Hoşgeldiniz!

"Bu Nasıl Mümkün Olabilir?" Denecek Gerçekçilikte Tablolar Resmeden İtalyan Ressam

1976 yılında İtalya'da doğan ve bu sıradışı tekniğiyle ağızları açık bırakan ressam Marco Grassi, tablolarını hiperrealistik olmaktan çok sürrealist olarak tanımlıyor.

Resimleri tablodan çok fotoğrafa benzediği için çokça eleştiri de alan ressam, tablolarıyla gerçeğin ötesini yansıtabilmeyi amaçladığını söylüyor.

20 yaşında Bologna Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitimine başlayan ressam bundan önce muhabesebecilik okuyormuş ve hayalinin bu olmadığının farkına varmış.

Eserlerinde mükemmelliyetçilik ve detayların gerçekçiliği göze çarpıyor.

Mavi rengi sevdiğinden ve eserlerinde de bu renge yer verdiğinden bahsediyor. 

"Kesinlikle ünlü ressamlardan etkilendim. Hayranlık duyduğumuz bazı kişileri farkında olmadan kopyalamaya eğilimli oluruz."

"En sevdiğim renk mavi ve genelde bunu kullanıyorum ama bunun özel bir anlamı yok. Resimlerin bir serisinin, kullandığım mermer, akik, porselen gibi farklı malzemelerde başkalaşıma dikkat çektiğini ve insan bedeni ile onlar arasındaki anlam karmaşasını fark ettim."

Ressamın çocukluğundan bir resim. Ee o zamanlardan da belliymiş. Demek ki neymiş? Toplumun dayattığı mesleklerdense içimizin bize yapmamızı söylediği ve hayatımız boyunca bu işe olan yeteneğimizle ilgili bize ipuçları verip durduğu, asıl ışıldayabileceğimiz meslekleri seçmeliymişiz. Başarı ancak öyle elde edilebilir ve en önemlisi hissedilebilirmiş.