Hoşgeldiniz!

20'li Yaşlarda Depresyona Giren İnsanların Söyleyemedikleri

Genel olarak hayattan soğuduğumuz ve ne yapacağımızı bilmediğimiz yaşlardır 20'li yaşlar. Gelecek kaygısı sarar dört bir yanımızı ama kimseye bir şey söyleyemeyiz çünkü herkesin durumu bizden beterdir nedense.

İyi Zamanlarınız, Kötü Zamanlarınız Olacak

20'leriniz konusunda bilmeniz gereken en önemli şey bu bir deneyim dönemidir. Hatalar yoktur, tecrübeler vardır. Bu dönemlerde hem yükseldiğiniz dönemler hem alçaldığınız dönemler olacaktır. Kayıplarınızın üzerinde çok durmayın. Zamanı gelince ailenizin yanından taşınıp kendi ailenizi kurmanız gerekecek, o noktada işler daha karışacak fakat buna izin verecek vaktiniz olmayacak. Depresyona girdiğiniz zaman, acı sonsuza kadar sürecekmiş gibi gelir fakat asla sonsuza kadar sürmez.

Baskı ve Yalnızlık

20'li yaşlarında insanın üzerinde çok baskı vardır. İşinizde, ilişkinizde, parasal durumunuzda ve aile ilişkilerinde 30 yaşınıza gelmeden önce bir başarı yakalamak istersiniz. Depresyon yüzünden bu imkansız görünebilir, asla bir şey başaramayacağınızı düşünürsünüz. Yalnızlık bazen iyidir, fakat aynı zamanda sizi çok boğabilir. Her zaman başka bir perspektiften bakmayı denemelisiniz.

Mantıksız Öfke

Depresyon ve endişe bütün gününüzü bozabilir. Bazen sırf şampuanınız bitti diye sinir krizleri geçirebilirsiniz. Bunun gününüzü mahvetmesine izin vermemelisiniz, yetişkinliğe geçerken bu kadar ufak şeylere takmak iyi değildir.

Kendini Sahte Hissetmek

Depresyon genel olarak insanın kendini değersiz hissetmesiyle alakalı bir durumdur. Yaptığınız her şeyi hor görüp kendinizi bir türlü affetmezsiniz. Sürekli olarak edindiğiniz başarının yalan olduğuna inanırsınız.

Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmak

20'li yaşlarınızda olan her şey çok önemlidir. Bütün dünyanız aslında bu yaşlarda belirlenir. Tabii ki bunların kutlanması önemlidir fakat herkesin bir şeyler kutlayıp sosyal medyada paylaştığını görünce insan ister istemez kendini başkalarıyla karşılaştırmaya başlar.

Kavanoz Hissiyatı

Bazen depresyonu bir kavanozun içinde olmaya benzetiriz. Sanki insanlara kavanozun camından bakıyormuş gibi hissedersiniz. Beyninizin nasıl çalıştığını istediğiniz kadar bilin, depresyonunuzu yine de engelleyemezsiniz.Kendinizle hayata dahil olmak için savaş verir durursunuz.

Geriye Dönmek

İnsanlar depresyondan etkilendiklerinde, özellikle 20'li yaşlardayken sürekli olarak başladıkları yere geri döndüklerini hissederler.

Uykusuzluk

Uykusuzluk depresyondan kaynaklanır. Uyku sorunu çekiyorsanız büyük ihtimalle sizi uyutmayan bir şeyler var demektir.

Sıkıntı

Depresyon sıkıntılıdır. Evde kaldıkça evde sıkılırsınız, dışarıda sıkılırsınız. Haftalarca aynı yatakta aynı kıyafetlerle yatarsınız sıkılırsınız.

Sadece Hayatınızı Yaşamaya Devam Edin

Akıl sağlığınız ile ilgili ne kadar konuşursanız konuşun, onu daha iyi hale getirecek tek kişi sizsiniz. Bazı insanlar bir gün uyandıklarında iyileşirler, bazıları ise ilaçlar kullanır. İnsanların bununla boğuşması türlü türlü şekillerde olabilir.