Hoşgeldiniz!

Apple'ın Logosunun Anlamı Ne?

20. yüzyıla kadar logo tasarımları gerçekçilik esasıyla tasarlanıyordu. Markanın imajı ve pazarlamaya çalıştığı ürün grubu genelde tüketiciler tarafından kolayca anlaşılabiliyordu. Sektördeki gelişmeler, teknolojinin gelişmesi ve bilginin çabuk elde edilebiliyor oluşuyla daha kompleks reklam stratejileri belirlenmeye başlandı. Apple markası da logosunun sembolik ve soyut fakat aynı zamanda da minimal olmasını istedi. Hergün görmeye alıştığımız ve anlamını araştırmaya zaman bulamadığımız, belki de anlamını düşünmenin aklımıza bile gelmediği bu ısırılmış elma logosunun hikayesini merak edenler buyursun.

Apple'ın marka isminin nereden geldiğini anlatarak başlayalım. 17. yy'ın ve belki de tüm zamanların en büyük bilim adamlarından olan Isaac Newton'ın yerçekimi yasasını kafasına düşen bir elma sayesinde bulduğu hikayesine dayanıyor Apple (elma) markasının ismi. Steve Jobs ve markayı 1976 yulında beraber kurduğu arkadaşlarının heyecanını ve tutkusunu da yansıtıyordu bu ismin hikayesi. İşte bu yüzden Apple'ın da ilk logosu üstte gördüğünüz şekildeydi. Geleneksel ve markanın hikayesini hemen ele veren bir gravürdü.

Aynı yılın sonlarında markaya yeni bir imaj yaratmak isteyen ve markalaşmanın sade ama bilindik sembollerle olabileceğini düşünen ekip, tasarımcı Rob Janoff ile anlaştı. Yeni yaratılan logo üst tarafında bir yaprağı olan, kenarından bir ısırık alınmış, renkli şeritlerle oluşturulmuş bir elmaydı. Steve Jobs'ın amaçladığı marka imajı olan minimal etkinliği en iyi şekilde yansıtan sembolün bu olabileceğine karar verildi.

Elmanın ısırılmış kısmıysa (İngilizce'de bite) bilgisayar dilindeki byte (bit) ile görsel ve işitsel bir kelime oyunu oluşturuyordu. Apple, 1998 yılında renkli şeritleri de kaldırdı ve teknolojiyi çağrıştıran gri rengini kullanmaya başladı. Bugün her yeni piyasaya sürdüğü ürününde mağazaları önünde kuyruklar oluşturmayı başaran teknoloji devi Apple, akılda kalınırlığın ve imajın temellerini zamanında sağlam atmışa benziyor.