının, beklenmedik bir dönüş almasıyla ilgili. Filmin İtalya yapımı olan orijinalinin Türk versiyonu da 2018 yılında, Ferzan Özpetek tarafından, Cebimdeki Yabancı ismiyle beyaz perdeye uyarlanmıştı.

Komedi ve dram türündeki, uyarlama Kore filminin konusuysa kısaca şöyle: Seok-ho ve Ye-jin, arkadaşlarını akşam yemeğine çağırırlar ve yemek sırasında bir oyun oynamaya karar verirler. Oyuna göre hepsi, son mesajlaşma ve aramalarını odadakilerle paylaşacaklardır. Başlarda hafif eğlenceli başlayan oyun, giderek rahatsız edici bir hal almaya başlar. Bazı sırlar açığa çıktıkça da bu durum grup üyelerine, birbirlerini hiç tanıyamadıkları hissini verir.

11. Extreme Job / Geukhanjikeob (2019)

extreme job

Extreme Job IMDb Puanı: 7.2

Oyuncular: Gong-Myoung, Lee Hanee, Seon-kyu Jin

Tür: Komedi

Extreme Job Konusu: En yeni ve en komik Kore filmlerinden biri olan 2019 yapımı Extreme Job, narkotik ajanlarından oluşan bir ekibin organize bir suç çetesini çökertmek için çetenin içine sızmada kullandıkları ilginç ve komik tekniği konu alıyor.  

Extreme Job'da beş ajan kafadar, suç çetesinin planlarından haberdar olmak için, çetenin uğrak mekanı olan bir restorandaki tavukların kemiklerini kullanıyorlar. Fakat çetenin de müşterileri arasında olduğu ve ekibin özel tarifiyle tavuklar hazırlayan bu restoran, şehrin en popüler yerlerinden biri olmaya başlayınca işler sarpa sarmaya başlıyor.