Hoşgeldiniz!

Bacak Bacak Üstüne Atmak Tehlikeli Olabilir

Goruntu
Oturma
Sağlik
Bacak
Seksi

"Artık alışkanlık olmuş böyle oturmak yahu başka nasıl oturulur ki?" dediğinizi duyar gibiyiz ama biliyorsunuz bazen alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerekir. Bakalım bacak bacak üstüne atmak ne gibi zararlar veriyormuş vücudumuza.

2010 yılından bir araştırmaya göre, uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak vücudun kan basıncını yükseltiyor.

"Bunun sebeplerinden biri, bacak bacak üstüne attığınızda kanın bacaklarınızdan göğsünüze doğru harekete geçiyor olması ve kalpten fazla miktarda kanın pompalanıyor olması. Diğer bir sebep ise bacak kaslarınızın izometrik hareketleri kan akışına karşı olan direnci arttırıyor. "

"Kan basıncınızla ilgili herhangi bir probleminiz yoksa, daha sağlıklı bir hayata sahip olmak ve dolaşım bozukluğunu önlemek için bu pozisyonda oturmaktan kaçınmalısınız."

"Uzun süre bu pozisyonda oturmak pelvik (leğen kemiği ile ilgili) dengesizliğe sebep olabilir. İç kalça kaslarını daha kısa, dış kalça kaslarınızı daha uzun hale getirir. Bu da, eklemlerinizin yerinden oynamasına sebep olur."

"Varisli damarlara sahip olma konusunda en büyük rolü genleriniz üstlense de, uzun süre bu pozisyonda oturmak varis oluşumunu tetikliyor. Damarlarda bulunan küçük kapaklar, kanın yanlış yöne akmasını engelliyor. Bacak bacak üstüne atarak oturmak kan basıncınızı arttırır, kan akışını engeller ve damarların incelmesine, zayıflamasına, kanın geriye doğru akışına neden olur. Böylece kan bacaklarda toplanır ve damarlarınız şişer."